attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:09 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Iun 22, 2009 12:37 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
teodora.. nu stiu cum e la aproape 3 ani.. o spun, desi nu cred in retete universal valabile, ci in solutii construite pe tipar, individualizate
adica elouan este unu` in lume ;) si tu-l cunosti cel mai bine
dar tot as renunta la pampersi.. :ranjet1: bineinteles, in masura in care mi-ar permite si el

madi, ce bine, ce usurare ca face asa rar!
pai gandeste-te ca ioana face si de 5-6 ori pe ora, mai ales daca nu i-am acordat atentia cuvenita (adica aia maxima :ranjet1: ).
si asta drept semnal de alarma, ca sa se bucure de mine macar in timp ce-i dau chilotii jos si-o schimb. deci in fiecare zi avem cate o ora d-asta in care pisha la greu.. #.-S :) dar, nah, e pt mine, e cu dedicatie :)
si zic macar atat noroc sa ai, ca face rar fara pampers, daca deocamdata nu-i poti amenaja spatiul pt pishii si kkricii lui (iar aici ma refer la covoarele alea multe de care nu te poti descotorosi.. at least, not yet)

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 22, 2009 2:33 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
teodora, daca sti ce vrei devine usor.
Unu: pune jos invinovatirea, te-ar consuma inutil.
Doi: pentru copilul urmator iti explic eu ce sa-i explici la nounou ;) Daca tu te impaci cu ideea de pisu in chiloti, de ce-ar deranja-o pe ea? Ramane doar sa-l schimbe ca si de pampers cand face pe el; sa-i permita / sa-l ajute sa faca unde vrea el cand nu vrea pe el; iar de spalat speli tu un kk, maxim doi pe zi, de la 2-3 luni in sus si 0 - 20 de pisu poate spala masina.
Trei: ii povestesti amical, cum i-ai spune lui Vincent, ca obisnuinta cu pampers e una invatata, ca tu crezi ca-i poate fi cald cu el si ca poate, cand vrea el sa poarte chiloti, cu atat mai mult cu cat face la toaleta cu placere. Si astepti pana ajunge mesajul la destinatie.
Bafta! si tie, Medi si tie Touchy.
Dar mai ales, relaxare.
E de actualitate articolul cu vara:
http://attachmentparenting.ro/cms/front ... 0&idart=57

_________________
Claudia,
mamica pentru
Imagine
si
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 22, 2009 5:25 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
Teo, si Matteo a avut o perioada de vreo 2 luni in plina iarna cand a stat non-stop cu scutecul lipit de fund (nu si noaptea insa) pt ca mi-l cerea. Si i l-am pus... oricum eu eram deja la pamant cu nervii ca nu accepta sa faca la olita sau wc ci exclusiv pe el de luni bune (am scris mai sus).
Si dupa perioada asta, intr-o zi de februiarie cand sa-l imbrac mi-a zis: a(s)ta nu! si nu a ramas, indiferent cat am insistat la inceput sa-l ia macar afara. Mi-era o groaza ca inca era frig si avea haine groase pe el, dar n-a fost chip sa-l mai primeasca. Si am mers dupa mine cu plasuta cu schimburi si papuci (ca se uda pana in papuci) cateva sapt bune pana cand incet-incet a inceput sa zica\tina de putulica si sa vrea sa elimine afara (la copacei ii ziceam).

Deci, ce vreau sa spun e ca va trece, absolut, nu te mai stresa, ai altea alea acum de gandit si indreptat energia. Lasa-l ca-si va lua responsabilitatea lui cand se va simti in stare (poate fi o chestie pe care n-o controleaza destul de bine legat de asta si sa se simta inhibat...).

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 22, 2009 5:28 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
ah, Claudia, anul acesta Elouan a fost (si e inca) la cresa...deci exclusa posibilitatea asta
si totusi, la cresa a facut si progrese, caci sint un grup bun de copii care incearca sa se debaraseze de scutec, imitatie deci, unul dupa altul la toaleta :D
(ah, si la nounou n-ar fi mers, caci o assistante maternelle ii are pe copii acasa, oricum nu i-ar fi convenit sa aiba unul care face pe el/pe jos/mai stiu eu unde)

si uite presiunea sociala....
acum insa e motivat cu mersul la scoala din toamna, excitat tot cind completam dosarul de inscriere, i-am explicat una-alta, printre care si ... relatia scoala-fara scutec
a doua zi de dimineata era la toaleta: "maman, moi, école..pas couche"
eram moarta de ris
si-l mai apuca asa, din zi in zi
doar ca acum degeaba dezbat eu problema, ca in starea in care e in aceste zile oricum nu e momentul sa faca progrese in domeniul asta

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 22, 2009 5:43 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
touchy scrie:

madi, ce bine, ce usurare ca face asa rar!

Da, asa zic si eu, ca una e sa sterg de cateva ori pe zi si alta e sa sterg de cateva ori pe ora :)

touchy scrie:
si zic macar atat noroc sa ai, ca face rar fara pampers, daca deocamdata nu-i poti amenaja spatiul pt pishii si kkricii lui (iar aici ma refer la covoarele alea multe de care nu te poti descotorosi.. at least, not yet)

nu-s multe, is doar doua, deocamdata prefera unul din ele :) si, la fel ca Ioana, face de obicei cand nu-s cu ochii pe el. Pishu in bratele mele a fost o exceptie pana acum
Sincera sa fiu, cu David nu mi se pare aiurea chestia asta. Schimb chilotii sau body-urile asa cum ii schimbam pampersii, ca pe aia nu-i lasam sa se umple.
A dormit o ora la pranz si cand s-a trezit l-am pus pe olita. Nu-i place, vrea mereu ridicat. L-am tinut insa in brate, deasupra ei, jucandu-ne cu o jucarie si a dat drumul la pish, care a ajuns jumate pe covor, jumate in olita. Inca n-am centrare, trebuie sa mai practic
:D

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 22, 2009 6:09 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
madimih scrie:

touchy scrie:
si zic macar atat noroc sa ai, ca face rar fara pampers, daca deocamdata nu-i poti amenaja spatiul pt pishii si kkricii lui (iar aici ma refer la covoarele alea multe de care nu te poti descotorosi.. at least, not yet)

nu-s multe, is doar doua


doua, dar parca mari.. ocupa intreaga camera, daca nu ma insel (??)
ei, daca mai si zici ca nu te incurca.. e si mai bine
noi mai avem unul singur in toata casa, adica numai in sufragerie, de 120cm/200cm, d-ala latos si gros, usor de rulat. dar cand a fost de pishu, ioana a gasit de cuviinta ca trebuie ocolit :)


madimih scrie:
A dormit o ora la pranz si cand s-a trezit l-am pus pe olita. Nu-i place, vrea mereu ridicat. L-am tinut insa in brate, deasupra ei, jucandu-ne cu o jucarie si a dat drumul la pish, care a ajuns jumate pe covor, jumate in olita. Inca n-am centrare, trebuie sa mai practic
:D


nici eu n-o pun pe olita decat rar.. depinde cum ii intuiesc starea.. de obicei o pun deasupra ei, suspendata in bratele mele.
incearca cu o galetusa
sau desfa-i picioarele si tinteste. la baieti, cand e pish, ma gandesc ca nu trebuie sa fie exact deasupra olitei.. (sotu`, barbat fiind B-) , tocmai imi zice ca nu-i necesar :D )
cred eu :)

ps. si ce ma bucur ca parcurg e.c. in paralel cu voi, mai ales ca ioana si david au varste apropiate :imbratisare2:

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Ultima oară modificat Mar Iun 23, 2009 9:59 am de către touchy, modificat 1 dată în total.

Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 22, 2009 8:23 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
touchy, ce covor e ala?????
Citat:
1200cm/2000cm,
si unde mai are loc mica sa il ocoleasca??? asta asa, complet off topic :P

micky, stiu, tocmai de aceea astept, astept si-i las decizia in intregime :)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 22, 2009 10:35 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Apr 17, 2008 12:12 pm
Mesaje: 278
Yahoo Messenger: vilcearoxana
madi, foloseste un lighenus..ara baza mai larga...


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iun 23, 2009 9:59 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
Teodora scrie:
touchy, ce covor e ala?????
Citat:
1200cm/2000cm,
si unde mai are loc mica sa il ocoleasca??? asta asa, complet off topic :P
8-}
uite-te si tu unde se baga zerourile.. taman unde nu-i nevoie
pai e drept?

cat despre e.c. ..
io va anunt ca ma simt pregatita, deja, sa povestessc la faze de e.c. (deci confirm ca avem parte de elimination communication) :P

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 24, 2009 8:15 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
asa ma bucur pentru voi, touchy si medi ca va aveti
si eu aveam o prietena cu copilas de-odata cu Eliza, pe Flori cu Gabriel. A fost fain sa schimbam impresii.
Va pup!

_________________
Claudia,

mamica pentru

Imagine

si

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România