attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 1:01 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 314 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 10:18 am        Subiectul mesajului: faze de EC 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
noi am sarit o faza .... pe care o asteptam de mult de tot, dar iata ca puiul meu s-a hotarat sa o sarim de tot si sa trecem mult mai departe.

ma refer la faza in care copilul anunta constant inainte de a face si cere ajutorul pentru a nu face pe el. in ciuda tutror eforturilor mele nu am ajuns in faza in care Gabriel sa anunte inainte de a face si in felul asta sa fie mereu uscat.

de la accidente peste accidente si cate ceva prins datorita eforturilor si intuitiei mele ... am trecut direct la independenta. atata timp cat nu are chiloti pe el (acasa sta cu bluza, baby leggs facute din ciorapii mei si sosete) este independent, se aseaza singur pe olita si ma cheama sa o golesc din cand in cand. il mai intreb eu cateodata daca vrea sa faca pipi, uneori nimeresc bine si se aseaza si face, alteori zice Nu si il las in pace.

cand plecam undeva sau cand avem musafiri parca este alt copil, nu anunta nimic, face pe el cu succes, motiv pentru care ii pun scutec. in momentul in care are haine pe el, se simte liber sa faca in ele. sau perceptia corporala este cumva deformata, nu simte bine .... sau poate faptul ca nu se poate dezbraca singur il descurajeaza ... nu stiu...

am zis ca il mai las un pic in faza asta, dupa care o sa-i dau chilotei si il las sa ude cati vrea el, pana cand se va obisnui sa ma anunte cand s-a udat sau pana cand va invata sa se dezbrace singur. :)

vai ce bucuroasa sunt ca am promovat de la postul de furnizor de olita, la postul de golitor de olita ... :D

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 10:34 am        Subiectul mesajului:  
nu te supara ca te intreb ,ai vreun tabel cu fazele, etapele dezvoltarii?
si stai cu creionul si bifezi apoi aplauzi si apoi si mai abitir cind tai o faza (peste care a sarit)?

mie faza asta cu urmarirea pe tabel in ce stadiu se afla acum copilul mi se pare un stres si crispare . fortarea incadrarii copilului in niste sabloane parca anuleaza din "personalitatea" copilului ,care se dezvolta in ritmul lui si nu constant.

poate am inteles eu gresit dar dupa cum te-ai exprimat asa mi te inchipui ...cu o multime de tabele si tabelase grafice insirate pe pereti iar tu cu creionasul si calculatorul buchisesti sa stabilesti unde e bb pe curba ....... bb e uite! agatat de piciorul tau ;)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 11:11 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Cruela , aici suntem acasa

se mai nasc neintelegeri deaorece nu ne cunoastem toate intre noi, dar in mare condividem multe (prevenim de pe mai multe forumuri de parenting)

incearca sa atribui cele spuse de Flori mie
ai sa vezi ca o sa ai o alta perceptie a realitatii

iar tu pe Flori oricum e foarte probabil s-o cunosti

Citat:
noi am sarit o faza .... pe care o asteptam de mult de tot, dar iata ca puiul meu s-a hotarat sa o sarim de tot si sa trecem mult mai departe.


cred ca era vorba doar despre o constatare nascuta in urma observatiei
iar cand vorbeste despre eforturile sale eu stiu ca ea avea in vedere eforturile sale de-a se conecta pe aceasi lungime de unda cu Gabriel, de-a construi un raport empatic care sa favorizeze comunicarea cea care ar fi putut sa duca si la comunicarea stimulului

Flori,

Citat:
vai ce bucuroasa sunt ca am promovat de la postul de furnizor de olita, la postul de golitor de olita ...

cunosc sentimentul :P

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 11:18 am        Subiectul mesajului:  
nu nu o cunosc pe flori.

am avut probl pe parinti cu faza asta ...ca ai ceva cu mine ca mi-ai mai zis ceva nu stiu cind .
eu in general raspund mesajului si nu persoanei .


acasa inseamna numai lapte si miere?

adica cineva isi da cu parerea iar eu trebuie sa aplaud mereu?
nu-i pot spune in fata parerea mea?

sau ii spun in fata bravo apoi deschid topic separat cu adev mea opinie.?

explica-mi mai pe larg . incep sa ma simt incorsetata.

am descoperit niste subiecte interesante cu unele sunt de acord cu unele nu .

sa mai postez ?
sau sa ma rezum la aplauze?


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 11:36 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
arabela, nu te supara nici tu ca te intreb, faci tu insati EC? si daca da, de cand, de la ce varsta a copilului?

si acum sa-ti raspund. nu era vorba despre fazele, etapele dezvoltarii .... ci despre fazele, etapele EC. si atat. cred ca nu am reusit sa evidentiez ceea ce vroiam de fapt sa spun ... si anume ca am constat inca o data ca EC e un proces ... oricum, dar numai liniar nu. progresele se fac in salturi, pe neasteptate si e specific fiecarui cuplu copil-mama.

nu era vorba de nici o urmarire pe nici un tabel cu faze. EC-ului se pot aduce tot felul de critici, dar in nici un caz ca ar anula personalitatea copilului. ba chiar dimpotriva ...

iar daca stresul si crisparea intra in joc ... atunci nu se mai numeste EC.

am sa ma refer in continuare strict la EC (desi am impresia ca tu erai cu gandul mai departe) si am sa spun ca eu personal nu am tabelase insa nu e total eronat sa procedezi si asa. in primele zile de EC, cand se incepe cu un copil mai mare de 6-7 luni, unele mame tin evidenta scrisa a eliminarilor copilului. nu in scopul incadrarii copilului intr-o categorie sau alta, ci in scopul cunoasterii. poate fi de ajutor la inceput, mai ales daca tinand copilul numai in pampers nu prea ai avut ocazia sa-l vezi exact in momentul eliminarilor .... e o ocazie buna sa afli cam cat de des elimina copilul, la ce intervale dupa supt, dupa mese, dupa somn etc ...

deci, in ceea ce priveste EC, desi eu nu am procedat asa, sa faci un tabel poate fi de ajutor la inceput mai ales la copiii care nu semnalizeaza in nici un fel eliminarile. poate favoriza conexiunea mamei la nevoile copilul de a fi curat.

gazzella, mersi ... imi faceam griji ca poate nu m-am exprimat bine, dar daca cel putin tu m-ai inteles ... inseamna ca n-am imbatranit inca de tot :D

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 11:46 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
arabela scrie:
am descoperit niste subiecte interesante cu unele sunt de acord cu unele nu .

sa mai postez ?
sau sa ma rezum la aplauze?


eu zic sa mai postezi, mai ales la subiectele cu care nu esti de acord. daca te atrage treaba asta cu attachment parenting ... dar in unele puncte nu esti tocmai de acord ... e interesant de aflat in care.

deocamdata am inteles ca te-a deranjat cuvantul "faza", insa pozitia ta referitoare la EC care este?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 12:03 pm        Subiectul mesajului:  
Flori scrie:
arabela, nu te supara nici tu ca te intreb, faci tu insati EC? si daca da, de cand, de la ce varsta a copilului?


nu nu stau cu lupa si olita dupa fundul copilului , sa ma sincronizez la nevoile lui .
sunt mai preocupata de ex sa -mi sincronizez nevoile mele cu programul lui .

stau cu prosopu pe umar sa gasesc un moment cind sa sar eu la dus ,sau cand sa ma duc eu la wc.

mda....am bifat-o si pe asta .

care e scopul ? sa-ti dovedesti tie ca "ai descoperit " limbajul copilului cind face kk . si te poti juca ..... prinde kk cu olitza?
sau ca o sa faca kk la olitza mai devreme ?
cu ce te ajuta pe tine ?
cu ce il ajuta pe el ?

stii...unii copii care sunt invatati prea devreme cu olitza (la modul ca sta mama cu ochii pe el ,iar daca i s-a ridicat copilului sprinceana stanga face kk daca era sprinceana dreapta face pishu ) cind ajung la gradi cam se duce naibii tot EC ..in pantaloni..... si bineinteles e de vine educatoarea.



cine urmareste "limbajul corpului" copilul cind dai cu aspiratorul
cind speli vasele
cind stringi jucariile
cind faci mincare
cand faci baie.
cind speli pe jos
cind intinzi rufele
cind calci rufe.

cind ii citesti ii urmaresti mimica sa vezi cat ii place povestea sau daca elimineishan ceva?


mai point .
unele mame au mai mult timp liber si se plicti . ca sa il umple . vor sa faca ceva "savant".
si se joaca de-a cercetatorul .


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 12:08 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
nu, acasa inseamna ca deja s-a ales spuma
adica nu mai stam sa ne pierdem in lungi dispute ca o fi bine sau n-o fi bine sa-i alaptam
ci ii alaptam (si acolo unde nu s-a putut incercam si sa depasim gustul amar al esecului stiind ca data viitoare se poate si mai bine)


faci bine sa raspunzi mesajului si nu persoanei, dar nu uita ca in spatele fiecarui mesaj sta o persoana cu trairile si convingerile sale care se cer si acestea a fi respectate
deci as aprecia daca ai raspunde si-n respect fata de persoana si sincer eu din mesajul tau am simtit ca-ti lipseste
respectul inseamna si a da credit unei persoane indiferent daca o cunosti sau nu
ori Flori a spus
Citat:
este independent, se aseaza singur pe olita si ma cheama sa o golesc din cand in cand.


pentru ca tu sa concluzionezi

Citat:
agatat de piciorul tau


nu stiu in ce masura a deranjat-o pe Flori, dar pe mine m-a deranjat si sunt aici si pentru a ma sesiza


spui ca ai frunzarit forumul, si te cred, probabil ti-a scapat punctul 3 din netiquette, care spune

3. Discuţiile sunt acceptate cât timp se înscriu în termeni respectuoşi. Confruntarea de opinii este întotdeauna o sursă de îmbogăţire interioară reciprocă, confruntarea a două persoane încetând să mai reprezinte o modalitate constructivă de cunoaştere. Astfel rog toţi participanţii la discuţii să se adreseze respectuos interlocutorilor, asta însemnând a fi dispuşi să-şi asculte interlocutorul chiar dacă nu este în mod neapărat în acord cu opiniile sale, cu nevoile şi sentimentele sale, evitând judecăţi de valoare impuse ca universale şi propunând deci, nu impunând propriul punct de vedere.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 12:14 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
arabela scrie:
care e scopul ? sa-ti dovedesti tie ca "ai descoperit " limbajul copilului cind face kk . si te poti juca ..... prinde kk cu olitza?
sau ca o sa faca kk la olitza mai devreme ?
cu ce te ajuta pe tine ?
cu ce il ajuta pe el ?

stii...unii copii care sunt invatati prea devreme cu olitza (la modul ca sta mama cu ochii pe el ,iar daca i s-a ridicat copilului sprinceana stanga face kk daca era sprinceana dreapta face pishu ) cind ajung la gradi cam se duce naibii tot EC ..in pantaloni..... si bineinteles e de vine educatoarea.


unele mame au mai mult timp liber si se plicti . ca sa il umple . vor sa faca ceva "savant".
si se joaca de-a cercetatorul .




observ ca ai trecut pe ironie, iar jocul chiar ma deranjeaza
nu suntem aici pentr a ne ironiza
da, continua sa le punctezi pe ale tale, dar inca o data, aici nu vei gasi spatiu ironiei tale

si daca voi constata aceasi inversunare in a atinge cu subtilitatile tale si cum nu am timp liber si nici nu ma plictisesc in timp ce copiii asteapta sa-i duc in parc si cum nici nu vreau sa fac pe savanta sau mai mult sa ma joc de-a cercetatorul am sa purced la a-mi usura viata facandu-ti din trimitere la netiquett esi de aceasta data definitiv

cu amaraciune,

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 12:14 pm        Subiectul mesajului:  
cand am spus "agatat de piciorul tau " m-am referit la faptul ca mama e preocupata sa bifeze faze in timp ce copilul are nevoie de altceva.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 12:35 pm        Subiectul mesajului:  
trebuia sa pui motto:

aici trebuie sa stai in banca ta si sa aplauzi .

sau cine nu e de acord cu noi e impotriva noastra. :D

nu sunt adepta regimurilor dictatoriale .
un parlament cu putere si opozitie e mai pe gustul meu.


la ce spuma te-ai referit ?
spuma ipocriziei poate.

ca asta vad ca promovezi .


nu am inteles faza cu copii tai . adica eu iti rapesc din timpu pretios pe care ar trebui sa il petreci cu ei ? dar cred ca tine tot de ipocrizie asa ca nu am cum intelege .


Ultima oară modificat Lun Feb 11, 2008 12:52 pm de către cruela, modificat 1 dată în total.

Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 12:37 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
arabela, acum mi-e clar de ce nu te simti tu acasa ...

am un deja vu, daca mai comentez ceva, urmeaza sa fiu trimisa sa am grija de copil si sa nu mai pierd timpul pe forum. :(

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 3:56 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
cruela scrie:
trebuia sa pui motto:

aici trebuie sa stai in banca ta si sa aplauzi .

sau cine nu e de acord cu noi e impotriva noastra. :D

nu sunt adepta regimurilor dictatoriale .
un parlament cu putere si opozitie e mai pe gustul meu.


la ce spuma te-ai referit ?
spuma ipocriziei poate.

ca asta vad ca promovezi .



nu am inteles faza cu copii tai . adica eu iti rapesc din timpu pretios pe care ar trebui sa il petreci cu ei ? dar cred ca tine tot de ipocrizie asa ca nu am cum intelege .


nu, hai ca-ti explic eu cum

mesajele tale nu sunt deranjante pentru ceea ce spui ci pentru felul in care o spui


deci ma acuzi de ipocrizie?
si impreuna cu mine pe restul celor care frecventeaza acest forum din convingere?

uite, aici e greseala ta:
faci judecati de valoare, si mai mult, rezulta negative, de unde pot sa rezulte si refuzul unei deschideri in comunicare din partea partenerilor tai de discutii, iar eu chiar vreau ca Flori sa-mi comunice experienta ei fara sa se simta judecata
insinuezi, ne pui intr-o pozitie de aparare, ceea ce extenuant
noi nu mai suntem aici pentru a ne apara, ci pentru a construi impreuna
consideri ca nu este pentru tine, consideri ca nu impartasesti valorile noastre? nici o problema
lumea e mare, iar eu incerc sa nu fiu dictatoriala, fapt pentru care am redactat si acel netiquette lasand persoanelor posibilitatea de-a se integra in respect fata de valorile promovate de aceasta comunitate sau de a se autoexclude atunci cand considera ca locul lor nu este aci

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 3:59 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
cruela, cand vorbim de acasa vorbim de un loc in care stim ca toti avem mai mult sau mai putin aceleasi convingeri. alegem aceeasi cale de a le arata copiilor dragostea noastra, ii tratam cu acelasi respect. asta se traduce prin faptul ca una la mana nu mai pierzi timp pretios in a detalia o situatie de frica ca ceilalti te vor judeca sau te vor intelege gresit. pt ca sti ca cei care citesc te inteleg. nu e nevoie sa te justifici, ai curaj sa te deschizi pt ca sti ca nu vei fi luata peste picior cu ironii sau cu batjocura. inseamna ca atunci cand citesti pe cineva te gandesti la tine, te gandesti ca si el gandeste la fel, ca doar are aceleasi idei ca si tine. si apoi se pleaca de la premiza ca o persoana care practica AP stie ce e aia empatie. si asa cum te poti pune in locul copilului tau sa il intelegi si incerci sa nu il ranesti, poti face acelasi lucru si cu alte persoane. in mesajele tale nu este atat de deranjant ceea ce spui cat felul in care o spui. care nu iti face cinste :(

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 11, 2008 4:35 pm        Subiectul mesajului:  
asa frumos vorbiti .
vreti o lume perfecta aici in cuibusorul vostru departe de lumea dezlantuita.
personal cred ca e o utopie,pentru ca niciodata nu puteti fi de acord toate .

empatice ,blajine , .......

de asta spun ipocrizie : nu esti de acord cu cineva dar totusi trebuie sa ii dai dreptate , vai ce frumos ,vai ce maret . si apoi sa-ti continui punctu tau de vedere ( care e cu totul altul).




cat despre stilul meu ..... asta sunt .

nu sunt fan aplauze ( nici sa dau nici sa primesc).

succes!


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 314 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România