attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 3:16 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Dec 28, 2010 5:28 pm        Subiectul mesajului: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
De vreo luna de zile Diana anunta inainte de a face in scutec. M-a luat prin surprindere in primele zile. Nu stiu de ce eram asa convinsa ca nu va anunta prea curand. Am cumparat repede scarita aceasta si in avantul meu am luat de prima oara fata in brate sa o pun acolo. Nu a vrut si de atunci nu suporta sa-i dau eu pantalonasii jos. In continuare anunta clar cand are nevoie si daca are nevoie foarte repede se ridica ea si alearga spre baie strigand dupa mine. Deci stie cand face, anunta, stie unde se face dar cum incerc sa-i dau pantalonasii jos imi indeparteaza mainile si daca insist incepe si plange. Deci suntem la faza cand ajungem in baie si ne uitam una la alta. Ea incearca sa se dezbrace dar nu reuseste sa-si dea pantalonasii jos. Ce e de facut? Am incercat sa o tin cu pantalonasi cu elastic cat mai larg in casa.
Daca ar reusi sa se dezbrace i-as cumpara o olita pt ca se pare ca nu ma va lasa sa o urc eu pe scarita cumparata.
As tine-o fara scutec dar problema e ca oricum pana la scutec sunt pantalonasii.
Azi am filmat-o si am surprins momentul cand ma anunta, dar ca de fiecare data am intrat in baie, s-a invartit de 2 ori apoi a iesit.

http://www.youtube.com/watch?v=5VZKwk2dsho

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 28, 2010 5:53 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
m-am uitat la video si nu inteleg foarte bine, are doar pantalonasii pe ea sau mai multe?
ca mie asa-mi pare ca ar fi mai multe
are ceva indesat sub pantalonasi, asa-mi pare, gresesc?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 28, 2010 6:07 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Are un body incheiat cu capse apoi pantalonasii si bluzita. Daca as reusi sa-i arat cum sa apuce doar pantalonii cand ii da jos as lasa mereu body-ul neincheiat. Problema e ca ea apuca mereu si altceva si de aceea nu poate sa-i lase in jos. Prinde cu mainile si o parte din body sau din bluzita. Mi-e cam teama sa-i las doar pantalonii pt ca ar ramane in mod sigur cu mijlocul gol. Oare sa risc? Cu ce as putea-o imbraca? La noi in casa sunt 20 de grade acum.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 28, 2010 6:08 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
A! Si are si pampersul pe ea dar pe acela il scot din schema imdeiat ce invata sa-si dea pantalonasii jos.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 28, 2010 6:36 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
no, mai intai scoate tot din scheme si dupa o sa invete
numai asa ii permiti sa invete

de racit nu stiu ce sa spun, ai mei acum alearga in curul gol prin casa, tocmai au facut baie,au facut de toate, animalutele de plus is toate in vana, au facut si ele baie, eu respir acum, caut zenul din mine ca sa ma apuc sa aranjez lucrurile
tre sa vina si bunica cu tata...

gata, chiar ma ridic, bunica din diplomatie o sa sa faca ca ploua, tatal lor o sa scoata biciul moralistic

dispar :))

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 28, 2010 6:38 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
eu nu i-as mai incheia body-ul. si pampersul pe a mea o confuza. odata cam dupa o sapt de renuntat la scutec, am mers in vizita si am vrut sa ii pun scutec sa nu faca acolo p ea, dar nu a vrut, a zis ca e pt bebe. altadata i-am pus sa ii tina de cald ca se aseza pt piatra si nu i-a convenit asa ca i-am dat jos in parc.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 28, 2010 7:20 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
alexxya, olita cred ca o poti cumpara deja...o lasi prin casa si poate e interesata de obiect. David dupa ce initial imi semnala si el la 1 an si o luna, si chiar a folosit singur corect olita de cateva ori...apoi pauza, nu vroia nici sa se aseze..degeaba am tot schimbat olitele crezand ca cine stie..va fi atras de una mai fancy. Cand el a fost pregatit si a dat pampersul jos singur, a vrut direct pe WC, ii cumparasem reductor..si asta a fost. Cu Toma s a intamplat la fel, 2-3 zile accidente, apoi a mers ca pe roate...nu am insistat insa niciodata, vroiau ...bine, nu..asta e.

EC parca inseamna altceva :) elimini pampersul si toate cele (chiar de la nastere..) inveti semnalele si l ghidezi...un copil deja maricel insa tb sa si vrea sa colaboreze, sa foloseasca oala sau wc, altfel....Eu n am avut curaj pentru EC, sunt prea comoda...din fericire totul a fost ok, in 2 sapt lui Toma i am eliminat total pamp (noaptea, afara, in casa..).

Cum sa raceasca cu body deschis O:-) , ca doar e mai lung in spate, alor mei daca le iesea din pantaloni oricum "codita" de la body le proteja spatele. Stiu cum e cu obsesia spatelui gol :) eu nu suport sa mi intre vreun curent de aer pe undeva iarna :D , mi am zis ca si ei simt la fel, nu e chiar asa ...nu i intereseaza...oricum, nici acum nu m am vindecat, sunt prea mari ptr body, dar bluzele de corp le cumpar mereu cu 2, 3 numere mai mari...sa fiu sigura ca nu raman cu spatele gol 8-}

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 28, 2010 8:45 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
si eu am fost prea comoda pt EC, desi tare mi-as fi dorit sa nu fi fost...dar efectiv nu-mi venea sa ma clintesc peste noapte cand ma trezeam, simteam ca-s o bucata de plastelina la inceput :-S probabil cezariana m-a 'ajutat" mult in sensul asta asa ca nu mi-am batut capul, simteam ca nu-i de mine.

i-am luat olita ca am vazut-o cand cumparam altceva, dar cand am incercat, o singura data, s-o pun pe ea asa frumos s-a arcuit si mi-a tras un plans scurt incat am inteles in secunda 2 ca nu-i de noi inca. daca nu am fost dispusa la inceput ar trebui sa fiu absurda acum si sa astept sa cmunice atat de repede si corect. cand o fi [regatita o fi. incerc sa nu pierd primele semne :)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 28, 2010 9:42 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Deci EC inseamna altceva 8-} ...ametita ca intotdeauna.
Cristine...tu vorbeai de Mara? Ea ti-a zis ca e pt bebe scutecul? sau Cezara cand era mai mica?
Alinutza...mi-era teama sa nu raceasca daca elimin de tot body-ul. Cu body deschis nu prea schimb cu mult datele problemei. Tot va prinde si de el si tot nu-si va putea da pantalonii jos. Ideea era sa nu aiba nimic pe dedesubt...nici body, nici scutec...nimic...
Andreina cam asta ziceai....inteleg, e logic. Eu, insa, nu prea am curajul sa o las cu mijlocul gol mai ales ca Diana, desi merge bine in picioare, prefera sa mearga de-a busilea peste tot si sa stea intinsa pe jos, indiferent unde se afla. Poate sunt exagerata eu si imi imaginez doar ca e rau sa umble asa. O sa ma mai gandesc putin la ce am de facut. Acum parca totul e mai clar. Ori o las doar si doar cu pantalonasii ca sa poata sa se desfasoare singura ori imi iau gandul pana mai tarziu. Mi-e teama ca ar trece perioada asta in care anunta. Speram sa aflu cum as putea-o convinge sa ma lase pe mine sa-i dau jos lucrurile de pe ea, dar se pare ca e cam normal sa-si doreasca sa faca totul singura, asa cum nici la masa nu mai accepta sa-i bag eu ceva in gura.
Daca as decide sa o tin de acum fara pampers si fara body ar fi valabil si la iesirea din casa? ...daca as aplica aceasta solutie doar in casa ar da roade? si cam in cat timp?
Andreina...tu ce metoda ai folosit cu copiii tai?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 28, 2010 11:59 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
alexxya, era vb de cezara. dar eu am aplicat ec tarziu. la doi ani jumate ca mai erau 2 luni si incepea gradinita. cezara a acceptat wc cu reductor imediat. si noaptea nu facea nici in scutec asa ca i-am scos si noaptea repede. iti spuneam de experienta noastra ca sa spun, de fapt, ca scutecul confuzeaza. odata ce incep sa faca la olita/wc, scutecul ii incomodeaza, confuzeaza... chilotelul era la noi cheia. asa ce i-a placut sa aiba chiloteii ei! dar a mea era mare. p mara o las pana in vara, o sa aiba doi ani si atunci incerc.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 29, 2010 12:22 am        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Si eu intentionam sa o las pana la 2 ani....dar cum ea a inceput deja sa ma traga in baie nu mai stiu ce sa fac. Parca totusi nu sunt hotarata sa o tin fara body...poate o sa incerc macar fara pampers o perioada asa cum zici tu....sa vedem ce se intampla. Ideea e ca pe ea nu pare sa o confuzeze pampersul...problema nu e ca face pe ea pt ca merge mereu la baie. Problema e ca nu-si poate trage pantalonii. Poate daca nu va avea pampers se va descurca mai bine. Sa vedem de maine.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 29, 2010 12:25 am        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
aaaa, clar nu treb sa pierzi momentul. poti sa ii pui un tricouas mai lung sau maieu... cezara de mica atunci cand se aseza p reductor isi ridica toate hainele pana la gat. si acum face la fel

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 29, 2010 12:43 am        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 15, 2009 4:51 pm
Mesaje: 290
Yahoo Messenger: mia_gorea
Localitate: Spania
Si David ma anunta cand face. Eu il las prin casa numai cu pantalonasi, iar body ul il inchei intr o capsa, pe sold... ca sa zic asa. astfel il transform tricou si copilul nici nu il simte. si cand e de iesit afara, punem pampers si incheiem bodyul normal.
eu insa am alta problema. david anunta mereu cand e fara scutec.ma ia de mana si striga baie... Nu vrea sa stea pe olita. si reductorul l a probat o singura data. in est face... deasupra chiuvetei. l am pus asa acum vreo 3 luni si de atunci numai acolo vrea. si cu pampers pe el anunta uneori. dar nu reusim sa renuntam la chiuveta.si e cam incomod...
stie pentru cee olita.defapt avem 2. uneori ma asez eu dezbracata pe una si ii spun ca fac pis, am cumparat una mica mica pt papusele si acolo il asezam pe Mickey sa faca si el pis si in cele din urma se aseaza si David. Maxim 2 secunde... Si apoi striga ia baie,fuge si imi arata chiuveta....
mereu e langa mine cand stau pe wc. ii propun reductorul. sau sa ii asez reductorul pe bideu, care nu e atat de inalt... Si iar imi arata chiuveta...
cum am putea inlocui chiuveta cu olita sau wc :-S

_________________
http://miasidavid.blogspot.com/
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 29, 2010 8:05 am        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 28, 2008 9:05 pm
Mesaje: 448
Site web: http://educatiedetranzitie.blogspot.com/
Localitate: Baia Mare (deocamdata)
alexxya, body chiar nu are ce sa caute in schema. Fa mai cald in casa daca te temi sa nu raceasca, pune-i bluzita si maieu mai lungi... solutii se gasesc. Oricum, sunt de preferat bluzitele mai largi si lungi, pe care sa le poata manevra si ea. Pantalonii cu elastic largi in talie sunt ideali. Uita de scarite si alte chestii, o olita comoda e suficienta. Noi avem si acum o olita in forma de scaunel care l-a atras din prima (probabil pentru ca era clar ca trebuie sa se aseze pe ea :D). desi stie sa faca la wc si acum prefera olita... si recunosc ca si eu gasesc ca e mai igienic asa decat la wc, unde face toata lumea.

Pe-afara daca o lasi fara pampers e de dorit sa stai mai putin la inceput, e cam frig acum ca sa faci experimente de facut pipi la copacel ;) Oricum, daca faceti inainte de iesirea din casa macar o ora e de asteptat sa poti sta cu ea, pentru ca afara oricum sunt preocupati de alte treburi...

Mia, de ce nu incercati sa faca direct in wc, fara reductor? fiind baiat poate face si stand in picioare...

_________________
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic el se transforma in punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!" David Hilbert

Imagine

http://educatiedetranzitie.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 29, 2010 10:25 am        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
Ai mei au acceptat sa i ajut la dezbracat deci n am avut pb cu body. Cum spun si fetele solutia este un maieu mai lung. Eu iarna le dau tricouri de corp flausate, nu stiu cum se cheama materialul...Si incearca cu olita.

Citat:
si recunosc ca si eu gasesc ca e mai igienic asa decat la wc, unde face toata lumea.
Mie mi se pare exagerata temerea....toata lumea asta o reprezinta totusi mama si tatal lor...care si dormim cu ei in pat, mancam impreuna etc .
A, chiar daca sunt baieti ai mei fac la wc ca fetitele, afara sau la scoala fac si din picioare (deci nu stropesc colacul cu pipi...)...Eu m am bucurat ca au sarit olita, am scapat sa o dezinfectez dupa caca mereu #.-S ....

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România