attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:14 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 4:06 pm        Subiectul mesajului: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
merg in control panel dupa add remove programs, dar nu-mi este permis sa-l dezinstalez
adica n-am butonul cu pricina prezent/activ

i-am dat un search si am sters toate file-urile manual
tot acolo e
incercand sa instalz ce ma intereseaza adica google sketchUp 8 imi spune ca nu pot pana nu dezinstalez totul

off, cum >:) dezinstalez?

aveti vreo idee?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 5:07 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Acu daca ai sters fisierele balsoi, e posibil sa nu mai poti face nimic.

Probabil trebuie sa-l reinstalezi si apoi sa-l dezinstalezi.
Daca nu vezi buton de dezinstalare, incearca cu click de dreapta pe program acolo in control panel si vezi daca nu ai optiunea de Uninstall.
Daca ai Windows Vista posibil sa nu ai drepturi de dezinstalare din cauza ca nu ai drepturi de administrator.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 6:36 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
pai asta e problema ca nu pot reinstala nimic pana cand nu dezinstalez google skethup 8 pro
dar eu nu-l am, l-am avut pana acum vreo cateva ore cand l-am sters manual, ca din control panel nu ma lasa nicicum
n-am nici optiunea uninstal, am restartat de cateva ori ca mi-am zis ca si asta o fi...tot nu merge

nu cerd ca ama w vista, nu stiu ce am, dar nu cred ca-i windows vista
asta cu administratorul imi suna bine, acum ma uit, io asa stiu ca-s administrator, dar nu sunt sigura...

pe unde o umbla doamna cu biciul? :-SS

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 6:56 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
ma predau, nu stiu ce sa-i fac, ma ridic de aici ca risc sa nu ma mai controlez :D

christa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 7:36 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 1:57 pm
Mesaje: 352
Localitate: De retour...ACASA!
Resetezi calc de la o ora anterioara sau zi anterioara. Calc. revine cu google 8pro instalat. apoi te duci in program fille si stergi dosarul cu totul. Toata radacina.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 7:52 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
SAU MERGI LA UN PUNCT DE RESTAURARE A SISTEMULUI, IN ACCESORII, SYSTEM TOOLS.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 7:59 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 1:57 pm
Mesaje: 352
Localitate: De retour...ACASA!
:) e acelasi lucru!

_________________
Imagine



Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 8:06 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
MMM, nu ca m-as pricepe, dar nu prea cred. o sa verific. eu dadeam ziua inapoi ca sa nu imi expire bitdefender insa in capul meu nu prea are logica sa fie asta o restaurare.
dar chiar acus ma pun pe verificat. ;)

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 8:18 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
gata, verificat. am dat cu doua zile inapoi, proghramul ce tocmai era dezinstalat nu aparuse
pe urma am mers la puncte de restaurare, am restaurant la ultima data salvata de sistem si a mers, am gasit inapoi instalat progr cu pricina

ah, Andreina, cauta un program care dezinstaleaza el pentru tine programe de genul asta, ce nu au buton de dezinstalare
nu stiu cum se cheama, am folosit demult tare
la noapte o sa caut si eu

editez: vezi pe aici: http://download.kappa.ro/action__rate/a ... ory/id__65

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 8:22 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Andreina scrie:
[...]
off, cum >:) dezinstalez?

aveti vreo idee?


Cu un ciocan ceva mai mare ai încercat? :D

Sincer, n-am idee de ce nu poţi dezinstala, frumos, via Add/Remove Programs. Aşa ar trebui să se facă. (Îndeosebi atunci când e vorba de aplicaţii produse de firme mari, care ar trebui să respecte genul ăsta de standarde de uzabilitate.)

Faptul că ai şters „de mână” fişierele pe care le-ai găsit prin Program Files (presupun) sub SketchUp, probabil că nu a fost o idee prea bună. Şi asta pentru că cu ocazia asta probabil ai şters şi progrămaşul de instalare/dezinstalare (dacă o fi avut aşa ceva; de regulă, fiecare aplicaţie are unul), care ar fi trebuit să fie rulat (via Add/Remove Programs) şi care ar fi trebuit să ştie cum să facă curăţenie frumos. Pe de altă parte, dacă progrămaşul ăla de instalare/dezinstalare nu exista defel, se cheamă că nu eşti într-o situaţie mai proastă decât la-nceput.

Şi-atunci, o idee ar fi să cauţi pe Net după alţii care s-au mai lovit de problema asta. Dacă-ntr-adevăr careva versiune de SketchUp are probleme cu dezinstalarea, atunci sigur au mai fost şi alţii care au întâlnit-o şi, poate, unii or fi găsit şi o soluţie pentru ea.

Dacă nu dai de nimic relevant, atunci şansele-s că printr-un mister inexplicabil (computerele-s bune la aşa ceva) ai o situaţie oarecum unică pe computerul tău. Şi părerea mea e că de la punctul în care eşti cea mai scurtă variantă de rezolvare ar fi să continui cu ştergerea manuală a urmelor lăsate de SketchUp -- de data asta printr-o chestie la care-i spune Registry. Aşa. Deci încearcă să citeşti puţin din textul de la link-ul de mai-nainte, despre ce este şi ce vrea Registry-ul ăsta. Citit? Mai mult de 10 rânduri? Dacă da şi nu te doare capul se cheamă că eşti hacker înnăscut :-). Dacă nu (sau te doare capul) se cheamă că ai un foarte bun motiv să nu te atingi în veci de Registry, pentru că e fix aşa cum reiese d-acolo: a scary thing! :-)

Okay, deci sfatul meu e să eviţi a umbla prin Windows Registry, pentru că e unul dintre cele mai uşoare moduri de a-ţi buşi alte cele pe computer. Via aplicaţia asta e foarte uşor să descoperi noi şi noi „mistere inexplicabile” din lumea computerelor. (De genul: „Numa' am şters naiba ştie ce pe acolo şi acum nu-mi mai merge Internet Explorer! WTF?!?”)

Dar pentru că ştiu că un avertisment de genul celui de mai sus nu poa' să te sperie (la fel se comportă toţi cei care-au rămas copii neînfricaţi ;-)), o să continui cu ce nu recomand nimănui să facă. Okay? Deci: ia un ciocan mai mare şi... ohh, stai că m-am încurcat, asta era planul de rezervă...

Şi-atunci:
    Clic Start
    Clic Run...
    Scrie: regedit
    Clic OK

Şi aplicaţia care se deschide e cea pe care am tot făcut-o de ruşine pân-acuma: Registry.

Mai eşti cu mine? Huh? Sigur nu vrei s-apeşi pe iconiţa aia roşie, sus-dreapta, care are un X alb pe ea? Sigur-sigur? Okay...

    Dacă nu cumva e deja selectat My Computer în arborele afişat în partea stângă a aplicaţiei, selectează-l. Ar trebui să fie sus, prima (şi cea mai din stânga -- „rădăcina”, cum ar veni) intrare din arbore.
    Apasă F3
    Scrie: SketchUp
    Asigură-te că-s bifate toate cele trei opţiuni de căutare (Keys, Values, Data)
    Clic Find Next

Apoi, apăsând mereu F3 navighezi prin toate locurile unde şirul ăsta de caractere e găsit prin Registry. Ideea e să-l ştergi din toate locurile astea în care apare. (Ştersul se face cu clic-dreapta şi apoi Delete din lista de opţiuni, sau apăsând direct tasta Delete. Asigură-te-ntotdeauna că ce e selectat ceea ce vrei să ştergi, pentru că dacă ştergi din greşeală altceva e aproape sigur că o să-ţi pară rău mai târziu.)

(S-ar putea să fie o idee bună şi să faci o copie de siguranţă a lui Registry ăsta [caută pe Google cum se face] înainte de a şterge de prin el. Asta aşa, ca să mai ai o şansă de recuperare în cazul în care se buşeşte altceva sau nu vezi nici o diferenţă faţă de înainte.)

Aşa. Un mod de a te asigura c-ai făcut curăţenie frumos e să deschizi din nou Add/Remove Programs şi să vezi dacă mai apare SketchUp în listă. Ar trebui să nu mai fie.

După care încearcă instalarea noii versiuni de SketchUp. Dacă tot nu merge, caută totuşi ciocanul ăla mai mare. :-)

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 8:29 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
amoga, eu cautam un program de sters registrii mai demult, trebuia sa te caut pe tine ;)

auzi dar asta nu o avea de-a face cu google? adica sa se fi instalat intr-o bara ceva... ca si gadget, widget etc si sa trebuiasca desetat. dezactivat de acolo?

zi-ne cum e... ca eu nu dorm la noapte, pe bune

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 8:33 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Andreina scrie:
nu cerd ca ama w vista, nu stiu ce am, dar nu cred ca-i windows vista


    Minimizează toate aplicaţiile (i.e. ai desktop-ul afişat.)
    Clic-dreapta pe My Computer
    Clic Properties

Ar trebui să apară un dialog cu mai multe tab-uri, implicit afişat cel pe care scrie General. În ăsta, în partea de sus, sub System apare listat sistemul de operare instalat.

Sau, alternativ (dacă te simţi curajoasă :-)):

    Clic Start
    Clic Run...
    Scrie cmd
    Clic OK

(Dacă nu se deschide o fereastră neagră, mai fă o dată paşii de mai sus dar scrie command în loc de cmd.)

    Scrie ver
    Enter

Şi vezi ce scrie acolo. Aia-i versiunea de Windows pe care o ai instalată.

    Scrie exit
    Enter

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 8:41 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Cristine scrie:
auzi dar asta nu o avea de-a face cu google? adica sa se fi instalat intr-o bara ceva... ca si gadget, widget etc si sa trebuiasca desetat. dezactivat de acolo?


asta care? SketchUp? Registry? Altceva?

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 8:44 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
google sketchup. doar nu-s atat de dili incat sa cred ca registry are de-a face. dar na, in exprimare stiu ca sunt ambulica, scuze.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 13, 2010 9:22 pm        Subiectul mesajului: Re: de ce nu pot dezinstala google sketchUp? 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Cristine scrie:
google sketchup. doar nu-s atat de dili incat sa cred ca registry are de-a face. dar na, in exprimare stiu ca sunt ambulica, scuze.


Păi cred că SketchUp e produsă de Google, deci clar are ceva de-a face cu compania asta. (Ceva, adică însăşi existenţa ei, a aplicaţiei.) Dar despre cum se instalează şi pe unde nu am idee, dat fiind că ultima oară când am instalat-o eu (cu ani în urmă) era o aplicaţie normală, stand-alone, adicătelea rula „de capul ei”, fără să se integreze prin alte aplicaţii (Chrome, Explorer, Firefox,...) în nici un fel. Dacă o fi evoluat de-atunci şi-n ce fel, habar n-am.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România