attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:25 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Dec 31, 2011 1:23 pm        Subiectul mesajului: Thrush? 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 31, 2011 2:53 am
Mesaje: 52
Localitate: Cluj Napoca
Buna,

Vin catre voi cu o problema usturatoare (la cel mai propriu sens :( ), poate ma puteti sfatui.
Sunt noua aici, va citesc doar de cateva zile....detalii despre noi am scris la Prezentare : http://attachmentparenting.ro/forum/viewtopic.php?f=11&t=2501

Pe scurt, bebe Vladut maine implineste 2 luni, este alaptat exclusiv si la cerere.Cererea lui e cam la 2h30-3h in timpul zilei si 3h30-5h noaptea. Au fost momente in care a cerut si dupa 1h de la ultimul alaptat si m-am conformat :D
In primele 3 saptamani ne-am chinuit amandoi foarte mult cu suptul fiindca nu reusea sa prinda sfarcul, sa formeze acel vid, dar am refuzat categoric lp (m-am si ciondanit cu asistentele in spital, poate am sa povestesc intr-o zi aici, dar deocamdata povestea a prea noua si-mi creste tensiunea de cate ori imi amintesc)...uneori dura si 1h30 pana reusea sa il ia in gurita si sa suga. Va dati seama ca la momentul respectiv eram distrusa - eu, care visam sa alaptez si nu concepeam in sarcina ideea ca nu o sa am lapte- sanii mei erau plini de lapte (trebuia sa ma mulg putin inainte de a-i da sa suga)....el plangea de foame chinuindu-se sa prinda sfarcul, eu plangeam de mila lui. Incet-incet timpul de chinuiala s-a redus la o jumatate de ora, apoi 20 min si tot asa, pana cand, intr-o zi, mi-a tresaltat inima de bucurie: Vladut prinsese sfarcul din prima :x Asa am scapat si de ragadele primelor 3 saptamani si, pret de cam 10 zile alaptatul a fost o placere. Insa, brusc, m-am trezit din nou cu rani dureroase; m-am gandit sa imi iau protectii de mameloane si cateva zile bune am alaptat cu ele asteptand sa ma vindec....nici vorba. Durerea era la fel de intensa, ba mai mult sfarcurile s-au fisurat infiorator, de data asta si la baza lor, astfel incat uneori am impresia ca imi vor cadea. Am dat mereu cu Garmastan, cu lapte propriu lasat sa se usuce pe sanii scosi la aer....nimic. Durerile si usturimea au devenit insuportabile (si sunt chiar rezistenta la durere...pe 1 August, la 20 si ceva de saptamani de sarcina, am suportat cu stoicism si fara calmante, doar 2 algocalmin intravenos, "nasterea" unei pietricele de la rinichi, dupa 4 zile de colica renala; a doua colica am facut-o cu 3 zile inainte de a naste) asa ca am inceput sa ma documentez. Si tot asa am ajuns la voi, de unde am aflat de site-ul LLL; am citit acolo partea pentru problemele sfarcurilor si incep sa cred ca e vorba de acel "trush", care la noi banuiesc ca e numit candidoza/afta. :-S
Acum:
- la controlul 6 saptamani mi s-au prescris 6 ovule intravaginale (nu imi amintesc numele :( ) deoarece aveam o f vaga senzatie de mancarime ( am un trecut consistent de lupta impotriva candidei, dar in ultimii aprox 3 ani nu am mai avut probleme).
- de 3 zile am o afta dureroasa in gura
- bebe e curat in gurita, nu am reusit sa depistez nimic suspect
- sanii mei arata si se simt exact ca in descrierea de pe site-ul LLL http://www.llli.org/faq/thrush.html
Ce ma sfatuiti sa fac? Nici nu stiu la ce gen de medic sa merg si daca ma va lua in serios. Glicerina boraxata recomandata peste tot pe internet e ok? Am ajuns sa nu pot adormi noaptea de durere, sa imi fie groaza de momentul alaptarii si nu vreau ca puiul meu sa simta asta :(
Multumesc anticipat pentru orice sfat.
O zi frumoasa

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Dec 31, 2011 1:42 pm        Subiectul mesajului: Re: Trush? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Raspund pe fuga si imi cer scuze pentru asta; sunt in varf de munte, cu semnal slab si fara tel. mobil.

E o posibila candida. Pe blogul meu atasatlasanulmamei.blogspot.com gasesti un articol despre cum ai putea trata candida - e greu de depistat.

Incearca sa-ti introduci sanii in apa sarata, cicatrizeaza si ajuta, apoi unsi cu lapte matern si cu lanolina. Glicerina boraxata intre timp s-a demonstrat a fi toxica, personal nu o mai recomand.

Alimentatia e un factor important in tratarea candidei; incearca sa o echilibrezi.


Nr. meu de tel este 0722509939; voi avea semnal la tel dupa 2 ianuarie, daca doresti putem sta de vorba. Ah, sunt consultanta LLL.

Sanatate multa!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 16, 2012 11:28 pm        Subiectul mesajului: Re: Thrush? 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 31, 2011 2:53 am
Mesaje: 52
Localitate: Cluj Napoca
rox,multumesc.
Am incercat si sfaturile tale - mai putin lanolina, pe care nu am reusit sa o procur - am fost si la ginecolog pt ca intre timp candida a ajuns si pe "acolo" :> . Fac tratament cu Clotrimazol ovule pt 12 zile, iar dr mi-a recomandat sa nu mai alaptez 3-4 zile,ci sa ma mulg si sa ii dau asa. Am pompat de mi-au sarit ochii vreo 2 zile (noaptea il puneam la san ca nu aveam nervi de muls), am incercat sa ii dau cu seringa dar se ineca non-stop, asa ca i-am dat din biberon. Tragea cu asa pofta din el ca-mi tremura inima ca nu va mai vrea san. Am renuntat si la muls + biberon, cand am vazut ca i se agravau cumplit crizele de colici si am decis sa suport durerea :( Vladut are un reflux gastro-esofagian extrem de pronuntat, vomita f mult si acid dupa mancare si cam la 40 -45 min de la alaptare incep gazele cu plans in hohote si tipat.Pediatra ne-a prescris Debridat 1,5ml de 3 ori pe zi, 20-30 min la verticala dupa-masa si apoi asezat pe partea stanga si observ ceva imbunatatiri in ce priveste regurgitatul,care s-a diminuat (gazele dureroase au ramas,din pacate)
Durerea mea este ca de cateva zile,de cand am inceput Debridatul, puiul meu vrea san la fiecare 2 ore, zi si noapte.O singura data, cand am facut cu cineva un drum cu masina, nu a mancat pret de 5 ore, dar a recuperat dupa.Sanii mei sunt extreeem de durerosi mai ales cu ritmul asta, de aceea vin cu urmatoarea intrebare - poate stupida, insa vreau sa ma linistesc - o fi un puseu de crestere la cele 11 saptamani ale puiului sau siropul ii face o pofta anormala de mancare? Tot cam de atunci s-a schimbat complet in privinta somnului de peste zi, in asa fel incat daca parasesc patul in timp ce doarme, dureaza maxim 10 min pana se trezeste plangand in hohote si cu mare greu reusesc sa il consolez.Si sugand cam 30 min la o masa, stand la verticala 20 min dupa, va dati seama cam cat apuca sa doarma daca suge tot la 2 ore si se tot trezeste. Nu apuc de multe ori sa merg la toaleta ca el se si trezeste plangand amarnic :tristuc: Astazi l-am scos afara in carucior in curte si a dormit 1h15...am apucat sa fac ceva prin casa cat de cat...cred ca ar mai fi dormit, dar l-am adus inauntru ca mi-era ca ingheata.(sunt la tara la munte)...

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 17, 2012 10:00 am        Subiectul mesajului: Re: Thrush? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
Lioness, poti sa incerci si uleiul de cocos (se gaseste la magazinele naturiste, si pe net - ma refer la cel care si miroase a cocos, nu cel dezodorizat) - este un bun antimicrobian, antiviral - si are o gramada de intrebuintari (calmeaza durerea mameloanelor, trateaza eritemul, crema de fata hidratanta etc etc - gasisem la un moment dat un site care trecea in revista peste 100 de intrebuinari ale uleiului de cocos). Mai poti incerca violetul de gentiana - dar pateaza cam mov gurita bebelului si hainele tale..pe site-ul lui jack newman si pe kellymom gasesti protoacoale pentru candida. Si extract de samburi de grefruit (grepfruit seed extract) - se gaseste la DM.
Despre cat de des vrea san bebe, mai bine nu-ti fa probleme. Mai ales daca are probleme de reflux, i-ar fi mai usor sa manace mai des si mai putin, sa se pastreze mai bine mancarea in burtica si sa nu suprasolicite stomacelul cu cantitati mari.
Lanolina pura ar trebui sa gasesti in famacie -marca Lasinoh si mai este inca una mai populara la noi dar nu-mi vine in minte. oricum, cere lanolina pura, are trebui sa gasesti.de nu, tot netu e baza.
si asa e cu bebe mici la somn, puiuta mea are 5 luni jumate si inca se trezeste un doi - mai mult de o ora nu doarme fara mine langa ea...la fel facea si Tudor, pana pe la 4 luni nu il puteam lasa jos din brate ca se trezea...de aceea sunt utile slingul/wrapul la casa omului - puiul doarme in voie, iar mama mai poate face una alta, sau macar se relxeaza pe net...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 17, 2012 10:43 am        Subiectul mesajului: Re: Thrush? 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 31, 2011 2:53 am
Mesaje: 52
Localitate: Cluj Napoca
Susurlet, multumesc pentru sfaturi, am sa intreb de Lasinoh cand reusesc sa ajung in oras. In Cluj am fost in vreo 10 farmacii, in majoritatea se uitau la mine ca la E.T., iar in cele cu laborator propriu mi s-a spus ca nu imi pot vinde asa, ci doar cu reteta si in combinatie cu alte medicamente :(
Despre suptul lui bebe....nu m-ar deranja deloc sa stea 24/24h cu sfarcul in gura, daca nu as avea durerile astea atroce si daca el nu ar suferi atat de mult dupa supt...mi se rupe inima cand il vad ca dupa aproape fiecare masa (exceptand noaptea) se chinuie :(

e-alice, iti multumesc din suflet pentru mesaj; din pacate ori sunt eu "inculta", ori nu stiu ce se intampla,dar nici picata cu ceara nu am gasit buton de reply la mesaj... Sunt foarte doritoare :D

O zi frumoasa!

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 17, 2012 10:55 am        Subiectul mesajului: Re: Thrush? 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
Lioness scrie:
e-alice, iti multumesc din suflet pentru mesaj; din pacate ori sunt eu "inculta", ori nu stiu ce se intampla,dar nici picata cu ceara nu am gasit buton de reply la mesaj... Sunt foarte doritoare :D

Presupun ca te referi la un mesaj privat. Buton de reply nu gasesti, ca la noi se cheama "raspunde". :D Il gasesti in partea de jos a mesajului, in dreapta, ai "citeaza" (ca si butoanele de la mesajele din forum) si "raspunde", tot de aceeasi marime. :)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 17, 2012 11:03 am        Subiectul mesajului: Re: Thrush? 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 31, 2011 2:53 am
Mesaje: 52
Localitate: Cluj Napoca
admin, nu esteee 8-} in stanga jos am 2 butoane: "profil" si "e-mail", iar in dreapta un "X" pt stergere si un "!" pentru raportare. Si da, e vorba de mesaj privat.
Ideea e ca am incercat si sa trimit mesaj nou si zicea ca sunt prea noua pe forum si nu pot :>

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 17, 2012 11:43 am        Subiectul mesajului: Re: Thrush? 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
Lioness scrie:
Ideea e ca am incercat si sa trimit mesaj nou si zicea ca sunt prea noua pe forum si nu pot :>

Oh da, atunci aia e cauza. :> Sorry for that, atunci mai trebuie sa activezi putin. :)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 17, 2012 9:13 pm        Subiectul mesajului: Re: Thrush? 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
:)) mai, ce faceti fetii, ii ingraditi dreptul la replica :D

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 18, 2012 3:42 pm        Subiectul mesajului: Re: Thrush? 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 31, 2011 2:53 am
Mesaje: 52
Localitate: Cluj Napoca
e-alice, inca tot nu-ti pot raspunde pe privat :plang: m-am documentat, la noi nu este, asa ca sunt foaaarte interesata de propunerea ta. :D cum vrei sa procedam?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 18, 2012 8:28 pm        Subiectul mesajului: Re: Thrush? 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
ursuroxana@yahoo.com :)
Am sa-ti trimit probabil crema mea. Da-mi datele tale pe adresa mea de mail, maine ma interesez daca am voie sa trimit crema prin posta sau curier...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 19, 2012 11:04 am        Subiectul mesajului: Re: Thrush? 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 31, 2011 2:53 am
Mesaje: 52
Localitate: Cluj Napoca
susurlet scrie:
Despre cat de des vrea san bebe, mai bine nu-ti fa probleme. Mai ales daca are probleme de reflux, i-ar fi mai usor sa manace mai des si mai putin, sa se pastreze mai bine mancarea in burtica si sa nu suprasolicite stomacelul cu cantitati mari.


Dar ce faci cand nu se opreste din supt? Ma explic: de cand puiul vrea san foarte des (initial nu vroia mai des de minim 2h-2h30...acum cere si la 45 min cateodata) a reinceput sa vomite mai mult si asta pt ca el nu se stie opri,adica ar suge non-stop, nu adoarme.Am facut proba,am zis sa-l las pana scuipa sfarcul....dupa 1h45 am cedat eu din cauza durerii...puiul era plin de lapte pe botic si in nas,de abia mai respira,dar el ar fi supt in continuare. Foarte rar protesteaza - si atunci il re-mufez - daca ii scot sanul din gura. Nedumerirea mea e: cum fac?cat il las sa suga si dupa cat timp sa il opresc? Asta-noapte de pe la 3 a scancit aproape non-stop de crampe si gaze la burtica (ieri seara a mancat ca un haplea, din ora in ora) si tot nu l-am putut calma decat cu san. Oare mai rau am facut? :-S
As aprecia ff mult niste sfaturi :>
O zi frumoasa!

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 19, 2012 1:48 pm        Subiectul mesajului: Re: Thrush? 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
Lioness scrie:
Asta-noapte de pe la 3 a scancit aproape non-stop de crampe si gaze la burtica (ieri seara a mancat ca un haplea, din ora in ora) si tot nu l-am putut calma decat cu san. Oare mai rau am facut? :-S
As aprecia ff mult niste sfaturi :>
O zi frumoasa!


E posibil sa fi mancat ceva ce l-a deranjat pe Vladut?
Sfaturi ... poate Rox sa intervina. Eu am doar "experienta alaptarii" celor 2 baieti ai mei. Diferita foarte de la unul la altul.

Eu iti doresc doar sa alaptezi cum iti doresti!

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 19, 2012 8:23 pm        Subiectul mesajului: Re: Thrush? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
Am aflat unde gasesti lanolina pura: marca purelan si lansinoh, amandoua la farmacia europa in manastur sau la aldedra...
despre cealalta problema - am avut-o si eu cu Tudor - ar fi stat si 24 h la san ..daca durerea e insuportabila, incearca sa limitezi suptul non-nutritiv, si sa-i oferi confort eventual cu un sling sau wrap...are o nevoie de supt puiul tau (cred ca toti o au...)..pitica mea se calmeaza cu degetul, altii cu suzeta, dar confortul suprem este sanul.o sa treceti de perioada asta si vor deveni si cererile mai distantate in timp...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 20, 2012 12:00 pm        Subiectul mesajului: Re: Thrush? 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 31, 2011 2:53 am
Mesaje: 52
Localitate: Cluj Napoca
dodosasha, nu am mancat nimic deosebit, sunt grijulie - mai ales stiind ca e sensibil - desi imi curg balele dupa putina varza murata 8-}

susurlet scrie:
Am aflat unde gasesti lanolina pura: marca purelan si lansinoh, amandoua la farmacia europa in manastur sau la aldedra...
despre cealalta problema - am avut-o si eu cu Tudor - ar fi stat si 24 h la san ..daca durerea e insuportabila, incearca sa limitezi suptul non-nutritiv, si sa-i oferi confort eventual cu un sling sau wrap...are o nevoie de supt puiul tau (cred ca toti o au...)..pitica mea se calmeaza cu degetul, altii cu suzeta, dar confortul suprem este sanul.o sa treceti de perioada asta si vor deveni si cererile mai distantate in timp...


susurlet, multumesc de pont :imbratisare2:
Cat despre supt non-nutritiv si limitarea lui....Vladut nu prea are asa ceva :-S mai face pauze de cateva secunde, max 1 min, dar, in rest toooot inghite. Intr-o vreme se mai consola cu suzeta (desi nu-mi place deloc ca a trebuit sa i-o dau :( ), acum nu o mai vrea deloc; degetul mi-l ia, suge cu putere si cand vede ca e "uscat", plange in hohote.Wrap-ul, intr-adevar, ne ajuta mult, il folosim de cand avea 2 saptamani.
Asa ca, nedumerirea mea ramane: cat il tin la san,daca nu se opreste singur? Atat de mult lapte inghitit nu ii face aciditate si mai mare? (a reinceput regurgitatul masiv)...mi-e sa nu ii fac mai mult rau la stomacel decat bine :-S

_________________
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România