attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 7:14 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Iun 27, 2008 2:11 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 04, 2008 11:25 am
Mesaje: 132
Site web: http://allynews.blogspot.com/
Yahoo Messenger: mayaerin
Localitate: Hong Kong
diana scrie:
bravo, rox. ca pe d n-am de ce sa-l laud, pt el a fost normal, pt tine a fost mai greu :). noi inca tatonam, arata si spune de fiecare data cand face, dar dupa, nu inainte. stie pt ce e olita, cateodata o pune peste pipi pe care l-a facut :D

intr-o zi ma cam enervasem dupa 7 pipiuri si 3 kk peste tot prin casa (ca io uitam sa-i pun chiloti...) si l-am intrebat: mai mami, unde se face pipi? (el imi arata olita si wc-ul) sii kk? (el arata in continuare). pai si m-ai vazut tu pe mine vreodata facand pipi pe covor? sau pe tati? ai vazut-o pe buni facand pipi pe covor? de atunci face numai pe parchet :rofl:


Doamne cat am ras! sunt geniali copii astia!

Pe matei cand il pun pe olita dupa somn e demential, ca de abia se dezmeticeste, si e foarte molcut. Noaptea insa sunt extrem de nesimtita. Daca face in pat pun un prosop sub noi si gata, numai de schimbat asteruturi nu sunt in stare la 3 am. Iar pe olita nu am cum sa-l pun caci eu ma trezesc cand simt ca a udat si nu inainte. Mai lucram la capitolul asta. Pana rezolvam cumva o data la 3 nopti schimbam asternutul. Apropos, ma salveaza acoperitoarea de saltea, ca nu trece nimic prin ea, si mai am si niste scutece impermeabile pe care le pun sub noi.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 27, 2008 3:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
diana scrie:
bravo, rox. ca pe d n-am de ce sa-l laud, pt el a fost normal, pt tine a fost mai greu :). noi inca tatonam, arata si spune de fiecare data cand face, dar dupa, nu inainte. stie pt ce e olita, cateodata o pune peste pipi pe care l-a facut :D

intr-o zi ma cam enervasem dupa 7 pipiuri si 3 kk peste tot prin casa (ca io uitam sa-i pun chiloti...) si l-am intrebat: mai mami, unde se face pipi? (el imi arata olita si wc-ul) sii kk? (el arata in continuare). pai si m-ai vazut tu pe mine vreodata facand pipi pe covor? sau pe tati? ai vazut-o pe buni facand pipi pe covor? de atunci face numai pe parchet :rofl:

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

bestial!
super inteligent pustiul! :iubire1:


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 21, 2011 8:51 am        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara scutec! 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
a fost acum vreo 3 sapt. ma pregatisem moral sa fiu pe faza si promta la fiecare miscare (de regula nu reactionez, noaptea ......de fapt, reactionez dar doar sa ofer tzitzi....in rest ma prind greu :> )+ langa pat 2-3 seturi de haine, inclusiv bluze, olitza si cearsaf. Asadar: culcat la 20, pe la 23 trezit pentru tzitzi; pe la 02 iarasi tzitzi si agitatie o ridic si o tin deasupra olitzei....nimik; abia la 05:00 din nou agitatie (pierdusem deja din promtitudine :D ) ii ofer mecanic tzitzi, verific de pipi(uscat), adorm; pe la 05:30 verific: uda!; dupa 6 au urmat scaunele si restul de pipi.
de atunci au urmat vreo 2 nopti in care a facut de 2ori/noapte;
tot vreo 2-3 nopti in care abia dupa 5:30-6:00(e ora ei de trezire) a facut totul, impartit, aproximativ intr-o ora :D
si vreo 2 nopti in care i-am pus scutec, simteam ca nu voi fi in stare sa schimb copilul, daca face noaptea;

aseara: culcat pe la 21:00, treziri pentru tzitzi cred ca vreo 4, apoi la 4:00 o agitatie, ma ridic, o plimb putin, agitatie continua (contracta burtica, impinge picioarele, geme/se screme) o pun la olitza, face pipi si ne begam in pat, la tzitzi; apoi dupa 6 au urmat si restul de pipi

in prima ora de la trezire face, de regula, mai multi pipi si chiar mai multe scaune

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România