attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:15 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Noi 18, 2011 8:46 am        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Flo scrie:
gabman scrie:
si pus eventual burete d-ala de izolare pe cant, unde se inchide. Cum naiba ii zice? Dar sper sa intelegi ce-am vrut sa zic.

Cristi a zis la fel, garnitura la usa. El cica e arhitect :D ma rog, face amenajari interioare, dar na.


Se numeste cheder.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 18, 2011 8:58 am        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Flo scrie:
cred ca se numeste wind fung, ma bag si eu in seama ca sunt sotie de arhitect ;))

E Windfang si nu wind fung. :P In engleza am impresia (ca erau mai multe traduceri la leo) ca ii zice porch.

somnorici scrie:
gabman scrie:
si pus eventual burete d-ala de izolare pe cant, unde se inchide. Cum naiba ii zice? Dar sper sa intelegi ce-am vrut sa zic.

Se numeste cheder.

In ce limba? :) Ca la dex scrie "chedér, chedéruri, s.n. (înv.) daună, pagubă."
EDIT: mi-a deschis ade ochii, tot acolo scrie la definitii din dictionare neoficiale si "CHÉDER, chedere, s. n. (Auto) Element de etanșare (pentru uși, ferestre, capote etc.) sub forma unui cordon din cauciuc sau plastic, cu un profil special, adaptat locului de montare. – Din germ. Keder.", dar jur pe rosu ca nu am auzit never ever cuvantul Keder in germana/Germania. :D

La noi e doar tesamoll, dar nu sunt sigura ca exporta si in Canada, altfel sigur aveti si o firma neaosa:
http://www.tesa.de/consumer/tesamoll

Tesa exista si in Canada, dar din ce am vazut doar pentru industrie, chestiile astea tesamoll nu le-am vazut.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 18, 2011 3:55 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
m-ati lamurit fetelor, chituita usa, pusa garnitura jos (in limbajul comun, ca daca ne luam dupa definitii exacte ne luam cu mainile de cap :P ), o idee buna e sa ma uit in contralumina sa vad eventualele fisuri, iar foliile pe aluminiu temporare imi par bune, poate dupa acopar cu un tesut, totul provizoriu...ca intr-un final sa gasesc o solutie definitiva..., super!

multumesc de urari de bine :imbratisare2:
amoga, amu vezi si fa un salt la noi cu familia, catel inclus :P

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 18, 2011 9:49 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Andreina scrie:
pusa garnitura jos

Nu neaparat (doar) jos, exista de mai multe feluri si e si pentru cele 3 parti ale usii fara contact cu podeaua.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 18, 2011 10:56 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
asta -i treaba la care ma refeream eu - chederul adicatelea :D
http://www.amazon.com/dp/B000B4N3OA/ref ... B000B4N3OA
ptr partea de jos sunt astea
http://www.allaboutdoors.com/index.php?cPath=124_106

Mai e un amanunt si sper sa fie cate de cat explicit sa ce ma refer.
Cand se monteaza usa , se instaleaza cadrul in perete. Peste cadrul usii si zid se monteaza o fata decorativa (trim se numeste aici) . Daca sub trim, intre cadrul usii si zidarie (sau carton - in cazul nostru :)) ) nu este izolatie asta reprezinta o buna sursa de frigalau.

Apoi mai exista astea, unele sunt absolut oribile, altele ....nu stiu, nu-s tocmai pe gustul meu, cel putin ce se gaseste prin partea locului, dar nu despre asta e vorba oricum.

Storm doors. This type of additional door can prevent draft from entering the house and provide insulation as well. Wood and aluminum storm doors are installed in front of an entry door. It protects the entry door from inclement weather. Aluminum doors have frames that are screwed to the entry door’s outside casing. To ensure there are no spaces in between, gaps are filled with caulk. The bottom of a storm door is adjustable. It can be moved up or down to make sure that the door bottom fits tightly against the threshold. If the storm door bottom edge has a vinyl strip lining it, this is replaced when worn out.

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România