attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 8:20 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Sep 08, 2010 10:34 pm        Subiectul mesajului: pot sa iau Duphaston daca alaptez? 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 21, 2010 8:17 am
Mesaje: 94
Va rog mult sa ma ajutati. Sunt sigura ca nu era necesar sa deschid un subiect nou si ca daca as fi avut putin mai mult timp la dispozitie as fi gasit raspunsul, dar nu mai pot sta in seara asta si zilele urmatoare nu voi avea prea mult acces la internet.
Alaptez de un an si 7 luni si am fost la control ginecologic astazi pentru o foarte usoara sangerare. Mi s-a spus ca am un chist micut pe ovar si sa iau Duphaston. Desi i-am spus la inceputul controlului ca alaptez am uitat sa intreb la final daca pot sa iau Duphastonul si am senzatia ca nu a bagat prea mult de seama faptul ca alaptez.
Pot sa-l iau? e sigur pentru fetita mea? nici la tratament nu as renunta, ca nu stiu cum evolueaza, si nici nu stiu prea bine cum sta treaba cu chisturile astea, dar nici nu pot sa o intarc asa de pe o zi pe alta.
Multumesc pentru raspunsuri.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 14, 2010 11:22 pm        Subiectul mesajului: Re: pot sa iau Duphaston daca alaptez? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
tango, banuiesc ca ai aflat pana acum.
mie mi a spus un dr ca peste 2 ani pot sa iau aproape orice pt ca oricum nu mai are cum sa i faca rau copilului pt ca e f mare si nici nu mai suge exclusiv.

sper ca ati rezolvat deja :)

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 14, 2010 11:33 pm        Subiectul mesajului: Re: pot sa iau Duphaston daca alaptez? 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
diana scrie:
mie mi a spus un dr ca peste 2 ani pot sa iau aproape orice pt ca oricum nu mai are cum sa i faca rau copilului pt ca e f mare si nici nu mai suge exclusiv.

Eu nu stiu ce sa zic referitor la asta, pentru ca dermatologul meu a refuzat inca sa imi dea un antibiotic cand am fost ultima oara la control (ma tratez cu o alta alifie, dar cica antibioticul ar fi picatura care umple paharul tratamentului :D), desi i-am spus ca in primul rand si asa abia mai cere, si in al doilea rand si asa am impresia ca nu mai vine deloc lapte, dar el a spus ca nu vrea sa riste ...

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Sep 15, 2010 12:35 am        Subiectul mesajului: Re: pot sa iau Duphaston daca alaptez? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
eh, eu eram in crize de eliminat pietre la rinichi (am nascut inca o data in ziua aia, fara epidurala...) plus infectie urinara si crede-ma ca chiar am vrut sa l cred.

plus ca, daca si copilul poate lua acel medicament, nu vad de ce n-ar putea sa l primeasca prin lapte.



si in alta ordine de idei, bine ca fata a scris acum 2 sapt si acu' te ai trezit :D puteam sa jur, cand am vazut christa la sanatate, ca aici ai scris :P

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Sep 15, 2010 7:19 am        Subiectul mesajului: Re: pot sa iau Duphaston daca alaptez? 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 21, 2010 8:17 am
Mesaje: 94
Multumesc pentru raspunsuri. M-a ajutat Rox foarte mult cu sfaturi si link-uri referitoare la medicatia in alaptare. Am luat decizia sa alaptez in continuare, este marisoara, laptele matern nu mai este de baza in alimentatia ei, tratamentul ar de 10 zile pentru inceput si am gasit pe unul dintre site-urile trimise de Rox informatii care spuneau ca progesteronul nu are efect asupra copilului alaptat.
Vreau sa cred cu tarie ca nu ii fac mai mult rau decat bine, in conditiile in care e prea atasata de san ca sa o intarc brusc acum. Am incercat o intarcare treptata, dar mi s-a rupt inima cabd am vazut-o cat de mult suferea dupa tzatza.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Sep 25, 2010 9:39 pm        Subiectul mesajului: Re: pot sa iau Duphaston daca alaptez? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
TANGO, tu erai.....
Ma bucur ca ai ales sa alaptezi in continuare!
Sanatate multa!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 28, 2010 8:13 am        Subiectul mesajului: Re: pot sa iau Duphaston daca alaptez? 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 21, 2010 8:17 am
Mesaje: 94
eu eram :)
scuze ca nu reusesc sa incep si sa sustin o coversatie :> , dar chiar nu am timp. Incerc sa fac mai multe lucruri deodata si incerc sa le fac si bine, dar pierd cate ceva pe parcurs.
Da, alaptez in continuare, un site dintre cele trimise care parea chiar documentat spunea ca nu are efect asupra copilului, apoi m-am gandit ca progesteron au si anticonceptionalele recpmandate in alaptare si factirul de cisiv a fost piticuta mea care nu se lasa asa usor convinsa sa renunte la san.
Si daca tot am inceput sa scriu si doarme si fata cred ca e cazut sa-ti multumesc si pe forum, sa ma vada toata lumea, pentru sfaturile in privinta alaptarii.
Daca nu erai tu si alte cateva fete pe forumul parinti sigur nu alaptam si sigur nu atat. Si nu pentru ca nu as fi vrut ci pentru ca nu avea cine sa ma ajute. Toti cei de langa mine, incepand cu mama si cu medicul de familie imi spuneau ca trebuie sa-i completez cu lapte praf ca moare copilul de foame. Singurul care m-a sustinut a fost sotul meu si care ma sustine in continuare. Nu as fi crezut niciodata ca pe internet poti gasi sfaturi mai competente si mai documentate decat la medici si asistente dar din pacate asta e adevarul. Si nu as fi crezut ca voi ignora sfatul medicului si voi face dupa sfaturi gasite de mine, si culmea, sa mai si functioneze.
Dar se pare ca experienta de a avea un copil m-a schimbat, si ma gandesc acum cat de mult am evoluat si am crescut si eu langa ea. Dintr-o persoana docila, care urma regulile societatii crezand ca asa e bine si care nu s-a opus niciodata acum vad ca pot avea opinii diferite de cei din jur si pot sa imi sustin cauza. Nu imi este usor, am in continuare multe conflicte interioare, dar reusesc cu ajutorul vostru si al fetei mele.
Acum legat de alaptat, din pacate m-am trezit tarziu sa constientizez ca e ok alaptatul prelungit si aproape toata perioada de alaptare s-a facut cu groaza la gandul ca va trebui sa o intarc (stiu, am spus ca am inceput sa trec peste regulile societatii, dar nu e asa usor sa te schimbi).
Si acum stau iar in cumpana. Nu stiu de ce dar parca s-au adunat multe probleme de sanatate, marunte dar multe. Si tot nu mi-e bine la gandul ca ceva, ceva, din toate medicamentele luate ajung si la ea. Adica: am luat picaturi antibiotic pentru o conjunctivita, iau seretide pufuri pentru astm bronsic, duphaston pentru chistul ovarian. Si se pare ca am o anexita, daca se confirma diagnosticul posibil sa trec pe antibiotic injectabil si chiar nu stiu ce sa ma mai fac atunci. :(
M-am intins o gramada, e cel mai lung post al meu, sper sa aiba cineva rabdare sa-l citeasca.
Si va multumesc inca odata ca existati, am descoperit o alta lume care mi se potriveste :imbratisare2:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România