attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:18 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Sep 13, 2008 7:23 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
gazzella, daca si daca...in fond putem regiza o poza, ma gandesc eu, daca si-[ar arunca si ananda un ochi...se poate ilustra in multe feluri, ceva de genu spampars la cosu de gumoi, LOL

(glumesc acuma, dar cred ca s-a intels ideea)

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Sep 13, 2008 8:56 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
merci, admin

ok, gazzella
atunci chiar va rog s-o stergeti, fac altele cand pot

_________________
Claudia,
mamica pentru
Imagine
si
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Sep 13, 2008 8:29 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
http://www.flickr.com/photos/8942758@N03/?saved=1

luati ce se poate folosi

_________________
Claudia,

mamica pentru

Imagine

si

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 14, 2008 8:02 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 28, 2008 9:05 pm
Mesaje: 448
Site web: http://educatiedetranzitie.blogspot.com/
Localitate: Baia Mare (deocamdata)
fetili, vad ca ma "comentati" pe-aici :> nu sunt experta in domeniul fotografiei, doar am citit foarte mult si am privit foarte multe poze si ma intereseaza foarte tare problema :D

problema e ca sunt fffffffffff busy acum, daca tre sa imi dau cu parerea despre ceva ziceti-mi direct, nu va asteptati sa citesc pe forum pentru ca in general nu prea mai citesc decat articolele, comentariile doar in limita timpului disponibil. si nici articolele nu le citesc pe toate ca nu mai apuc!

daca vreti sa puneti pozele si in revista atunci trebuie sa fie la calitate daca nu profesionala macar bunicica. pe hartie se vad toate defectele unei poze. asta implica din start poze "regizate", nu merge sa pui pozele de familie ale cuiva in revista decat exact ca ceea ce sunt: poze de familie (ceva gen uite cum fac EC membrii comunitatii noastre) (ceea ce in sine nu-i chiar o idee rea!).

pentru ilustrarea articolului eu as pune o poza in genul acesteia:

Imagine

sau si mai bine al asteia

Imagine

DAR facuta cu un aparat mai bun, incadrata corect, facuta de la inaltimea potrivita si avand grija sa nu existe in cadru decat elementele care chiar sunt necesare. as baga obligatoriu in cadru mama (sau, de ce nu, tatal) care sa se vada complet - pana la urma asta e ideea, de comunicare si colaborare intre parinte si copil.

o alta varianta mai regizata ar fi o poza in aer liber, in iarba, mergand pe ideea de naturalete, de firesc. nu ar fi asa de sugestiva practic cum e o poza cu lighean sau chiuveta...

tare bine pentru exemplificare ar fi daca s-ar vedea si "produsul" finit :D, dar asta chiar ca se poate regiza ;)

_________________
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic el se transforma in punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!" David Hilbert

Imagine

http://educatiedetranzitie.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 14, 2008 12:20 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
mai pun ce mai fac...
pregatesc, dar numai dupa ce ma intorc niste poze mai bune si pentru babywearing si fac atunci si de EC
ananda, la lighean chiar facea pisu, la chiuveta n-a vrut atunci... din multe incercari o sa fotografiem si produsul finit :) nu tre' sa-l manufacturam

_________________
Claudia,

mamica pentru

Imagine

si

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 14, 2008 10:42 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 28, 2008 9:05 pm
Mesaje: 448
Site web: http://educatiedetranzitie.blogspot.com/
Localitate: Baia Mare (deocamdata)
:D Claudia, eu te cred ca facea pishu, dar pe cuvant daca vad ceva. Poza la chiuveta e mai reusita, daca era incadrata pe verticala si te vedeai si tu (banuiesc ca tu erai, nu?) ar fi fost cam ce trebuie.

inca odata va zic, daca vreti sa faceti o revista pe hartie trebuie insa poze de cu totul alta calitate. o sa scriu maine cateva reguli generale de respectat pentru pozele de pus la articole...

_________________
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic el se transforma in punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!" David Hilbert

Imagine

http://educatiedetranzitie.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 14, 2008 10:47 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
ananda scrie:
o sa scriu maine cateva reguli generale de respectat pentru pozele de pus la articole...


Asa, asa, buna idee, sa nu trebuiasca sa le povestesti de fiecare data. :) Dar totusi asta nu va va scuti de a arunca o privire peste pozele pe care urmeaza sa le publicam ;), ca una e teoria (pe care o scrii tu) si alta e practica (pe care tre' sa o aplicam noi). Dar cu regulile alea macar stiu cei care ofera poze daca au sanse sa se incadreze in cerinte au ba.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 15, 2008 10:36 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
uitati ce EC-pics avem

nu ma gandesc sa le publicam nicaieri pe moment, cand am mai bune le pun.. cand sunt mai multe alegem, daca o sa pot sa fac poze mai profi, o sa fac. fie chiar si in octombrie

_________________
Claudia,

mamica pentru

Imagine

si

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 13, 2009 2:13 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
http://www.timl.com/ipt/
http://babyparenting.about.com/cs/potty ... fantpt.htm

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 15, 2011 8:28 pm        Subiectul mesajului: Re: Antrenamentul bebelusilor pentru toaleta - Comunicarea . 
[color=#8000BF]Buna,
din cate vad, nu prea este nimeni interesat de acest subiect.....ce pacat.
Scriu in speranta ca voi gasi totusi pe cineva care a aplicat aceasta filosofie de viata cu bebelusul propriu.
Eu sunt tare incantata. Mi-am comandat in timpul sarcinii cateva carti din germania si Sua despre acest subiect. Tocmai ptr ca nu exista nimic in Romania...cel putin asa credeam cu ceva timp in urma...am si scirs despre asta intr-un articol pe care l-am postat pe site-ul asociatiei noastre Mame pentru Mame. N-a avut ecouri multe, ptr ca se pare ca lumea este efectiv indoctrinata de ceea ce se vede la Tv, de ceea ce se poate cumpara etc, iar prea putini sunt cei care se intreaba ce este bine ptr copil si ce nu....
Experimentez din plin aceasta comunicare nonverbala cu baietelul meu de 12 saptamani si pot spune cu mare mandrie de mamica ca facem treaba mare la toileta. Foarte rar ne prinde cate un mic accident pe drumuri sau pe picior gresit. Recunosc ca dupa nastere nu am fost in stare sa incep, cum incep altii de prin alte tari, chiar din prima zi, dar am inceput chiar dupa o luna. Am fost foarte surprinsa sa vad ca functioneaza din prima. Eu eram mai reticenta si mai tematoare decat puiutzul meu, care a fost de-a dreptul fericit ca incep in sfarsit sa incerc sa-i recunosc semnalele pe care mi le transmite. M-a busit plansul cand mi-am dat seama cat de simplu era, atunci cand am incercat ptr prima oara sa-l tin deasupra chiuvetei in pozitie, vazand ca intr-adevar face pipi, cumva ca si la cerere. De atunci, chiar daca se mai intampla mici incidente, in care scutecul (de unica folosinta BIO de bumbac si fara gelul nociv din toate celelalte scutece din comert) se uda, sunt foarte increzatoare in faptul ca functioneaza acea comunicare aproape miraculoasa dintre mama si copil. Am hotarat totusi sa-i las scutec, pentru a nu ma stresa eu inutil, ptr ca vedeam ca il stresez si pe el cu atitudinea mea de perfectionista. Chiar nu mai e nimeni care face asta?


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 15, 2011 8:36 pm        Subiectul mesajului: Re: Antrenamentul bebelusilor pentru toaleta - Comunicarea . 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
E mesaj luat cu copy/paste de pe undeva?ca mie asa-mi pare...ce pacat,ca sa citez.

In alta ordine de idei,bine-ai venit! (!?) :)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 15, 2011 8:47 pm        Subiectul mesajului: Re: Antrenamentul bebelusilor pentru toaleta - Comunicarea . 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
mai sunt mamici care fac EC aici - si noi am facut de cand era bb de vreo 2-3 saptamani - el ma anunta prin dat din picioruse sau agitatie daca se afla in sling si eu il puneam sa faca - de obicei intr-un capacel de la spray - facea cam de un deget, dar asa ratam kk (eu tineam capacelul si ziceam pish-pish, si el pleosc!) - facea asa de des cand era micut ca mi-era lene sa il dezbrac si sa il tin deasupra ligheanului de fiecare data....il tineam cu salopeta desfacuta intre picioare si cu un prefold pus acolo pentru siguranta si linistea mea emotionala...de la 4 luni n-a mai facut kk decat deasupra olitei, accidentele le pot nr pe degetele de la o mana...in rest, pipi le prindeam la trezire, dupa ce veneam de afara etc - ec de noapte eu n-am avut nervi sa fac, eu vreau sa dorm noaptea...acum de la 1 an si o luna imi spune verbal cand vrea sa faca (scoate un sunet gutural), iar noaptea rar mai face in scutecul de panza pus pentru siguranta in chilotel, daca e racit sau ii iese vreu dintisor..in rest si noptile sunt curate.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România