attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 12:01 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 10:06 am        Subiectul mesajului: Co-sleeper 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 10, 2008 11:57 am
Mesaje: 472
De unde pot sa cumpar asa ceva? N-am de gand s-o alung pe Clarutza din patul nostru, doar pentru ca vine bebe doi. Ma gandesc ca singura solutie ar fi un co-sleeper atasat la patul mare. Am cautat pe google si n-am gasit nimic. Cine ma poate ajuta?

P.S. Ce needy sunt. Se vede ca-s gravida. :D

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 10:14 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
tweety, habar n-am ce-i co-sleeperu' :D
banuiesc ca-i iarasi ceva "indispensabil"
ca sa dormi cu doi copii in pat iti trebuie un pat urias
si nu stiu voi, dar noi o solutie ieftina, dar mai ales comoda, am gasit.
am pus doua saltele lipite(una matrimoniala si una single) lipite
avantaje: sigur nu pica, adica aluneca cel mult pe pernele imediat atasate de saltele
cam pe cand avea Bendis 5 luni (parca) a inceput sa se tarasca de cu zor, facea trecerea usor de pe saltele pe podea;
practic tie o sa-ti fie cel mai comod posibil
copilul invata sa cunoasca mediul, sa se aventureze putin cate putin in deplina siguranta
nu are nici un obstacol major, periculos
fapt care-ti permite tie sa nu fii centrat pe el
si crede-ma ca-i tare comod pentru amandoi....


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 10:22 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 10, 2008 11:57 am
Mesaje: 472
Gazzella a pus Christa niste poze cu doua tipuri de co-sleeper la subiectul: "Co-sleeping pana cand?" pe pagina 3. La noi nu e aplicabila ideea cu saltelele, fiindca e un curent demential pe jos si nu as indrazni sa dorm nici macar eu, dar un copil mic si-un nou-nascut. Ferestrele noastre sunt vechi, nu-s de termopan. Praguri n-avem si nici incalzire prin pardoseala sau ceva asemanator. Sooo...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 11:55 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
decat sa cumperi mai bine faci unul. pt clara nu ai cumparat pat de bb? folosesti salteaua aia si faci un cadru de pal, iesi ieftin. sau folosesti lateralele de la pat de bb, sa fie si un pic de vizibilitate, si doar inalti salteaua la nivelul patului tau.

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 12:28 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 10, 2008 11:57 am
Mesaje: 472
Diana, sa stii c-asa o sa facem. :pupic: Adica, o sa-l facem pe comanda, ca patutul Clarei nu poate fi transformat. A avut de-ala din panza, nu din lemn.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 2:33 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
se pare ca te-ai hotarat/lamurit deja, dar totusi ....

uite cum am facut eu

Imagine

patul imbracat in alb + albastru este un patut normal de copil de la care am scos 2 suruburi si am eliminat gratiile. am avut noroc ca s-a potrivit exact la nivelul patului de adulti (in poza cu cearsaf albastru) care ne ramasese mic. de obicei puneam lenjerii la fel sau asortate si arata bine, noua ne placea. vorbesc la trecut pentru ca gimnastul meu preferat a facut niste showuri artistice, sarituri, tumbe, stiti voi ... si a rupt patutul mic. acum am cumparat altul, un pat normal de o persoana de la raionul de mobila pentru adolescenti. nu se mai potriveste exact la inaltimea patului nostru, e o mica diferenta intre ele, nu prea imi place cum arata dar deocamdata stam asa. Gabriel doarme mai des in patul de o persoana, dar cand si cand mai aluneca si peste mine. si e bine asa, pe de o parte simte nevoia uneori sa aibe un spatiu al lui, are unde sa se retraga cand o doreste ... sau cand ii e prea cald ... pe de alta parte, poate oricand sa se prelinga in brate la mami .... care mami abia il asteapta si il verifica des noaptea daca nu cumva ii mai e un pic dor de ea ... :iubire1:

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 9:16 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 pm
Mesaje: 461
parca in "Morometii" era vorba despre o familie cu multi copii; aveau un pat cat camera de mare. dormeau aliniati, cand se intorcea unul, se intorceau toti. :D deci, se poate. asta poate fi un indemn la a va umple casa cu multi copii. :P


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 23, 2008 9:09 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 10, 2008 11:57 am
Mesaje: 472
Flori ce dulce-i puiul dormind acolo in cuibusorul vostru! :iubire1:

Iulia mie nu trenuie sa-mi dai prea multe indemnuri! Acu m-apuc si mai fac vreo 3. :D

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iun 24, 2008 1:54 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
pardon, tweety, cel care doarme dulce este Usu´´ ... Gabriel nu se culca, el doar ii adoarme pe Usu si pe Cocochil ei doi sunt singurii obositi din toata casa noastra :D si zau daca nu-mi convine situatia ... :lach:

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 19, 2009 2:27 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
De cate ori mergeam in Ikea D. se tavalea prin toate paturile de lemn pentru copii :D
S. fiind satul sa mai doarma singur in sufragerie, pe canapea, il intreaba intr-o doara (la ultima vizita a magazinului, acum vro luna si ceva): ai vrea sa luam un pat ca acesta si sa-l punem langa patul in care dormi tu si mami sa te muti tu in el ca sa am si eu loc alaturi de voi?
D. raspunde afirmativ, noi parinti ascultatori ii luam cel mai simplu pat posibil: din lemn, usor, cu o laterala de protectie, ieftin.
Ajunsi acasa, montam patul, D. extrem de incantat, isi punea perne, isi alegea cearceaf, ii arta lui Winnie ca el are pat, toate bune si frumoase. :D
Seara se culca in patul lui, eu langa el (patul e practic o prelungire a patului nostru, deci eu tot langa el dorm exact ca in poz apusa de Flori!), ii citesc povestea, vrea tzitzi si adoarme. Eu peste noapte il cautam cu mana, ca nu ma mai atinge cum o facea de obicei si nu imi era bine, plus ca ma uitam sa nu se zvarcoleasca si sa ajunga pe portiunea f. mica fara aparatoare, deci am dormit cu grija, dar D f bine.
A doua seara la fel, numa' ca D. a devenit agitat, cerea san mai des pe timpul noptii, eu si mai neodihnita.Tati trecuse in pat alaturi de noi (sforaitul ne deranja pe amandoi dar am zis ca e chestie de obisnuinta!) si dormea, dupa declaratiile lui, excelent, ca ne stia aproape, dupa 2 ani de dormit singur!
A treia seara si mai rau: D. si mai agitat, se zvarcolea, se trezea des, eu cu nervii la pamant, tati odihnit. :D
Peste zi, insa, D. se bucura de patul lui: dormea la pranz in el, isi aducea jucariile, le culc asi pe ele, in fine.Cum venea noaptea.........teroare!
Dupa vreo saptamana si ceva de chin nocturn, D. a venit cu solutia. Seara, la culcare, s-a pus langa mine dar in patul nostru, nu al lui, si mi-a zis: "tati, Da(r)ie, mama" - aratand locurile unde o sa dormim! :D Si a fost atat de ferm incat la ora actuala dormim toti trei in acelasi pat, D. intre noi doi si co-sleeperu' gazduieste haine, plushuri samd. Dar suntem linistiti si odihniti toti 3!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România