attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:37 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Aug 16, 2010 11:48 pm        Subiectul mesajului: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
pe mine ma preocupa in ultima vreme destul de mult mesele si scaunele.
pentru scris si mancat.
masa pe care obisnuia sa scrie e rotunda, cu personaje din winnie the pooh. a lipit tot felul de abtibilduri pe ea care au denivelat-o. la curatarea lor s-a luat vopseaua, s-a adunat lipisciul, acum arata jalnic si nu mai e neteda. o tot acoperim cu hartie, dar cumva la colorat se vad denivelarile. iar coloratul e important pentru delia.
are acum si in sufragerie o masuta de desenat, buna, noroc cu christa, care dupa ce i-am zis ce caut mi-a dat link cu masa asta de la ikea, pe care o aveam din america, si statea in cutii, ca masa de cafea, dupa ce in america statuse pitita la colt intre canapea si fotoliu. masuta usoara, alba, neteda. dar care se curata greu. sau se pateaza usor. si daca o acopar cu ceva, iar pierd din finete.
asta o data. solutii?
intrebarile ar fi legate de ce as putea sa fac cu prima masa, daca merita sa o duc la ceva tamplar si daca el o poate face sa fie neteda iar, si poate intr-o singura culoare cum mi-as dori (desi delia se simte mereu datoare sa o decoreze daca nu-i :D).
si ce as putea pune pe a doua cand picteaza, coloreaza, ca sa nu fie si ea plina de dungute ca noptiera pe care o folosisem pana sa gasim masa alba.
o alta intrebare ar fi cam cum sa calculez inaltimea mesei si scaunelor pentru copila. am vazut ca la scoala montessori din timisoara aveau mese de inaltimi diferite pentru cei de 6 ani si pentru cei de 9. o sa incerc sa dau si de ei sa ii intreb.

acum cu scaunele. ce ma arde tare acum este sa gasesc un scaun pe care sa stea cand mananca. i-am scos din cutii scaunul de la ikea, i-am scos acestuia bara din fata, dar a ramas cadrul care se lipeste de masa, si scaunul ala nu-i facut sa se urce copiii singuri in el, si delia deja s-a saturat sa tot escaladeze, sa nu reuseasca sa-si apropie singura scaunul, etc.
asa ca am mutat-o la o masuta mai mica, tot de cafea, cu scaunel de la masuta disney, dar care e prea mica pentru mancat.
azi am mers prin mobexpert, cautand solutii de compromis. m-am uitat dupa scaune de bar. erau prea inalte. era unul a carui inaltime se regla, dar sarea peste 400 ron, si e cam mult. m-am gandit inclusiv sa iau un scaun de computer pentru copii, din plastic, in ideea ca va putea fi folosit si mai tarziu, cand va avea un birou.
ideea de birou nu imi place asa mult acum, pentru ca vreau sa mai avem acasa cu noi niste copii, din toamna, si vreau, daca doresc, sa poata imparti masa la care lucreaza. si sa o poata misca in voie, pe unde au chef.
stiu ca in america erau, la restaurante, niste chestii din alea care se puneau pe scaun si doar inaltau un pic scaunul, cred ca se si fixau cumva, dar nu stiu daca delia va suporta, zi de zi, ceva care sa-i joace sub fund, chiar si un pic. oricum, nu suporta nici pernutele de scaun. ma mai gandeam ca poate as putea inalta masuta, in dreptul ei, cu ceva suficient de lat ca sa-i fie confortabil. ca o cutie cu fundul tare, grea ( ca sa nu se miste cand mananca) si care sa-i acopere partea din fata a masutei ei de cafea, ca sa se poate desfasura cu manutele, pahare, ce mai are ea cand mananca.

voi de unde aveti mese, scaune pentru inaltimea puiutilor? sunteti multumiti? ce cautati?
aveti ceva sugestii pentru ce am povestit aici?
scuze daca am intrat prea tare in detalii.
dar chiar vreau sa se simta lejer. si sa-i fie ok si nechinuitor. mai ales ca se implica mult la ceea ce pregatim. bate oua, striveste cartofi, toarna dintr-un vas in altul ,taie, toaca, curata...chiar i-ar trebuie coatele lejere.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 16, 2010 11:52 pm        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
ah, am vazut la mobexpert ceva ce mi-a placut tare. era un fel de fotoliu care se facea pat intr-un mod tare simpatic. era o felie de cerc, taiata de mai sus de centru. colturile se aduceau impreuna si se inchideau intr-un mod destul de usor pentru un copil. si copilul se simtea tare continut in cornetul ala. cel putin al meu. si arata tare dragalas. cea incercata de noi era verzuie. si arata ca si cum ar fi fost o alice cu tichie de pitic, care a baut din sticluta si s-a facut mica-mica si coiful i-a ramas mare-mare :D. si cand se desfacea era chiar mare, adica o depasea binisor.
desigur, era peste 600 ron si era prea mare ca sa mai aiba loc in camera ei, deja tixita, sau oriunde in casa la noi. dar mi-a placut tare.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 12:05 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
o alta intrebare este legata de tablele alea albe pe care se scrie cu carioci speciale.
aveti ceva idei si sfaturi de intretinere?
tabla deliei are un fel de burete, de fapt ceva cutiuta de plastic, ca o savoniera, sa zic, inchisa cu o suprafata care-i ca o panza. dar nu scrie cum se curata genul asta de "burete", si vad ca totusi cam raman scame, si uneori si dare. si mi-e teama sa nu o stric daca o sterg cu cine stie ce. spirtul e bun? instructiunile nu prea detaliaza, zic de apa calduta. mi-e si teama cand o curatam, parca cere sa apas, si totusi pe spate se vede ca e ceva placaj subtire si mi-e teama sa nu o deformam.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 7:47 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Adana, am vazut la Ikea din München (insa probabil ai gasi si in Bucuresti) mese care "cresc". Au picioarele formate din 2 tuburi bagate unul in altul si acele tuburi culiseaza. Ma gandesc ca ar fi o solutie. Mie mobexpert mi se pare fff. scump.
Uite la masa de la IKEA, daca maresti imaginea se vede mai bine
http://www.ikea.ro/ro/Produse/0/4734/0/GALANT.htm
O varianta mai scumpa, unde insa incap multi copii: http://www.ikea.ro/ro/Produse/0/4790/0/GALANT.htm
Plus iti poti face si tu: http://www.ikea.ro/ro/Cautare.htm?cuvan ... uta=%C2%A0 : cumperi picioare si un blat...

Mai sunt mese care au placa pusa pe un fel de sina care se ridica si tot asa inaltimea e variabila. De asemenea placa se poate pune oblic atunci cand copilul scrie, insa nu cred ca e varianta optima pentru mai multi copii:
Asa ceva: http://www.skandic.de/de/Kettler-Kids-C ... be6efcc332
Insa sincer placa oblica mi se pare o solutie super faina la Diana atunci cand scrie (ea fiind stangace si in acest mod o deranjeaza pozitia cu mana carlig, insa la Delia nu cred ca-s probleme). Vazusem la Elvila... parca totusi era mai ieftina decat varianta asta: http://www.elvila.ro/mobila-pentru-casa ... d-472.html :D. Oricum, scump domle, scump.

Scaunul de birou clasic, cel cu rotile mi se pare o mare porcarie, tinand cont de experientele mele cu fetele. Daca masa e prea inalta, nu se pot catara cum trebuie. Cand stau la masa, scaunul aluneca pe rotile si pleaca la plimbare. Insa scaun optim nu am gasit nici macar virtual, sincer.

Momentan am si eu o masa de plastic, joasa, o masa mai joasa care a fost a sotului cand era copil, insa nu-i place Dianei pe motiv de culoare (maro inchis, baituita, lacuita) si birou clasic. Nu stiu inca ce voi face... De desenat deseneaza pe jos, stand lungita pe burta.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 9:18 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:05 pm
Mesaje: 154
Site web: http://greenamalgam.netau.net/blog/
Si eu caut acum masa si scaun, ca Anna a inceput sa coloreze tot mai mult si deja e plina mobila de creeatiile ei. Poate scapam mai ieftin daca are locul ei de desenat.

Adana, stii genul asta de scaune?

Imagine

Originalul e parca Tripp Trapp de la Stokke, destul de scump din cate stiu eu, dar e tare laudat. Sunt insa si alte firme care fac scaune de forma asta, la preturi mai ok. Ideea e ca pot fi folosite de cand sta bebelasul in fund, pana creste copilul destul de mare, inclusiv la birou.

Despre mese... Am gasit o masa (deocamdata numai pe net am gasit) care mie mi se pare practica, nu stiu insa nimic despre ea, asa ca daca stiti careva, m-as bucura de ceva feedback.
Asta.
Mie mi se pare ft. practica, ca se strange, se face si tabla si as vrea sa o luam de Craciun. Trebuie numai sa o gasesc si pe-aici ca deocamdata doar pe site-uri din Franta o vad.
Daca stiti careva ceva de ea, atunci poate ziceti daca e intr-adevar asa utila cum imi pare mie sau nu chiar.

Ca sa faci masa iar neteda, Adana, ma gandesc ca ar trebui slefuita si data apoi cu vopsea sau lac ceva. Daca e ceva masa de lemn, stabila, care sa merite efortul, atunci are sens s-o duci la un tamplar sa vada ce poate face. Dar aici in magazine, cele mai multe mese de copii sunt din lemn destul de subtire si nu prea merita efortul. Desi la bani, nicicare nu-s grozav de ieftine.

_________________
"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." ~ African saying.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 9:22 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
deci mie mobila de birou in camera copiilor nu-mi place, ma refer la stilul acesta de office ultra modern
in camera copiilor eu vad doar lemn, tonuri calde, tesuturi (Shabby chic), in nici in caz mobilier de companie multinationala
adana, masuta denivelata se poate nivela, un tamplar bun n-ar trebui sa aiba nicio problema cu asta
de vopsit o poti vopsi tu cum vrei, exista tehnica stencil si vroind poti sa-i pictezi absolut orice motiv

scaune mici cu masa mica sunt la ikea
lui felix i-au devenit prea mici
sta cu genungii prea stransi sub acea masa
dar vroind o poti comanda la un tamplar bun, si scaunele si masuta si orice corp de mobila
important e sa ai bine in minte ce vrei, un proiect bine definit, care sa denote unitate, fluiditate si dupa ce ai acest proiect scoti dimensiunile diverselor corpuri de mobila si te prezinti cu ele la un tamplar, iar acesta de e chiar tamplar iti poate face cam orice

uita-te si peste acest topic
viewtopic.php?f=39&t=1377

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 9:29 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:05 pm
Mesaje: 154
Site web: http://greenamalgam.netau.net/blog/
adana scrie:
si ce as putea pune pe a doua cand picteaza, coloreaza, ca sa nu fie si ea plina de dungute ca noptiera pe care o folosisem pana sa gasim masa alba.


Exista niste chestii de plastic, ca cele care le poti pune pe masa sub farfurii.
E asa un plastic mai moale, nu dur, si sunt ceva mai mari decat cele de pus sub farfurii. Sunt si la Ikea: genul asta.
Noi deocamdata desenam pe una de-asta, dar cu creioane. Nu stiu cat de bine merge cu acuarele, pentru ca daca intra apa sub ea, nu stiu cat e de buna.

_________________
"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." ~ African saying.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 9:42 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
nikomiko, mie masa aceea nu-mi place, dar chiar deloc
e exemplu de "ingeniozitate" facata se esueze iarasi in fata probelor la care o pot supune copii, in rest e tot markenting, "cat e de buna, veniti si-o cumparati!", parerea mea.

o masa, un loc la care sa se aseze copilul tre sa fie simplu si functional, iar masuta clasica, aia veche de mii de ani (aveau romani masa, da?) e deja perfecta

iti spun ce ar face felix cu acea masa "practica", ar lua-o, studia-o, vedea care-s sistemele care o fac sa stea impreuna, dupa mi-ar desface-o bucata cu bucata ca as inteleaga mecanisme
dupa m-as freca dupa urechi ca sa inteleg cum se monteaza la loc si intr-un final as arunca-o

pe urma copiii cresc, nu stiu tu ce intentionezi in privinta computerului, daca sa fie prezent au ba in viata Annei (uite, aici e bine sa-ti gandesti proiectul de design interior si ca rezistenta in timp), Felix e foarte pentru calculator, broasca nu, dar cocheteaza oricum cu el
deci masa trebuie sa fie larga, lunga si joasa, dupa mine
larga, lunga ca sa ai loc pentru un computer, pentru diverse dulapioare deasupra unde sa aiba fartiile, desenele, zecile de enciclopedii, o fotografie, 2,3,4 si un spatiu imens unde sa-si desfasoare hartile despre "cum se ajunge la castelul dragonului trecand prin labirintul broscoiului raios" (nu radeti, ai mei asa se distreaza)
in plus larga, lunga ca au si invitati la ei cu care deseneaza impreuna, si de nu stau lipiti umeri in umeri ii bai, musai tre sa se atinga (urmariti dinamica raporturilor unor copii care se plac, clar au sa caute sa se atinga, ia in brate, sutina)
la o masa din aceea nu-i loc si pace
dupa tre sa puna si ciresele pe masa ca sa manance din acelasi bol in timp ce se desfasoar partida de Age of Empires
deci clar lunga, larga si joasa cu scaune care iarasi sa fie foarte simple, usor de manipulat, deci, din nou, clasice, dar adaptate ca sai marimi marimii copiilor, eventual scimbate o data la 2-3 ani
sa-i vezi cum se aseaza cand sunt 4-5 in casa la mine, in functie de afinitati, interese, simpatii, antipatii si pentru asta scaunele acelea tre sa fie mobile de nu se nasc diverse scene care ma fac sa, sa, sa....

deci clar nu mese din acestea super "inovative", or fi pentru casele producatoare, pentru copii inovativ ramane obiectul simplu, clasic, usor de manipulat, purta dintr-a parte in alta, adaptabil
ori de acelea sunt doar sloganurile astfel, parerea mea

caut acum un exemplu de masa pe care l-as vrea in camera lor

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 10:00 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
hmm, nu gasesc, cel mult o sa caut sa desenez io una
oricum am in minte ce am vazut la gradinita lui Felix, o masa joasa unde stateau lejer patru copii la un lat de masa, scaunele usor de purtat dintr-o parte in alta, mobile
ok, nu facuta asa de mare, dar oricum doi sa poata sa stea lejer la o astfel de masa, scaune usoare, adaptate inaltimii lor, capacitatii lor de manipulare, astfel incat cand au invitati sa le poata aseza conform dinamicii grupului

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 10:02 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:05 pm
Mesaje: 154
Site web: http://greenamalgam.netau.net/blog/
Andreina, mi-ar place ft. tare o masa mare, sub/peste care sa pun dulapioare, sertarase, rafturi si tot tacamul. Dar deocamdata am 2 probleme:
1. masa nu e pe primul loc in preferintele Annei (deocamdata e indragostita de bucatarie - ne-am si facut una, oale, papusi, lego, omuleti si animale de genul celor de la playmobil. Camera ei e de 11 m2, in care avem un pat, dulap, bucataria, un dulapior mai mic cu haine si jucarii si o noptiera. Si mult (ma rog, cat de mult loc poate ramane in aia 11 m2) loc gol, unde ne facem curte de zoo, ferma, bucatarie cu masa si baie de spalat papusile.
Cand masa o sa fie pe primul loc in preferintele ei, o sa scoatem bucataria de-acolo si cata mobila mai e nevoie, in asa fel incat sa facem loc in primul rand pt. ce o atrage mai mult.
2. o intereseaza din ce in ce mai mult desenatul si scrisul, in toate felurile posibile. Cand mergem la prieteni, ii place sa scrie si pe tabla de exemplu, mai ales cand mergem la baietei acasa, unde nu sunt papusi. Asa ca orice masa am lua, o sa stea in sufragerie, ca la ea in camera nu mai intra in forma actuala si stiu sigur ca nu ar renunta la nimic din ce are in camera ei acum. Asa ca avem nevoie de o masa mica, care sa nu ocupe mai mult de 1,5m x 2m cu tot cu scaune si tot ce mai ede pus acolo. Asta e locul care il putem amenaja in sufragerie pt. asa ceva.
Cand avem alti copii in vizita, putem imprumuta masuta noastra si avem tot felul de scaunele pliante. N-as vrea insa sa transform masuta care o avem pt. masa de pictat cu acuarele, pentru simplul fapt ca imi place, mi-e draga si nu vreau sa se strice prea repede. Prefer sa-i luam ei ceva de care sa nu-mi para rau ca se strica.
Masuta asta mi s-a parut utila pt. noi pentru ca se poate face si tabla (pentru o tabla separata n-as mai avea loc in niciun caz) si se poate si strange de tot atunci cand nu o folosim.
Cu demontatul iti cam dau dreptate, trebuie sa ma mai gandesc...

_________________
"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." ~ African saying.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 10:06 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Nikomoko, masa nu mi se pare utila la scris si desenat datorita marginilor mai sus decat blatul efectiv. deranjeaza la mana.
Am si eu o masa plianta care are tot asa o margine (mai ingusta) si Dianei nu-i place. Mana sta nesigura, o deranjeaza partea mai ridicata.

http://farm3.static.flickr.com/2542/416 ... ea3d_z.jpg

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 10:08 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:05 pm
Mesaje: 154
Site web: http://greenamalgam.netau.net/blog/
Nu m-am gandit la marginea aia, dar acum ca zici, cred ca ai dreptate :(
Deja 2 dezavantaje. :(

_________________
"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." ~ African saying.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 10:16 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
foarte faina bucataria voastra, chiar aveam in minte sa va complimentez pentru ea
e mult gandita in maniera montessori, nu stiu daca intentionat au ba, mai putin farfurioarele, cestile pe care eu le-as pune din portelan, sticla colorata
11 mp sunt suficienti daca sunt ganditi bine, unitari si totul facut in relatie cu marimea unui copil
doar ca trebuie sa aveti curajul sa schimbati ....

p.s. doar daca este casa in proprietatea voastra
daca as fi in chirie as adopta doar solutii pe moment, care sa coste foarte putin

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 10:27 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:05 pm
Mesaje: 154
Site web: http://greenamalgam.netau.net/blog/
Multumim!
Mai mult sau mai putin intentionat a fost facuta. Si gradinita ei se indruma dupa Montessouri. Nu in totalitate, ceea ce nici acasa nu luam litera de lege, doar ne inspiram.
Farfurii, cani, oale... totul avea inca dinaintea bucatariei si toate au fost primite. Nu prea obisnuiesc sa nu o las sa se joace cu ce primeste, chiar daca de multe ori nu sunt prea de acord cu anumite tipuri de jucarii (singura excentie e daca ii fac in vreun fel rau). Oricum intalneste peste tot jucarii de toate felurile si incerc s-o las sa se joace cu ce-i place. Si, chiar fara exceptie, i-au placut toate oalele si farfuriile alea. Gateste pentru papusi si pentru noi, de-mi vine rau uneori de la atata supa si "felul doi".

Cat despre schimbat... nu numai curaj avem nevoie, ci si finante. Aici, un tamplar bun il cam simti la buzunar. Chiar si Ikea o simti cand planuiesti o camera intreaga, amanuntit, in asa fel incat sa folosesti ft. bine un spatiu mic.
O sa facem si asta, dar deocamdata nu. In vreo 2-3 ani insa cu siguranta, pentru ca atunci cred ca o sa aibe si Anna umpic alte preferinte. Deocamdata insa, nu. Cautam numai o masuta care sa-i fie buna asa, vreo 2 ani. Apoi o sa cautam ceva mai bine gandit pentru camera ei.

_________________
"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." ~ African saying.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 10:49 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
felicitari pentru bucatarie nikomiko!

adana, pe masuta alba pe care vrei sa o protejezi ai putea lipi autocolant. Se gasesc n modele, culori, eu de ex in cealalta casa le lipisem autocolant negru pe un perete, puteau desena cu creta pe el
http://www.decorama.ro/eMerchantPro/pc/ ... ategory=42

pentru mancat (dupa ce am renuntat la scaunelele special) au folosit mult timp masuta rosie de plastic de la ikea cu scaunele in culorile curcubeului, acum am strans o, nu am unde sa o mai pun. La bucatarie in casa de aici avem o masa de lemn destul de joasa, scaunele au pernute, Toma nu le suporta si o da jos mereu, David in schimb isi pune cate 2..

"o alta intrebare este legata de tablele alea albe pe care se scrie cu carioci speciale."
nu, spirtul nu functioneaza, nu mai stiu cu ce am stricat o eu..spirt sau acetona...Era o masuta smoby cu tabla ptr carioci, la care cumparasem un fotoliu mic.

ca birou avem acum asa ceva http://www.ikea.com/it/it/catalog/products/90103678 , pe negru insa, fara dulapul mobil , cu scaune ce se invart, din plastic, cu roti. Deocamdata le place.

eu nu stiu cum sa i organizez peretele din fata biroului, ma gandeam sa agat acolo un avizier si un fir metalic pe care sa agat diverse recipiente ptr creioane, carioci, agrafe de birou etc...e prea incarcat? Masa parca e mai bine sa fie cat mai libera...?

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România