attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 8:41 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Apr 23, 2009 6:11 pm        Subiectul mesajului: Somnul si programul 
Neconectat

Membru din: Lun Apr 13, 2009 2:55 pm
Mesaje: 25
Localitate: Baia Mare
Azi am fost la medicul de fam pentru vaccin si i-am spus ca Sofia e destul de agitata inainte de somn si adoarme greu si putin in ultima vreme Mi-a zis ca eu sunt de vina pentru ca nu i-am facut program si ca trebuie sa-i fac.
Eu ii dau si laptic la cerere si nici nu m-am gandit sa-i fac program.
Mi-a zis ca daca nu ia mai bine in greutate pana la 6 luni imi spune sa-i dau lapte praf(dupa calculele ei, ar trebui sa aiba cu 200 g in plus).

Acum sa revin la somn. Intr-adevar adoarme foarte greu. Chiar daca e la san, de multe ori se agita. Ca si cum ii place sanul dar o enerveaza ca ii vine laptic. Uneori doarme in carucior, alteori in mei tai, alteori in brate. Niciodata nu am o metoda care sa stiu ca merge. Pentru mine poate ar fi bine cu program(as putea sa imi organizez timpul) dar oare pentru ea ar fi bine?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 23, 2009 6:18 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
E normal sa se mai agite la san. E normal si sa adoarma greu (in general pentru ca mama nu-i intotdeauna pe faza sa vada cand ii este somn copilului). Ideea de program de somn mi se pare absurda - ia intreab-o pe dr. daca ea adoarme la ora fixa, fie ca-i somn, fie ca nu :D. Apropo, cine e medicul de fam.?
Iar cu greutatea... aia cu 200 de grame e SF :P. Cu cat s-a nascut? Cat a luat in medie pe luna? Arata ok, e vesela, vioaie, face pisu/caca destul?

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 23, 2009 6:49 pm        Subiectul mesajului: Re: Somnul si programul 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Miha scrie:
Mi-a zis ca daca nu ia mai bine in greutate pana la 6 luni imi spune sa-i dau lapte praf(dupa calculele ei, ar trebui sa aiba cu 200 g in plus).



dupa calculele Sofiei cum ia in greutate? :D

n-o mai culca, veci
cand pica pica, e ea cea care tre' sa-ti lanseze semnale ca-i este somn, tu doar o secondezi atunci cand s-ar culca

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 23, 2009 10:49 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 28, 2008 9:05 pm
Mesaje: 448
Site web: http://educatiedetranzitie.blogspot.com/
Localitate: Baia Mare (deocamdata)
Sofia a inceput cumva sa se intoarca singura pe burtica sau sa se tarasca? sau da semne ca ar vrea? la varsta ei e normal sa inceapa sa doarma mai putin decat cand era bebe. Eu imi aduc aminte clar ca Andrei in perioadele de achizitii motorii majore se agita teribil, nu voia sa se culce si ne intelegeam tare greu. cum invata cate o chestie se linistea... pana la urmatoarea! nebunia a inceput pe la 3 luni jumate si s-a calmat cat de cat la 10 luni (intre 6 si 10 luni nu a acceptat sa stea culcat pe spate, doar in fund sau - daca se putea - in picioare, voia sa umble cu atata disperare cum rar am vazut la alti copii si pana nu a reusit s-o faca bine nu s-a lasat culcat. cadea efectiv din picioare dar nu voia nani!!!)

ce intelege doctorita prin "program"? adica sa o culci la ore fixe? eventual cu forta?

poti sa o ajuti sa capete niste deprinderi, niste reflexe conditionate (de exemplu repetand seara secventa riguroasa baie - masaj- tzitzi - somn si de cand o pui la san lumina stinsa, minim de stimulare sonora, etc.) si e bine sa aiba astfel de repere. dar ora la care i se va face somn depinde mult de cat de stimulanta si obositoare a fost ziua.

acum parerea mea e alta: stai cu ea afara cat iti permite timpul si puterile tale (de la 5 ore in sus, oricum ;) ) si o sa vezi ca nu mai ai probleme! decat cu munca in gospodarie :D



pe de alta parte faptul ca nu a luat in greutate ca la carte... cartea e facuta ca orientare statistica, un pediatru trebuie sa aprecieze din experienta clinica faptul ca un copil e bine dezvoltat sau nu. are vreo problema de sanatate? daca e sanatoasa si vesela, nu e palida, nu plange toata ziua, nu are tulburari la urinat sau la KK... nu se pun cele 200 g.

Nu te apuca sa-i dai lapte praf aiurea, daca nu ia in greutate mai degraba incepeti diversificarea, nu are sens sa renunte la san.

Al meu a fost la limita cu cresterea ponderala cat a fost doar alaptat, a recuperat din plin cand a inceput sa manance... parca-l vad si acum cum manca mar in coaja cu gingiile si cum imi lua lingurita cu mancare si o ducea cu precizie la gurita (imprastiind jumate din continut, dar reusind sa inghita restul) :D avantajul faptului ca era suplu a fost ca s-a ridicat si a umblat foarte repede, avand in felul asta acces la experiente pe care altii mai grasuti le-au asteptat mai mult :P dezavantajul e ca acum (la 3 ani) nu mai vrea la tobogane, deja sunt "fumate", s-a plictisit de ele!

nu te lasa intimidata de ce iti zice nimeni, ca nu se cresc copiii dupa reteta. ghideaza-te dupa ceea ce simti tu, informeaza-te acolo unde esti nesigura si o sa va faceti repede-repede mari!

_________________
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic el se transforma in punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!" David Hilbert

Imagine

http://educatiedetranzitie.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Apr 24, 2009 9:01 am        Subiectul mesajului: Re: Somnul si programul 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Andreina scrie:
Miha scrie:
Mi-a zis ca daca nu ia mai bine in greutate pana la 6 luni imi spune sa-i dau lapte praf(dupa calculele ei, ar trebui sa aiba cu 200 g in plus).



dupa calculele Sofiei cum ia in greutate? :D

n-o mai culca, veci
cand pica pica, e ea cea care tre' sa-ti lanseze semnale ca-i este somn, tu doar o secondezi atunci cand s-ar culca


miha, reiau :D
mi-am dat seama ca sunt persoane si persoane
deci daca tu ai nevoie de o oarecare ritmicitate, desfasurarea a lucrurilor intr-o secventa anume atunci consider ca va e util un ritual de adormire seara, peste zi

eu cu Felix ma retrageam seara la 9 fix in dormitor si incepea alaptatu' si cantatu' pana cand raguseam si cum numai unul cantecel imi iesea bine cu ala a ramas bietul prunc. sa nu-ti spun de stresul acumulat ca nu adormea, initial adormea in 2 ore, alaptat si descantat :-))), dupa 45 minute, intr-un final, adica pe la 2 ani 15
acum cand mai sunt in dificultate in disperare de cauza apelez tot la ala, felix se ridica imediat si-i trece, cred ca-i atat de satul de el ca ii trece orice bai numai sa n-o auda pe ma-sa cu cantecelul...

nu era pentru mine culcatul altora, eu ma chinuiam si-l chinuiam pana s-a nascut sora-sa si prinsa si cu el uitam s-o culc si ma regaseam cu ea asa simpu...adormita
eu de atunci nu mai pun niciun prunc la culcare, cand dorm dorm
iar broasca la 8 seara cere tzatzu "mama, io vreau tzatzu meu ca mi-e somn" si-i dau tzatzu "ei" si in 5 minute e dusa, ma ridic si-mi vad de ala mele
dar, amandorura le permit sa adoarma langa noi, in camera de zi, pe saltea. putem face si chefuri ca nu se trezesc, dorm
daca incerc sa-i izolez in dormitor ca-i liniste, etc. la 5 minute dupa ce i-am transferat in dormitor ii vad in camera de zi

ananda spunea bine, de la varsta asta (4 luni si) e perioada marilor achizitii si unii copii exerseaza in somn, ai mei amandoi in astfel de perioade mergeau in somn, se dadeau jos din pat in somn, Bendis a avut o perioada foarte faina cand construia fraze in somn, de aici agitatia,
nu ca nu le-ar ajunge laptele mamei
despre greutate la copii: Felix a fost tot timpul ca si greutate la peste 90 percentile, fata era sub grafice foarte mult timp; si mie mi s-a spus sa suplimentez ca-i subgreutate, dar era foarte inalta (mai este) si precoce neuromotor. deci nu ma convinceau cei care doar o puneau pe cantar :)
acum e bine, chiar plinuta zic unii, fara suplimente
la limita mai bine incepi cu diversificarea decat cu suplimentarea.

miha, vezi si Noile curbe de crestere OMS

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Apr 24, 2009 9:16 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Apr 13, 2009 2:55 pm
Mesaje: 25
Localitate: Baia Mare
M-au ajutat raspunsurile voastre. Si eu am aceleasi idei numai ca dupa vizita de ieri la medic am fost tare descurajata :(

Pop Sanda e med meu de familie si parca mi-as dori sa merg la altcineva care nu masoara mililitri si gramele cu calculatorul.

Sofia s-a nascut cu 3.350 g si acum are aproximativ 6.100 g. Mie nu mi se pare slaba si e foarte vioaie. Toate lucrurile pe care le face sunt normale din punctul meu de vedere.

Se intoarce deja pe burtica si parca ar vrea sa se si tarasca dar inca nu reuseste.

Doctorita imi spune ca si mesele trebuie sa fie la ore fixe si somnul(se pot decala cu cateva minute)

Afara ies toata ziua si ii place mult.

Multumesc mult de sfaturi

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Apr 24, 2009 9:30 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Pai a crescut super bine, fara sa mai luam in calcul scaderea fiziologica!
Of, nu te stresa, tu-ti cunosti cel mai bine copilul, nu te lasa conduse de mililitri, vorba ta :)
De Pop Sanda nu stiu, dar probabil intra in categoria pediatrelor (e pediatra? sau doar medic de familie?) care stau numai cu nasul in grafice si daca iese copilul din limite, e grav.
Bebe are nevoie sa doarma si sa manance exact cand simte nevoia, nu cand ii arata ceasul, stii doar :)

Eu ti-o recomand cu caldura pe Laura Veronescu (are cabinet la Mailatescu, peste drum de Tribunal), este pro alaptare si se informeaza mult, desi e in varsta. Mie mi-a placut tare mult de ea, nu da medicamente preventiv, nu spune prostii, nu recomanda lapte praf ca cel de mama nu e bun :D. Alla e la Pop Simina, alta Sanda, din cate mi-am dat seama :D; la Veronescu am fost de doua ori cand era bolnava si am vrut sa evit antibioticele pe care le primeam cu siguranta altfel.

Sanatate si calm, mult calm :)

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Apr 24, 2009 10:53 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
chiar vroiam sa va intreb ce parere aveti despre un bioritm haotic (aparent haotic, zic io :) ); ca noi (adica si ea, ioana) n-avem program nici de masa, nici de somn, nici de plimbare, nici, nici..

parca am mai povestit; eu am un bebelush d-ala caruia ii pare rau sa doarma (maica-mea se amuza pe seama ei si-i zice ca "are servici" sau cand ii spun ca a dormit 1h toata ziua spune; "da`, cum? se putea sa piarda ea ceva? daca se intampla ceva fara sa stie/vada ea?" :D

in general, ioana doarme cca 2h/zi (minim 30 min, maxim 3h; astea 3h nu le mai pupam demult)
am renuntat demult sa mai incerc s-o adorm; o las sa pice. atunci ii dau repede tzitzi si urmeaza somn de voie :)
singura cheste cu care contribui este linistea; e genul de copil care doarme iepureste (ca ma-sa), asa ca respect. in vremurile mele de tembelism acut, am incercat eu "s-o formez" sa adoarma si-n zgomot (ca am zis ca poate e o cheste care se invata) etc.. munca in zadar, bineinteles!
asta e ea si respect

treaba cu "-200grame" ma cam seaca; -200 grame ce? cat sa fie grasime, cata carne, cat oase si, cat mai exact, in ce procente fiecare? :D aa!! inainte de kk sau dupa?
n-ai intrebat dr daca ti-au programat copilul in maternitate sa creasca intr-un anumit ritm (impus)? nah, atunci sa te astepti la o eventuala discutie in care sa ti se sugereze si ceva marci de lapte praf
nu lua in seama; exista niste valori medii stabilite raportate la greutatea copilului in functie de varsta si sex; la fetite cca 750g in primele 4 luni, 500-600g in lunile 5-8, 250g-300g in lunile 9-12 (parca :) ).
daca sofia are -200 grame sub val medie, nu-i slaba. ar putea fi considerata slaba/subnutrita daca era cu -200g sub pragul minim

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Apr 24, 2009 10:55 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
"8 lucruri pe care orice parinte trebuie sa le stie despre somnul bebelusilor"

Pentru a intelege mai bine cum sa te bucuri de pusul la culcare al copilului si somnul lui, uitati aici cateva principii importante ale somnului pe care orice parinte e bine sa le cunoasca.

1. Cum dormim noi:
Dupa ce ne imbracam in pijamale, cei mai multi adulti isi induc o stare de relaxare cu ajutorul catorva ritualuri de somn: citind, ascultand muzica, uitandu-se la tv sau facand sex. Pe masura ce te afunzi in somn, centri nervosi din creier incep sa se odihneasca. Asta le permine adultilor sa intre in stadiul de somn adanc numit nonREM (non rapid eye movement = NREM). Creierul si corpul sunt cele mai linistite, relaxate in timpul acestui somn adanc. Corpul este inert, respiratia este usoara si regulata, muschii sunt relaxati. Dupa aproape o ora si jumatate de somn adanc, creierul incepe sa se trezeasca si incepe sa lucreze ceea ce ne muta din stadiul de somn adanc in stadiul de somn usor sau somn activ, numit REM (rapid eye movement). In timpul acestui stadiu ochii se misca sub pleoape in timp ce creierul exerseaza. Visam, ne sucim, ne schimbam pozitia corpului, putem chiar sa aranjam patura fara sa ne trezim complet. In timpul acestui stadiu de somn ne putem trezi sa mergem la baie, apoi ne reintoarcem in pat si cadem din nou in somnul adanc. Aceste cicluri alternante intre somnul adanc si somnul usor se reiau la fiecare cateva ore in timpul noptii, deci un adult poate petrece in medie 6 ore de somn adanc si 2 ore de somn usor sau somn activ. Deci noi nu dormim adanc toata noaptea, chiar daca avem impresia ca am dormit bustean.

2. Cum doarme bebelusul:
Il leganam, ne plimbam cu el in brate, il alaptam si pleoapele bebelusului incep sa se inchida si incepe sa ne adoarma in brate. Ochii i se inchid complet, dar pleoapele continua sa se zbata, sa se miste si respiratia este inca neregulata. Mainile si picioarele sunt inca incordate, indoite, poate tresari, misca, se poate suci, chiar zambi. Poate chiar sa continue sa suga in gol. Tocmai cand ne aplecam sa-l punem in patut, se trezeste si plange. Asta pentru ca nu era complet adormit. Era inca in stadiul de somn usor/activ cand a fost pus in patut. Acum trebuie sa reluati ritualul de culcare, dar sa continuati mai mult cu acest ritual pana cand bebelusul intra in starea de somn adanc: e vorba de aprox. 20 de minute. Veti observa ca grimasele si miscarile bebelusului inceteaza, respiratia devine regulata si usoara, muschii sunt complet relaxati, pumnii nu mai sunt stransi, iar manutele si piciorusele atarna. Bebelusul este acum in somnul adanc si poteti sa-l lasati (jos) si sa va furisati din camera, satisfacuti ca in sfarsit a adormit.

Lectia nr. 1:
Bebelusii au nevoie sa fie parentati (ajutati/invatati de catre parinti) sa intre in stare ade somn, nu doar pusi sa se culce. Unii bebelusi pot fi pusi in patut cat inca sunt treji si adorm de unii singuri, pe cand altii au nevoie de ajutor din partea parintilor pentru a adormi prin leganare, alaptare, etc.
Explicatia este ca in timp ce adultii pot intra direct in starea de somn adanc, bebelusii in primele luni de viata isi incep somnul cu o perioada de somn usor/activ. Dupa 20 de min. sau mai mult ei intra gradual in somnul adanc din care nu mai pot fi treziti asa usor. Dupa cum stiti din experienta, daca incerci sa-l pui pe bebe prea devreme in pat cand inca e in starea de somn usor, de regula el se trezeste. Multi parinti spun: ?Bebelusul meu trebuie sa adoarma complet ca sa-l pot pune in patut?. In lunile de mai tarziu, unii bebelusi intra in somnul profund mai rapid, scurtand perioada de somn usor. Invatati sa recunoasteti stadiile de somn ale bebelusului vostru. Asteptati pana cand bebelusul este complet adormit (somn adanc) ca sa-l mutati dintr-un loc in altul.

3. Bebelusii au cicluri de somn mai scurte decat adultii. Stati langa bebelusii vostri si observati-i cum dorm. Cam dupa o ora de cand au adormit, incep sa se foiasca, sa se miste, pleoapele incep sa se miste, face grimase, respira neregulat si muschii se incordeaza. A reintrat in faza de somn activ. Momentele de trecere de la somnul adanc la somnul activ sunt foarte vulnerabile: bebelusul se poate trezi daca e deranjat de ceva (spre exemplu ii e foame). Daca bebelusul nu se trezeste, va trece prin aceasta periaoda de somn activ cam 10 minute si va cadea din nou intr-un somn adanc. Ciclurile de somn ale adultilor (de la somn activ la somn adanc si inapoi la somn activ) dureaza in medie 90 de minute. La bebelusi aceste cicluri sunt mult mai scurte: 50-60 de minute, deci vor experimenta perioade vulnerabile in care se pot trezi la fiecare ora sau chiar mai des. Cand bebelusul intra in starea de somn activ, poate fi ajutat sa nu se trezeasca daca il mangai pe spate (sau pur si simplu il atingi), inganand un cantec de leagan sau doar prin simpla ta prezenta langa el (daca doarme cu tine in acelasi pat).

Lectia nr. 2:
Unii bebelusi au nevoie de ajutor ca sa reintre in starea de somn. Unii bebelusi stiu cum sa treaca de momentele vulnerabile de somn activ fara sa se trezeasca si daca se trezesc pot sa readoarma usor de unii singuri. Alti bebelusi au nevoie de o mana calda, de o voce sau de sanul mamei ca sa reintre in somnul adanc. Din aceste modele diferite de cicluri de somn invatam ca unul din scopurile noastre ca parinti este de a crea un mediu propice somnului care sa-i ajute pe bebelusi sa treaca de aceste momente vulnerabile din noapte si sa reintre in somnul adanc fara sa se trezeasca.

4. Bebelusii nu dorm la fel de profund ca si adultii. Nu numai ca bebelusii nu intra in somnul adanc la fel de repede ca adultii si ca au perioade vulnerabile mult mai dese, dar au un somn activ de doua ori mai usor decat adultii. La prima vedere, pare nedrept pentru parintii deja obositi de pe parcursul zilei. Dar, daca vei considera ca un principiu al dezvoltarii ca bebelusii dorm asa cum dorm ? sau cum nu dorm ? dintr-un motiv vital, probabil ca va va fi mai usor sa intelegeti nevoile bebelusului din timpul noptii si veti cauta sa creati un stil de supraveghere pe timpul noptii care sa-l ajute pe bebelus, nu sa-l scoata si mai tare din ritmnatural de somn.

5. Sculatul parintilor in timpul noptii are scopuri de supravietuire. In primele luni de viata, nevoile bebelusilor sunt la cel mai inalt nivel, dar abilitatea lor de a si le comunica este la cel mai mic nivel. Sa presupunem ca un bebelus doarme adanc aproape toata noaptea. Unele nevoi de baza vor trece nesatisfacute. Bebelusii, cu cat sunt mai mici cu atat au stomacele mai mici, iar laptele matern este digerat foarte rapid. Daca nevoia de foame a bebelusului nu l-ar putea trezi usor din somn, asta nu ar fi un lucru bun pentru supravietuirea bebelusului. Daca nasul bebelusului ar fi infundat si nu ar potea respira ori daca i-ar fi frig si ar avea nevoie de caldura si s-ar afla intr-un somn mult prea adanc din care nu s-ar putea trezi usor pentru a-si face cunoscute nevoile, atunci supravietuirea bebelusului ar fi pusa in pericol.

Unul din lucrurile invatate de-a lungul anilor de pediatrie e ca bebelusii fac ce fac pentru ca sunt creati in acest fel, adica asa e natura lor. Legat de somnul bebelusilor, cercetarile sugereaza ca somnul usor/activ protejeaza bebelusii. Sa presupunem ca bebelusii ar dormi ca adultii, adica predominant un somn adanc. Suna nemaipomenit, nu-i asa? Pentru noi, adultii, probabil, dar nu pentru bebelusi. Sa presupunem ca bebelusul are nevoie de caldura, lapte sau ca ii sunt obstructionate caile respiratorii, dar pentru ca ar dormi foarte profund ei nu s-ar putea trezi si simti ca au o nevoie si nu ar actiona in consecinta. Binele bebelusului este amenintat. Se pare ca bebelusii au un model de somn care le permite sa se trezeasca repede in anumite circumstante care le ameninta starea de bine. Cercetarile sustin ideea ca ciclurile frecvente de somn activ servesc cel mai bine interesului fiziologic al bebelusului in primele luni de viata, cand starea de bine e cel mai usor de pus in pericol.

Lectia nr. 3:
A incuraja un bebelus sa doarma cat mai profund, prea devreme (ca varsta) poate sa nu fie in interesul dezvoltarii lui si a instictelor lui de supravietuire. De aceea proaspetii parinti, vulnerabili la promisiunile de a dormi toata noaptea ale anumitor specialisti/traineri in somnul bebelusilor, nu ar trebui sa se simta presati sa-ti determine bebelusul sa doarma prea mult, prea profund la o varsta mica.

6. Sculatul noaptea are efecte pozitive in dezvoltarea bebelusului. Cercetatorii in somn cred ca bebelusii dorm mai inteligent decat adultii. Teoria lor e ca somnul usor/activ ajuta la dezvoltarea creierului, pentru ca creierul nu se odihneste in timpul somnului REM. De fapt, circulatia sanguina catre creier se dubleaza in timpul somnului REM (aceasta crestere a volumului de sange este in mod particular evidentiata in zonele din creier care controleaza respiratia). In timpul somnului REM organismul isi mareste productia de anumite proteine nervoase care reprezinta baza creierului. Procesul de invatare se considera a avea loc de asemenea in timpul somnului activ. Creierul foloseste acest timp pt. procesarea informatiilor acumulate de-a lungul zilei, stocand ce e important pentru individ si stergand ceea ce nu este important. Unii cercetatori cred ca somnul REM actioneaza in sensul stimularii dezvoltarii creierului, asigurand proiectii care promoveaza dezvoltarea mentala. In timpul somnului activ, centri nervosi superiori din creier functioneaza, in timp ce in decursul somnului adanc acesti centri superiori sunt opriti, iar organismul bebelusului functioneaza pe baza centrilor nervosi inferiori. Este posibil ca in timpul acestei perioade de dezvoltare rapida a creierului (creierul bebelusilor creste pana la aproape 70% din volumul adultilor in primii doi ani de viata) creierul sa continue sa lucreze in timpul somnului pentru a se putea dezvolta. E interesant de adaugat ca bebelusii prematuri petrec chiar mult mai mult timp (aproximativ 90% din timpul de somn) in acest somn activ, aceasta probabil pentru a accelera dezvoltarea creierului. Dupa cum puteti vedea, perioada din timpul vietii in care dormim cel mai mult si perioada in care creierul se dezvolta cel mai mult coincid cu perioada cand avem cel mai mult somn activ: adica in primii ani de viata. Intr-o zi, pe cand explicam teoria ca somnului activ ajuta la dezvoltarea creierului, o mama satula de trezitul din timpul noptii al bebelusului ei a adaugat: ?Daca e adevarat ce spuneti, atunci bebelusul meu va fi foaaaarte destept?.

7. Pe masura ce cresc, bebelusii ating maturitatea somnului. O sa spuneti: ?Ok, am inteles acest model de dezvoltare, dar cand va dormi bebelusul meu toata noaptea??. Varsta la care bebelusii se linistesc ? intelegand prin asta ca ei se duc usor la culcare si dorm mai mult timp ? variaza de la caz la caz. Unii bebelusi adorm usor, dar nu dorm o perioada lunga de timp; alti bebelusi adorm greu, dar dorm perioade lungi; alti bebelusi adorm greu si nici nu dorm mult. In primele 3 luni de viata, bebelusii pot dormi pentru aproape 4 ore fara sa aiba nevoie de mancare. In medie ei dorm 14-18h/zi. De la 3 la 6 luni, majoritatea bebelusilor incep sa se linisteasca. Incep sa petreaca mai mult timp treji pe parcursul zilei si pot dormi chiar si 5 ore continuu in timpul noptii. Intre 3-6 luni asteptati-va la 1-2 treziri pe noapte. Veti observa si ca timpul de somn adanc se va mari. Perioadele vulnerabile de trezire in timpul noptii se vor rari si bebelusii vor fi capabili sa intre in starea de somn mult mai usor. Asta se numeste maturitatea somnului.

Lectia nr. 4:
Un lucru important de care trebuie sa va amintiti este ca obiceiurile de somn ale bebelusilor reflecta mai degraba temperamentul acestora decat modul in care procedati voi cu ei noaptea. Si tineti minte ca unii parinti exagereaza cand povestesc despre bebelusii lor cat dorm de mult noaptea ca si cand asta ar fi ca un fel de premiu de cat de buni parinti sunt ei, lucru care e fals. Nu e vina voastra ca bebelusi se trezesc des.

8. Bebelusii inca se trezesc noaptea. Depinde de bebelus cand anume ajunge la acel prag de maturitate a somnului specific adultilor. Chiar daca bebelusii ating acest prag de maturitate undeva in a doua jumatate a primului an de viata, ei tot se mai trezesc noaptea. Motivul? De frig, din cauza durerilor de dinti etc. Momentele critice de-a lungul primului an de viata (cum ar fi statul in fund, mersul de-a busilea , primii pasi) ii fac pe bebelusi sa "practice? mental in timpul somnului aceste noi abilitati. Apoi, de la 1 la 2 ani, dupa ce aceste momente au fost depasite, apar alti stimuli care pot cauza trezirea bebelusului in timpul noptii: anxietatea separarii de dormitorul parintilor, cosmarurile etc.

Chiar daca intelegeti de ce bebelusii sunt inclinati sa se trezeasca noaptea, este totusi important pentru parinti si pentru bebelusi sa aiba parte de un somn bun pe timpul noptii, altfel parintii, bebelusii si relatia dintre ei are de suferit."
(mi-a pasat andreina candva, pasez si eu :) );

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 25, 2009 2:57 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 28, 2008 9:05 pm
Mesaje: 448
Site web: http://educatiedetranzitie.blogspot.com/
Localitate: Baia Mare (deocamdata)
ce-as mai adauga la ce ti-a "pasat" andreiana ar fi o informatie care m-a facut sa regret amarnic noptile pierdute in sarcina: se pare ca secretia de melatonina (hormonul somnului) a fatului incepe in ultimele luni de sarcina si se "regleaza" dupa bioritmul mamei. deci... care ati fost "cuminti" in sarcina aveti oarece sanse sa se culce copiii mai devreme! care ati stat treze (ca mine)... platiti! :-S

Citat:
alti bebelusi adorm greu si nici nu dorm mult. In primele 3 luni de viata, bebelusii pot dormi pentru aproape 4 ore fara sa aiba nevoie de mancare. In medie ei dorm 14-18h/zi. De la 3 la 6 luni, majoritatea bebelusilor incep sa se linisteasca. Incep sa petreaca mai mult timp treji pe parcursul zilei si pot dormi chiar si 5 ore continuu in timpul noptii. Intre 3-6 luni asteptati-va la 1-2 treziri pe noapte.


mai, al meu a fost "anormal": pana la 3 luni dormea bustean 5 - 7 ore noaptea fara pauza. intre 3 si 6 luni se trezea de 5 - 6 ori. dupa 7 luni nici ca a mai vrut sa se culce! nici acum nu vrea, daca ii spui hai sa te culci te corecteaza imediat: el nu doarme, se tolaneste :D (cel mai simpatic a fost cand a intrebat odata: "cine m-a trezit din tolaneala?")

Citat:
Momentele critice de-a lungul primului an de viata (cum ar fi statul in fund, mersul de-a busilea , primii pasi) ii fac pe bebelusi sa "practice" mental in timpul somnului aceste noi abilitati.
daaa, al meu se antreneaza intens noapte de noapte. nici la varsta asta nu poate dormi singur in patul mare fara perne de jur imprejurul patului. nu s-a intamplat, ce-i drept, sa doarma pe jos decat de vreo 2 ori :>

touchy, ca sa te incurajez iti zic ca la noi bioritmul s-a "stabilizat" pe la un an si 8 luni: dormea intre 7 si 10 (rar 12) ore pe noapte. cu ore de culcare mergand pana la 1 noatea. si nu dormea deloc ziua (cu exceptia momentelor cand "pica"). la un an si 9 luni, de Revelion, s-a culcat cu tzitzi si urlete la 3.50 (dimineata)... ca el avea treaba si nu trebuia intrerupt.

dupa ce l-am intarcat l-am adormit o lunga perioada cu caruciorul (altfel nu statea in pat si pace, si cum eu munceam nu mai mergea culcarea la ora 1... macar un 23.30!). imi amintesc si acum cum ne-am dus asta vara in parc la ora 22.00 si cum imi cerea sa-i explic de ce se face noapte si mi-a venit ideea sa-l pun sa se invarteasca in jurul axei proprii sub un felinar... dupa faza aia discutam pe strada (el in carut, eu impingand) despre Pamant si Soare si planete (si am surprins cateva priviri siderate ale unora care-l credeau mai mic pentru ca mergea cu carutul).

abia de cand a inceput sa vorbeasca bine s-a regularizat somnul si a dormit ceva mai normal ca numar de ore. dar abia de vreo luna pot sa zic ca am inceput ceva similar unui program de somn, in sensul ca stingem lumina la ora fixa si pe urma... cand adoarme adoarme! :D (pe principiul "pisicile pot fi dresate sa faca numai ce vor ele"). de obicei adoarme dupa ce eu incep sa introduc in povestea de seara diverse elemente surpriza (in sensul ca adorm si continui sa povestesc ce visez :D ). sau cand adorm pur si simplu si se plictiseste. (faza e ca abia de curand ma lasa sa adorm, pana acum voia sa stau treaza cu el sa-i tin companie)

_________________
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic el se transforma in punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!" David Hilbert

Imagine

http://educatiedetranzitie.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 27, 2009 9:53 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Apr 13, 2009 2:55 pm
Mesaje: 25
Localitate: Baia Mare
Cu subiectul asta m-am lamurit. Mai bine o las sa adoarma cand vrea ea pt ca si noi dormim cand simtim nevoia. Data viitoare o sa stiu sa nu mai cer sfaturi pretioase de la med de fam(este si pediatru).

Alla multumesc de sfatul cu doamna Veronescu. Chiar o sa merg la ea la un control de rutina. >:D<

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Sep 15, 2010 9:07 pm        Subiectul mesajului: Re: 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
ananda scrie:
Citat:
alti bebelusi adorm greu si nici nu dorm mult. In primele 3 luni de viata, bebelusii pot dormi pentru aproape 4 ore fara sa aiba nevoie de mancare. In medie ei dorm 14-18h/zi. De la 3 la 6 luni, majoritatea bebelusilor incep sa se linisteasca. Incep sa petreaca mai mult timp treji pe parcursul zilei si pot dormi chiar si 5 ore continuu in timpul noptii. Intre 3-6 luni asteptati-va la 1-2 treziri pe noapte.


mai, al meu a fost "anormal": pana la 3 luni dormea bustean 5 - 7 ore noaptea fara pauza. intre 3 si 6 luni se trezea de 5 - 6 ori.

EXACT asa si Cris.

cat despre somnul de zi... cred ca e singura chestie de care ma plang: adoarme nuuumai in conditii de extrema liniste, doar eu cu el sa fim in camera, joaca, tzatza, joaca, tzatza, mai un leganat, una alta... totul tine de la 30 min - in zilele bune - la 2 ore- in alea mai putin bune). Mai adoarme afara, in wrap, cu conditia sa merg si sa-l alaptez din mers.

Si NU il pun la somn decat in momentul in care se freaca la ochi si isi "rupe urechile" haotic... si e marait rau. Daca se intampla sa aiba si gaze si nu poate adormi imediat din cauza lor... totul se transforma intr-o isterie chinuita :(

Dar nu stiu cand s-a facut la Cris trecerea intre un bebe care adormea si dormea oricum si oriunde si unul... cu fite :P Cert e ca somnurile lui ne dicteaza viata :)) Doamne fereste sa ii ratez momentul in care "vrea sa adoarma", adica sa nu fiu, atunci, 100% a lui, in liniste si cu tzatza afara. Ca am parte de un bosumflat marait toata ziua :)

Cand vad alti copii adormind la varsta lui in carut, in parc, dormind bustean cu zgomot in jur... ma apuca o sincera invidie :)) Cand va citesc pe voi, insa, realizez ca nu mai e asa "anormal"... ca toti crescuti intr-un anumit fel sunt... la fel. Si taaare ma bucur... nu de capra vecinului, ci de iedul meu :))

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 16, 2011 9:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Somnul si programul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 03, 2011 12:29 pm
Mesaje: 25
salutare mamici. Răsfoiam pe aci pe forum cu o problema aproximativ similară. Noi am dormit noapte de noapte de 4 luni si ziua da cu ritual...divers- adaptat,legănat, in wrap, in brate. Ideea este ca de vreo sapt. exact cand am facut 4 luni parca are somnul mai adânc adevarat dar si mai sensibil...calculez degeaba mom cand sa fug cu dna tzitzi :)) plus ca a aparut foiala la greu pe timpul noptii si o gasesc pe burta a si adormit aşa. Ziua nu ne întoarcem deocamdata pe burta insa noaptea numai asta facem dupa vreo 15 min de somn. Eu o întorc ca incepe sa se scanceasca..mai suge nitel si adoarme iar. Pana la 4 luni se agita inainte de somnul de seara si nu functiona decat metoda ei..sa plângă vreo 10min...ii cântăm ii povesteam o leganam..toate metodele..plângea 10min si dupa somn de voie. Acum adoarme la san dar are programul mentionat mai sus. Multumesc mult! Acum rad de ea (cat am scris mesajul asta si a facut un ciclu de supt plus rostogol:)) datorita vouă. Credeam ca am gresit eu cu ceva undeva

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 20, 2011 11:08 pm        Subiectul mesajului: Re: Somnul si programul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
Glooky da de ce plange alea 10 mins inainte de somn? Eu as cauta sa rezolv asta si nu as lua plansul ca pe un dar bine venit care o face sa doarma.
Personal am renuntat la ceea ce inseamna program de somn pe durata noptii; avem o orsicare rutina inainte de somn (baie,masaj,pupat fundu si picioarele ;) , papa) si de obicei pe la 7.30 pica de somn. Se trezeste de cate ori are chef, am incercat sa analizez si sa urmaresc diversi factori doar doar oi intelege ce ar putea-o face sa doarma mai mult si m-am lasat pagubasa ca n-are doua zile cu comportament identic. Azi noapte s-o trezit din ora in ora, dimineata la 7 era fresh si io zombi 8-} da am prins dupa amiaza o ora jumate de somn si-s gata pt alta noapte. O dormi si ea vreodata toata noaptea.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 24, 2011 9:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Somnul si programul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
soricel scrie:
..... Azi noapte s-o trezit din ora in ora, dimineata la 7 era fresh si io zombi 8-} da am prins dupa amiaza o ora jumate de somn si-s gata pt alta noapte. O dormi si ea vreodata toata noaptea.

Sasha inca nu doarme toata noaptea >:) daca ma intrebi cat si cum, nu am idee =)) sunt praf cu capul. Pot sa spun doar ca unele nopti trec foarte foarte lin iar altele nu :D Nu ma mai simt demult obosita, insa uit de la mana pana la gura TOT TOT, adica daca imi ceri ceva in secunda urmatoare sunt PA :))
Hai sa zic ca de cand cu dermatita lui Sasha tin minte sa beau si eu si el uleiul de in, a iesit ceva bun din toata treaba asta #.-S Cu adormitul este si a fost simplu mereu, baie sau nu, nu ii mai fac demult in fiecare seara, si apoi cetit toate cartile lui, dupa care cere el tzi tzi :) Am observat ceva, daca nu ma tin foarte clar de programul lui o ia razna si ajungem la ora 24:00 :( Asadar, trezit ora 08:00/09:00, dormit pranz ora 12:30, cam asa, doua ore, dupa care seara pe la 20:30/21:00 doarme #.-S

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România