attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 1:41 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Sep 22, 2008 10:55 am        Subiectul mesajului: treziri noaptea II 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 27, 2008 12:36 pm
Mesaje: 43
Localitate: Bucuresti
Am si eu o problema cu trezitul noaptea :(

Sa va spun intai cum e la noi programul

Sculat la 7-8 // somn intre 10-12 appx 1 ora // somn intre 15-18 appx 2 ore // culcat de noapte intre 21-22 (depinde cand se scoala dupa-amiaza)

Asta e un program 100% marca Frumpy si e de data relativ recenta, cam de 1 luna, inainte avand 3 reprize de somn ziua.

Frumpy doarme cu mine in pat si a dormit cu mine cam mereu, inclusiv la maternitate pentru ca (ce noroc!!!) la Municipal este obligatoriu rooming-in acum, iar asistentele nu insista deloc sa pui copilul in patut separat, desi fiecare mamica are langa patul ei un pat de bebe.
Tac'so a dormit cu noi o perioada, dar de cand baiatul s-a facut mai maricel pur si simplu nu mai este loc in pat. Frumpy doarme ca o stea de mare. Asa ca el s-a mutat pe o canapea, dar tot in camera cu noi.

Probleme cu somnul el a avut mereu, in sensul ca de fiecare data cand adormea incepea sa-si miste manutele, se lovea peste fata si se trezea urland. Cand era mic dormeam cu o mana pe el, sau cu el pe burtica noastra sau il inveleam in asa fel incat sa nu mai ajunga cu manutele la fata. Cam de pe la 2-3 luni l-am pus sa doarma pe burtica.
Si acum e aceeasi poveste daca se intampla sa se roteasca de pe burtica pe spate.

Bineinteles fara televizor langa copil ziua sau noaptea si de cele mai multe ori si fara laptop deschis ca nu prea suporta sa ma vada stand cu ochii in alta parte decat la el.

In caz ca poate conteaza - Frumpy e doar "usor diversificat", adica mananca orice, dar cred ca in cantitate totala de 100 - 150 ml / zi. E greu de spus daca mananca si atat pentru ca pana la urma cea mai mare parte din mancare e pe el si pe jos.
Ar manca mult mai mult daca mancarea ar avea sare, dar doc a zis fara sare pana la 1 an si eu am citit acelasi lucru asa ca e aproape fara mancare pana la 1 an :(

Are 6 dinti care au inceput sa iasa de pe la 7 luni (cred).

Acum problemele
1. Cateodata adoarme foarte greu - sta la san si tot suge, la un moment dat adoarme si dupa 5 secunde se trezeste si incepe sa planga.
Dar plange rau de tot, urla, se zbate, nu mai vrea in brate, nu mai vrea la san, nu vrea sa stea jos etc
Pur si simplu plange si plange
O criza poate sa tina si 1 ora, timp in care eu si tac'so incercam cam tot ce stim, dar e tare greu pentru ca nu suporta sa-l luam in brate
Asta se intampla aproape 100% cand ar trebui sa adoarma de noapte.

2. Cateodata se trezeste noaptea foarte des - poate si la 30 de min.
Incepe sa se agite, se scoala in fund si incepe sa scartaie - nu e tocmai plans, dar se transforma in plans daca nu-l iau in brate repede.
El mananca noaptea la san la fel ca si ziua, adica la 2-3-4 ore, eu nu cred ca are un program clar de masa sau nu-mi dau eu seama :?:
Cand e vorba de o noapte cu multe treziri mananca tot la 2-3-4 ore, dupa cum ii este foame, in rest pur si simplu il legan un pic (adica 2-3 miscari) si gata e adormit.
Degeaba incerc sa-l pun la san ca nu deschide gura sau daca o deschide nu suge cam nimic.

Cum in ultimul timp are cel putin 2-3 zile din astea pe saptamana in care fie adoarme greu, fie nu reuseste sa ramana adormit a inceput sa ma cam ingrijoreze situatia.
E mai mult de o luna de cand ma chinui sa scriu despre asta, dar tot timpul se pare ca e altceva de facut si noaptea dupa ce adorme puiul pic si eu franta. Plus ca in ultimul timp nici nu prea ma mai lasa sa dorm.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 22, 2008 10:58 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 23, 2008 8:06 pm
Mesaje: 772
hello
scriu rapid ca's la joaca ccccu Bia
ea a avut o perioada de genul asta pe la 5 luni si singura noastra solutie atunci a fost sa plecam seara cu masina la plimbare:)
adormea f repede in scaunel si noi, chiar daca nu dormeam la volan :ranjet1: , ne incarcam putin bateriile
de multe ori nu se trezea cand o transferam in pat, la intoarcere...

cam atat acum, sunt sigura ca vor veni si fetele cu idei...


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 22, 2008 4:26 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Flish, astept si eu iluminarea cu privire la somnul Allei...sa stii ca "programul" lui Frumpy e aproape la fel cu al buburuzei mele; la noi adormirea de seara (la 9) decurge lin, insa trezirile de noapte sunt cam asa cum le descrii tu, cu marait/plans. La noi functioneaza pusul la san de fiecare data, asa mai atipesc si eu (si ea cade din pat, ca azinoapte :-S - ma rog, de pe saltea). Nu stiu de ce e asa, insa am inceput sa ma obisnuiesc si sa sper ca isi va reveni candva cu somnul; acum ma gandesc ca poate o mananca iritatiile de pe fata/picioare, care tot apar si dispar...nu stiu, alte idei n-am.
Pot sa-ti ofer si eu o >:D< , ca altceva nu stiu :)

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 23, 2008 9:42 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Flish si Allamarine, cum dorm copiii vostri: cu pampers sau fara? Ca Matei se trezeste doar pt ca face pisu, dar nu zbiara. Surioara lui insa urla de zici ca o taie cineva, se zbarleste parul pe tine! Azi noapte a urlat asa pt ca facea pisu si ii era greu sa se trezeasca, o enerva situatia, asa ca a scapat un pic pe ea si apoi am mangaiat-o eu si am convins-o sa mearga la baie.

Acum or fi dintisori, o fi un pisu nepoftit la ora aia, poate ceva care supara si il trezeste... Oricum e aiurea. Si Filo se trezea din ora in ora pana la 1 an si 7 luni. DAr ea voia doar sa ma simta sa suga putin si se culca.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Oct 08, 2008 9:13 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mai 27, 2008 12:36 pm
Mesaje: 43
Localitate: Bucuresti
Emi copiii nostri dorm cu pampers (al meu cel putin, dar cred ca e valabil si pentru Alla)

acum nu sunt intr-o situatie mai buna, dar am analizat ce se intampla, care e dinamica fenomenului si am hotarat ca io sunt ma-sa, deci trebuie macar din cand in cand sa-mi impun punctul de vedere.

puiul meu s-a trezit cu program de somn.

sculat la 7.30 cand se scoala tati pentru serviciu
somn 1 ora de la 10 la 11
joaca
somn 1 ora de la 14.30 la 15.30
joaca
baie de la 19.45 la 20.00
pus la san la 20.10 si adoarme cam pe la 20.30

pare un program foarte strict si chiar este. in prima zi nu am reusit sa-l adorm la 14.30 si a dormit de la 16 la 18 si apoi noaptea a adormit pe la 23 sau mai tarziu
in a doua zi a fost mai aproape de "ideal"
azi dupa baie era deja cu ochii mici.

i l-am dat lu' tac'su un pic sa il tina in brate cat aranjez eu patul si apoi l-am luat sa-l adorm.

nu doarme mult o data noaptea, se scoala incontinuu (cred ca si de la dinti), dar e mai odihnit si mai vesel ziua
si desi nu arata deloc ca i-ar fi somn la orele la care eu vreau ca el sa doarma, cum il iau in brate si-l pun la san, cum adoarme. deci se poate.

dupa ce il vad ca si-a stabilizat programul de somn urmeaza sa despart adormitul de suptul la san.

eu vreau sa poata adormi si cu tac'su, cu maica-mea, cu soacra-mea... vreau sa pot sa ies seara cateodata numai cu omu' meu si sa nu ma urmareasca maica-mea cu carutzul :>
Frumpy nu a supt niciodata la 3 ore.... poate doar in noptile alea rare cand a dormit 3 ore legat
in rest el mananca la 1,5h - 2h
dar eu cred ca se poate ca macar noaptea sa faca o exceptie pentru mama lui :D

Christa o sa ne spuna imediat daca e sau nu AP ideea mea, dar pana muta subiectul la "Alte discutii non-AP" am sa scriu aici despre cum merge treaba cu noi.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Oct 08, 2008 9:24 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Emi, si Alla-i cu scutec; face mult pisu noaptea, schimbam un scutec undeva pe la 5 dimineata si pe la 8 al doilea, pline amandoua. Stiu ca se trezeste si din cauza de pisu, da' nu stiu de ce se trezeste plangand/maraind; are si momente rare cand se trezeste ok, bine dispusa :P si intinde mana spre tzitzi; oricum, 99% din adormiri sunt cu tzitzi-n gura, doar foarte foarte rar o mangai si adoarme asa, dupa ce se foieste de cateva ori.
Are nopti mai bune si mai putin bune...incerc sa rezist; am fost la dr. pentru dermatita ei si a spus (ceea ce ma gandisem si eu) ca agitatia asta ar putea fi data de mancarimi. Sper sa-i treaca si sa fie bine.

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 09, 2008 12:59 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
flish,
o fi non-AP ideea, dar tendinta conteaza.Sa actinam asa
Citat:
am hotarat ca io sunt ma-sa, deci trebuie macar din cand in cand sa-mi impun punctul de vedere

ni se intampla, probabil, la toate cateodata.
Dar urmeaza apoi sa intelegem ca nu-i in avantajul nimanui - ne mai ajuta si copiii :D prin protestele lor.
E clar ca fiecare suntem atat de AP cat ne permit limitele proprii. Dar cel mai AP suntem cand hotaram ca acestea nu-s fixe, ca preferam sa ne intelegem cu copilul decat sa "ne impunem".
Cand nu stim ce vrea, e cel mai fain sa ne imaginam in locul lui - noi ce am puteam sa vrem? Sa ne regasim (uneori cu greu) pacea si sa incercam sa ni-l apropiem - si mai mult decat anterior. Si incercam si una si alta, si schimbat, si alaptat.. si poate intre timp ne-am linistit si mai mult, si mai vrea un pic sus, la verticala, lipit de obrazul nostru.. si mai suspina odata, si apoi adoarme sus pe umar.
Nu pentru mult, ca-l mai trezeste un suspin... si daca credem cu tarie ca are nevoie doar de intelegerea noastra, ii ramanem aproape. Ma rog, se mai ofera si taticul sa-l poarte pe umar un pic, ca ii drag si lui... Si mai incercam cu sanul odata, da-de adoarme...
Si-am avut si noi o noapte cu plans... dar ne bucuram ca celelalte au fost bune.
Uite aici ceva ce mi s-a parut interesant:
viewtopic.php?t=58

_________________
Claudia,
mamica pentru
Imagine
si
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 09, 2008 10:17 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 pm
Mesaje: 461
flish, de ce are program pt somn?
si l-a facut el, sunteti nevoiti sa-i impuneti acest orar din motive obiective de voi sau va este voua mai usor asa?
el se simte bine in acest orar? poate trezirile de noapte au legatura cu orarul. zic si eu...
cred ca adorme la san datorita relaxarii, confortului pe care i-l da; n-are legatura cu ora la care alegi tu sa-l pui la san. poate de aceea nu adoarme cu altcineva, ca n-are ce ai tu. ;)

si-apoi christa nu va muta subiectul, intrucat tu nu dai sfaturi, ci doar povestesti cum e la voi. ca e o idee non-AP, dar pe care tu o accepti, e treaba ta. ai libertatea sa accepti ce ti se potriveste, si pe parti, nu integral ce-i AP.


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 12, 2008 11:38 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mai 27, 2008 12:36 pm
Mesaje: 43
Localitate: Bucuresti
Claudia esti draguta ca de fiecare data :-* Ai tai sunt foarte norocosi sa te aiba!


iulia :P
Da! Eu am ceva ce n-are nimeni
De ce i-am facut program am scris la parinti in lucru

De ce vreau sa separ masa de somn e alta discutie.
Nu prea am timp acum, dar eu a trebuit sa iau ceva pastile in 2 randuri, pastile care sunt incompatibile cu alaptatul. Normal ar fi trebuit sa intarc copilul, macar pe perioada tratamentului.
As fi fost fericita daca s-ar fi putut sa-l alaptez doar cand adormea si in rest sa-i dau formula.
Pana la urma nu s-a putut altfel decat sa alaptez in continuare si sa iau si tratament.

Ar fi existat alternativa sa-l trimit la mama si sa-l intarc definitiv, dar n-am putut. E inca asa de mic...

Dar nu am procedat bine nici alaptand in continuare full-time.

Se intampla cateodata ca oricum o dai e rau :(

Sa completez ca nu am avut timp.
Am facut eczema - o alergie care se manifesta la nivelul mainilor (in cazul meu)
Din pacate unul dintre alergeni este apa - deci nu am cum sa scap.
http://dermnetnz.org/dermatitis/hand-dermatitis.html
Prima poza seamana ingrozitor de bine cu mana mea dreapta dintr-o perioada de criza. Stanga e doar putin afectata.

Si in cazul unei crize la mine nu a avut efect nici un unguent. Tratamentul a fost Zyrtec si Claritine.
Pana la urma Claritine e mai de efect in cazul meu.

Problema e ca pe timpul tratamentului Frumpy s-a cam chinuit. Nu dormea ca lumea, era mereu agitat, manca prost - nu ar fi trebuit sa fie asa de multe efecte secundare la el, dar pe de alta parte el mananca aproape numai la san pe vremea aia - deci muuuuuuult lapte.

Acum eu vreau sa separ masa de somn ca sa pot sa mai tai din lapte la urmatoarea doza de antihistaminice fara ca Frumpy sa simta ca e abandonat de mama numai pentru ca nu-i dau sa suga ca sa adoarma.

Si chiar vreau sa ies intr-o seara numai eu cu omul meu... dar o sa mai treaca ceva luni de zile pana atunci :D

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 12, 2008 7:58 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
flish, tot cam asa am avut eu mainile acum vreo 6 ani parca

de cand ai problema asta?
si de ce crezi ca la apa?
e pentru prima oara cand aud despre apa ca si alergen....
...probabil spun prostii, faptul ca n-am auzit eu ca ar fi posibil sa ai o alergie la apa nu inseamna ca nu ar exista

deci eu aveam probleme cu apa, daca o foloseam, dar nu eram alergica la apa, apa doar ma facea sa suport mai greu eczema
am in vedere apa calda
ce aveam eu era alergie de contact, ma deranjeau citricele, rosiile, soia (era fiarta si daca o atingeam cu mainile ma iritam imediat), detergentii

cam atat imi amintesc acum

ai incercat sa folosesti manusi?

la mine a fost vorba despre o cadere a sistemului imunitar

ai facut un Patch test?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 18, 2009 5:32 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
caut si eu ceva idei.... :>
despre trezirile noaptea
pe scurt, stiti, nu dormim cu Elouan, el a dormit super bine noaptea chiar de la inceput, e in general un mare somnoros, cu nopti lungi si bune de somn
ok....doar ca de patru nopti, are o trezire stupefianta la fix 3h noaptea
in primele doua nopti a fost suficient sa intru, sa il iau in brate, sa il linistesc...a readormit in nici zece minute
a treia noapte a fost dur...n-a reusit sa adoarma timp de o ora, in care era plingacios, voia in brate, cera iar in pat, odata ajuns in pat voia iar in brate....pina la urma m-am bagat in patutul lui si a adormit asa, lipit de mine
asta-noapte nu s-a mai trezit din somn, dar striga "NOOOOON, NOOOOOn", nu s-a trezit, a dormit mai departe
aceste treziri au coincis cu debutul febrei (acum fbra s-a calmat)
au venit la multe zile dupa pedeapsa ce si-a luat-o la cresa
la tele nu se uita decit la citeva desene pe care le alege, de exemplu acum a vazut Nemo (si e drept ca au fost momente in care am vazut neliniste pe fata lui, cind pestisorul e prins in plasa scufundatorului etc, l-am linistit, i-am vorbit amindoi...), ceva din Aristochats si din Rudolph (de fapt revazut)
nu doarme cu lumina, e multa vreme de cind imi cere sa i-o sting (ma gindesc de altfel sa reincerc sa ii las o lumina difuza)

si acum ma tot gindesc cum sa il fac sa exprime ce resimte noaptea
caci dimineata il intrebi, zice ca a dormit bine
nu pare sa isi aminteasca
si totusi aseara, la culcare imi spunea "peur, maman", dar n-a vrut sa imi explice de ce anume ii era frica, s-a multumit sa ramin linga el timpul necesar, dupa care m-a expediat "nuit, coeur, au revoir"

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 19, 2009 8:39 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
eu tot cred in dormitul impreuna (mai ales la bebelusi).... dar nu stiu acuma sa explic, vine tot din continuum, si merge pene cand copilul declara explicit ca vrea singur

_________________
Claudia,

mamica pentru

Imagine

si

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 19, 2009 10:10 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
teo, oare ai putea sa mai aduci tu vorba in timpul zilei? sa incerci sa afli ce anume il sperie?

am sa incerc sa despart sub asta in 2 cand prind un pic de timp.

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 19, 2009 10:17 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
incerc, Diana
de cind a constientizat si numit sentimentul de teama, ne spune mereu cind il resimte
poarta de la garaj care s-a trintit cu zgomot mare (stricata intr-o dupa-amiaza) l-a speriat, o motocicleta care face un zgomot infernal trecind in mare viteza pe linga noi azi dimineata l-a facut sa tresara si mi-a zis ca i-a fost teama de exemplu
in general identifica foarte usor ce ii face teama
insa despre ce viseaza...nu vorbeste mai niciodata

Claudia, dormitul impreuna...a fost doar cele citeva nopti la maternitate (si inca, caci a petrecut doua zile la neonatologie), apoi...acasa doar cind nu reusea sa doarma singur (adica boala, un sentiment de insecuritate etc)
si cind dormea cu noi, dormea rau de tot (si noi la fel), de indata ce il puneai in patul lui era linistit ca prin farmec
de cind a crescut, nici nu mai vine la noi in pat (inainte o mai facea, dimineata)
iar de o vreme, ne expediaza scurt, cu pupici multi, vreo mingiiere si "au revoir, nuit, coeur" si gata
(uneori, rar, il mai aud inca soptind cu nounoursii lui in pat pina il ia somnul de-a binelea...cred ca le povesteste lor mai multe decit noua :D )

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 19, 2009 10:53 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
si-am uitat sa spun ca in noapta asta nu s-a trezit deloc
nici nu a mai tipat, nimic
aseara i-am lasat lumina de la o veioza mica aprinsa, a adormit asa, in mingiieri, cu lumina
(ah, si problemele de adormire de care ma "plingeam" mai de mult...sint trecute de multa vreme)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România