attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:34 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Apr 17, 2009 11:11 pm        Subiectul mesajului: Somnul din timpul zilei 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 27, 2008 9:26 am
Mesaje: 128
Site web: http://wwwl.marillys.blogspot.com/
Yahoo Messenger: adriana_contiu
Localitate: Bucuresti
Va scriu pentru ca de o saptamana, doua, Tudor si-a schimbat somnul. pana acum dormea de 4-5 ori in timpul zilei acum doarme de 2 ori maxim 3. Pana aici nici o problema ca doar ma asteptam sa teraca la o alta etapa in dezvoltarea lui, dar problema e cum adoarme.
Vad ca ii e somn (casca, se freaca la ochi, lasa capul in panat in timp ce se joaca )daca ma pun pe jos langa el si ii dau tzatza manaca si se invioreaza dupa care incepe sa fie miriit. Il iau in pat langa mine , il pun la tzatza nu dupa mult timp cu ochii lipiti de somn se intoarce pe burta si se ridica in 4 labe sa exploreze patul. Asa in 4 labe ncepe sa maraie sau sa plangail las putin sa exploreze apoi il iau si il pun din nou la tzatza. Totul se repeta pana ce el plange serios si de oboseala si lapte cald nu mai poate si adoarme.
Nu-mi place sa adoarma asa plangand. Nu-mi place sa planga nu l-am lasat nici macar sa se supere de ceva... mereu am fost langa el si l-am alinat. Acun nu stiu cum sa mai fac sau nu stiu unde gresesc. sunt sigura ca eu gresesc undeva .. Seara cand ma culc ma gandesc ca a trecut inca o zi in care din vina mea a plans , ca nu l-am inteles si ma gandesc cum am primit un copil atat de frumos si de pur si eu il stric.
Oare unde gresesc? Copii vostrii au avut astfel de perioade ?

_________________
Tudor 30.09.2008


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 18, 2009 5:34 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 30, 2009 4:05 am
Mesaje: 70
Ariana, ai masat gingiile sa vezi, poate ii da vreun dintisor? cateodata se simte coltul de dinte la pipaire, alteori inca nu a dat. dar daca vezi vreo gingie umflata rau si rosie, inseamna ca asta e cauza. Sonia mea avea crize de plans la somn cand ii dadeau dintii. mai pot fi si alte cauze, dar nu-ti face probleme ca "ai stricat" copilul, ma indoiesc profund ca e cazul, uite cata rabdare si empatie ai cu el.


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 18, 2009 6:24 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Da, Dimitri are acum o astfel de perioada. Nu doarme decat de doua ori pe zi, vrea sa adoarma numai la san si sa doarma doar acolo daca se poate. Oricat de obosit este daca e rost de plimbare nu mai inchide nici un ochi decat dupa ce oboseste foarte foarte tare. Nu mai incerca sa il adormi pana nu da clar semne de oboseala. Asteapta sa se maraie mai tare inainte sa incerci sa il adormi, la mine asta merge cel mai bine. Cand chiar nu mai poate de somn incepe el sa isi cante intr-un anumit fel care seamana a vaitat, atunci il iau il pun la san si in maxim cinci minute e in somn profund. Nu mai incerca sa il adormi cand se freaca doar la ochi, uite de exemplu eu stiu ca Dimitri rezista intre somnul de noapte si primul somn de zi intre 2 si maxim 3 ore. Dupa somnul de dupa amiaza poate sta treaz si 5 ore fara probleme.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 18, 2009 6:42 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
Si David doarme de 2 oiri pe zi. Pentru moment, la fel ca MaMitza, stiu cam la ce ore i se face somn si de obicei el imi confirma pentru ca adoarme la san cam in jurul acelorasi ore. De doua nopti, insa e agitat in timpul somnului de noapte (ieri a adormit greu, cam cum spui ca adoarme Tudor ziua). Se foieste de mama focului si nu mereu pentru ca ar vrea lapte sau mangaiere. Noaptea trecuta s-a trezit si plangand o data si de vreo 2 ori scancind.
Ma gandesc ca or fi dintii (ziua roade tot ce apuca, uneori cu furie, dar gingiile nu-s inca inflamate sau rosii). Il alin si eu cum pot punandu-mi la bataie toata rabdarea. Pentru moment nu e chiar grav

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 18, 2009 9:19 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mai 27, 2008 9:26 am
Mesaje: 128
Site web: http://wwwl.marillys.blogspot.com/
Yahoo Messenger: adriana_contiu
Localitate: Bucuresti
Begonia, da m-am gandit si eu ca ar fi dintii dar sa faca asa numai la somnul din timpul zilei? Gingia pare putin unflata dar nu-mi dau seama inca pentru ca nu se simte nimic. MaMitza, problema mea nu e ca doarme doar de 2 ori sau ca adoarme numai la tzatza ci ca se tot ridica, desi e cu ochii inchisi de somn si plange asa. Da si el se vaita cumva .. asta e inceputul printre celelate semne de somn.Madimih la noi nu e cu ore inca somnul pentru ca de curand si-a schimbat ritmul, dar mai depinde si ora la care se trezeste dimeata sau cat doarme in timpul zilei. La el nimic nu e pe ceas, e dupa cum vrea el.Se mai intampla sa fie somnul cam pe la aceeasi ora dar rar. Vorba lui Allamarine nici o zi nu seamana cu cea care a trecut.

_________________
Tudor 30.09.2008


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 18, 2009 2:07 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Eu nu sunt de acord cu obosirea la maxim. Somnul nu trebuie sa fie doar o necesitate, sa pici lat cand nu mai poti. Ar fi fain sa te poti intinde in pat si sa te gandesti...a, ce idee...ce fain ar fi sa trag un pui de somn :)

Vad ca bebe al tau are 6 luni. Cred ca e foarte posibil sa fie o combinatie. Unu la mana de dureri gingivale. Care pot aparea nu doar cand dintele sparge gingia, ci si cand 'isi face loc', ca are de spart mai multe straturi in afara celui superficial pe care il vedem noi. Si si acelea dor.

A doua la mana, e o perioada in care ei descopera foarte multe. Si in care vor sa faca foarte multe. Si de multe ori nu reusesc sa faca tot ce isi propun. Imi amintesc de d cand facea descoperiri. Intorsul de pe o parte pe alta, ridicatul in fund, in picioare...De fiecare data era atat de incantat de ceea ce descoperise, ca o facea cu orice ocazie. Inclusiv in somn :)

E foarte posibil ca toate chestiile astea pe care le descopera sa il si solicite foarte mult, sa il oboseasca, dar in acelasi timp sa il incante atat de tare, sa ii dea un entuziasm cu care ar inlocui 10 somnuri. Dar nu poate. Si atunci apare frustrarea. Daca mai pui si o durere de masea pe fundal, cred ca ai tabloul complet.

Eu as zice sa incerci sa ii explici cat poti tu, ca il intelegi. Poate sa incerci, atunci cand i se face somn, sa ii oferi un mediu propice, sa il plimbi un pic usor, sa ii canti, sa ii oferi sanul. Chiar daca nu adoarme si doar isi incarca un pic bateriile. Macar nu va mai fi supararea asa mare. Si tu incearca sa dormi odata cu el, e o perioada destul de dificila, aveti amandoi nevoie de mult calm.

Si nu te invinovati. Este inca mic, nici lui nu ii e usor sa gestioneze tot ce simte. Dar asta nu inseamna ca e vina ta. Veti treceti impreuna peste asta si veti creste impreuna :)

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 29, 2009 9:50 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
eu cred ca-l deranjeaza ceva (dinti sa fie??)
apoi, de acum stie si face mai multe
deci prefera sa exerseze decat sa doarma :D

ioana doarme de 2 ori pe zi (in total cca 2h), dar daca n-am fost pe faza sa-i dau tzitzi fix atunci cand e sa adoarma, isi mai amana repriza de somn cu inca 2-3 ore #.-S :ranjet1:

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România