attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 9:50 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Dec 29, 2010 4:28 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
alexxya scrie:
Andreina...tu ce metoda ai folosit cu copiii tai?


EC cu amandoi
cu felix am luat-o cam ad literam, adica eram mult prinsa de teorie, nu vedeam padurea de copaci.
cu bendis mi-au disparut copacii
si sa ma explic, cu felix gandeam, analizam situatiile, eram mult cerebrala, in spatele fiecarui pisat era o intreaga filosofie :)) , cu bendis m-am lecuit
o tineam in brate, la san, in general eu stateam mult la calculator si citeam sau alte cele, deci ea imi era pe picioare, avea sanul in gura
total neconcentrata pe ea, concentrata pe ale mele interese
avea un scutec impaturit in 4
facea pisu, simteam cald, o priveam , ii zambeam, imi zambea (bendis a avut un zambet "de raspuns" de cum s-a nascut), aruncam scutecul jos langa mine, puneam un altul sub ea si continuam
cand ma ridicam de la calculator luam cu mine scutecele ude si le tranteam in masina de spalat haine
atat, fara temeri, fara sperante
intr-o zi (pe la 5-6 luni ale ei) eram in parc, era doar in pantalonasi (eu n-am folosit pampersi decat unul pe zi, asta in cea mai proasta situatie, aveam cel mult o singura situatie pe zi in care nu tineam sa se pise pe mine in rest era numai in pantaloni, fara pampersi sau scutece din panza, ecologice; pentru acea data in care o tineam cu scutec foloseam pampersii aceia banali chiar de la Pampers - cu aia ma simteam bine*), o vad oarecum ciudata, o iau, ii dau jos pantalonii, o tin in afara paturii si-i fac un pss invitant
face pishu, ii trag pantalonii sus si de atunci gata
nu stiu cum sa spun, ca am terminat cu EC sau ca faceam un EC perfect

oricum pentru mine e cea mai comoda situatie in absolut, dar stiu ca sat tine mult de subiectivismul fiecaruia
eu nu aveam niciun fel de retineri fata de urina copiilor (acum poate as avea mari fiind)
pe mine chiar nu ma deranja ca ma mai udau cand is cand, in casa eram doar noi si eu nu eram isterica daca se uda ceva accidental
eram numai noi in casa, fara sa fiu timorata de prezenta soacrei, mamei, fratelui, etc
si si andre in raport fata de copii lui n-are nici un fel de greturi
eu devin foarte tensionata cand cineva din afara nucleului familiar foloseste obiectele sanitare
dar cat eram numai noi eram cam ca si doamna lui cristine =)) =)) =)) la noi cel mult steriliza urina, nu murdarea :))


si si eu cred ca si restul fetelor, nu se face EC cu pampersii pe ea toata ziua, daca vrei sa faci EC tre sa ai curajul sa renunti la pampersi in casa, in spatiile care pe tine te pun in comod

vezi si aici ce spuneam, ca eu oricum ma uitat multe
http://www.parinti.com/quotEliminationC ... 18554.html

acum citesc ca unele mamele erau uimite cum reuseam cu doi copii, e ceva ce poate sa fie contrariant doar pentru cine nu reuseste sa vada dintr-o perspectiva intima, ca sa-i spun asa
acum am recitit, avea vreo patru luni de cand s-a gatat Ec-ul nostru, sau a devenit perfect, nu stiu cum sa ma exorim 8-}
si numai gandindu-ma la asta, care spunea dom'le ca-i solicitant EC-ul? :D

acum dispar ca se fac urati reciproc, felix o ameninta si ca-i da un pumn, iar bendis i-a mai spus si ca-i prost
iar soacra le spune "ce rusine, ce rusine!" B-)
si acum mi-e dor de timpurile in care ma lasam pisata, cel putin aveam spatiile mele

* eu nu voi reusi veci sa inteleg cum se face din ecologie lux
nu stiu...eu nu as reusi niciodata sa cumpar un set de scutece eco la cca 400 euro setul cand pantalonii comuni din tesuturi ok fac aceasi treaba, totul la preturi continute
(bumbac netratat care e fara eticheta de firma de firma costa mai nimic, luate si din oferete de la Lidl om te-ai facut)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 29, 2010 4:48 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Multumesc mult pentru raspunsuri. Inteleg mai repede ca Adana imi recomanda olita pt ca Diana sa foloseasca ceva la nivelul ei. E logic si normal. Si eu urasc sa dezinfectez olite si as trece-o din clipa urmatoare la scarita daca ar accepta. Doar ca ea vrea sa faca singura si asta e imposibil deocamdata cu scarita ca ar trebui sa urce si e prea mica pt asta. O olita ar ajuta-o pt ca ar fi la nivelul ei doar ca...sincer nu cred ca ar folosi-o. Ea nu foloseste decat ce folosim noi iar de stat pe scaun nu sta decat pe cele mari pe care stam noi, altfel n-o intereseaza scaunelele mici.
Andreina...nu pot spune in cuvinte cat de mult te admir! Este extraordinar cat de frumos vorbesti.
Primul pas e sa fiu convinsa ce vreau sa fac-asta depinde si de al meu sot caruia nu-i pot spune ca urina e sterila ca se muta de acasa. Poate la nastere ar fi acceptat dar acum...nu-l vad. Apoi dupa ce ne hotaram eliminam pampersul cat mai rapid.
Pasul urmator e sa o tin fara pampers si cu o bluzita neincheiata iar dupa ce reuseste sa-si dea pantalonasii jos sunt tare curioasa daca va incerca sa se aseze pe scarita si daca ma va lasa sa o ridic eu. Daca nu va accepta scarita ii iau si olita.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 29, 2010 5:31 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
alexxya scrie:
Doar ca ea vrea sa faca singura si asta e imposibil deocamdata cu scarita ca ar trebui sa urce si e prea mica pt asta.

Mica pentru ca asa crezi tu sau pentru ca nu poate ea intr-adevar? Deoarece cu cataratul la noi a fost cam asa ... (atentie la varsta!):
(11 luni fara o zi, NU am pus-o eu acolo!)
Imagine

(dupa cum se vede, tot coltul ala o atragea!)
Imagine

(acelasi colt, acelasi copil, la un an)
Imagine

Aici am "capitonat-o" putin 8-}:
Imagine

Aici e o secventa de poze facute cu 4 zile inainte de a implini un an si o luna.

Aici alta secventa de poze, cu trei zile mai tarziu.

Si aici e un video de la 1 an, o luna si o zi.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 29, 2010 5:48 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Ce scumpa e!!!!!!! Mi-a placut cum a urcat pe chiuveta asa incet dar sigur! Mai, dar e departe de Diana! Dia nu se catara, nici macar nu incearca. Singura chestie pe care a incercat-o mai aventuroasa sa zic asa, a fost sa urce cu picioarele pe sertarul de jos ca sa ajunga la bobo (granule homeopate) aflate pe dulap. Pentru asta doar a urcat o treapta cum ar veni, pe sertarul de jos deschis. A fost singura incercare a ei de a se catara undeva. Eu n-as vedea-o pe fiica-mea catarandu-se asa ca Mona, nici macar pe jumatate. Eu o las libera sa umble, sa cerceteze. O las sa deschida sertare, sa traga de lucruri dar e atat de precauta si linistita incat nu stiu sa spun in cuvinte. Ea inca mai merge de-a busilea desi stie sa mearga in picioare. Merge singurica numai daca stie terenul sau daca se simte in siguranta. I-am pus scarita aceea si i-am aratat-o dar crede-ma ca nu manifesta nicio dorinta de a escalada ceva, cu atat mai putin ceva ce vede ca se poate scoate de acolo. Eu realizez ca e greu sa se inteleaga cum un copil e asa. Maica-mea a tras-o mai rau cu mine pt ca am foast muuuult mai linistita decat ea. Nu plecam de pe loc nici la 2 ani. Ma jucam in liniste cu ce mi se punea in brate si am vorbit abea la 3 ani. Nu pot spune de ce am fost asa dar Diana imi semana mult desi e mult mai avansata. Pai nu stiu daca ai vazut poza cu multimea de cadouri impachetate de sub bradul nostru. Au stat acolo cutiile zile intregi si nici nu s-a apropiat de ele. In dimineata de Craciun i-am desfacut eu cadoul si a avut nevoie de 3 zile pt a avea curaj sa urce pe balansoar. Am facut bradul si nici prin cap nu i-a trecit ca ar putea sa traga de crengi, abea daca le-a mangaiat a doua zi si a luat cateva globuri cu mare atentie de la locul lor apoi mi le-a adus rapid si mi-a aratat de unde le-a luat. Asa e Diana...nu ma astept sa se catere pe scarita prea curand desi adora scarile in general.


ps Bai da inca ma minunez de prima poza! Unde a putut ea sa urce la 11 luni!

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 29, 2010 5:55 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
ce fain! :iubire1:

alexxya, eu cred ca sunt atat de diferiti copiii incat nici nu merita sa incerci sa-icompari. iulia nu s-a tarat pana la 9 luni fix niciun cm, de ma intrebam de ce-o fi a mea mai bleguta 8-} dar de la 7 luni s-ar fi catarat deja afaRA DIN CADA DE la baie, cu asta a inceput. si acum mai mult se ridica si se catara decat incearca sa umble. ii place tare mult la verticala O:-) bai chiar si cand e in brate se catara sus pe umeri :)) sta in echilibru, singura in picioare, secunde bune singura, dar nu umbla nici nu pare macar interesata de idee (daca nu-i cine s-o invete >:) ). asa ca e cu atat mai distractic sa stam in spate si sa-i urmarim, cu cat sunt ei mai diferiti :iubire1:

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 29, 2010 5:57 pm        Subiectul mesajului: Re: EC s-a produs...ce facem mai departe? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
acum imi dau seama ca io n-am avut inspiratia s-o fografiez cocotata singura pe pat acum cateva zile, dar poate ne mai serveste o tura, sa imortalizam momentul :D

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România