attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 2:43 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Dum Mar 04, 2012 4:24 pm        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
pe timp de vara, nu stiu exact... poate in jur de 10, imie greu acum sa imia duc aminte.
ce-i drept, pe aici rosiile se fac numai in sere, si ma gandesc ca i sa fie cam imposibil sa le pot creste in balcon, unde si asa este cu mult diferit decat cele crescute direct in pamant.
am mai zis ca imi doresc si eu o curte? probabil, dar acum cand se incalzeste si pe la noi, parca dorinta e din ce in ce mai acerba. si aici putem inchiria o parcela, dar intai trebuie sa ma interesez de ce anume se poate creste pe aici, la clima care o avem noi, diferenta fff mare la temperatura intre zi si noapte.
Teodora, ai o gradina... 8-> 8-> asa ce as sta si eu la umbra unui pom, vara sa citesc o carte si edi sa se joace cu moby, cu cantecul pasarelelor in fundal 8->
gata, m-am inecat in butoiul cu iluzii 8-}

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 05, 2012 10:15 am        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
Daniela, la noi e inca mult de munca in gradina pina sa arate aproape de ce as vrea eu
si mai ales, necesita finante :D
deocamdata fac asa, in ritmul nostru, si cu ce avem...
sa vad cum voi reusi sa fac doua pergola cu niste bucati de lemn ce ne-au ramas de la acoperis :-S

ieri a fost cald si frumos, n-am rezistat, am iesit toti trei afara, am facut un gratar, am montat unul din compostoare (??) in alta parte (tot planuiam sa le mut)
au inmugurit copaciii!!!
si infloresc crocusii

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 08, 2012 11:44 pm        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
week trecut am pus 2 jardiniere cu panselute plus alte cateva ghivece. Incerc sa mi tin entuziasmul in frau, doamna de la sera ne a spus ca i inca cam rece pentru flori....asa ca mi am mutat atentia spre trandafiri. Sunt 15 cuiburi mari in gradina, i am curatat de frunze uscate si buruieni, sapat, pus ingrasamant..dar se pare ca nu sunt taiati bine, sunt prea lungi
cautand info am dat peste blogul asta :x in arhiva din 2011 am gasit niste foto ff frumoase..
http://la-gradina.blogspot.com/
si aici http://hobbygradina.ro/2010/03/26/taier ... primavara/ acu trebuie sa prind curaj sa bag asa mult foarfeca in ei

teodora, nu stiam ce sunt crocusii.. f frumosi, nu stiu cum le zice in romana..toporasi? Am vazut si eu la padure o gramada...am fost sa vedem ghiocei, am dat peste o pajiste plina...pacat ca ne am intors cu capuse #.-S insecte nesuferite

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 09, 2012 8:23 am        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
alinutza scrie:
teodora, nu stiam ce sunt crocusii.. f frumosi, nu stiu cum le zice in romana..toporasi?

Branduse. :)

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 09, 2012 9:59 am        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 5:37 pm
Mesaje: 157
Localitate: romania
pentru ca vorbeati de rosii....
am inceput si eu de vreo 3 ani, de cand ne-am cumparat casa si avem o gradina mica-mica(la mare competitie cu gazonul ), sa pun rosii si asa cu nerabdare asteptam in fiecare an sa se coaca....undeva prin august, ce e drept, dar si atunci le mancam direct de pe vrej...yum-yum...ce bunatate...
acum, despre cele crescute in ghiveci, nu as putea spune nimic , dar merita incercat....

_________________
kmn, mamica Alexandrei si a lui Sergiu


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 09, 2012 11:13 am        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Ah da, rosii in ghiveci ... ale sotului, nu ale mele. :D
http://www.kullnick.de/garten/toepfe/20 ... maten.html
http://www.kullnick.de/garten/toepfe/20 ... index.html

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 10, 2012 12:03 am        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
eu tocmai o am pe mama la mine sapa gradina. si sapa si sapa :D

anul asta plantam doar ceapa alba, rosie, shallots, ceapa verde, morcovi, pastarnac, dovlecei, usturoi si flori. ah si floarea soarelui. muuuulte.si ciresu' plantat odat' cu nasterea cupilei. si vita de vie. :D
doar pe balcon rosii [eu le cresc in growbags si le merge bine, capsunile de anii trecuti - alinuta le ud zilnic, ], patrunjel si alte buruieni pt S la gatit si flori.
atat.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 10, 2012 12:08 am        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
numai? :)))
vreau poze cu tine in gradina, ok?
rosie in obrazi si cu lumina in ochi

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 10, 2012 12:17 am        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 5:37 pm
Mesaje: 157
Localitate: romania
soricel...ce gradina frumoasa...parca o vad deja...
christa...faine rosiile tale, mi-ai facut o poftaaaa!!!!

_________________
kmn, mamica Alexandrei si a lui Sergiu


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 10, 2012 12:26 am        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
:D ii fac si un colt copilei unde sa ' planteze ' ea .
pana acu' numa ce o lins betele de prin parc ... ah si un pui de catel o lins-o pe fata si ea radea de nu mai putea....

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 10, 2012 4:39 am        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
Da' saracacioasa gradina mai ai Soricelule! Si din descriere pare ca-i si mica rau de tot!

Gradina mea e curata ca-n palma - nici urma de verdeata in afara de gazon! :D
Ne-am facut planuri ptr verdeturi, rosii , capsuni si alte cele, dar ne costa sa schimbam pamantul in toata zona destinata gradinaritului de ne-a pierit cheful .

Sapa pruncii de zor si fac placinte din pamantul care este :D - bune si alea - lui Tudor cel putin banuiesc ca-i plac de aproape zilnic gusta ce gateste!

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 07, 2012 7:33 pm        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
azi, prima recolta mai serioasa din gradina, aproape 1 kg de rosii cherry :) , le am transformat rapid in niste bruschette
satisfactia e mare, dar si munca pe masura >:) .
La anul cred ca nu ma mai intind atat, am si prea multe flori, greu mai e sa uzi atata zilnic :P

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 08, 2012 1:54 pm        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
bravo alinutza :imbratisare2: la mine inca-s verzi rosiile ca am avut fix 10 zile soare anu' asta X-(

_________________
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România