attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 9:55 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Mai 09, 2009 8:46 am        Subiectul mesajului: casa pasiva 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
http://www.passivehouse.com/English/PassiveH.HTM

in Germania s-a prevazut construirea a 1300 de astfel de case pana in 2013
sursa: www.passiv.de

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 09, 2009 8:54 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
fantastic ce am gasit


Ogni immobile realizzato dopo il 31 dicembre 2018 dovrà essere costruito in modo tale da garantire l'autoproduzione del fabbisogno energetico. Una linea di intervento votata dal Comitato Industria Ricerca Energia del Parlamento europeo. I tempi stringono...

Tutti gli immobili costruiti dopo il 31 dicembre 2018 dovranno essere autonomi per il consumo energetico. A partire da tale data ogni edificio dovrà, quindi, essere costruito non solo secondo criteri di efficienza energetica, ma anche essere in grado di autosostenersi, ovvero di produrre energia in quantità pari a quella consumata.

Questa linea di intervento è stata votata, nell’ambito di revisione della direttiva comunitaria del 2002 sul rendimento energetico nell’edilizia, dal Comitato Industria Ricerca Energia, ITRE, del Parlamento Europeo.

Al provvedimento non sfugge il patrimonio immobiliare esistente. Il Comitato ha votato, infatti, anche a favore di step intermedi per gli stabili esistenti. Cosi', per esempio, si dovranno fissare percentuali minime di edifici ad energia zero rispettivamente nel 2015 e nel 2020.

Per gli edifici costruiti prima del 31 dicembre 2018 si prevede una lieve proroga al 2020 per il raggiungimento progressivo degli obiettivi garantendo percentuali anche piccole di edifici ad ‘energia zero’. Le nuove prescrizioni saranno votate alla plenaria del 4-7 maggio.


http://www.aamterranuova.it/article3323.htm

traduc pe scurt:
fiecare imobil realiazat dupa data 31 decembrie 2018 va trebui sa fie construit astfel incat sa-si asigure singur productia necesarului de energie elecrica pentru incalzirea casei, apei, etc.

E o lege votata de Parlamentul European (yuppy)
pentru casele deja construita pana la data de 31 dec 2018 va exista un termen, pana in 2020 pentru a deveni autonoma din punct de vedere al procurarii energiei electrice utilizabila de catre aceasta

Super!!!!

Deci nu-i ca ce vreau eu ii un capriciu, intre timp va deveni oricum un must.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Iul 26, 2009 1:52 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Iul 31, 2008 2:17 pm
Mesaje: 35
Localitate: Ste Marthe sur le Lac (Canada)
eu visez la o casa solara pasiva :) e drept ca nu-i autonoma dar scad foarte mult cheltuielile cu incalzirea/climatizarea -ceea ce aici in Quebec nu-i de neglijat, si in plus nu sunt necesare cheltuieli suplimentare, gen panouri solare.


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România