attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:02 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Dum Mar 10, 2013 11:14 am        Subiectul mesajului: i-stuff 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
Ca proaspata pose soars de un iPad mini (primul i), ma simt total pierduta. Totul este de-a-ndaratelea :(
De exemplu: daca vreau sa copiez un atasament de Pe mail, SA il am in memoria pad-ului, cum fac? Cand dau click Pe atasament, incepe SA il incarce is cand terminal nu face mimic. Mai dau un click, si apoi mi-l deschide, dar nul gasesc Pe nicaieri :( (Mai e si scrisul, care mi-l tot corecteaza, sper SA gasesc acum la settings, ca nu am stiut ca tre SA scriu englezeste )
Si am impresia ca o SA gasesc multe altele ( am vrut Samsung mini tablet, dar sunt magari, cumperi circa 8 g de memorie, si de fact ai Numai 4, ca restul e ocupat de sistem..... In schimb, Samsung mi se pare mult Mai practic si usor de folosit)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 10, 2013 6:31 pm        Subiectul mesajului: Re: i-stuff 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 25, 2008 9:20 am
Mesaje: 97
pentru auto-corect: settings / general / keyboard / turn off auto-correction.
pentru e-mail attachment nu stiu sigur ca nu am folosit mail pt ipad inca. dar ma gindesc ca atasamentul trebuie sa fie intr-un format pe care ipadul sa-l suporte. daca tii apasat atasamentul cu pricina citeva secunde iti deschide optiuni de genul: quick view sau open in...

mie mi s-a parut intuitiv si usor de folosit prima data cind am trecut de la windows la i-stuff. nu cred sa-ti ia mult timp sa te obisnuiesti cu el.
so enjoy, dupa ce treci de faza de facut cunostinta :)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 11, 2013 6:05 pm        Subiectul mesajului: Re: i-stuff 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Pe tablete, și alte jucării d-astea portabile, NU mai există fișiere. Well, de fapt există, dar tu ca utilizator n-ar trebui să le mai vezi sau să-ți bați capul cu ele, ci ar trebui să-ți rezolvi treaba manipulând „obiecte” de genul cărți, cântece, documente, poze, etc. Ca atare, n-ar trebui să-ți bați capul cu unde pui atașamentul cutare sau cutare -- îl pune softul de pe iPad automat acolo de unde știe să-l ia data viitoare când va să folosești aplicația cu care poți manipula obiecte de tipul respectiv.

Paradigma asta nouă (lucrezi cu poze, cărți, cântece, etc.) ar trebui să fie mai naturală decât precedenta (lucrai cu fișiere la tot pasul), și chiar este -- mai puțin pentru cei care-s prea obișnuiți cu stilul precedent. Dar și pentru aceștia din urmă n-ar trebui să ia mult ca să-și schimbe obișnuințele.

Dacă nu te descurci și nu te descurci, pasezi tableta la un copil de cinci-șase ani și te uiți cum dibuie el ce-i de făcut. Works like a charm! :)


ps/ Cu memoria Samsung-ului ăla -- poate modelul imediat următor (16g) ar fi fost suficient pentru ce aveai nevoie? Iar ca preț s-ar putea să fi fost în continuare competitiv cu un iPad Mini cu 8g memorie, dat fiind că produsele Apple sunt de regulă mai scumpe decât restul. Oricum, dac-ai luat în calcul Samsung (adică Android în loc de iOS), atunci mai sunt și alții care vând tablete de 7" și Android la prețuri destul de bune (Google și Amazon sunt doi dintre cei cu vânzări mari pe felia asta).

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 12, 2013 4:55 pm        Subiectul mesajului: Re: i-stuff 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
Merci de lamuriri.
Eu sunt obisnuita tare mult cu sistemul windows/android. Adica, deschizi ceva fisier, iti faci treaba cu el, si apoi il inchizi. Am un samsung galaxy, si tare repede si usor de folosit, mi se pare ca e. La sistemul Apple, sau iOS, ca deschid orice aplicatie, si apoi apas butonul universal, daca vreau sa parasesc aplicatia, e mai greu de digerat :) sunt obisnuita sa inchid lucrurile, nu sa le astup sau sa le ascund (senzatia asta o am) :)
Nu stiam ca existe tableta Google sau Amazon. O sa ma uit.
Oricum, mi se pare suuuuper practica (ideea de tableta). Acum ma delectez cu Playful Parenting :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România