attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 1:40 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Feb 25, 2008 9:34 pm        Subiectul mesajului: Cum micsorez poze cu IrfanView 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
1. Programul se gaseste la www.irfanview.com si este gratuit. Faceti download, de preferat nu doar programul, ci si PlugIns.
2. Deschideti poza pe care vreti sa o micsorati. Image-->Resize/Resample. Aveti grija sa fie activat Preserve aspect ratio. DPI: 72 sunt perfect indeajuns pentru internet, si la Set new size recomand max. 640 x 480 Pixels. Click pe OK, si apoi File-->Save as ..., unde e de recomandat sa aveti grija unde salvati, ca sa nu pierdeti fisierul original. Cel mai sigur ar fi daca ati lucra la inceput cu cópii, nu cu originale. ;) Cand salvati mai apare o fereastra "JPEG/GIF save options". Acolo alegeti la Save quality 70, e cu totul indeajuns!

Daca aveti mai multe poze, pe care vreti sa le micsorati dupa aceleasi criterii, merge si mai repede decat poza de poza.
1. Deschideti IrfanView
2. File-->Batch Conversion/Rename.
3. In fereastra care se deschide, navigati in dreapta acolo unde aveti pozele de modificat, apasati ori pe "Add all", ori la fiecare poza pe care vreti sa o modificati pe "Add".
4. In dreapta jos activat "Use advanced options", apasati pe "Set advanced options", iar in noua fereastra activati (in caz ca nu este) "Preserve aspect ratio" si "Use Resample function", la Set DPI scrieti 72, iar la RESIZE depinde ce marime au pozele voastre. Pozele mele au 1600x1200, si eu in general pun la "Set new size as percentage of original" la 33%. Aici trebuie experimentat putin ... Apasati pe OK, iar in fereastra precedenta mergeti la "Options" (tot in dreapta jos) si puneti Save quality la 70. Apasati iar pe OK.
5. Si aici e de recomandat, ca sa nu va stergeti originalele, sa lucrati cu cópii. Eu fac de obicei asa, ca imi fac un subdirector in directorul cu pozele, pe care il numesc small sau ceva de genul asta, apoi la IrfanView in fereastra obtinuta mai inainte apas dublu pe "small" si apoi pe butonul "Use this directory as output".
6. Cand sunt gata toate pregatirile :D, apasati pe Start.

Pentru intrebari va stau la dispozitie. :)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 12, 2008 11:01 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 14, 2008 12:19 am
Mesaje: 33
WLM: ast_joke@hotmail.com
AOL: 44°53′39″N+8°51′56″E+/+44.89417,+8.86556+Altitudine:+122
Localitate: Italia
Ar mai fi o cale destul de simpla si directa:
- clic dreapta pe imagine
- selectionati OPEN WITH (APRI CON)
- din lista de programe alegeti PAINT
- odata deschisa in PAINT, tineti apasata tasta CTRL si apasati W
-in fereastra deschisa scrieti 50 pentru orizontala si 50 pentru verticala
-apasati OK
-ati redus imaginea cu 50%
-puteti efecutua operatia de cate ori doriti cu procentajele care le doriti
-daca nu va place dati CTRL+Z, pentru a reveni la stadiul initial
-pentru a o salva:
- Clic pe FILE,
- SAVE AS (SALVA CON NOME)

enjoy


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România