attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:01 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Dec 07, 2010 1:22 pm        Subiectul mesajului: Re: Mobila pictata 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
aleinad scrie:
daca aveti nevoie de sfaturi sa pictati, v-as putea ajuta eu cu niste sfaturi....desi ii cam greu asa...de la distanta


eu as avea nevoie de cateva sfaturi :)
care sunt pasii corecti? intai se curata, smirgheluieste (cu ce, glaspapir?), se da o baza de lac sau nu? ce fel de vopsea? se dilueaza? ce tip de pensula...sau rola mica? eu am folosit o pensula iar rezultatul nu e prea bun, se vad dare...
se finalizeaza cu un lac protector?

multumim! :pupic1:


da, sunt prea incarcate....oricum piese din astea cred ca ar tb sa fie max 2, 3 in casa (nu in toate camerele..)....si nu asa colorate

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 07, 2010 1:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Mobila pictata 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
asta e mai pe gustul meu

Imagine

sau dulapurile chinezesti

Imagine


pentru azi am visat destul, dispar de aici ca dupa incep sa sufar :P

aa, link-ul
http://www.rosehouse.it/index.asp

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 07, 2010 1:48 pm        Subiectul mesajului: Re: Mobila pictata 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Imagine 8-} 8-} 8-}

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 07, 2010 2:01 pm        Subiectul mesajului: Re: Mobila pictata 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
vai de corasonul meu, adreina, ultima scoate sufletul din mine :o

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 07, 2010 4:22 pm        Subiectul mesajului: Re: Mobila pictata 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
pai daca ai o mobila veche, trebuie sa o decapezi ( eu o sa folosesc termenii cu care sunt obisnuita :P , nu sunt neaparat profesionali), adica sa ii dai jos toata vopseaua. adica trebuie sa fie lemn (sau intr-un caz mai rau pal) dar care sa fie vopsit, nu sa aibe pe deasupra o alta folie de un fel de plastic colorat.
dupa ce decapezi, trebuie sa ii dai cu un lac, noi foloseam lac de apa. se gaseste la orice magazin din asta cu vopseluri. lacul de obicei ii mai concentrat, si de dilueaza cu putina apa, pana ajunge de consistenta laptelui (si arata de fapt putin ca laptele, ii alb), dai pe toata suprafata care urmeaza a fi pictata.
apoi dai cam 2 straturi de alb, ca sa iti creezi baza alba, pe care sa incepi sa pictezi. (cand dai fondul, dai cu pensula, si apoi cu un burete mai dens, in genul celui de bucatarie, de spalat vasele, tamponezi suprafata proaspat pictata, sa se duca urmele de pensula, ca alea se vad destul de naspa) daca fondul este de alta culoare, dai cu culoarea respectiva peste alb (sa iti fie luminoasa, acum de fapt depinde de ce model vrei ... ca daca iti place un model in care culoarea de fond nu e luminoasa, inseamna ca a dat direct cu culoarea de fond peste lac) si la fel, folosesti buretele.
dupa asta incepi sa pictezi. eu am o groaza de poze de pa la ate, daca mai ai vreo lamurire, as putea sa caut explicatii prin poze ;) .... daca se gasesc, ca ii mai simplu sa vezi, daca nu apelam la vocabular :)
daca te apuci sa faci ceva, sa imi arati cum ti-a iesit! spor!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 08, 2010 10:31 am        Subiectul mesajului: Re: Mobila pictata 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Aleinad, esti o comoara!
M-am hotarat: am un prieten (amator) care s-a oferit sa imi faca patul - contra cost, dar partea cu vopsitul as vrea sa o facem impreuna. TAlente de pictor nu am, dar as vrea sa arate bine. Mie imi place mobila alba sau fildes. Adelaid, spune-mi cum sa il vopsesc? Ce produse(lac, vopsea) sa cumpar?
CA buretel, am un trafalet mic de vopsea cu care am mai vopsit tocaria asta vara.
Cand reusesc sa ma intitiez in decoupage, cred ca incerc ceva si pe pat. Pentru mine casa e ceva care se schimba permanent. Nu imi vine sa investesc foarte mult in mobila de un anume fel, si nici nu am. Daca ar avea fiecare camera lui, cred ca ar fi altceva, dar cat timp eu sunt prezenta peste tot, nop!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 08, 2010 10:32 am        Subiectul mesajului: Re: Mobila pictata 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Si neaparat vreau un birou mic, alb, cu picioare ondulate si cateva casetute deasupra... asta asa sa mi dau afara din vise...

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 08, 2010 11:40 am        Subiectul mesajului: Re: Mobila pictata 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
pai numai intreaba si eu raspund! sincer te-as fi ajutat cu pictura, daca eram in tara. eu am poze cu o groaza de modele pe care le-ar putea face un amator...numai ca ceva indemanare intr-ale picturii trebuie putin, sa iasa liniile cum trebuie. ce-i drept nici daca sunt putin tremurate, nu-i bai! ;) eventual da-mi adresa ta de mail, si o sa iti trimit ceva poze, pe care le poti folosi.
de lac, am spus in postul anterior, noi foloseam lac de apa, diluat cu apa pana ajunge la o consistenta care iti permite intinderea lui mai usor (cumparat de la magazin, in cutie, ii destul de gros, si daca il aplici asa o sa ti se crape cand se usuca). apoi la pictura, inclusiv la albul de fundal cel mai bine folosesti acril, care si el ii pe baza de apa.
dupa ce iti stabilesti desenul, il poti printa pe o foaie de calc si apoi il copiezi pe mobila astfel: pe o parte a foii de calc mergi cu creionul pe conturul desenului, sa fie un creion moale, sa iti ramana ceva carbune pe foaia de calc; apoi intorci foaia, o fixezi pe mobila, acolo unde vrei sa iti vina desenul, o poti lipi cu scotch de hartie sa nu se miste, si apoi tot cu creionul mergi pe contur; carbunele care era imprimat pe aprtea cealalta o sa lase urme pe mobila. dupa ce ai desenul pus, poti sa incepi sa pictezi. la fel iti poti printa modelul pe o foaie, colorat, si copiezi ce vezi.
dupa ce termini de pictat, lasi bineinteles sa se usuce bine, intr-o ora ii gata, apoi dai peste cu lac de apa, in 2 straturi (lacul la fel, sa fie mai diluat).
si gataaaa! :tataa2:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 08, 2010 1:19 pm        Subiectul mesajului: Re: Mobila pictata 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
aleinad, multumim :imbratisare: , noi stam in chirie intr un apartament mobilat, dar imi fac lectiile pentru cand ne vom decide in sfarsit in ce tara vom locui...sper la anul.. #.-S

intre timp visez la mobila...

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 08, 2010 3:41 pm        Subiectul mesajului: Re: Mobila pictata 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
daca va decideti sa locuiti in Finlanda, va ajut la pictat! :P

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 08, 2010 4:40 pm        Subiectul mesajului: Re: Mobila pictata 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
chiar a avut sotul asta vara ceva contacte cu Finlanda, dar brrrr, cand ma gandesc ce frig e :) ...

emi, si mie imi plac picioarele ondulate. ...zarisem modelele astea in catalogul ikea

http://www.ikea.com/it/it/catalog/products/10121228

http://www.ikea.com/it/it/catalog/products/60133399
asta, vopsit alb si cumparat separat casetute...au si unul mai mare
http://www.ikea.com/it/it/catalog/products/00133401

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 08, 2010 9:43 pm        Subiectul mesajului: Re: Mobila pictata 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Multumesc, aleinad! Iti trimit pe pm adresa.
Alinutza, taman asa!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 11, 2014 5:48 pm        Subiectul mesajului: Re: Mobila pictata 
Neconectat

Membru din: Mar Apr 15, 2014 10:34 am
Mesaje: 4
alinutza scrie:
noi stam in chirie intr un apartament mobilat, dar imi fac lectiile pentru cand ne vom decide in sfarsit in ce tara vom locui...sper la anul.. #.-S

intre timp visez la mobila...

stiu exact ce simti :)) si eu la fel eram pe vremea cand stateam in chirie. ma uitam pe net dupa mobila, verificam fiecare catalog care-mi pica in mana, etc. din 2010 pana acum probabil te-ai mutat la casa ta - ce mobila ai ales, te-a ajutat ca te-ai documentat din timp? pe mine da. poate pui niste poze :D

_________________
mobila birou


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România