attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:06 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Iun 23, 2009 9:06 am        Subiectul mesajului: co-sleepingul si alaptatul 
Neconectat

Membru din: Lun Apr 13, 2009 2:55 pm
Mesaje: 25
Localitate: Baia Mare
Inainte de a naste aveam ideea ca bebe trebuie sa doarma in alta camera singur in patut iar noi in separat.

Ideea asta a inceput sa se stearga de indata ce a trecut prima noapte impreuna. Am pus-o in patutul ei si noi am adormit(in aceeasi camera)pana pe la ora 1 cand a inceput sa planga pt ca ii era foame si ne-am dat seama ca e o ideea mai buna sa stea cu noi in pat pentru ca imi era mai comod sa o alaptez.

Problema mea e ca nu cred ca am avut si nici acum nu cred ca am o pozitie buna de alaptat. Eu ma pun in pat pe o parte si la fel o pun si pe Sofia. Incerc s ao pun cat de lipita de mine si cu caputul in sus. Numai ca eu trebuie sa stau cumva inclinata ca sa ii intre sanul cum trebuie in gurita si spatele meu...nu e prea de acord cu asta. La inceput m-a durut destul de tare dar acum cred ca s-a obisnuit :-S

O alta problema e ca patul nostru e cam mic. Chiar si in 2 e mic dar cand apare si a treia persoane suntem aproape sarmale :))
Ideea sa dorm numai eu cu bebe e exclusa. Eu vreau sa dorm neaparat cu sotul meu.
Sa punem patutul ei alaturi de patul iar nu e o idee prea buna pt ca noaptea i-as putea da doar sanul care e catre ea si tot la noi in pat ajunge pentru ca ii place sa ma simta lipita de ea.
Sa ne cumparam un pat mai mare e partial exclus pentru ca stam la et 7 si ar trebui sa urcam pe scari noul pat si noi stam aici provizoriu numai. O sa ne mutam dar nu stim inca cand(ar putea dura 1 an dar la fel de bine ar putea dura 4 ani) si nu prea vrem sa mai cumparam mobila pt aici.

Am incercat sa o alaptez pe perna si apoi sa o pun la ea in patut dar a tinut cam 2 saptamani dupa care nu a mai adormit decat cu mine in pat.
Chiar si cand o mutam in patutul ei, se trezea pe la ora 1 pt san si automat o puneam la noi in pat si adormeam toti pana dimineata.

Din tot cearceaful asta vreau sa scot in evidenta faptul ca am 2 probleme:
1. cred ca pozitia mea de alaptat in timpul noptii nu e buna pt ca nu am o pozitie buna si ma doare spatele
2. patul nostru e prea mic si nu dorm intodeauna prea bine.
Solutii?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iun 23, 2009 9:21 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Miha, cum ar fi sa va cumparati o saltea mare, care e relativ usor de carat, si la care o sa-i puteti cumpara patul potrivit cand o sa va mutati? Noi am dormit cateva luni pe saltea, asa, si a fost ok; nici nu mai aveam stresul ca o sa cada din pat :)
Cat despre pozitii... si la mine se resimte spatele dar, vorba ta, m-am obisnuit. Stau pe o parte dar cumva aplecata spre ea si-i pot da sa suga din amandoi sanii. Sau uneori stau aproximativ pe burta si-i dau din sanul care se afla spre ea (dar na, pentru ca am sanii mari, merge; probabil ca asa o sa se lungeasca si mai mult :D, dar asta rezolv eu dupa ce terminam cu alaptatul :P)

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iun 23, 2009 10:46 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Apr 13, 2009 2:55 pm
Mesaje: 25
Localitate: Baia Mare
Ne-am gandit si la saltea numai dar si asa e o problema--> camera in care dormim e chiar vizavi de usa de la intrare(cand ne-am mutat am facut imprundenta de a lua o usa de lemn care in nici 2 ani s-a uscat si acum intra vantul :D ). In plus avem si o usa de balcon la camera pe unde intra frigul iarna(nici asta nu se inchide bine :( ). Am intors si eu problema pe toate partile dar inca nu am gasit o solutie. Unica ar fi mutatul de aici dar dupa cum am zis inca nu stiu cand o sa se intample asta.

Deci pozitia mea de alaptat nu e asa de gresita pe cat am crezut eu. Oricum imi place sa merg la masaj asa ca o sa se rezolve si treaba asta cumva :)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iun 23, 2009 2:34 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 27, 2008 9:47 am
Mesaje: 315
Site web: http://ralucicamamica.com
Localitate: Constanta
patul nostru nu este mic, dar tot simteam ca n-avem loc toti trei in el... solutia a fost sa dormim de-a latul, desi sotul nu o prefera in mod deosebit, avand 1,9 m :P
eu dormeam pe o parte, cu o perna la spate pentru suport (ca in sarcina)... la inceput, cand bebe era foarte mic, mi-era teama sa il pun intre noi, si ca sa ma intorc de pe o parte pe alta, ma intorceam cu totul in pat, adica, ajungeam cu picioarele in partea in care initial aveam capul...nu stiu daca se intelege... si luam si copilul cu mine...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 07, 2012 8:00 am        Subiectul mesajului: Re: co-sleepingul si alaptatul 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
vin eu cu o intrebare.... care cred ca umbla prin mintea tuturor viitorilor parinti de 2 copii.
noi dormim toti 4 (deci si patrupedul din dotare :D ) intr-un pat cu saltea din aia mare, cred ca are vreo 2m x 2,ceva m. eu la perete, edi la mijloc, consortul la margine, si moby la picioare. cand adormim, fiecare pe perna lui; dupa vreo ora, eu ajung lipita cu spatele de perete, imi mai are putin si pica din pat, iar edi sta perpendicular pe noi (stiti poza aia ce tot circula pe Fb... asa e si la noi :) ).
ne-am gandit ca poate o sa ne culcam invers pe pat (cand vine bb2), daaaaar noua ne cam stau talpile atarnand.... , si nu stiu cam cat ar fi asta de comod pe termen lung. in fine, nu asta ar fi nedumerirea principala.
ci: edi are un somn destul de sensibil (cateodata se trezeste cand noi ne intorcem in pat), si inca se trezeste de vreo 2-3 ori pe noapte (foooarte rar se intampla sa se trezeasca numai o data), treziri care de fiecare data sunt urmate de sunete; cateodata numai cateva acorduri, dar alte dati dureaza cam cateva minute :( cand o sa fie si bb2 cu noi, cel mai probabil l-ar trezi; sau, cand se trezeste bb2, ma anunta ca vrea sa il mufez, si sigur o sa se trezeasca si edi.
stiu ca o sa ne gasim noi la un moment dat vreo rutina, dar acum sunt putin cam ingrijorata, dat fiind somnul foarte agitat si sensibil care il are edi, si plansul lui care (inca!!!!!! ) este prezent.
voi cum ati facut? ce a mers?
in legatura cu patul, din pacate nu prea avem loc sa punem vreo alta saltea in completare, e dormitor de bloc, destul de mic :((((

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 07, 2012 9:27 am        Subiectul mesajului: Re: co-sleepingul si alaptatul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Daniela, poate un cosleeper. Un patut sau cosulet deschis pe o latura lipit de pat pentru bebe?
ImagineImagine
ImagineImagine
Imagine Nu stiu sa desenez si pe Edi perpendicular pe capul tau:))
Iar din pacate sunetele de trezire se pot ridica la puterea a doua: Plange No1 - se trezeste No2 - se linisteste No1 (cu sau fara o perioda de duet) - plange No2 - apoi cum iti e norocul, ori i se alatura No1 din nou, ori reusesti sa linistesti si pe No2 (eventual mituit cu una bucata țiți). Distractie mare! :)) sau poate da Doamne Doamne un pui linistit de nu vei stii niciodata cum plange, si cat mai putin zgomot la Edi.
Filo a avut o perioada cand se trezea uraland cate o jum de ora fara sa pot sa o linistesc dupa ce s-a nascut Matei (avea 2 ani si 8 luni)

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 07, 2012 9:56 am        Subiectul mesajului: Re: co-sleepingul si alaptatul 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
noi acum avem 2 saltele matrimoniale lipite (puse pe suport de lemn de cativa cm), deci spatiu suficient ptr toti 5 (cei mari nu vor sa se mute in camerele lor :) )
atunci cand s a nascut Toma, David (2 ani si 8 luni) dormea de cateva luni toata noaptea, daca se trezea auzindu l pe Toma adormea oricum imediat (ori se cuibarea langa sot, ori vroia sa pun eu o mana pe el). Cand Toma era mai agitat si nu l puteam linisti repede ma mutam in camera cealalta sa dormim. Primele luni Toma mai dormea si in landoul de la carucior pus langa pat, cand nu a mai vrut sa doarma acolo...l am exilat pe sot, alta solutie nu am avut. (sotul are 1.90 , nici gand de dormit invers). A, si am pus o bariera laterala ptr Toma, eu dormeam la mijloc sa i tin pe amandoi in brate.
Cu Alex, primele lui 6 luni eram inca la bloc, dar un ap mare, am lipit de patul matrimonial unul single pentru mine si Alex. (David si Toma chiar daca il auzeau in cateva secunde adormeau, Alex era linistit noaptea, il mufam imediat si gata)

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 07, 2012 2:58 pm        Subiectul mesajului: Re: co-sleepingul si alaptatul 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
Emi am luat in considerare si varianta asta, dar cum am spus, avem camera mica, si daca e sa punem ceva de genul langa pat, abia daca am putea sa deschidem usa sa intram; deci presupune sa il punem in fiecare seara si sa il luam dimineata.... :( putin cam complicat, si in plus ar dormi in patul asta cateva luni, apoi i-ar fi cam mic, ori de dormit impreuna cred ca o sa dormim destul de mult :)
uh, daca ati sti ce emotii am cu dormitul si cu trezitul lor noaptea.... :-S :-S

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România