attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 7:19 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Mar 28, 2011 8:48 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
v-am trimis cartea fetelor...
Flo, la 8 luni anxietatea de separare e in floare, e normal si sanatos ca bebe sa sufere la disparitia ta....

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 12:43 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 27, 2011 11:16 am
Mesaje: 8
Multumiiiim! :imbratisare2:


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 1:57 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 27, 2011 11:16 am
Mesaje: 8
Mira, uitasem sa iti trimit inapoi o :imbratisare2: ...:)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 4:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
sarumana :pupic1:

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 30, 2011 12:30 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 27, 2011 11:16 am
Mesaje: 8
Nicio ameliorare pana acum...Nu prea am apucat sa citesc mare lucru despre asta...dar nu exista nicio solutie, nimic ce se poate face pentru anxietatea asta de separare...sau macar daca stiti ce nu trebuie facut, gen: lasat in continuare copilul cu bunicii.Mai cu seama daca ea plange ma nou si nu se linisteste nici cand e scoasa afara...iar ei se raporteaza la fetita ca si cum tot comportamentul ei e aberant, rezultat al cresterii noastre vicioase (dormit cu noi, prea luata in brate mereu stiti voi ;) )...
Sa aveti zile frumoase si linistite!
Rada & Ilinca


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 31, 2011 8:26 am        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
http://www.centreforattachment.com/inde ... &Itemid=45 poate ajuta un pic
sunt in aceeasi situatie, va trece, va creste si se va desprinde, o sa vezi ;-) intrebare, de ce trebuie sa stea cu bunicii daca voi sunteti acasa amandoi? poate nu am citit tot .... hugs

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 31, 2011 9:33 am        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 27, 2011 11:16 am
Mesaje: 8
O mai las cu buncii destul de rar...mai mult la insistentele lor ( ca sa mai stea cu ea, ei sunt incredintati ca ii fac fata, insa pana la 8 luni abia daca s-au vazut..din cauza unor conflicte stupide)..ca eu sa ma odihnesc. Sotul a inceput sa mai mearga lao slujba ocazionala. Ideea e ca plange cu mama si daca sunt eu acolo, nu intr-una ce-i drept, dar parca nu se joaca cu tot sufletul si cu bucurie cu fetita..nu ii e la indemana.Ce sa zic, probabil nu au toti abilitatea asta...Cu soacra mea se intelege mult mai bine, mai firesc, ea are mai multa rabdare cu Ilinca.


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 01, 2011 4:22 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
nimirada, nu stiu unde esti, daca esti in romania, dar oricum nu are importanta. Cert e ca lumea, din jurul meu cel putin, inca vede anormal sa dormi cu copilul, sa stai cu el in brate, sa-l alaptezi mai mult decat cateva luni... si a vedea un copil atasat de mama este vazut tare rau. Insasi mama e vazuta rau. Nu o data am primit priviri compatimitoare pt. ca ma trezesc noaptea sa alaptez, pentru ca duc copilul in carca, pentru ca nu am cum schimba o vorba cu o prietena cand Vlad ma poarta de mana in continuu.... E drept ca mi-a fost greu de multe ori cu alaptatul, e drept ca arata acum de parca el ma poarta pe mine, nu invers, e drept ca uneori ma simt captiva si satula sa fiu stransa de mana si purtata peste tot de el, DAR, astea sunt necesitatile lui, iar eu am ales sa i le respect, nu sa i le ignor, nu sa i le schimb.
Si am invatat sa ignor toate ineptiile cum ca atasamentul foarte mare al lui Vlad fata de mine (nici macar nu stiu Vlad este intr-adevar un copil foarte atasat, sau daca ma induce in eroare comportamentul copiilor din jur care poate au fost dezvatati de a se atasa de parinte :( )se "datoreaza" purtatului, alaptatului, statului impreuna...
Atasamentul asta nu e un defect, nu e deloc rasfat, cum des auzi din gurile atasate unor capete fara creier...este pur si simplu dovada suprema de dragoste pe care un copil o simte fata de mama lui.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 04, 2011 12:03 am        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 16, 2008 2:41 pm
Mesaje: 131
Site web: http://www.hi5.com/friend/290737131--Anca--Profile-html
Localitate: Quingentole, MN
susurlet, sau nimiranda, sau flo pot sa ma altur si eu listei....as vrea si eu cartea...daca are una dintre voi timp sa mi-o trimita.... :pupic1:
adresa de mail anca3007@hotmail.it
:imbratisare:

_________________
Imagine

Poti sa ai iubire, doar fiind iubire! Poti sa ai bine, doar facand bine!


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România