attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 9:50 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Apr 01, 2008 7:30 am        Subiectul mesajului: Fotografie 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
asa...
"io, io, io!" cum ar zice fii-mea
io toata ziua cu aparatul in mana
am doi pe care-i consider superbi, ba am prins si gustul..imi place :)
deci...fotografia
si invit aici pe trei fete pe care le stiu profesioniste in ale fotografiei:
Ananda, Sabina, Nikomiko
deci:

DESPRE FOTOGRAFIE

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 01, 2008 10:21 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 28, 2008 9:05 pm
Mesaje: 448
Site web: http://educatiedetranzitie.blogspot.com/
Localitate: Baia Mare (deocamdata)
pai eu sunt asa de "profesionista" ca nu pun mana pe aparat decat pe la evenimentele in familie :D as face multe in materie de fotografie, dar pentru ca nu pot sa fac ce vreau nici nu ma straduiesc sa fac altceva... o fi bine, nu o fi?

momentan ma gandesc sa imi cumpar un aparat mic si ieftin pe care sa il pot cara cu usurinta in parc, fara sa-mi fac probleme ca lovesc copilul cu el in cap cand ma aplec si-i fac cucui (s-a intamplat :/ ). asa ca... nu prea ma simt in stare sa povestesc despre fotografie, dar daca ai ceva intrebari in particular promit sa raspund!


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 01, 2008 10:27 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
ananda, ce aparat folosesti, digital sau argentique (cu film)?
eu...sint doar incepatoare, cum stiti :/ inca nu stapinesc nici tehnica, nici aparatele, desi "profesorul" tot imi explica mereu, fara incetare, regulile de baza macar ale fotografiei artistice :oops:


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 01, 2008 8:22 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
Io ma sustrag categorisirii de profesionista :D , la mine e noua pasiunea, doar un an jumate.
Ananda, ce frumos sa te gasesc aici! chiar ma gandeam sa te invit, dar se pare ca mi-a luat-o altcineva inainte.
Deci eu abia mi-am luat ditai aparatu....sa inteleg eu ca e periculos, LOl. Ala pe film e ceva mai mic....

Teodora, pana inveti tehnica, urmareste un principiu: sa ai in cadru exact ceea ce te intereseaza, esenta, fara chestii in plus.
De exemplu: pozezi copilul care mananca singur nutella(peste 3 ani, da? :lach: ), sa nu prinzi in cadru si toata sufrageria, asta e un exemplu simplist de tot.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 01, 2008 8:53 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
asta stiu...si-mi plac detaliile mai degraba decit un cadru foarte larg
fotografia alb-negru mai degraba decit cea numerica (dar pina acolo e cale luuuunga, caci pe cele alb-negru nu le prea nimeresc)
in rest, reusesc sa fac uneori poze dragute, dar e mai degraba o sansa
caci nu stapinesc nimic
iar cu clasicele lui, incerca el sa ma invete, ba chiar sa ma invete sa fac reglajele manual :/ ....am cam lasat-o balta , ca mi-am zis ca nu merita sa stric atitea filme aiurea :oops:


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 02, 2008 10:28 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
invata mai intai pe digital atunci, cand pozezi pe auto vezi ce reglaje baga aparatul si incearca apoi sa faci la fel pe manual, si o sa iti iasa si pe film:)
documenteaza-tre nitel ce inmseamna diafragma si timp de expunere.
Bafta :)

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 02, 2008 11:09 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
merci :)
imi puse al meu la dispozitie o gramada de carti plus o colectie impresionanta de reviste de specialitate, cu sfaturi practice (sa inteleaga tot omul), cu exemple si tot
dar zac prafuite prin casa, pe diverse rafturi :oops:
nu stiu cind m-oi apuca de ele....sper sa o fac totusi in curind, ar fi bine, mai ales ca imi si place

a, si inca o chestie care nu imi place....fotografiile trucate, prea mult retusate...prefer naturalul


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 03, 2008 10:19 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 28, 2008 9:05 pm
Mesaje: 448
Site web: http://educatiedetranzitie.blogspot.com/
Localitate: Baia Mare (deocamdata)
Teodora, eu am aparat si cu film si digital... il prefer pe cel cu film, dar pentru ca in Bucuresti nu prea mai ai unde sa developezi filme in conditii rezonabile folosesc numai digitalul.

despre tehnica nu trebuie sa stii decat 2 - 3 notiuni de baza, cum a zis si Sabina. cat despre regulile de compozitie... ele sunt facute pentru a fi incalcate ;D ideea e ca aceste reguli se bazeaza de fapt pe felul cum percepe mintea noastra realitatea... numai ca perceptiile respective variaza mult de la un individ la altul si de la o cultura la alta, deci regulile sunt doar orientative.

daca vrei singura regula e ca trebuie sa ai ceva de spus, un mesaj oarecare. cat de bine reusesti (sau nu) sa il transmiti tine de multe lucruri, printre care si educatia vizuala a celui care priveste.

Sabina si eu ma bucur sa te gasesc pe aici :) cat despre aparatul mare si greu... eu sunt mai zapacita asa ca am reusit de mai multe ori sa-i dau copilului cu el in cap. acum la tine e mai simplu: Sofia e destul de mare, Gheorghe destul de mic incat sa fie oarecum in afara razei de actiune ;D

_________________
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic el se transforma in punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!" David Hilbert

Imagine

http://educatiedetranzitie.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 06, 2008 10:10 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
tare ma bucur ca ati acceptat provocarea lansata

Teodora, de ce spuneai ca nu-ti plac pozele prelucrate (trucate)?
eu deocamdata nu reusesc sa disting dintre o poza neprelucrata reusita si una preclucrata tot reusita :oops:

uite, asta-i una prelucrata, adica initial nu era alb/negru, dar mi s-a parut mai interesanta asa

[img]....[/img]

fetelor, eu tare mult tin sa inteleg unde gresesc, dar nu ma trimiteti la manuale, pls
inca mai am manualul aparatului la indemana in ideea sa-i studiez setarile, da' noh, nu se leaga nimic de mine :tristuc:
prefer sa-mi explicati voi ce si cum vedeti aiurea...
cum se poate corecta...
eu functionez mai bine asa :)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 06, 2008 10:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
de transformat o imagine color in alb-negru sau de corectat de exemplu ochii rosii (din pacate tare des cu nenorocirea mea de aparat :oops: ), ok...dar in general imi plac fotografiile asa cum sint ele
adica...pina la urma trebuie sa stapinesti bine tehnica ca sa obtii ceva bun din prima :D


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 06, 2008 10:23 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 28, 2008 9:05 pm
Mesaje: 448
Site web: http://educatiedetranzitie.blogspot.com/
Localitate: Baia Mare (deocamdata)
pai eu nu pricep ce vrei sa corectezi la poza asta?! faptul ca ai facut-o alb negru a fost o alegere fericita. chiar daca nu stiai nu stiu ce regula lui peste ai perceput ca asa se transmite mai bine mesajul. mesajul il transmite copilul care mananca si pentru ca imaginea are destul de multe elemente culorile ar fi facut ca fundalul sa arate mai incarcat si sa distraga atentia de la personaj. incadrarea aproximativ centrala iar mi se pare o alegere buna, da senzatia de echilibru, e o imagine statica - copilul e evident in pauza de dupa joaca. faptul ca ai prins in cadru si ceva natura spune o poveste, nu e doar copilul care mananca acolo, e senzatia lui de relaxare si de firesc in mijlocul acelui peisaj.

ce ar fi de corectat nu tine de tehnica ci de ora la care ai facut poza: lumina prea dura distruge ceva din detaliu. teoretic puteai sa folosesti o bucata de panza alba pusa cumva in fata lui Felix in dreapta imaginii ca sa reflecte lumina pe partea stanga a fetei lui si sa scada contrastul, permitand aparatului sa se descurce mai bine la redarea corecta a detaliilor din umbra/lumina. practic in calitate de mama iesita cu pruncul in parc era pur si simplu SF sa faci asta :D

asa ca... mie imi place si dpdv fotografic si dpdv al mamicii care trage cu ochiul la copiii altora.

cat despre ce spunea Teodora, cred ca se referea la pozele excesiv prelucrate, nu la cele de genul acesteia!

_________________
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic el se transforma in punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!" David Hilbert

Imagine

http://educatiedetranzitie.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 04, 2008 5:50 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
ananda scrie:
culorile ar fi facut ca fundalul sa arate mai incarcat si sa distraga atentia de la personaj.


Fundalul neclar, "in ceata", face ca Felix sa fie personajul principal, iar atentia sa fie atrasa de el.
O diafragma mai mare ca fundalul sa iasa si mai neclar, practic mie imi "deranjeaza" ochiul copacul din spate.
Gazzella, o poti pune si color?

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 04, 2008 6:19 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Eu nu l-as fi incadrat pe Felix central, ci un pic spre dreapta (cum privesti poza), ca sa accentuez directia in care privea.

Ce aparat ai?

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 04, 2008 6:52 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Taken With: EASTMAN KODAK COMPANY KODAK Z7...
Taken On: 2008:03:30 12:38:07 (fain photobucket, imi da pana si data ora exacta la care afost facuta poza)
Camera Make: EASTMAN KODAK COMPANY
Camera Model: KODAK Z712 IS ZOOM DIGITAL CAM...
Date/Time: 2008:03:30 12:38:07 Resolution: 640 x 480
Flash Used: No (auto)
Focal Length: 24.0mm (35mm equivalent: 148m...
Exposure Time: 0.0016 s (1/640)
Aperture: f/3.2
ISO Equiv.: 64
Whitebalance: Auto
Metering Mode: matrix


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mai 05, 2008 11:05 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:05 pm
Mesaje: 154
Site web: http://greenamalgam.netau.net/blog/
ananda scrie:
pai eu sunt asa de "profesionista" ca nu pun mana pe aparat decat pe la evenimentele in familie :D

Din pacate, cam asa sunt si eu de o vreme incoace. Si pe Anna mai nou, prefer s-o filmez decat s-o pozez :tristuc:
Mi-am spus insa ca anul asta daca se organizeaza si daca o sa fim aici in perioada respectiva (deja sunt cam multi de daca), mergem impreuna la fotomarathon ;)

rox scrie:
Eu nu l-as fi incadrat pe Felix central, ci un pic spre dreapta (cum privesti poza), ca sa accentuez directia in care privea.

Da, si eu la fel, si ar fi fost super daca in directia in care priveste Felix ar fi fost niste copii care sa se joace ;)
Dar asa e si la mine, ma uit la cate o poza si ma gandesc: "ce fain ar fi fost daca..." deci nici urma de profesionist pe-aici, doar amator :)

_________________
"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." ~ African saying.


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România