attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:22 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Mai 03, 2011 9:34 pm        Subiectul mesajului: Re: Mastita? 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
Sunt speriata ... in aceasta seara am simtit o usoara durere la sanul drept, ca o febra musculara. Am pus mana. Tare. O suprafata lunga de vreo 7 cm si lata de vreo 3 ...Nu e rosu. Nu am febra. Ma simt ok, chiar ok ca stare generala. Dar simt cum ma cuprinde panica. Am citit ce ati scris aici. l-am pus pe Patrick sa suga mult. M-am masat. Acum Patrick doarme. Am pus compresa rece. Cand se va trezi ii dau tot din sanul acesta? Sau ...
Mi-e ff frica :plang: :plang:

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 03, 2011 9:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Mastita? 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
Asa am simit si eu la prima tura.
Numai ca nu m-am priceput ce-i.
Da, da-i tot sanul acela. Pune varza, fa masaj.
am mai scris pe undeva ca eu puneam intr-un vas apa cat de calda puteam suporta si cu un prosop mic puneam comprese si masam mult si bine.
Panica nu prinde bine.
Curaj ca trece :imbratisare:

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 03, 2011 9:40 pm        Subiectul mesajului: Re: Mastita? 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
multumesc.
nu am varza acum :plang:
ma bag la un dus cald.

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 03, 2011 9:41 pm        Subiectul mesajului: Re: Mastita? 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
uite si aici, Cristine a trecut recent prin asta.
Trece! ;)
viewtopic.php?f=3&t=2306

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 03, 2011 10:37 pm        Subiectul mesajului: Re: Mastita? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
ah, dodo, curaj, nu te panica
eu mai mult eram speriata de ce putea sa se intample
varza a fost magica la mine
si suptul, desigur...
sanatate!

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 04, 2011 12:20 am        Subiectul mesajului: Re: Mastita? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
dodo
apa calda relaxeaza muschii, canalele se lagesc, laptele iese mai usor. deci cald inainte sa suga, sa scoata cat mai usor

apa rece strange si nu favorizeaza productia, deci dupa ce a supt incerci cu apa rece.


nu e nici o nenorocire, in cel mai rau caz se face infectie care trece cu antibiotic, safe pt bebe, suge oricum. nu ai de ce sa te sperii, ai aici o gramada de oameni ;). iar mastita nu e o nenorocire.

relaxeaza-te, da?

si un nurofen merge ca antiinflamator, daca simti ca o iei pe aratura psihic. dar n-ai de ce, vine si trece si noi suntem aici :)

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 04, 2011 8:53 am        Subiectul mesajului: Re: Mastita? 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
va multumesc tare, tare si va iubesc :imbratisare2: :iubire1: m-ati ajutat mult si doar stiind ca va sunteti si va pot intreba, ma pot plange voua si ma sfatuiti!
eu am stiut ce-i pt ca v-am citit pe voi :> tot timpul.
cred ca am acctionat la primul semn si e ok acum. dupa ce a supt aseara muuuult Patrick, am luat 1 paracetamol, un dus cald si masaj apoi compresa rece si m-am culcat. asteptand sa se trezeasca sa su din nou. si s-a trezit. la 6. a supt pana la 7 si ma tot pipai de atunci, nu mai este portiunea intarita. nu mai doare deloc. este posibil sa fi trecut asa repede? oricum am grija, imi aduce mama varza sa fie aici. sa pun varza daca nu mai doare?
aaaa acum Patrick e din nou la san. la celalalt ca era bomba, curgea deja ...
mai scriu cum sunt!
:imbratisare: pe toate

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 04, 2011 9:05 am        Subiectul mesajului: Re: Mastita? 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 19, 2009 10:01 am
Mesaje: 697
Localitate: Timis
Neata
Da, e posibil sa fi trecut. Mai verifica tu.
Si la mine au mers aceleasi metode.
Multa sanatate!


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 04, 2011 9:06 am        Subiectul mesajului: Re: Mastita? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 31, 2010 2:46 pm
Mesaje: 106
Localitate: Ploiesti
si eu am patit-o de curand, desi nu ma asteptam sa o mai patesc acum cu atata experienta. pana la urma i-am dat aproape toata ziua sa suga din stangul ca nu se mai dezumfla. si parca problema a aparut din senin... sau poate de oboseala.
eh, bine ca a trecut!
noroc cu voi ca am stiut despre ce-i vorba si ce sa fac :pupic1:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 04, 2011 9:51 am        Subiectul mesajului: Re: Mastita? 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
si eu am avut de curand probleme cu dreptul, nici nu am mai scris fiindca am stiut ce-i de facut de la primul disconfort. Numai ca puica mea nu suge din sanul cu necaz, nici prima oara cand am avut dureri nu a vrut sa suga decat din celalalt. Ori se suprara ca vine mai greu ori are lapticul alt gust, nu stiu exact. La dus sub jet de apa fierbinte la limita suportabilului am stors cat de mult s-a putut, cred ca vreo jumatate de ora. Apoi m-am culcat cu mandra si la trezire a supt din ala cu probleme. Apoi am sunat la mama si la soacramea si m-am dat mare ca ce bine m-am descurcat. :D

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Dec 16, 2012 5:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Mastita? 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
mastita nu e o nenorocire, dar... m-am saturat de ea!!!!!!!!!!!!!! Sase!! am facut cu Vlad, in 2 ani si zece luni, 2 deja cu piticul, trei luni. WTF?? Stiu s-o recunosc, s-o tratez. Stiu sa nu ma panichez si sa zac cuminte pana trece. Stiu sa ma ajut de bebe. Ce sa fac sa nu mai revina? :( M-am saturat de frisoane si junghiuri musculare si dureri de cap, si ...dureri. Alaptez in pozitii diferite, in general.
Am observat ca vine de obicei pe fondul slabiciunii organismului: ca e lipsa de somn, imunitatea jos... hop top si ea. Saptamana asta asta am fost raciti toti trei, doar eu cu ei acasa. Prima mastita cu Paul a fost imediat dupa cezariana, cand ma simteam foarte slabita. Ce pot sa fac sa nu se mai simta ca la ea acasa? O exista si alt motiv pt. care apare atat de des?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România