attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 10:59 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 314 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Oct 27, 2011 12:17 pm        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 16, 2011 10:46 pm
Mesaje: 64
Localitate: Domnesti, Ilfov
la noi olita e in mijlocul sufrageriei si uneori cand vrea sa faca, o ia in mana si tipa dupa mine.
Jambierele sunt super. Eu chiar i le-am dat pe ale mele si merg bine. N-am cumparat pentru ea. Sunt bune si la copiii purtati, fiindca mereu se ridica pantalonul si ramane glezna goala.
Problema mea este ca se irita, de la servetele cred. Am schimbat cu hartie igienica, daca persista trec la prosopele de bumbac.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 27, 2011 12:27 pm        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
ah, inca ceva: eu nu prea o sterg ci tamponez

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 27, 2011 2:11 pm        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Nu am chef sa rasfoiesc 20 pagini, ca eventual s-a mai discutat tema si eventual am scris atunci, dar referitor la tema iritatii. Nu am practicat EC, am zis ca nu-i de mine. Mona a scapat de scutec abia pe la 2 ani si 7-8-9 luni. Pana atunci am numarat cred la o singura mana iritatiile avute, de atunci a fost si este groaznic. Chiar azi dimineata am dat-o iar cu crema (din fericire trece repede), ca avea fundul si zona genitala rosii ca focul. Pampersul absorbea urina. Acum cand face la toaleta, daca nu se sterge sau nu se sterge bine se irita imediat. Asa ca nu-s sigura ca iritatia la voi e de la servetele.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 27, 2011 3:44 pm        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Idem, mai multe iritatii de cand poarta chilot fata de cand erau cu scutec.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 27, 2011 4:39 pm        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
nu are legatura cu servetelele, fetele se irita, baietii nu, din ce am, am avut eu la casa :D
eu cu bendis rezolvam doar uitand de ea in vana, zilnic bai, cu ratuste si ce mai plac pruncelor
multa, multa apa pentru a nu ramane urina pe piele, ori cu baie zilnica se rezolva, fara sapun, alte cele, doar apa si broscute, ratuste si ce mai plac fetelor
bendis foarte rar scapa pe ea si tot se irita, si acum ca nu face niciodata pê ea de scapa o zi baia o vad mai rosie si miroase :>
felix n-a mirosit niciodata, pe el pot sa-l schimb o data la o saptamana ca tot miros ok are, pe bendis dupa doua zile o intreb "bendis, nu vrei sa te joci cu ratustele?" O:-)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 27, 2011 11:17 pm        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 16, 2011 10:46 pm
Mesaje: 64
Localitate: Domnesti, Ilfov
Aha...deci d-aia. Ma si luase tac-su la 3 pazeste cs i se irita pruncuta. Asta a fost si motivul pentru care am intrerupt Ec prima data. doar ca acum se cere si cu scutec de unica follosinta cand e treaza, constienta. :D deci, la baie. Am rezolvat-o. Multumesc doamnelor.prompt, n-am ce zice. Mie nu-mi mai iese nimic prompt in ultima vreme. :imbratisare2:
Ador.mita eu folosesc jambiere, dar nu atat pt ec. Fii-mea semnalizeaza cu suficient timp inainte. Uneori ma striga de 2-3 ori si nu-i tarziu. Da tot f utile raman.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 01, 2011 12:26 am        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 16, 2011 10:46 pm
Mesaje: 64
Localitate: Domnesti, Ilfov
Deci, ma entuziasmez prea tare si sigur n-am sarit parleazul. Azi n-a comunicat mai nimic ziua, sau a comunicat non stop. A tot fost intr-un scremut, dar o asezam pe olita si nimic. Se ridica de pe olita, se plimba putin daca era in fundul gol si facea pe covor. Daca avea chiloteii, facea in ei, da' nu stiu cand. In schimb, seara suge ce suge si o apuca, se agita, ma musca, o iau sa o aduc la tac-su. Apoi vedem ca vrea sa faca. Mai nou, dimineata pe la 7, cu ochii inchisi incepe si schiauna ca si cateii, se agita in pat, eu, mecanic, ii tot indes un san in gura, ea se intoarce, eu o intreb ce are, in final ma lamuresc, o pun pe olita, face, dar nu mai adoarme la loc. Facea si inainte treaba cu agitatul, dar fara scheunat. O tot pacaleam cu sanul si dupa vreo 10 minute adormea iar.
Iritata tot e. Am inceput treaba cu baia. In prima seara, am stat vreo juma' de ceas cu ea in cada, cu apa 30-40 cm, cat sa se poate aseza in fund daca vrea. Teapa, nu s-a asezat deloc, doar m-a stropit pe mine. M-am tot intrebat cum lasa in voie Andreina fata in vana singura. Mi se parea periculos, daca se ineaca. Azi insa, am urcat nivelul apei, am pus jucarii si am lasat-o si eu, invartindu-ma prin preajma...si a fost super ok. S-a jucat, s-a stropit, a fost ocupata, iar eu am apucat sa mai fac cate ceva pe acolo. Intradevar, parca mirosea local, cam ca bunica inainte sa devina prea batrana, discret, dar dubios, deci asta cu baia am bifat-o pentru fiecare seara.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 01, 2011 2:33 pm        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
maria, totusi apa 30-40 cm la copil de 11 luni (n-o cunosc pe Iulia, poate e un copil foarte bine dezvoltat motor si atunci nu e asa riscand, se agata de bordurile vanii si se ridica) nesupravegheat nu....
eu pe bendis o lasam de la 6 luni singura in vana, eu in afara vanii, dar aproape, dar apa era 10-15 cm
si dupa observi cum se misca, si in functie de ce vezi ca poate nu poate, o lasi, n-o lasi....

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 01, 2011 10:37 pm        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 16, 2011 10:46 pm
Mesaje: 64
Localitate: Domnesti, Ilfov
pai in prima seara am fost cu ea in vana de la un capat la altu. apoi am estimat ca-i trebuie cam pana la fund sau putin peste. Asa am aproximat c-or fi, vreo 30, poate nu-s. Nu sta in fund in cada, se plimba pe langa margini si stropeste in jur sau arunca cu jucariile. vana e dintr-un del de plastic, deci nu mi-e frica de lovituri, iar eu eram acolo cu ea: mi-am spalat chiuveta, faianta, am facut curat in dulapiorul din baie, iar apoi m-am bagat cu ea la balaceala. Nu e mai dezvoltata motor ca altii, e doar plimbareata, nu sta mai deloc in fund de obicei, iar in cada deloc, doar la mine in brate ca sa-si potoleasca setea.
Oricum, eu nu pot daca n-o vad mereu, ma gandesc ca cine stie ce mai inventeaza. Mai nou ii place sa calce in olita, cand un picior, cand altul, apoi o intoarce invers.
Azi nu mai era iritata deloc si s-a trezit la 5:30 pt pipi, iar eu ma culcasem la 3. :(

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 02, 2011 8:34 am        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
ca sa evit scaparile de peste noapte:
-ii propun in ultima ora inainte de culcare sa faca, daca vad ca ea nu are initiativa :D
-ma asigur ca nu ii va fi frig noaptea (cand am culcat-o in tricou i-a fost rece si a facut pipi noaptea, asa ca ii dau bluza de pijama)

Cand dimineata pe la 5 incepe foiala, de regula si eu ii indes sanul, apoi urmeaza pipi :( ; in situatiile in care ma prind la timp o iau in brate orizontal, ii dau jos pantalonii de pe fund si merg la chiuveta, o tin deasupra(tot culcata la mine in brate, doar putin inclinata....cu fundul mai jos capul mai sus, cat sa curga pipi unde trebuie) si ii soptesc sa faca (in tot timpul asta ea doarme.....are ochii inchisi); face, eu ii trag pantalonii la loc, o mai tin putin in brate sau ma bag repede in pat pentru titi. Ideea era ca pusul pe olita o trezeste. Pe Ilinca si tinutul in brate gen ciuciulica (ca atunci cand face in parc) o deranja tare si se lasa cu plans in toiul noptii. (Sper ca s-a inteles ceva)

Nici Ilinca nu sta in fund in cada, drept pentru care nu indraznesc a ma desprinde inca de cada. Ale mele fac baie in cada mare. Matea vrea multa apa.....

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Noi 05, 2011 2:31 am        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 16, 2011 10:46 pm
Mesaje: 64
Localitate: Domnesti, Ilfov
Uika, asta cu frigul o patisem si noi. Iulia are o manie, sa-i vorbeasca cainelui prin usa de geam de la sufragerie, unde nu mai este covor si unde parca trage si racoare (oricum geamul e rece). Si acolo se duce desculta, iar mie mi se pare frig cu ciorapi. Se intoarce mai des de acolo si face pipi cand ajunge pe covor.
Acum parca nu ne mai intelegem decat cand e semiadormita. Semnalizeaza seara, la tati, dar tati nu pricepe. O fi suparata pe mine, nu stiu, incerc sa fiu senina si mai disponibila. Mi-am dat seama ca acum ma solicita psihic mult mai mult decat atunci cand era bebe mic si vroia doar titi si in brate. Cred ca nu ma joc suficient cu ea. :(

Andreina scrie:
maria, totusi apa 30-40 cm la copil de 11 luni (n-o cunosc pe Iulia, poate e un copil foarte bine dezvoltat motor si atunci nu e asa riscand, se agata de bordurile vanii si se ridica) nesupravegheat nu....
eu pe bendis o lasam de la 6 luni singura in vana, eu in afara vanii, dar aproape, dar apa era 10-15 cm
si dupa observi cum se misca, si in functie de ce vezi ca poate nu poate, o lasi, n-o lasi....


Andreina, eu citesc forumul asta de cand eram insarcinata si pe tine in mod special, iar daca tu mi-ai atras atentia ca sunt inconstienta (nu o zic de rau) si mai toata lumea imi atrage atentia ca sunt (desi copilul n-a patit vreodata, un lucru oricat de mic, dar serios cu mine), chiar ma intreb daca chiar nu sunt. De cand ai scris mesajul ma tot intreb. Ce-i drept eram acolo, poate nu erau 30-40 cm, dar chiar oi fi? Oare sa ma mai framant cu asta sau s-o las balta?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Noi 05, 2011 10:08 am        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
maria, raspund eu, nu te mai framanta, ideea e ca un copil mic se poate ineca in apa de 15 cm daca aluneca sau cade cu fata in jos pentru ca nu se pot intoarce si le e greu sa ridice capul. Chiar daca normal, pe uscat, se misca bine, se ridica in picioare fara probleme, sunt agili si siguri in miscari. Capul atarna totusi greu, fiind mai mare proportional cu corpul si mai e si socul apei peste fata ... E ok daca nu iesi din incapere si lasi copilul singur in apa. Esti acolo, daca ar aluneca o scoti iute de o aripa, eventual se sperie si incheiati baia, inghite o gura buna de apa dar in rest nu ramane cu daune daca ajunge o jumatate de secunda cu capul sub apa. Doar n-o sa speli copilul doar cu tine in cada, dar sa fii pe faza. Si eu vad ca esti.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 07, 2011 10:08 pm        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 16, 2011 10:46 pm
Mesaje: 64
Localitate: Domnesti, Ilfov
Flori, multumesc de incurajare, chiar asa ma gandeam si eu, ca daca e naspa si sunt acolo, nu se ineaca copilu' in 3 secunde, eventual se sperie. Mie mi se pare ca-s multi prin jur over protecting si ma intreb daca de fapt nu sunt eu prea inconstienta, fiindca ceilalti par multi rau.
Cu Ec-ul s-a terminat deocamdata si nu stiu de ce. Nu mai semnalizeaza nici kk, ceea ce nu s-a mai intamplat de vreo 6 luni. Nu-mi vine sa cred ca sta cu el la fund si nu schiteaza nimic. In schimb, de cand cu ratele si baia, am reusit, dupa vreo 3 luni s-o spal pe cap. Mereu cand o udam pe par incepea sa urle ca arsa si renuntam. Ieri s-a lasat spalata, de vreo 2 ori, fiindca a trebuit inmuiata si clatita abundent, cu samponul nostru. Nu mi-a venit sa cred, deloc.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 22, 2011 2:10 pm        Subiectul mesajului: Re: faze de EC 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 16, 2011 10:46 pm
Mesaje: 64
Localitate: Domnesti, Ilfov
deci, a trecut isteria mare cu mersul, acum mananca ziua, doarme noaptea, a reinceput sa semnalizeze kk. Uneori cu ceva timp inainte, drept urmare o dezbracam, incercam s-o punem pe olita, ea nu vrea, ii dam drumul dezbracata pe jumate prin casa. Daca o scapa pipi, se duce intre fololii si face pe jos, daca e treaba importanta, vine la olita, se aseaza, face, apoi ori rastoarna olita, ori se ridica si pleaca, de-i cade pe covor ce mai ramane. Si cum nu are un scaun tare, sa te tii.oricum, tot ni se pare mai ok decat un scutec si un fund plin de "namol".

_________________
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 314 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România