attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:34 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Feb 01, 2011 9:05 pm        Subiectul mesajului: Re: cum incep EC? 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Citat:
susurlet
mie mi se par indinspensabile scutecele refolosibile, fara protectie impermeabila - eu le pun direct in chilotelul de bumbac obisnuit si cand spune ca face dau jos chilotelul si il pun sa faca....iar daca se mai intampla sa faca acolo, semnaleaza imediat si ii scot scutecul ud...folosesc prefolduri sau bucati de material confectionate din prosoape vechi de bumbac..


ce idee absolut geniala :D , simpla si geniala, din aia la care nu te gandesti nu sti din ce motiv 8-} :))

oiiii....de ieri am dat jos scutecul de plastic, adica pampersul, ma rog. Si de atunci o tinem numai intr-o pishoarca.... =)) Asta vara cand l-am mai tinut gol, tot asa, pisu toata ziu, fara pauze mai mari de o ora....Si mie imi trecuse prin cap si infectie si fimoza, dar nu, asta e ritmul lui, mai ales ca si suge frecvent... Inutil sa zic ca pishu toata ziua peste tot. 2 pishi prinsi la olita versus 15-20 pe....aici... :P
nu stiu ce mi-a venit cu renuntatul la scutec, ca Vlad n-are nimic cu el, de anuntat anunta dupa ce face cc O:-) , pur si simplu ma gandesc ca daca tot stam impreuna acasa sa ne facem putin de lucru, sa spalam niste zeci de chilotei.... :)) Vine primavara, vara, mi-ar placea sa-l stiu fericit si sanatos in bumbac. :)
sa vedem cum evolueaza treaba :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 02, 2011 12:10 pm        Subiectul mesajului: Re: cum incep EC? 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 27, 2010 6:20 pm
Mesaje: 83
De unde cumparati chiloti normali?
Noi avem o problema cu talia... ca la pantaloni cam toti ii sunt largi pe talie, ca ea e mai slabuta...
Ma gandeam poate sa ii crosestez o husa din lana, si sa o feltez ...
Astept sugestii de la cei mai priceputi

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 02, 2011 12:17 pm        Subiectul mesajului: Re: cum incep EC? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
AnkaG scrie:
De unde cumparati chiloti normali?
Noi avem o problema cu talia... ca la pantaloni cam toti ii sunt largi pe talie, ca ea e mai slabuta...
Ma gandeam poate sa ii crosestez o husa din lana, si sa o feltez ...
Astept sugestii de la cei mai priceputi


eu am cumparat din ungaria, de cea mai mica varsta care am gasit - 1,1/2- 2 ani...dar i-au fost buni de la cateva luni, si ii sunt buni in continuare..in magazinele noastre (hipermarketuri) cred ca am vazut cel mai devreme chilotei pt 2-3 ani...si mai sunt pe la producatori autohtoni - cum e unikid (uniconf zalau)...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Feb 04, 2011 5:56 pm        Subiectul mesajului: Re: cum incep EC? 
Buna fetelor
Am descoperit si eu azi ce este EC si mi-e o ciuda de mor ca a trebuit sa pierd atat de mult timp cand noi incepusem fara sa ne dam seama EC-ul.Acum fica mea are 1 an si 4 luni cred ca imi va fi mai greu dar sunt foarte hotarat sa incep EC chiar de luni sau de duminica,maine ne ducem dupa chilotei si pantalonasi de casa


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Feb 05, 2011 8:48 am        Subiectul mesajului: Re: cum incep EC? 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 27, 2010 6:20 pm
Mesaje: 83
Am gasit si eu chiloti de copii... marimea cea mai mica... dar inoata in ei :))
I-am pus un prefold in ei si i-am tras pantalonii pe deasupra... e cat de cat ok asa.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 26, 2011 10:25 pm        Subiectul mesajului: Re: cum incep EC? 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 29, 2010 8:24 am
Mesaje: 20
Localitate: Pitesti
Acum doua saptamani, am adus in camera, un nou obiect: olita. La inceput nu prea a bagat-o in seama, apoi a pus-o de cateva ori in cap, si s-a obisnuit cu prezenta ei. Dupa o saptamana, am zis sa incercam sa o "inauguram": dimineata, dupa suptul de trezire, am dezbracat bebelina, am pus-o pe olita, si ... minune! A facut pisu!!! Mami s-a bucurat, a sunat pe toata lumea :D A doua zi, aceasi program, doar ca in afara de pisu a aparut si treaba mare! Mami se bucura iar - aceeasi poveste. A treia zi, o pun pe olita, se ridica repede, se duce cetiva pasi mai incolo, face pisu pe covor si rade. Mami nu mai rade :P A patra zi la fel. Apoi, nu a vrut nici sa mai stea pe olita si nici sa faca pe covor. De ieri am inceput sa ii pun chilotel si strampi cand stam acasa, dar vad ca face pe ea, si nu pare deloc deranjata ca se uda (in fine, si in pampers statea uda). Unde am gresit? Totul incepuse bine, insa ma gandesc ca am stricat eu totul prin faptul ca prea m-am bucurat de fiecare data!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 26, 2011 10:45 pm        Subiectul mesajului: Re: cum incep EC? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
eu nu stiu unde ai gresit sau daca ai gresit. stiu doar ca la noi olita nu a starnit deloc dorinta de a o "cinsti" cu vreun pisu sa kk :D am pus-o si s-a ridicat in 2 secunde, a ras, s-a uitat, s-a urcat cu picioarele si atat :ranjet1: am pus-o si pe calorifer gandidu-ma sa fie calduta la tingere ;D nici vorba. dupa 3-4 incercari in care ea se distra de minune am zis ca o las in pace, n-are sens sa devin stresanta (nici nu vreau, stiu ca exista multe reactii mai urate decat faptul ca fac in scutec), am mai nou pampers refolosibil, se uda mai repede si sper ca-n timp o va deranja....acum acum ar sta pana s-ar usca la fund, n-o deranjeaza nimic 8-} si asa a fost de mica, n-a plans in veci pururi pt ca era murdara...

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 6:01 pm        Subiectul mesajului: Re: cum incep EC? 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 29, 2010 8:24 am
Mesaje: 20
Localitate: Pitesti
Da.... nici pe Ioana nu o deranjeaza daca e uda. Cred ca mai asteptam putin pana se incalzeste, si poate atunci imi fac curaj sa o las dezbracata mai mult. Acum imi e teama sa nu raceasca, mai ales ca e foarte rece parchetul nostru (sub noi e un beci neizoat).

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 10, 2012 3:10 pm        Subiectul mesajului: Re: cum incep EC? 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Vreau sa gasesc raspunsul daca e sau nu pt. noi. Vreau si eu niste detalii, fete care ati inceput EC cu nou nascuti: din experienta cu Vlad, 90% din eliminarile lui erau in timp ce sugea. Am timp sa il pozitionez asupra a ..ceva? Vas, ceva..
N-as vrea sa ma transform intr-o toaleta >:) , nu prea ma vad nici cu slingul pe umar si o galetusa in mana. Am timp sa-l dau jos? Astfel de detalii de organizare ma intereseaza...
Adica eu sunt genul care n-are stare, Vlad a stat in pat doar noaptea, in rest legat de mine, plimbat cu orele.
EC inseamna sa te zgaiesti tot timpul la copil? Ca n-am cum sa-i vad mutrita purtandu-l. Chiar am nevoie de ajutorul vostru :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 10, 2012 4:24 pm        Subiectul mesajului: Re: cum incep EC? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
bei, stai lin istita, n-o sa fi toaleta:P

azi chira nu mai pot sta, avem multa treaba, dar dupa vin si te sustin :imbratisare:

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 10, 2012 4:27 pm        Subiectul mesajului: Re: cum incep EC? 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
:D sarut mana, este timp destul pana in septembrie :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Aug 23, 2012 10:48 am        Subiectul mesajului: Re: cum incep EC? 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Andreina, mai treci pe aici? :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România