attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:08 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Oct 01, 2008 10:22 pm        Subiectul mesajului: Regres sau raceala? 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 19, 2008 9:45 pm
Mesaje: 263
Sunt luni bune de cand noi am facut pampersii cadou...practic undeva la inceputul verii, cand a inceput sa stea si sa faca la olita, totul a decurs foarte repede si in maxim 2 saptamani, Octavian nu se mai scapa nici noaptea in pat....am avut in 3 luni de vara cred un singur accident de pipi in pat noaptea, cand a facut cam multa baie in piscina si cred ca i-a fost cam rece...in rest totul in regula, credeam ca am scapat definitiv

acum insa ne confruntam cu o problema: a racit, a avut muci, i-a fost frig intr-o noapte si s-a scapat pe el, dar nu oricum, se taraia cam la o ora cate un pic..a doua zi am luat masuri am incalzit camera mai bine, l-am imbracat mai bine si am avut grija sa fie invelit mereu..acelasi pipi in pat...chestia asta tine de 2 saptamani, a fost si racit e drept, cu muci si rosu in gat, dar acum raceala a trecut si el inca se scapa noaptea....noapte de noapte, in camera e foarte cald si el e bine iinvelit deci exclus sa ii fie frig..il pun inainte de somn sa faca pipi, face..dar face si noaptea pe el....m-am indurat intr-un final sa-i pun chiloti absorbanti ca il schimbam prea des noaptea.....nu stiu daca incearca sa imi comunice vreo neregula, caci el face in stare de veghe, nicidecum cand e treaz, intentionat,ziua decurge totul ca si inainte cu o mica diferenta...nu mai merge fara mine la wc, nu face decat daca stau langa el..daca plec, isi trage chilotii si se tine pana vin eu...asta nu e deloc incurajator pt mine, totusi, el se ducea singur inainte, se punea pe oala, o arunca la wc sau imi spunea ca a facut...deci semne ca a inteles cum e cu nevoile imi dadea mereu..dar acum nu stiu ce sa mai cred

o fi un mic regres si isi va reveni cu timpul?

sau e doar o raceala fizica si tre sa fac analize sau sa tratez medical problema?


incerc totusi sa nu acord prea multa gravitate acestui lucru, caci totusi el inca nu are 2 ani impliniti cand se presupune ca isi controleaza perfect sfincterele..dar totusi de ce acest salt inapoi?
poate aud si alte puncte de vedere si ma calmez :}


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 02, 2008 8:36 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
alinna, cred ca initial era racit, pe acest fond probabil s-a suprapus si-o usoara ititatie de-a ta
si Bendis merge, drege singura, dar uneori, cand is io cu nervii in pioneze, ma gandesc la multe altele decat sa gust sa stau cu ei ... trage de mine :D
"ai si tu, mama", daca-i zic ca vin imediat nu functioneaza, incepe sa urle
daca ma duc e totul ok, e cooperenta

intai si intai mi-as lua io o pauza, adica "face, face..asta e!" si cu mine relaxata s-ar relaxa si ea, dupa as relua totul ...cu calm
si ma gandesc ca el stie, stia despre ce-i vorba, nu se poate sa fi uitat, totul consta acum in a calcula, vedea tu daca acum este aceasi atmosfera care exista cand nu avea accidente....

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 02, 2008 1:09 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 28, 2008 9:05 pm
Mesaje: 448
Site web: http://educatiedetranzitie.blogspot.com/
Localitate: Baia Mare (deocamdata)
Alinna, noi avem o problema oarecum similara, cu 2 diferente: al meu nu a fost racit si a inceput sa faca si ziua pe el, in conditiile in care ziua nu mai are pampi de aproape un an iar noaptea scapasem de cateva luni.

numai ca la noi problema e clar psihologica, astept sa termin perioada ocupata si sa pot sa am mai mult timp cu el.

deocamdata merge singur la olita/wc/pomisor ;), dar uneori face pe el cu olita alaturi, nu nneaparat cand e frustrat sau ocupat, uneori fara motiv aparent. si daca il intreb de ce a facut asta zice "ca-ti piace tie!"

la voi... poate merita sa faci o un sumar de urina si o urocultura ca sa excluzi altceva, desi foarte probabil e cum a zis gazella. va tin pumnii sa treaca repede!

_________________
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic el se transforma in punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!" David Hilbert

Imagine

http://educatiedetranzitie.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 02, 2008 9:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Mar 19, 2008 9:45 pm
Mesaje: 263
incerc sa imi dau seama daca e psihologic acest regres al lui..da, gazzella, s-ar putea sa fi fost putin indignata si sa ma fi manifestat fata de el, de genul:mai mami, dupa atata timp tu faci pishu in pat? baiatul mamei care nu mai facea psihu pe el, acum nu mai poate tine noaptea pishu in cuculetz?..remarci pe care el se poate sa le fi percutat ca o rusine sau asa ceva...nu aveam cum sa nu fiu indignata atata timp cat totul mergea struna de luni de zile si nu aveam niic cel mai mic semn ca nu se poate tine!

se poate sa fi exercitat presiune asupra lui si punandu-l la oala chiar daca el nu cerea, mai ales inainte de culcare, seara....

greseli pe care doar citindu-va si scriind le observ...

e regretabil ca nu le pot observa atunci cand imi vin in minte si le vad acum? trebuie sa incetez cu aceste presiuni, poate de aia s-a decis sa imi arate ca nu e tocmai metoda optima de incurajare :)

pana una alta ma asteapta o stare de relaxare totala, caci imi dau seama ca problema nu poate fi fizica, caci in timpul zilei nu avem scapari in pantaloni

multumesc pentru sfaturi


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 02, 2008 10:46 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
si eu votez pr relaxare. si noi suntem cumva intr-o faza asemanatoare. cat am fost la slatina si-a amintit cum facea el pipi pe florile de pe covorul din sufragerie si s-a gandit ca ar fi funny s-o mai faca. si si eu am reactionat un pic aiurea, eram si destul de stresata cu lucrul, asa ca l-am facut cumva sa se simta aiurea. iar la venirea acasa...uf...olita nu i place...cere pe reductor dar nu e chip cu kk..se supara cand face..a fost si deranjat la stomac...in fine...acum i-am pus si cate un scutec pe jos in sufra, azi a facut un pipi acolo...

in fine..deviez...deci da :D, cu relaxatul....

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 03, 2008 12:58 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
D. a fost racit, cu muci, tuse.Si incepuse sa faca pipi mai des.El, rar merge singur la wc, in rest, numai cu unul din noi. In perioada asta nu amancat fructe ceea ce la el inseamna inceput de constipatie. In prima zi am obs. ca nu vrea sa faca pipi.L-am intrebat daca vrea sa faca pt ca de cateva ore bune nu facuse........si a inceput sa planga, revoltat : Nu, nu , nu!
Atunci l-am luat in bratze si l-am tinut deasupra chiuvetei, unde stiuc a ii place cel mai mult. El "nu, nu, nu!".Asa ca am renuntat, dar cu mii de intrebari in capu' meu.
Dupa ceva ore iar il intreb daca face."Nu, nu, nu!" X-(
L-am pus fortat pe oala pt ca deja era ingrijorator............a facut pipi plangand :( Si a inceput sa se inroseasca la fatza, sa ma traga de pantalon si lua pozitia de scremut.Abia atunci mi-am dat seama ca el de fapt nu putea sa faca kk, il durea funduletzul si asocia si cu facutul pipi, asa ca refuza tot!
Si a durat cam vreo 4 zile, scaunul se reglase, timp in care noaptea se scapa pe el (nu o mai facuse de mult!).
Si mi-am dat seama cat de pacatoasa poate fi aceasta constipatie si ce mila mi-a fost de el in timp ce se chinuia, iar eu adaptam cu el tot felul de pozitii ca sa-i iau din durere!Si i-a afectat si mersul la toaleta, inclusiv scapatul noaptea.

Dupa toata polologhia asta, te intreb scaunul lui cum e?
Sau poate are o teama.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 03, 2008 2:19 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
alinna, blindeaza patu' si...mai multa comunicare decat eliminare
diana, sorry pentru constipatie..intreaba-l mai multe, decat da-l fortezi... saracii de voi, ma duc sa ma spovedesc (la prezentare):(
fetelor, scrieti varsta copiilor pe undeva. sa inteleaga si vizitatorii astia mai scumpi la vedere, care cat sunteti de mari

pe fond de nervi si Eliza mai scapa noaptea..acum la 2 ani jumate, unde ea nu are pampersi de pa la vre-un an. Dar pentru un pisu (sau mai multe nopti ude) la cateva luni, nu ma stresez

_________________
Claudia,
mamica pentru
Imagine
si
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 05, 2008 10:40 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Mar 19, 2008 9:45 pm
Mesaje: 263
rox, nu, cu scaunul nu avem probleme, deci sunt din ce in ce mai convinsa ca problema nu e fizica..mai ales ca acum 2 nopti s-a trezit, a tras de mine, a zis: pish..zic hai la oala!..el: ne-ne-ne...nana-nana..adica nu, nani..am zis: bine, hai sa ne culcam si asta a fost..evident ca i-a dat drumu in chiloteii absorbanti...m-m facut ca niic nu observ dimineata..dar e un progres faptul ca se scoala si imi spune ca face!

claudia, ce inseamna ca se scapa pe fond de nervi? de la ce vin acei nervi d regula? nu zic ca un copil nu ar trebui sa aiba nervi, dar e clar ca daca in loc sa ceara ajutor mamei lui, la nervi, comunicandu-i oarecum acei nervi..e o problema la mama, adica la mine, adica isi reprima acea nevoe de a cere ajutor si in schimb face pipi in pat..e ca si cu mersul fortat la gradinita..atatia recurg la acest mijloc de razbunare si nu imi place deloc ideea ca e frustrat si io nu stiu de unde sa-l apuc!

diana, suntem oameni, avem limite, mai le scapam si din gura, io zic ca decat sa ne reprimam indignarile pt a fi blande sau indiferente cu fazele astea in fatza lor mai bine reactionam asa cum simtim o data si apoi incepem sa lucram la noi astfel incat blandetea si toleranta sa vina firesc si natural! >:D<


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 06, 2008 12:59 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
alinna, sti ce poti: sa-ti ( sa ne) exprimi indignarea la persoana I: copii inteleg extraordinar de bine... "Sunt furioasa, imi pare rau ca n-ai mai apucat sa zici si ai dat drumul si s-a udat patul.." in loc de "ce copil rau, cum ai putut sa faci pisu in pat?"
Ce nervi? Nervi de tot felul, acumulati, frustrari neprelucrate, ei sunt mici, noi mari, nu pot face multe lucruri, dar vor...
Cu toata parerea de rau, dar sotu si cu mine ne mai si certam.. tensiuni care trec si la copii... sau eu, cu toata rusinea, dar o mai reped, mai reactionez naspa la unele faze de-ale fetei
Si atunci nu ma mir daca mai face cate un pisu de anuntat in somn :(
Oricum daca-s destul de aproape, il anunta, prin foit..asa comunicam noi :P
da io nu mai zic nimic, ea zice, o schib (noaptea sotul) si gata.

_________________
Claudia,

mamica pentru

Imagine

si

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Dec 11, 2008 12:10 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
De ceva timp, ziua, uneori, D. merge la oala dupa ce a scapat pipi in chilotel.
Nervoasa, stressata etc nu sunt, de schimbat nu s-a schimbat nimic.
Pana acum anunta ca face pipi, mergea la oala singur sau o lua singur si o punea prin te miri ce locuri.
Racit nu a fost, imbracat sta in casa, nu ii este frig.
Sa ma ingrijorez?Sau e ceva trecator?

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Dec 11, 2008 10:45 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
bine, dar cat scapa?
daca scapa putin atunci poate sa fie conlegat la ceva pozitiv
la o concentarre intensa asupra a ceva care-i tine ocupati, prinsi
se intampla?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Dec 11, 2008 1:15 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Scapa putin, cat sa ude chilotul si sa vrea sa fie schimbat (normal!).
Am observat ca atunci cand e prea ocupat sau cand are emotii (de ex. venirea in vizita a cuiva).
Se intampla si inainte dar f rar, acum mi se pare prea des :)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 12, 2008 10:40 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Mar 19, 2008 9:45 pm
Mesaje: 263
gazzella scrie:
daca scapa putin atunci poate sa fie conlegat la ceva pozitiv
la o concentarre intensa asupra a ceva care-i tine ocupati, prinsi


subscriu total..asa si octa..asta vara mergea la oala si pt 2 picaturi care le facea,a cum daca e prins cu vreun joc sau ceva interesant, uita sa zica si se scapa..sau nu vrea sa zica ca sa nu isi intrerupa activitatea..i-am zis de multe ori ca jucariile asteapta pana face el pishu dar pt el e mult mai bine sa nu se duca pana la baie

intr-o zi l-am lasat neschimbat vreo juma de ora erea fleasca si asa l-am lasat...intr-un final s-a dus la baie si si-a dat singurel pantalonii jos, vociferand pe limba lui..s-a chinuit ceva saracul da l-am lasat sa-si faca treaba...

inca nu-l intereseaza ca daca face in pantaloni tre sa fie si schimbat si tot se intrerupe din joc..si am vazut ca nu-i place sa stea ud..dar lenea e cucoana mare...cresc ei mari si se schimba perceptiile

rox, eu cred ca D trece prin aceeasi faza ca octa...ceva ce il tine preocupat pana in momentul cand pipi se strange si iese singur...atunci realizeaza si el ca are un disconfort..... :imbratisare:


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 12, 2008 4:09 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
credeam ca intrebi, rox, de ce mai face dupa ce a scapat in chiloti... si ma pregateam sa zic ca in chiloti nu fac tot...
de ce se scapa: scimbare de orice fel in dezvoltare... e normal, tot dau inainte si inapoi cu EC pana la nu stiu cati ani.. Eliza se pune singura dar tot ne trezim cu cate-o noapte uda, asa, din an in pasti...
Stefan de cand cu mersul in picioare... sa te tii, chiar voiam sa te intrebi gazella, spalai chilotei multi de kk? ca io ma trezesc recent cu multi, in zile consecutive... pana ne intelegem si face in locuri 'acceptate' :>

_________________
Claudia,

mamica pentru

Imagine

si

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 12, 2008 5:07 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
claudia, mi-e si rusine sa spun sau nu stiu cum sa spun...fata asta nu-i punct de referinta
in aprilie i-am scos total pampersii si de atunci am uitat de EC, o mai invita Felix cu el la baie, faceau impreuna, se stergeau unul pe altul, aruncau din olita si discutau, discutau muulte
de atunci imi aduc aminte un singur accident, de vreo luna, eram in parc, era foarte frig, ea concentrata sa alerge si nu vroia sa faca, stia ca o scapa, dar nu vroia sa se opreasca, dezbrace, ii era frig
si pana la urma s-a scapat pe ea
se trezesc amandoi inaintea mea si pana cand ma dezmeticesc eu ei deja au fost la baie, eu doar curat olita si le pun pantalonii dupa

peste noapte daca o scapa, dar foarte rar, se trezeste se pune in fund si-mi cere sa o duc la baie ca-i e frica sa mearga singura (are ea un fix cu marionetele)
si tre' sa o duc in brate, nu de mana ca-i e chiar frica, sa o tin in brate pe olita si face

cu Felix a fost un EC mult cultivat, cu ea nu stiu...de la cateva luni cand a facut in afara unei paturi in parc, la cerere, parca a inteles definitiv, as zice, unde, cum se face pisu, kk si gata.....si tot incerc sa-mi amintesc...dar nu reusesc, Bendis n-a avut de pe la un juma' de an accidente de kk in chiloti, pantaloni
simtea foarte bine stimulul si-l comunica cu multa transparenta
si nu cred ca era experienta mea avandu-l pe Felix, e ea mai orientata cumva inspre sine, e o fetita reflexiva, numeste multe, discuta, participa
cateodata ma sperie chiar

intr-un aspect simt ca tre' sa subliniez ce spuneai tu, e normal ca orice copil in orice domeniu sa aiba suisuri si coborasuri, adica regrese, fac si astea parte din progres, per ansamblu
cu Felix mi-a fost greu sa accept asta, prea ma confruntam mult dezamagita si cu Felix in coborare
cu fata nu mai fac caz.....

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România