attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 4:39 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Aug 01, 2009 4:28 pm        Subiectul mesajului: EC la ... 2 ani :) 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Am povestit de primele noastre incercari care s-au soldat cu un esec motiv pentru care am considerat ca nu este pregatita/doritoare sa renunte la pampers.
Dupa ce am venit de la mare, inainte de 2 ani si am vazut ca o jena pampersul tot mai mult (la mare am incercat ceva ceva dar... nimic, refuza sa stea pe olita) am hotarat sa-l scoatem de tot.
Pe jos numai parchet respectiv gresie asa ca a inceput sa faca prin casa pipi, kk. Ii explicam de fiecare data, uite, tu alegi daca vrei sa faci la olita sau pe colacel-reductor direct la wc, cum iti place tie mai mult ca sa nu mai faci prin casa etc. Incercam sa o fac pe ea responsabila, sa constientizeze si sa aleaga sa faca la wc. Dupa cateva zile de facut prin casa, a inceput sa se aseze pe olita. Pentru kk doar la colacel. Si incet incet s-a deprins sa ceara. Fara nici o greutate, fara chin, da, mai sunt scapari fiindca de exemplu in parc la noi nu sunt toalete (si oricum daca sunt, mizerabile) si ea in iarba nu vrea sa faca -ca nici asta nu mi se pare de fapt ok- asa ca i-am comandat o olita care se strange si care are pungute speciale ca sa poata face pipi la olita si in deplasare. Uneori se tine in parc pana nu mai poate mititica si-si da drumul asa ca astept cu nerabdare olita aia.
A facut si o infectie urinara intre timp :( dar ideea e ca nu mai poarta pampers, nici noaptea si nu face pipi, intr-o singura noapte s-a scapat dar nu e nici o tragedie, avem protectie pentru saltea.
Nu credeam ca va fi totul asa frumos, simplu, calm :ranjet1:

Sper sa foloseasca cuiva experienta noastra si daca aveti intrebari, raspund cu placere.


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 02, 2009 8:37 am        Subiectul mesajului: Re: EC la ... 2 ani :) 
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
Jocelyn scrie:
i-am comandat o olita care se strange.

de unde? ca vreau si eu.
recunosc ca nu pt a proteja mediul (nu-s de principiul "gramada cere varf", dar printre 100 de caini vagabonzi, si nu numai, care misuna in jurul blocului nu stiu cat ar conta), ci pt confort. sa stea ea bine cand face.

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Ultima oară modificat Dum Aug 02, 2009 11:54 am de către touchy, modificat 1 dată în total.

Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 02, 2009 11:51 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
Dimineata m-am trezit cu gandul sa intreb si eu de unde e comandata olita respectiva

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 02, 2009 12:10 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
nu ma incanta; http://www.bebelino.ro/article.php?article=1826
si e de unica folosinta.

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 02, 2009 10:11 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Eu i-am comandat asa ceva http://www.mothercare.com/Mothercare-Tr ... 1&mcb=core iar intregul arsenal se afla aici: http://www.mothercare.com/b/42858041/28 ... 041&page=1

(e link la semnatura mea, cumparaturi din uk)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 02, 2009 10:32 pm        Subiectul mesajului: Re: EC la ... 2 ani :) 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
touchy scrie:
recunosc ca nu pt a proteja mediul (nu-s de principiul "gramada cere varf", dar printre 100 de caini vagabonzi, si nu numai, care misuna in jurul blocului nu stiu cat ar conta), ci pt confort. sa stea ea bine cand face.[/color]


Mai bine decat la tine in brate unde e? :P

Recunosc ca si pe mine ma batuse gandul la o olita din asta, ca ziceam ca cine stie pe unde o apuca si nu o pot lasa sa faca "in mijlocul drumului", insa m-a convins adelia :D ca n-am nevoie, si asa a fost/este. O vreme am umblat cu olita normal in portbagaj, dar n-am folosit-o niciodata. Un pipi chiar ca il spala urmatoarea ploaie, iar kk a facut o singura data "in deplasare", bineinteles ca n-aveam nimic la mine, doar o batista 8-}, asa ca am strans cu aia (noroc ca era solid :D) si am aruncat la cosul de gunoi.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 03, 2009 7:47 am        Subiectul mesajului: Re: EC la ... 2 ani :) 
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
Christa scrie:
touchy scrie:
recunosc ca nu pt a proteja mediul (nu-s de principiul "gramada cere varf", dar printre 100 de caini vagabonzi, si nu numai, care misuna in jurul blocului nu stiu cat ar conta), ci pt confort. sa stea ea bine cand face.


Mai bine decat la tine in brate unde e? :P
.

cand face pishu ioana?
la olita. :)
si tind sa cred ca cei care au inceput e.c. dupa 6 luni, adica dupa ce au stat in fund, o sa prefere olita (sau asa cum au inceput e.c.) decat sa elimine din brate. asa-i a mea, de ex la chiuveta n-a vrut niciodata, probabil o vedea de folosit doar pt a fi spalata pe maini sau pe fata, iar cu cada la fel, doar pt baitza. doar din cand in cand a eliminat din brate, insa in spatiu liber. atunci cand se abtinuse prea.. prea...

aa! si o curiozitate; de ce ai ingrosat pasajul ala cu "nu pt a proteja mediul "? oare? :)

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 03, 2009 8:55 am        Subiectul mesajului: Re: EC la ... 2 ani :) 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
touchy scrie:
si tind sa cred ca cei care au inceput e.c. dupa 6 luni, adica dupa ce au stat in fund, o sa prefere olita (sau asa cum au inceput e.c.) decat sa elimine din brate[/color]


Eu pot spune ca n-am facut deloc EC cu ea, adica la un moment dat (pe la inceputul anului astuia) am vorbit cu educatoarele si mi-au spus ca ziua face mereu la WC, si sa incercam si acasa fara scutec, cam dupa vreo luna parca n-a avut chef seara sa ii pun scutec (adormise dupa-amiaza tarziu, fara scutec, si cand s-a trezit inainte de seara era doar semitrezita si a refuzat scutecul, asa ca am scrasnit din dinti si am zis ca "ma" risc. Si de atunci n-a mai purtat nici noaptea. Acum nu prea mai vrea reductorul la WC, pipi de obicei face pe olita, dar weekendul asta s-a cocotat si pentru pipi pe WC (fara reductor), insa daca suntem pe drum nu e nicio problema sa o tin in "pozitia clasica", daca ii pot spune asa.

touchy scrie:
aa! si o curiozitate; de ce ai ingrosat pasajul ala cu "nu pt a proteja mediul "? oare? :) [/color]


Scuze, am vrut sa scriu ceva si referitor la aia, dar am uitat pana la urma. :> Am vrut sa zic ca daca nu ala e motivul (desi, cum am scris mai sus, nici macar ala nu mi se pare stringent), nu cred ca merita banii, mai ales ca nu sunt doar banii de olita, ci trebuiesc cumparate permanent si pungile alea.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 03, 2009 9:48 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
Christa, chiar ma gindem cum mai este Mona, ca stiu ca tu nu erai deloc grabita, in competitie cu scutecul
eu is tot la aceeasi intrebare...toata ziua e super bine, se descurca singur, nici macar nu cere ajutor, doar anunta (si aia uneori doar); dar la somn nu ma incumet sa il las fara
in timpul somnului nu stiu cind se va debarasa de scutec :-S

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 03, 2009 11:01 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Teodora,eu deja o las pe Sarah ziua fara scutec,o intreb cand si cand daca nu vrea sa faca ori imi spune ea cand are nevoie.Noaptea ii dau chilotel si musai inainte de culcare(mergem foarte tarziu la somn,dupa 10,in fiecare seara) o pun pe olita si face de fiecare data.Apoi pana dimineata e uscata,nu mai face.Aseara mi-a scapat un pipi,ca ieri a baut foarte mult,a fost extrem de cald la noi.
Dimineata,la fel,imediat ce se trezezte sta pe olita si face.Chiar daca se petrec incidente de-astea,dimineata cel putin e constienta ca a facut pipi in somn si sper sa nu mai faca :D ,sa lucreze si subconstientul cand doarme,hehe.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 03, 2009 1:08 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
pai peste zi cu Elouan nici n-am treaba, face afara prin iarba, face la toaleta (Christa, nici el nu mai vrea reductorul), de olita nici sa nu auda, daca sintem in masina, se retine pina ne putem opri
la somn insa, c-o fi ziua, c-o fi noaptea, gasesc mereu scutecul plin, si de-aia nu indraznesc sa-l las fara (au fost citeva zile in care pe timpul siestei de dupa-amiaza n-a facut)
seara inainte de culcare face si el la toaleta, insa iar peste noapte
si n-as sti sa il trezesc sa il duc la baie (mai ales ca doarme asa bine si-apoi daca lui nu-i vine sa faca, nu face nicicum; asta o stiu....)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 03, 2009 1:29 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Dom'le, eu am un MARE noroc, dar asa, noroc cu N mare :D, ca fiica-mea seamana cu mine si nu merge noaptea la WC. Seara nici nu stiu cand face ultima oara, insa in majoritatea cazurilor cand o intreb inainte de culcare (sa zicem intre 20:30-22:00 h) daca mai trebuie sa faca, nu face, si dimineata nu face mereu imediat dupa ce ne dam jos din pat, adica eu cel tarziu pe la 7 trebuie sa merg la toaleta, dar ea merge uneori si dupa 15-30 minute.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 03, 2009 3:47 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
vreau si eu noroc de asta :ranjet1:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 10, 2009 12:21 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Christa, pai scrisesem ca nu am problema cu un pipi prin parc insa nu vrea ea sa faca asa. Vrea musai olita sau colacelul. Si de aia...


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România