attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:02 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Dum Mar 09, 2008 12:35 am        Subiectul mesajului: am lapte destul? 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 09, 2008 12:11 am
Mesaje: 4
:/ Sunt Ligia, o mamica a unei fetite de 3 luni. Am nascut in 11 dec 2007 o fetita de 3100 si 52 cm. Am avut probleme de la inceput cu alaptarea, deoarece laptele s-a declansat dupa o saptamana. A doua zi dupa nastere a trebuit sa incep o cura de antibiotice pt. o problema la inima pe care o am de cativa ani.La o sapt. aveam 5 ml si fetita plangea non stop de foame.Am facut si ragade, 2 zile nu am mai pus-o la san, ci doar ma mulgeam (cei 5 ml) si ii dadeam , si complrtam cu lapte praf. Apoi incet incet s-a mai inmultit latele, si ii daadeam la fiecare masa prima data de la san si apoi completare.Am tratat tagadele cu mare succes cu Aloe First si apoi Crema de galbenele Melkfett. In 2 zile s-au vindecat!
De mai bine de o luna, vorbind cu mamici mai experimentate in alaptare. m-am decis sa incerc sa ii scot completarea, si sa tamanem doar pe san. Cateva zile am stat tot timpul cu ea si o puneam ba la un san, ba la celalalt. Ii mai dadeam 1-2completari cand nu mai puteam,iar de o sapt. am renuntat sa ii mai dau in timpul zilei. Ii dau doar seara, caci altfel nu doarme si nu ne lasa nici pe noi. Ziua nu prea doarme, doar cand o plimb.
In sapt. asta cand nu i-am mai dat completare, a crescut f. putin (40 gr.) Medicul, acum o luna, dupa ce a vazut cat crescuse atunci,mi-a spus sa ii dau in continuare si lapte praf. Marti vine din nou in vizita si nu stiu ce sa fac. Luna asta a crescut putin si mai ales inn ultima saptamana. A trecut cineva printr-o situatie ca a mea? Imi puteti da un sfat? Sa o mai chinui doar cu sanul sau sa ascult de medic( si mai multi medici mi-au spus sa ii dau completare)? :/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 09, 2008 12:40 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
ligia dar fetita ta se simte bine? e vesela? se joaca? o vezi fericita in saptamana asta in care ati scos completarea? o simti ..bine? cresterea in greutate e un factor de luat in seama, dar nu e singurul.

imi pica ochii pe tastatura dar promit ca revin :)

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 09, 2008 3:52 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Buna Ligia si bine ai venit!
care este curba de crestere a fetitei?
cat ii dai acum in completare?
referitor la somnul de peste zi la trei luni e normal sa nu prea mai doarma cum probabil o facea inainte
probabil devine tot mai constienta de mediul inconjurator, probabil e curioasa sa exploreze cu privirea mediul
cate scutece ude pe zi aveti?
cand se trezeste fetita dimineata cum mananca, dupa ce faceti?
in fine....care este o zi de a voastra normala?

nu stiu ce cresteri a avut anterior fetita, dar e normal si ca fiind doar pe san un copil sa nu creasca liniar ci in salturi

a mea a avut cateva astfel de perioade si totusi per total a crescut foarte bine
cat este de inalta? daca continua sa creasca in inaltime fara sa pice intr-un patologic a raportului inaltine/greutate e ok

uite, iti las noile curbe de crestere ale copiilor, curbe editate de catre OMS
http://www.attachmentparenting.ro/forum ... .php?t=205

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 10, 2008 12:04 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
Ligia, scrie-ne te rog cat are acum fetita ca lungime si greutate. Si mai da-ne amanunte, cat o tii la san, cum reactinoeaza dupa (plange, e vesela, activa) cat de des ii dai sa suga. Cum a zis is Gazzella, descrie o zi , cum se desfasoara. Si cum e caca/pisu si cat de des.
Ligia si eu eram neincrezatoare si super stresata si depresata si vai si amar. Si am primit sfaturi contradictorii de la mai multi medici si nu mai stiam ce sa fac. (pediatra mi-a spus sa-i dau l praf, neonatologul care ma ajuta cu alaptatul mi-a spus sa nu-i dau, sa mai astept ca va creste cu siguranta- si a avut dreptate). Si eu nu stiam ce sa fac.
Tu ai avantajul ca aici sunt multe mamici care au reusit sa alapteze in ciuda greutatilor inerente de inceput, ca la tine acum, si sigur impreuna o sa trecem peste perioada asta cu bine. Ai deci incredere si scrie-ne tot ce crezi , intreaba-ne tot ce vrei. Te asteptam cu amanunte.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 10, 2008 12:26 am        Subiectul mesajului: Re: am lapte destul? 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
ligia scrie:
:/ Sa o mai chinui doar cu sanul sau sa ascult de medic( si mai multi medici mi-au spus sa ii dau completare)? :/

Asa de bine inteleg prin ce treci, pentru ca si eu am trecut prin asta. Chiar mai rau, deci se poate si mai rau. Stiu ca esti foarte stresata si neincrezatoare in capacitatea ta de a alapta. Si exact aici trebuie facuta schimbarea. La mine cel putin asa a fost. Si increderea vine daca fetita creste bine. Si o sa creasca si a ta , fii sigura. Asa mi-a spus si mie cineva acum 2 ani si a avut mare dreptate.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 11, 2008 12:45 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Mar 09, 2008 12:11 am
Mesaje: 4
Nu pot sa spun ca fetita mea nu a crescut.Doar ca crestea mai bine si constant cand mergeam cu completare la fiecare masa si aveam un program de masa la 3 ore.La 8,11,14,17,20,23 si noaptea dormea pana dimineata.
Acum, seara ii dau un supliment ca sa poata dormi si se trezeste spre dimineata, uneori chiar pe la 7-8. Prima masa e ok, caci am sanii plini.Dar pe parcursul zilei de multe ori nu se satura si cand terminam cu masa (care tine intre o ora si o ora si jumatate) ea plange in continuare si isi suge pumnutul. Asta nu e tot timpul. Daca reusesc si o plimb (daac e vreme buna) atunci fac o pauza mai mare intre supturi si se aduna mai mult lapte si e ok.
Deci ziua noastra incepe cu o masa pe saturate care tine o ora,aprox. de la 7.30-8.30, uneori adoarme cate o jumatate de ora intre un san si celalalt ( si eu langa ea). Apoi pe la 10.30-11 urmatoarea care tine cam tot o ora, apoi max. o ora pauza si iar cere sanul.Si tot asa, caci de la un supt la altul nu se strange mult lapte si nu ii ajunge pe saturate si i se face repede foame.
La amiaza incercam sa iesim putin si daca nu urla prea tare afara o mai lungim cu plimbarea. Apoi din nou masa cu pauzele de 1/2-1 ora intre.
Sacun are la 3-4 zile, si pastos.Nu e cu grunji. Ii schimb scutecela de pisu cam la 4-5 ore, dar nu sunt f. pline.Doar cand ii dadeam ceai erau pline, pana se elimina.
Ca si greutate si lungime, s-a nascut cu 3100 g si 52 cm. Acum are 5400 si 64-65 cm. Maine vine doctorita pe la noi si vedem exact. Dar a crescut f. mult in lungime, oricum.
Luna aceasta a pus 820 g, ceea ce nu e rau, dar doar de o sapt si jumatate i-am scos suplimentul de peste zi. Si in sapt. asta a pus 140 g.
Ce nu ma incanta pe mine la alaptat e ca nu are un program de masa, tot timpul cand fac ceva ma gandesc stresata ca acum incepe iar sa planga de foame, si cu greu mai reusesc sa fac ceva prin casa. Nu reusesc sa raman calma si mai ales cand e si sotul acasa , nu suporta sa o auda cum plange.Medicii cu care am vorbit au spus sa nu o las mai mult de 15-20 min. la un san si sa ii dau la 3 ore.Dar asa reuseste sa manance destul? Asta ar insemna ca cel putin o ora sa tot planga.Care e varianta cea mai buna pt. ea?


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 11, 2008 12:48 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Mar 09, 2008 12:11 am
Mesaje: 4
Altfel, cand e satula,sau mai bine zis in perioada cand e satula e f. vesela, gangureste, caraie si da din manute si picioruse de vesela ce e. Nu zic ca nu se simte bine, ci doar ca nu o tine mult...


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 11, 2008 1:12 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
Ligia draga, Alesia mea are 1 ani si 10 luni si inca o alaptez. Si nu in primul rand pt lapte(desi e cel mai bun posibil) ci pentru actiunea in sine. Adica suptul la un copil, mai ales asa mic cum e al tau e o necesitate care e bine sa fie satisfacuta. Eu vorbesc din experienta, nu stiu doctorita ta. Este o mare tampenie sa te astepti si sa-i dai fetitei sa suga doar la 3 ore cate 15 minute. Sugarii de aia se numesc sugari caci cam asta fac, sau asta ar trebui sa faca. Deci eu zic sa continui asa, sa-i dai sa suga cat de des vrea si poti tu. Normal ca dupa o pauza de noapte sau de 3 ore ziua sanii ti-s plini iar la o pauza de 1 ora nu. Asta nu inseamna ca nu ai lapte. Deci ideea e ca e bine ce ti se intampla, gresite sunt informatiile pe care le ai. Copila ta nu e o masina, pe care s-o alimentezi la 3 ore cate 15 min. Asa se proceda pe vremea noastra, acum 25-30 de ani (eu am chiar 34, apropo). Trebuie sa te sacrifici pentru copilul tau, in sensul ca trebuie sa-i satisfaci nevoile cat poti. Acum cu suptul ,mai tarziu cu altele. Sa stii ca timpul trece asa de repede, in curand va creste si se va schimba si nu va mai cere asa mult san. Pana atunci esti langa ea, in concediu de maternitate, sa o ajuti cu chestia asta de care are nevoie. Si care va trece, cred-ma eu sunt disperata ca au trecut (nu stiu cum, ft repede) 2 ani si voi merge la servici peste 3 saptamani. Si ce n-as da sa mai trec o data prin ce treci tu, prin perioada asta. Savureaz-o chiar daca e grea, cand trece iti va fi dor...
Deci eu zic ca nu are nevoie de completare, de lapte praf. Are nevoie doar de daruirea ta, de dragostea ta, de imbratisarile tale, de sanul tau... Si tu de curaj si incredere si in curand vei realiza ca primiesti in schimb de la ea .... nici nu se poate exprima in cuvinte, iubirea ei neconditionata , pura.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 11, 2008 8:20 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Ligia, am trecut si eu prin faza cu "lapte prea putin" si "lapte nesatios" care nu-i ajungea fetitei mele (astea spuse fiind de doctorita; de la care am mai primit si sfaturi gen: ar fi bine sa nu stea mai mult de 20-30 de minute la san si sa nu manance mai repede de o ora). Si eu stiam, ca si tine, ca bebelusii papa la 3 ore :D Alla mi-a aratat ca tare gresesc crezand asta. De la mamicile de-aici am primit aceleasi sfaturi ca si tine: tinut copilul la san si lasat deoparte completarea. Asa ca am pus laptele praf in dulap si cateva zile am stat aproape tot timpul cu bebelusa agatata de mine; aveam supturi de 1-2 ore si apoi cam 30 de minte pauza :) Dar in zilele astea s-a reglat secretia lactata si am intrat pe urma intr-un oarecare ritm. Eu zic sa scoti completarea de tot, intai pentru ca daca bebelusa ta papa si completare, organismul tau n-o sa stie care sunt nevoile ei reale de laptic si n-o sa produca atat cat ii trebuie; pe urma, pentru mine a contat si ca n-am mai putut face comparatie intre papa de la san si formula: n-am mai vazut ca dupa formula se satura mai bine :D si asta a fost ok, ca am putut rezista tentatiei de a o reintroduce.
Alla face indata sase luni si abia acum pauzele dintre mese se indreapta cartre trei ore ;) Si a scazut si durata meselor, acuma rar de tot ne intoindem mai mult de 40 de minute :)
Cat despre iesitul afara, tocmai asta-i una din frumusetile alaptatului, o poti face oriunde; asa ca daca i se face foame in parc, da-i sa manance in parc, acuma nu mai e asa de frig si se poate.
Senzatia de sani goi...e doar o senzatie; laptele nu se aduna cu cat e mai mare pauza, laptele merge pe principiul cerere si oferta: cu cat suge bebe mai mult si mai des, cu atat se face mai mult laptic; e o iluzie sa crezi ca daca faci pauza lasi lapticul sa se adune.

Asa ca fa-ti curaj, renunta la formula si ai incredere in copilul tau si in tine :)

A, fetita ta are trei luni si probabil ca este la puseul de crestere de trei luni, cand nevoile e de hrana sunt crescute; e gresit sa dai acum completare, din motivul deja mentionat - reglarea secretiei lactate.

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 11, 2008 3:10 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 1:26 pm
Mesaje: 189
Yahoo Messenger: dara_mar
Localitate: Bucuresti
Ligia, ai incredere in bebe si in tine, scoate de tot completarea (am vazut ca deja ai facut-o) si bazeaza-te doar pe sân. Alaptarea la program si cu durata limitata de timp este cea mai nepotrivita (laptele matern se digera repede,deci senzatia de foame apare curand), iar dac-o tii doar cate putin la fiecare sân, bebe va suge doar laptele "de inceput" (adica cel mai bogat in proteine, lactoza si multa apa) si iar va aparea rapid senzatia de foame (doar laptele "de sfarsit" asigura cantitatea suficienta de grasimi care da si senzatia de satietate). Un copil mutat la celalat sân inainte de a-l goli complet pe primul va primi mai multa lactoza si apa si mai putine grasimi (deci mai putine calorii). Lactoza prea multa poate sa-i produca gaze, crampe. El va fi nelinistit, va plange mai mult, va cere sa suga des si va creshte mai lent in greutate.
Alaptarea trebuie facuta oriunde, chiar si in parc. N-ai de ce sa scurtezi plimbarea (aerul de afara ii face bine lui bebe) doar pe motiv de alaptare (io alaptam in parc si la aproape 2 ani ai Darei si n-a fost foc....acu' e fata simtzita si nu mai cere decat acasa si-n mashina la tati :D )
Pana la 6 luni, laptele tau ii este arhisuficient asha incat nu-i mai da sub nici o forma ceai. Alaptarea exclusiva il protejeaza pe bebe de o gramada de boli pe cand introducerea altor lichide (ceai, formula etc) deschide mare poarta spre infectii. De altfel, cu cat bagi alte lichide cu atat bebe va suge mai putin lapte de-al tau, deci stimularea incepe sa aiba de suferit.
Cu incredere, inainte! :)

_________________
Loredana cu Dara-i (30 noiembrie 2005)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 11, 2008 3:16 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 1:26 pm
Mesaje: 189
Yahoo Messenger: dara_mar
Localitate: Bucuresti
Am vazut ca esti stresata ca nu-ti poti face treaba prin casa. Exista slinguri (uita-te la rubrica babywearing si fa-ti comanda de unul). O poti tine, in felul asta, pe bebe legata tot timpul de tine, ea suge singura cand are nevoie iar tu iti vezi nestingherita de treaba. E perfect si pt. parc,mai ales ca nimeni nu vede ce face bebe dedesubt ;)

_________________
Loredana cu Dara-i (30 noiembrie 2005)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 13, 2008 11:34 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
Mai scrie-ne Ligia cum sunteti, ce temeri mai ai, ce a zis doctorita la vizita.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 13, 2008 11:53 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 04, 2008 11:25 am
Mesaje: 132
Site web: http://allynews.blogspot.com/
Yahoo Messenger: mayaerin
Localitate: Hong Kong
Ligia, am o prietena cu o fetita de aproape 7 luni care nu prea ia in greutate. De fapt, mamica ei era chiar disperata la un moment dat. S-a incapatanat insa sa o alapteze exclusiv pana la 6 luni si fetita ei e sanatoasa si bine merci, foarte vesela si vioaie, fara probleme de sanatate.

Sfatul meu e sa-ti urmaresti copilul si sa-l asculti. Daca e vesela si activa nu ar trebui sa te ingrijorezi. Nu toti copii iau in greutate conform statisticilor.

Sa auzim vesti bune!


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 14, 2008 2:30 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Mar 09, 2008 12:11 am
Mesaje: 4
Va multumesc pentru sfaturi si incurajari. Astfel mai rezist... Sotul meu nu prea ma incurajeaza cu alaptatul exclusiv, si zice ca fetita plange mai agresiv de cand ii dau doar san. E drept ca mananca mult mai des decat inainte, dar prefer asa decat sa o umflu cu lapte praf. Adevarul e ca atata timp cat ii dadeam regulat completare a facut niste falcute f. rapid, dar parca era umflata cu pompa. Acum s-a mai "inmuiat".Scriam in mesajul anterior ca are scaun la 3-4 zile.In ultimele 3 zile a avut scaun zilnic.Sper sa o tina tot asa. Altfel e vesela si cand nu ii e foame rade si gangureste.
Doctorita a zis ca e bine, si sa ii dau doar san daca se poate si rezist.
Am observat o chestie la fetita mea. La ultima masa de seara e f. agitata si plange la san, nu suge, il tot apuca si trage de el, il intinde, il lasa si iarasi plange.Vi s-a intamplat si voua? Ce ar putea fi?
Acum are 5400 g si 64 cm la 3 luni.
I-a prescris sa ia fier(4 picaturi pe zi), calciu(1 ml) si Vigantol 4 pic. pe zi(2 dim. 2 seara).
Apropo de alaptatul in public, nu am jene.Unde merg in vizita , etc, daca vrea san ii dau.Mi se pare normal, e fiziologic. Doar asta e problema mea, sa se sature...


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 14, 2008 2:40 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Nu am timp sa recitesc tot ce s-a scris, dar ...
ligia scrie:
E drept ca mananca mult mai des decat inainte

... parca ti-a scris deja cineva ca e normal, ca laptele de mama este mai usor digerat decat laptele praf (care in fond e lapte de vaca, fie el si putin adaptat).

ligia scrie:
Scriam in mesajul anterior ca are scaun la 3-4 zile.In ultimele 3 zile a avut scaun zilnic.Sper sa o tina tot asa.

Nu e musai, dar nici nu trebuie sa iti faci griji! La copiii alaptati exclusiv e normal tot ce e intre 10 scaune zilnic si un scaun la 10 zile. Daca are mai rar scaun, nu inseamna decat ca nu are ce elimina, din cauza ca a asimilat totul. Copiii alaptati exclusiv sunt foarte rar constipati!

ligia scrie:
Altfel e vesela si cand nu ii e foame rade si gangureste.

Deci nu-i lipseste nimic. :)

ligia scrie:
La ultima masa de seara e f. agitata si plange la san, nu suge, il tot apuca si trage de el, il intinde, il lasa si iarasi plange.Vi s-a intamplat si voua? Ce ar putea fi?

E normal. Cand voi avea timp si daca nu uit, voi scrie ceva si despre asta, sau poate se ofera altcineva pana atunci.

ligia scrie:
I-a prescris sa ia fier(4 picaturi pe zi), calciu(1 ml) si Vigantol 4 pic. pe zi(2 dim. 2 seara).

Pentru ce, fara analize? :( Vigantolul e vit. D, parca, daca am retinut bine, si pana la 1 an i-am dat si eu aia, dar fier si calciu??

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România