attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:47 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Mai 28, 2012 9:56 am        Subiectul mesajului: Recomandari sobar 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 22, 2008 1:11 pm
Mesaje: 288
Cautam de mult timp un sobar. Ne-am dori o soba din caramida, tencuita, tip clopot, insa nu am gasit in Romania decat vreo doi sobari care sa execute asa ceva, la niste preturi de ne-a luat durerea de cap.
Nu am renuntat la idee, daca cunoasteti pe cineva care sa stie sa faca asa ceva, la un pret care sa nu ne trimita imediat la cumparat centrala, va rog sa-mi recomandati.
Altfel, ne-am reorientat si am gasi ca este pe gustul nostru chiar si o soba pe cahle, albe, mate, dar o soba cu focar frontal, mare, care sa incalzeasca o suprafata cat mai mare. Daca stiti vreun sobar bun, nu ezitati sa mi-l recomandati!
Si daca aveti orice fel de sfat legat de sobe...astept cu nerabdare.
Deasemenea, ar fi pe gustul nostru si o "soba suedeza"

Soba suedeza
http://www.sobesiseminee.ro/sobe/sobe-d ... edeza.html

Soba cahle
http://www.google.com/imgres?start=27&n ... ,s:27,i:37

Soba din caramida, cu clopote
http://media1.webgarden.ro/images/media ... 281%29.jpg

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mai 28, 2012 2:27 pm        Subiectul mesajului: Re: Recomandari sobar 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
In Ardeal stiu ca se fac sigur sobele de teracota. N-ar trebui sa fie chiar asa un lux. In Oas sunt multi mesteri care lucreaza asa ceva, fiind multi mi-e ca poti obtine un pret bun.
Aaaaa, eu m-as apuca de ea si singura :D

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mai 28, 2012 2:34 pm        Subiectul mesajului: Re: Recomandari sobar 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 22, 2008 1:11 pm
Mesaje: 288
Daca am vrea o soba doar de frumusete si de un pic de caldura am face-o si noi singuri. Dar noi o vrem ca sa incalzeasca tot parterul si sa nici nu facem prea multe focuri, maxim doua pe zi. E nevoie de ceva experienta in ale sobaritului pentru asta...
Si pe mesteri din zone din astea mizez si eu, dar de unde sa/i iau? Doar daca mi-i recomanda cineva...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 31, 2014 7:41 pm        Subiectul mesajului: Re: Recomandari sobar 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
buna!

am in gand sa fac o soba de teracota in basement si caut sugestii, nume producatori, site-uri, videouri DIY, etc...
orice aveti la indemana :)

multumiri!

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România