attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:03 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Mar 13, 2012 11:03 pm        Subiectul mesajului: ghiveci cu plante aromatice in apartament 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
sunt fericita posesoare a unor plicuri cu seminte (cimbru, leustean, marar si patrunjel) si a ghivecelor aferente.
am zis ca marele google o sa ma ajute... dar nu am gasit (poate nu am cautat unde si cat trebuie).
eu as face asa: pun semintele in apa pt vreo 12-14 ore, le scurg apoi de apa, si la las asa vreo 2-3 zile pana cand incep sa incolteasca (trebuiesc umezite cam de 2 ori pe zi, in timpul asta); apoi le pun in pamant, asa, incoltite.
daaaaar mai stiu de la grau, ca asta nu trebuie incoltit, ci se pune direct in pamant.
deci, sunt printre voi crescatoare, sau cunoscatori de plante in ghiveci?
am mai citit si am aflat ca cimbrul creste foarte bine in ghiveci, in schimb restul care le am nu prea :( eu as incerca totusi...:)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 13, 2012 11:57 pm        Subiectul mesajului: Re: ghiveci cu plante aromatice in apartament 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
umm, leusteanul nostru a crescut cat carportul vecinului, care are la vreo 2 m inaltime, nu stiu daca va fi asa fericit in ghiveci. :D Pe plicurile de seminte nu scrie cum se cultiva? Ca pe ale noastre scrie, adica sunt unele care au nevoie de lumina ca sa incolteasca, altele trebuie bagate mai la adancime etc., aia cu "inmuiatul" nu stiu sa faca sotul (dar "ierburile" noi le-am cumparat ca plante, cu exceptia patrunjelului pe care insa l-a pus direct in gradina, din cate stiu). Si mararul nu s-a prins la noi deloc, am incercat de mai multe ori, vecina il are deja pe post de buruiana, ca atunci cand infloreste se raspandesc semintele si cresc prin care colturi nu te astepti (la ea, nu la noi >:)).

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 14, 2012 10:32 am        Subiectul mesajului: Re: ghiveci cu plante aromatice in apartament 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 14, 2011 10:35 pm
Mesaje: 78
eu le pun direct in ghiveci si ies. plus rozmarin, busuioc, oregano :). nici nu m-am uitat pe ambalaj sa vad ce scrie.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 14, 2012 11:02 am        Subiectul mesajului: Re: ghiveci cu plante aromatice in apartament 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
si eu am pus semintele direct in ghiveci anul trecut si au iesit

leusteanul, ii tb un ghiveci inalt probabil
din cate am citit la toate plantele e bine sa pui un strat de argila pe fund (sau altceva) ca sa se dreneze bine pamantul. (argila, pamant, stropesti cu apa, pui semintele, iar strat de pamant deasupra, udat, eu l am pus la soare apoi, pamantul din ghiveci tb mentinut umed, in 2 sapt se vad plantutele) Ghiveciul gaurit in fund, cu farfurioara, daca vrei ca planta sa reziste mult timp.

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 14, 2012 11:19 am        Subiectul mesajului: Re: ghiveci cu plante aromatice in apartament 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
daniela, cauta cu google "plante aromatice in ghiveci" , am gasit ceva info
http://gradina.acasa.ro/plante-de-apart ... 33073.html

unii zic ca e ok si sa inmoi semintele, fiecare cum vrea cred...(eu acum sunt cu bulbii de gladiole..la fel..unii ..tb sa i pui in apa calda un pic, altii, o zi..sau direct in pamant, care pamant ar tb sa l amesteci cu nisip mai bine 8-} )

As parsley seed germinates slowly (sometimes taking several weeks), it should be soaked in warm water overnight before planting.
http://herbgardening.com/growingparsley.htm

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 14, 2012 11:47 am        Subiectul mesajului: Re: ghiveci cu plante aromatice in apartament 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 25, 2012 8:57 am
Mesaje: 64
Localitate: București
daniela, mie mi-a rasarit patrunjelul pus direct in jardiniera. udat des si la lumina.
mararul, leusteanul si busuiocul au fost mai fitzoase se pare...nu au rasarit.
desi pe pliculet scria perioada in care trebuie sa le pui in pamant, eu am ignorat asta.

greseala mea a fost ca am pus prea multe seminte intr-un loc si cand au rasarit manunchi a trebuit sa le raresc. plantutele sunt foarte firave si in procesul de rarire am pierdut multe dintre ele...
dar ce a ramas a fost suficient pentru materie prima la salata noastra preferata - tabule :)
spor la gradinarit :)

_________________
Andreia
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 14, 2012 3:44 pm        Subiectul mesajului: Re: ghiveci cu plante aromatice in apartament 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Stiu cat de benefice sunt plantele in apartament dar mie nu mi-au placut niciodata. Nu mi-a placut ideea de a avea pamant in casa. Acum, ca a crescut fiica-mea, am pus 3 ghivece in casa dupa ce le-am imbracat frumos cu hartie creponata si fel si fel de fluturasi si flori. Le pune un paharut de apa zilnic si le priveste sa vada cat au mai crescut. Am pus: patrunjel si cimbru din pliculete cumparate din comert si ardei iute mic seminte (am luat semintele de la niste ardei uscati pastrati de anul trecut). Nu le-am tinut in apa, nimic special... direct in pamant si toate au rasarit.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 14, 2012 5:42 pm        Subiectul mesajului: Re: ghiveci cu plante aromatice in apartament 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
azi ne punem si noi pe treaba. ghivecele sut destul de mari, dar pentru marar cred ca o sa il pun intr-unul si mai mare.
Alexxya, ce fain, asa ma gandesc si eu, sa il implic pe edi, si sa le ude el, dar la cum il cunosc, o sa vrea sa le ude in continuu :))
o sa revin zilele urmatoare cu niste poze! abia astept!!! 8->

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 19, 2012 1:43 pm        Subiectul mesajului: Re: ghiveci cu plante aromatice in apartament 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
va prezint plantutele mele: cimbrul, leusteanul, mararul si patrunjelul (as vrea sa spun de la stanga la dreapta, sau invers, dar habar n-am care unde e 8-} )

Imagine

le-am pus impreuna cu edi, saptamana trecuta, si nu vreau sa va spun cum a aratat dupa camera :D . abia astept sa fac ceva papica (desi cica nu ar avea sanse prea mari mararul si patrunjelul...sau?! )

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 19, 2012 1:54 pm        Subiectul mesajului: Re: ghiveci cu plante aromatice in apartament 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
...doar daca ti le culege Edi si ti le mananca asa. :) Soacra-mea a avut toata iarna patrunjel verde, in ghiveci. Bravo! Eu mi-as dori niste capsuni, dar n-am unde le atarna, ca n-am balcon. Doar daca se imbarbateaza O. sa monteze o jardiniera in afara geamului. Nu ai spart la fund ghivecele sa se scurga spurplusul de apa?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 19, 2012 2:07 pm        Subiectul mesajului: Re: ghiveci cu plante aromatice in apartament 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
ba da, am spart; daca te uiti bine, sunt de fapt 2 ghivece unul in altul (am avut noroc si le-am luat pe gratis de la un supermarket, aveau o gramada acolo) am pus unul in altul si l-am gaurit pe cel care tine pamantul. am preferat asa ca sa nu mai avem si farfurii la fiecare, ocupa prea mult spatiu.
sa inteleg ca am sanse cu patrunjelul??!!! :tataa2: abia astept 8->

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România