attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Apr 19, 2024 8:25 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 10:15 am        Subiectul mesajului: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
De azi o sa incep sa iau Metoclopramid, ca alta idee nu am. Ar mai fi pompa, dar asta ar insemna sa ma trag de tzatze nonstop, pentru ca bebe e chiar foarte cooperant si sta si suge in gol saracul aproape oricat de mult.
Dupa cum unele stiti deja, eu nu am avut niciodata lapte destul de la inceput, Katja a fost hranita mixt pana la 4 luni si apoi alaptata inca un an si ceva, Serg pana la 5 saptamani si apoi alaptat tot pana la un an si jumatate. Asa ca am fost relaxata vazand ca nu am cine stie ce lapte dupa ce l-am nascut pe Gruia. Ei bine, suntem in ce a de-a noua saptamana si ceva nu e in regula deloc. Cantitatea mea de lapte matern mai degraba scade decat sa creasca si de la un biberon pe zi am ajuns la doua sau chiar trei in unele zile. Iar biberoanele sunt mari, nici nu-mi vine sa spun ce cantitate de lapte poate manca piticul asta la o masa. Am redus cantitatea din biberon, dar nu o pot scadea sub 150, uneori nici atat.
Bebe sta la san multe ore pe zi, e foarte cooperant, noaptea doarme desigur cu mine si suge la cerere pana dimineata pe la 8 cand ne putem fatai oricat, in final spre 11 are nevoie de supliment. Chiar sugand nonstop de la 8 la 11. Deja tind sa cred ca e o problema organica, de aia mi-am propus sa iau Metoclopramid. (Ceaiul de lactatie nu ma ajuta la nimic.).
Daca aveti orice alt fel de idei, sfaturi samd, va astept cu drag.
Nu-mi spuneti, va rog, sa nu mai ofer suplimentul cu biberonul, ca in ceea ce ma priveste nu cred in asta ca solutie. Toti copiii mei au preferat intotdeauna sanul in fata biberonului, indiferent de situatie si asta nu face exceptie.

_________________
Mami de Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (23 ianuarie 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 10:54 am        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
O sa incerc sa adun aici diferentele intre circumstantele de acum fata de datile trecute,care imi vin in minte, poate descopar sau descopera altcineva vreo cauza care imi scapa:

1.de data asta bebe a primit foarte mult lapte praf in spital
Totusi, tocmai din acest motiv am plecat repede de acolo, cu externare la cerere dupa 36 de ore. Astfel incat nu vad in asta vreun motiv.

2.de data asta am implanturi mamare, pe care inainte nu le aveam.
Totusi ele sunt sub muschi, nu au afectat glanda deloc, drept dovada ca am produs totusi lapte si inca o fac, desi parca din ce in ce mai putin.

3. de data asta sunt cam obosita si foarte stresata (din motive independente de mine si bebe)
Stresata rau am fost si cand l-am alaptat pe Serg si totusi atunci a mers cel mai usor. Asa obosita parca nu eram totusi.

4. bebele asta pur si simplu mananca foarte mult odata
Aici nu am nicio explicatie, nu stiu daca asta contribuie la faptul ca nu il pot alapta cum trebuie, poate nu reusesc sa ma adaptez la ritmul lui, dar nici nu stiu cum sa fac sa pot. Am hranit mixt doi copii ceva timp si nici unul niciodata nu a mancat atat de mult nici cand primea o masa exclusiv de LP. Gruia dupa doua ore de supt, poate mananca LP dublu fata de cea mai mare cantitate mancata vreodata de ceilalti.

_________________
Mami de Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (23 ianuarie 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 11:03 am        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
ai zis ca ceaiurile nu merg. ai incercat sa rontai galactogil? nediluat, doar sa rontai la granule. multe :D

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 11:06 am        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
poate tie iti ia mai mult sa te reglezi dupa el in caz de puseu de crestere?

nu stiu, ma bag in seama, nu am experienta deloc cu cant insuficienta, stiam ca la tine a fost asa si la primii doi.

si, stii tu... somnul face minuni. si endofinele... poate sa te apuci sa tragi un pic de fiare :P macar dimineata? stiu, suna aiurea, dar un pic de tot de sport la prima ora, cand ai un pic de energie, sa cresti endorfinele?

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 12:13 pm        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
offff....inaioana, parca ai descrie exact, dar exact exact situatia noastra!
asa suntem si noi!!! nici eu nu am avut lapte de la inceput, am luat toate ceaiurile si granulele si berile si nu mai stiu ce, si singurul lucru care a mers la mine au fost capsulele fenugreek (se pare totusi ca ar avea ceva cancerigen :( ). am luat maxim 7 pe zi ( cica se ia intre 6 si 12, ca sa creasca lactatia). dupa vreo 2 zile intradevar s-a vazut ca am mai mult lapte.
de cand s-a nascut am stat cu el 95% din timp la piept (nu intra noaptea, cand doarme mai mult); stiu ca mai spuneau fetele pe aici, ca stateau practic toata ziua, dar in cazul nostru, chiar toata ziua!!! sa ma fac bine inteleasa, de cand am nascut pana acum, am apucat sa ma spal pe cap de 2 ori (am parul lucng, si dureaza cam o ora sa ma spal, ca mai am si matreata, bla bla bla, ideea e ca daca e sa il spal, sa il am curat, mai putin de o ora nu imi ia), si alea cu plansete, ca nu stia saracu' ubitu' ce sa ii mai faca; dus ii lux daca fac o data pe saptamana; imi e rusine sa spun asta, dar spun sa va puteti face o imagine de cat de mult sta el la tzitzi.
am avut vreo 2 zile fara lp, cam acum vreo 2 sapt, cand am scris entuziasmata aici, pe forum, dar din pacate au trecut repede :(( ; incepe sa planga la mine la piept, il tot mut de la unul la altul, pana cand nu mai vre deloc deloc, de incepe sa planga pana ramane fara aer; atunci ii dau formula; si in cateva randuri, dupa ce a papat de la mine, a mai papat chis 170 ml lp, dat in 3 transe (intre ele, bineintels pus din nou la tzitzi ---urlat ca din gura de sarpe :( )
si mie mi se pare ca mananc fffff mult! de la mine la fel, mananca, il aud cum inghite, dar de la un moment dat parca nici nu mai vrea sa traga asa tare;
una peste alta, zilnic papa cam 450 ml de lp; de dormit, asa s-a nascut, legat de gatu meu :imbratisare: ; la inceput a fost greu, cu refacerea dupa anstere, apoi mi-a placut, dar acum incep iar sa cedez...putin cate putin. ziua el doarme numai si numai cu tzitzi in gura! nu pot sa fac chiar nimic nimic! asa ii si la voi?
nu am vrut sa vb asa mult de noi...dar mi se pare ca situatiile noastre seaman destul d mult...si nu stiu ce as putea sa fac sa o imbunatatesc putin, sa nu ma mai simt atat de obosita psihic :-S
chiar azi am avut programare la policlinica, si are 4390g :x

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 12:50 pm        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
Cam asa si la noi! Ziua are momente (nu stiu daca mai mult de trei ore adunate) in care doarme balanganit in leagan, dar numai dupa ce e full de lapte.In greutate nu stiu cat a crescut, banuiesc ca destul dupa haine. La o luna avea 4000 gr deci crescuse cam 1 kg in prima luna, dar atunci nu manca asa cantitati de LP odata, dupa o luna a inceput nebunia.
Nu ma deranjeaza ca sta lipit de mine, e firesc, dar nu inteleg de ce nu e lapte daca el stimuleaza suficient. Aici ma blochez.Ceva e gresit.

_________________
Mami de Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (23 ianuarie 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 12:51 pm        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
Diana, somn nu am de unde ca-s cu toti trei acasa tot timpul. Poate de la toamna incolo. :D

_________________
Mami de Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (23 ianuarie 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 1:44 pm        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
si eu zic sa iei galactogil, pe sora mea cica a ajutat-o si galafor, mai e schinduful care face lapte mult.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 1:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
daca zici ca i s-a dat f mult LP in spital, e f posbil ca i s-a marit artificial stomacelul :(

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 5:20 pm        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
Astea zice-se ca-s foarte eficiente, in special picaturile. Nu mai stiu daca am citit sau mi-a zis careva ca in mai putin de 48 de ore pleznea de lapte.
http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_ ... +milk+plus

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 29, 2011 8:36 pm        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
La mine a mers Galafor foarte bine. Esti dispusa sa incerci ceva granule homeopate?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 30, 2011 7:16 am        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Metoclopramidul stiu ca poate avea niste efecte secundare destul de severe.
Poate incerci cu ce mai scriau fetele.
Va doresc laptic mult!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 30, 2011 8:49 am        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Christa daduse o reteta cu niste bilute facute din cereale, recomandate de moase ca maresc cantitatea de lapte. Am tradus-o pe p.com. Daca te intereseaza, o pot cauta. Insa e de munca, trebuie vreo 4 feluri de cereale, prajite, fierte, facut bile.

Iar referitor la faptul ca mananca mult lapte praf... eu stiu ca la laptele praf trebuie o anumita limitare (ceva cu celulele adipoase, care se dezvolta acum). Mai bun ar fi laptele PRE, ca ala nu are amidon si se poate da in cantitati nelimitate. Insa se digera mai usor si trebuie dat mai des. Si ... nici nu stiu daca se gaseste in Romania. Drept e ca ai spus cantitatile... nici nu stiu daca cantitatea respectiva e in limitele acelea sau ba....

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 30, 2011 10:06 am        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
inaioana scrie:
2.de data asta am implanturi mamare, pe care inainte nu le aveam.
Totusi ele sunt sub muschi, nu au afectat glanda deloc, drept dovada ca am produs totusi lapte si inca o fac, desi parca din ce in ce mai putin.


nu pot sa spun decat ca si eu am, tot sub muschi, si am lapte berechet, asa ca poti scoate asta din ecuatie ;-)

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 30, 2011 2:10 pm        Subiectul mesajului: Re: Of, mai sa pierd laptele 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
Va multumesc frumos pentru suport. :imbratisare2: De ieri pare sa se imbunatateasca usor situatia, eu zic ca e de la Metoclopramid. Am sa incerc sa restul remediilor si beau si ceai de lactatie in continuare. Revin cu updates. :)

_________________
Mami de Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (23 ianuarie 2011)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România