attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:55 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Aug 17, 2012 3:19 pm        Subiectul mesajului: Ferestre mansarda 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Am o problema destul de urgenta de rezolvat:
Amenajam o mansarda - doua camere(dormitoare pentru copii) si o baie. Trebuie sa aleg tipul de ferestre: lucarne sau ferestre tip velux?
Puteti sa imi dati niste sfaturi, opinii legat de avantaje si dezavantaje la fiecare tip?

velux
http://www.houzz.com/photos/32372/Solstice-Home-s-Brewster-House-traditional-bedroom-other-metros

lucarna
http://www.houzz.com/photos/1097070/Katie-Rosenfeld-Interiors-contemporary-kids-boston

Nu reusesc sa pun direct poza

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Aug 17, 2012 5:12 pm        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Cunoscutii care au ferestre de mansarda se plang de o caldura infernala pe timpul verii. Sunt tot felul de protectii contra soarelui, insa tot mai bun e acoperisul :)

Din cate stiu, ferestrele de mansarda dau lumina mai multa si-s mai usor de montat. Nu ai insa vedere laterala, cel care le monteaza tre sa fie meserias bun din cauza ca se poate infiltra apa si vara se poate supraincalzi camera.

Cele de lucarna sunt mai protejate de intemperii, castigi niscai spatiu interior, insa necesita mai multa munca pt montaj (cu ridicarea peretilor, tencuit et co).

Dupa mine, daca se poate, mai bine cu lucarna. Si bune ar fi si niste jaluzele/obloane exterioare. :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Aug 17, 2012 6:14 pm        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Habar n-aveam ce-s lucarnele :D, podul nostru nu-i amenajat de locuit, dar candva, cand va trebui oricum sa schimbam tiglele, vreau sa-l si izolam, sa punem ferestre ca lumea (acum avem doar doua ferestruici si o "tigla" din sticla, nu prea pot spun ca ne da afara din pod lumina naturala. Deci cand schimbam tiglele oricum ne vor trebui ferestre "de-adevarat". Eu visez la ce ziceai tu, lucarne, dar nu stiu daca e posibil la noi, si chiar sa fie, daca merita investitia in plus, ca sigur e mai scump. Ce zice adelia cu caldura infernala nu-mi pot imagina decat la ferestrele oblice, tip Velux, pentru ca celelalte nu-s altfel decat ferestrele normale ale casei. :D
Velux nu le poti lasa deschise si sa pleci de-acasa, si chiar daca esti acasa te poate lua ploaia prin surprindere, la celelalte nu trebuie sa duci grija ploii. Ma rog, asta zicea si adelia, numai ca ea vorbea de intemperii, eu nu ma mai exprim asa elevat. :P

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Aug 17, 2012 6:18 pm        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Scuze, la velux ma refeream cu caldura infernala...

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Aug 17, 2012 9:54 pm        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
nici eu nu stiam de denumiri, dar poza a doua e tare pe gustul meu, si model si amenajare :iubire1:

acu' sa fie si pe gustul si pe bugetul vostru, aia-i important ;)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Aug 18, 2012 1:19 am        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
eu le prefer per cele verticale
atentie, cele verticale modifica esteticul casei, exterior, substantial
dar poate sa-l modifice pozitiv
restul, cu caldura te aranjezi :)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Aug 18, 2012 1:20 am        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
emi, cum e casa exterior, vezi daca se incadreaza bine lacarnele, la noi n-ar merge, deci cele oblice ar vrea andrei, eu de niciuna, ca nu-mi plac cele oblice....(off, m-am exprimat ca o cizma ca ma preseaza felix sa dispat de aici)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Aug 18, 2012 7:46 am        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Andreina scrie:
atentie, cele verticale modifica esteticul casei, exterior, substantial

Asa-i, de aia am zis ca trebuie sa lamuresc daca la noi merge (cand o fi sa fie ...).
Am gasit ceva fain, aici ai lumina sa te saturi. :))
Imagine
Si nu vreau sa stiu cat costa. :plang:
Vaaaaaai, am aflat cat costa. Nicio sansa. :plang:
4 bucati din sticla care se curata singura doar pe acoperis ("singura" inseamna ca ii ajunge ploaia, eu oricum nu as putea sa o curat daca nu vreau sa ma culeaga cu farasul de jos :P), inclusiv transport, dar fara TVA si montat, costa aproape 30.000 euro, asta in conditiile in care doar acoperisul nou ar costa cam 10.000, incl. TVA si montat. Hai sa zic ca patru-s lux, dar suprafata casei e cam de 13x7m, ma gandeam la 2 pe o parte si doua pe cealalta parte (de cate 90 cm latime), si chiar si asa tot ne-ar mai trebui ferestre, zic eu. Momentam avem la etaj 5 ferestre pe o parte (la 3 incaperi) si 6 pe cealalta (la 2 camere+hol). Amu nu stiu, cand om renova acoperisul daca il impartim si pe ala in mai multe camere au ba, ca daca nu l-am imparti, ar ajunge si mai putine ferestre. Naiba stie, intai sa strang banii. :))

Nici de la un balcon din asta nu m-as da inapoi, mai ales ca asa cum suntem acum nu avem balcon (da, unii zic ca avem gradina si tre' sa ne ajunga, eu zic ca un balcon tot ar fi fain. :P)
Imagine
Numai ca aici iar sunt ferestre oblice. :-S

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Aug 18, 2012 10:34 am        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Noi am pus ferestre din astea verticale, insa in acoperis e o singura "deschizatura" si geamurile deservesc doua camere lipite.

Ceva de genul (casa noasta nu arata asa :D ):
Imagine

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 12:49 pm        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
lucarna

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 5:20 pm        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Multumesc pentru sfaturi!

Mie imi plac verticale. Asa am prevazut in proiect. Inginera ne spune ca va fi cam intuneric.
Avand una bucata masina cu (habar nu am cum ii spune) - geam pe acoperis, iar acum plouand inauntru, mi-e chiar frica de cele oblice.
Sotul meu spune ca ar fi ceva mai ieftine cele oblice si nu ar necesita sa mai caute un meserias pentru tabla de pe acoperis. e o casa veche, acoperita cu tabla.
pun o poza cand gasesc.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 5:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
inginera poate sa aibe dreptate doar daca ferestrele sunt orientate prost fata de unde vine lumina, aka soare:)
ce orientare vor avea ferestrele?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 20, 2012 8:30 am        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Noi avem orientare spre vest si intr-adevar, e intunecos inauntru daca ar fi sa fie doar geamurile respective (usa de balcon din sticla plus un geam triunghiular care urmeaza panta acoperisului). Banui insa ca e din cauza acoperisului de la balcon, care ia mult din lumina.

Suprafata geamurilor nu e mai mica decat de la camerele de jos si jos chiar nu e pb de lumina.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 20, 2012 10:47 am        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Doua vor fi pe partea de est si doua pe partea opusa. (coama casei e N-S)

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 20, 2012 5:42 pm        Subiectul mesajului: Re: Ferestre mansarda 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
deci ar trebui totusi sa aveti lumina, pentru o baie e chiar suficienta lumina
dormitoarele de au doar functiune de dormitor, iarasi
daca sunt si camere de zi mai problematic, dar iarma cu 2 lampi ai rezolvat

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România