attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 12:37 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Iun 01, 2009 12:12 pm        Subiectul mesajului: Idei de dormit cu 2 copii in pat? 
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Patul nostru e foarte mare si totusi pare neincapator. Broscutza noastra doarme intre noi si se intinde ca aluatul de strudel. Si pe verticala si pe cum ii place ei. Ieri noapte m-am trezit si dormea in fund!


Imi imaginez asa de greu cum o sa fac cu bebele? Dati-mim niste idei.

Sa:

1. Pun bebele (cu un corn de alaptat in jur) intre noi (adica si langa sorsa mai mare care da din extremitati noaptea si pocneste)?
2. Sa pun bebele pe partea "cealalata" (pe care de fapt nu o am ca dorm la margine) ca sa-l protejz de atac?
3. Cum sa prelungesc patul (ati folosit acel balcon pentru bebe? aici am gasit unul http://www.babybalkon.de/) avem un patut in oras dar nu vreau sa il folosesc...

Va rog inspirati-ma cum ati facut cu 2 copii (noi vrem tot clanul impreuna, nu sa il trimitem pe tata cu fata si eu cu bebele)

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 01, 2009 1:22 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Apr 17, 2008 12:12 pm
Mesaje: 278
Yahoo Messenger: vilcearoxana
eu zic ca atat cat e mic-mic..cateva luni, sa folosesti un patut din acela, tip balcon, sa fie protejat..sau sa pui aparatoare la pat, pe partea ta si sa il tii la margine, intre tine si aparatoare, asa ar fi si mai aproape de tine...


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 01, 2009 1:48 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Noi dormim cu amandoi. Cea mai buna varianta pentru noi a fost sa lipim patutul de bebe a lui Alexei de partea unde doarme Dimitri. Am scos grilajul de pe o perte a patului, l-am lipit de saltea, am pus ca niste chingi intre el si patul nostru. Toti dormim in patul mare (2*2m) doar ca Dimitri are suplimentar, daca vrea inca 1.5m. Nu vrea niciodata dar nici nu cade pe acolo.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Iun 14, 2009 5:17 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 12:05 pm
Mesaje: 167
Ha....am vazut acum imaginile alea de pe http://www.babybalkon.de/..nu-mi vine sa cred..asa am facut eu cu patutul nostru..l-am lipit efectiv de patul mare si a iesit exact ca in imaginile din site..am avut noroc ca s-au potrivit amandoua ca si inaltimi.

Noi nu am putut sa dormim cu totii in acelasi pat din motiv ca baiatul tipa prin somn, rade. (l-am suspectat o vreme de pavor nocturn )..si mi-o speria pe asta mica..asa ca tata doarme cu el si eu cu cea mica..Sper ca dupa ce-i ies maselele sa aibe un somn mai linistit si sa ne mutam cu totii intr-un pat. Ma intereseaza si pe mine solutii de la mamicile experimentate... Andreina, voiam de mult sa te intreb..voi cum faceti??


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Iun 14, 2009 8:29 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
pai la noi au fost multe modificari
cu Felix a fost simplu, in patul cel mare fara multe intrebari
intre timp am schimbat salteaua la patul cel mare si am mai cumparat una mica (adica una single, 80 pe 200)

si mi s-a nazarit mie ca mai comod se doarme pe jos si am scost structura patului si am aruncat-o, am lipit cele 2 saltele si am avut 3X80 care-s 240 latimea, lunga 200

se naste broasca si initial incercam sa dormim toti trei in acelasi spatiu, dar Felix era tare agitat, reusea sa planga pana pe la 4 dimineata, de simteam ca incep sa zgariu peretii
cand se lasa linistit o facea doar la san, ii scoteam sanul adormit fiind dupa, in somn se agita, asa ca nu lasam broasca chiar langa noi
ea era un copil inspaimantator de "cuminte", adormea usor, lasa sanul odata adormita (felix a lasat sanul odata adormit foarte tarziu, cam dupa 2 ani) si dormea toata noaptea; asta a fost cam primele zile, dupa incet, incet am gasit cumva un pseudoechilibru

ca sa nu-l deranjeze pe Felix in putinele dati in care se trezea broasca noaptea o duceam in sufragerie sa o schimb si alaptez, imi aduc aminte ca am adormit pe fotoliu cu ea in brate si am avut o cadere....nu stiu cum am reusit rapid sa o reprind in brate
dupa m-am lecuit, n-am mai alaptat-o veci noaptea obosita fiind pe fotoliu, doar intinsa pe pat
si odata adormita ma indepartam de ea cam la vreo 30-40cm
dormeam ca iepurele si-o controlam, cu Felix am avut o puternica teama de Sids, cu ea ceva mai atenuata, dar oricum trebuia sa ma asigur vesnic ca-i ok


"noroc" cu ea ca era tare linistita, practic nu cerea mare lucru fata asta si m-am incapatanat sa o "obisnuiesc" in brate, ea nu cerea in primele saptamani, luni, iar faptul ma preocupa stiindu-i istoricul de la nastere
si am "obisnuit-o"

pe la sase luni ale ei mi se casunase sa zugravesc casa, cumpar dormitor si am cumparat
deci toti trei in patul cel mare, puneam o perna pe laterale si le era suficient ca sa inteleaga
oricum ei au inteles limitele saltelei cand era salteau direct pe podea
si de atunci acolo toti trei, in patul mare
de ceva timp cum amandoi ma iau pe post de magnet m-am pus sa dorm la picioarele lor
si asa ajung sa doarma ei doi incalecati, unul peste altul, iar eu la picioarele lor
cand vrea tzatzu broasca se trezeste si face apelul

felix a avut o perioada ca a dormit cu taica-su, dupa singur, dar eu ma simteam tare prost fara el
a acceptat tare bucuros sa se intoarca in pat cu noi, de atunci suntem in formatia asta

deocamdata eu nu pot sa ma indepartez mai mult decat am facut-o
oricum acum sunt convinsa ca Felix ar dormi si singur, dar ca nu mai stiu cum sa reamenajez casa ca sa o faca, deci pauza..., asteptam

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Sep 03, 2009 7:25 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
co-sleeping cu mai mult de doi copii?????????????
are cineva experienta asta?

Eu stiu pe unii - le spunea Morometii - cand se intorcea unul se intorceau toti!
Si ma mai stiu pe mine -sa dormi de-a latul unui pat cu trei copii care se cearta care sa stea langa tine. Si tot ca la Morometii!

Andreina, nu e ok sa doarma tatal separat. Asa e si la noi si am inceput sa ma simt foarte frustrata. Copiii mei adorm doar in pat si doar daca merg eu cu ei. Inclusiv cea mare adoarme foarte greu daca nu sunt eu. Ii e teama de intuneric, in timp ce micutii prefera dormitul pe intuneric. Daca e ceva aprins, intre ciclurile de somn se trezesc de-a binelea: Filo cere apa sau pisu, Matei titi.

Am avut paturi suprapuse, de la Ikea, de metal, cu patul de jos mai mare - 140 cm latime si cel de sus de 100 cm. A mers o vreme pana cand Teo a spus ca ii e foarte urat sa doarma acolo, asa ca am primit-o jos. Dupa vreo cateva luni bune, nu mai stiu ca eu nu mai am de mult notiunea timpului, am coborat patul de sus si l-am pus perpendicular pe cel mare. Teo sa doarma in el, dar e mai jos la nivelul podelei. Dar tot nu e ok. Tanjeste sa doarma tot cu mine.

Habar nu am cum sa organizez spatiul ca sa dormim toti confortabil. Ca pentru mine e chin. Si toate ideile de organizing si deco home sunt pt copii care dorm singuri si adulti care se lafaie intr-un pat maaaaaaaaare(si de ala vreau si euuuuu, dar in acelasi timp nu imi vine sa ii las singuri - pe Matei in nici un caz ca suge, Filo se trezeste noaptea si mai mataie, mai vrea la baie, doar cu Teo as scapa mai usor ca ea are nevoie doar la adormire...)

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Sep 03, 2009 8:19 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 27, 2008 9:47 am
Mesaje: 315
Site web: http://ralucicamamica.com
Localitate: Constanta
asa ma tot intreb si eu, cum sa fac cu fata, in conditiile in care Vlad nu doarme decat cu mine si in tot patul
nu odata mi-am luat picioare in cap, chiar si cu capul m-a lovit de am vazut stele verzi...sincer mi-e frica sa iau si bebelina de cateva zile cu el...

cu sotul nu vrea sa doarma, pe de alta parte nici berbantul nu e incantat sa doarma cu feciorul, zice ca nu se odihneste :-S

teoretic, saptamana viitoare tre' sa imi vina mobila pentru camera lui, pe care i-am varuit-o cu verde, cum i-a placut lui, si mobila e tot cu verde, si tot teoretic, Vlad o sa vrea sa doarma acolo 8-} cel putin el asa zice :D dar cu surioara :D

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Sep 03, 2009 8:59 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Emi,ar trebui sa deschidem un club al celor care dorm de-a latul,de dragul copiilor si din lipsa unui pat enorm... :imbratisare2:

Pana sa ma marit,somnul era o chestie importanta pt mine,foarte importanta.Nu dormeam mult,am fost intotdeauna bufnita de noapte,placandu-mi sa simt ca fur vietii orele acelea pe care altii le dorm,dar eu le...traiesc citind,scriind,holband ochii pe pereti,orice altvceva in afara de somn.Dar dormeam,adica DORMEAM,5-6 ore de somn bun,de calitate.Fara muzica,fara telefon deschis,fara lumina(ador draperiile pline,care fac lumina bezna cand nu am nevoie de ea),pe pat confortabil,pe care sa incapa lejer in orice directie cei 177 de cm ai mei.In fine,orice era legat de somn era sfant,inclusiv mirosul (lenjeriilor,pijamalei mele) trebuia sa fie fresh de tot si sa-mi dea o stare de bine,in mod inconstient.Asta era INAINTE.

(...)

Avem un pat bun,mare,in camera cu patul bun mai avem un patut alb,superb,din lemn,potrivit pt o fetita si mai avem un tarc care se poate face pat de bebe daca e reglat la inaltimea superioara.Singurul pat folosit activ este al nostru,restul sunt de decor,nici nu stiu ce le mai tin acolo!
Dormim aiurea,eu si sotul.El doarme(cum pot barbatii sa doarma in orice conditii?!!!),ba chiar sforaie,respira adanc,se odihneste omul...
Eu...parca sunt in purgatoriu.Imi purific sufletul(sau pacatuiesc din ce in ce mai mult?!) in starea asta de somn iepuresc,tot cautand sa vad ce fac copiii si in ce pozitie au ajuns.Ei dorm intre noi-eu,bebe,fata,sotu'. Nu mai spun ca ma trezeste bebe de cel putin 2 ori sa suga(ori sa verifice numai ca sunt acolo,ca ma ia drept suzeta cateodata).Apoi...patul nostru e lat de maxim 150 cm,dorm ca o spagheta incolacita,ca daca simt ca-mi ies picioarele din pat si stau in aer,simt ca ma doare spatele.
M-am gandit la "n" solutii pt un somn mai bun,putiiiin mai bun:sa o pun pe fata la ea in patut(pica din start,caci chiar de-ar adormi cu noi,daca simte ca e acolo,urla prin somn si nu sta nici la 1 m departare de noi),sa eliminam patul si sa dormim pe saltele pe jos(nici asta nu merge,ca probabil e mai rece jos,nu e asa perfect izolat apartamentul,sa ne permitem sa dormim iarna la 15 cm de podea),ori...nu mai stiu.E o mare problema co-sleepingul asta la noi... Dimineata arat mai mereu ca un zombi nervos si numai dupa o stacana de cafea sau un kil de pepsi ma simt in stare sa iau o noua zi in piept.N-am solutii,asta ma termina.Iar viitorul nu suna bine,ca in reclama alora de la connex! Vreau si bb3,cum o sa dorm atunci,in fund pozitia turceste,ca sa avem toti loc in pat?

Ce-am fost si ce-am ajuns!


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Sep 03, 2009 11:28 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
:intalnire:
nu am gasi alta iconita care sa se potriveasca perfect cu subiectul, dar asta e pe aproape. Eu sunt asta albastra care se da cu capul de pamant! :D
Julia, am facut deja club. Si eu ma vaiet la fel - Ce am fost si ce am ajuns. Adevarul e ca noi alegem, dar optiuni prea atragatoare nici nu avem. Totusi nu e nimeni pe aici care a rezolvat problema?
SI pe mine ma batea gandul cu saltelele pe jos. Si voiam doua late de 1,60 m. Dar daca nu e izolat e rece.
Oricum imi doresc patul meu. Cand il voi avea, probabil imi va fi dor sa simt pe cineva mic si cald in cap, in burta sau mai stiu eu unde sau nu voi dormi de reumatism si celelalte.

Ma gandeam ca cu AP, cosleeping, etc. e tare usor de discutat cand ai un singur pui. Cand apar mai multi, atunci e piatra de incercare, atunci iese la suprafata cat de AP esti...

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Sep 03, 2009 11:46 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
Hai mai Emi, trebuia sa il iei si tu pe asta, unde sforaie toti in pace si liniste. :D

:cosleeping:

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Sep 03, 2009 11:53 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Toti 3,nu toti 4 sau 5... Cred ca de-aia nu e asa emoticon,ca nu exista imagine reala pe care sa o reprezinte! :P


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 04, 2009 12:07 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
emi, daca va ganditi la saltele pe jos puteti lua in calcul sa puneti sub ele niste placi de pal sau doar niste bucati, sa se poata si aerisi saltelele. Ideal ar fi insa sa fie usa bine izolata, sa nu treaca aerul pe sub ea. bine, si asta se poate rezolva cu niste suluri insa banuiesc ca numai pe alea nu le mai vrei prin casa sa se umple de praf si sa te impiedici de ele :S

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 04, 2009 12:50 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Exact usile sunt problema, Diana. Se simt curenti. Ca am ami incercat eu sa cobor mai jos cu un nivel, ca un cuţu, dar nu a mers...

Adminule, asta e SF pentru mine! :)

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 04, 2009 1:53 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Poate niste somiere simple? fara cadru de pat. deci doar cadrul acela din metal cu bare de lemn care sustine salteaua. Noi asa am avut la prima casa si era f ok. Nu extraordinar de aspectuasse picioarele dar, noh, e cea mai mica problema...si sunt si ieftine

Imagine

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 04, 2009 7:44 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
E o idee, Diana. Ai un link? Eu nu am vazut pe nicaieri asa ceva. Am avut un pat ca asta la caminul studentesc.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România