attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 4:10 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Feb 26, 2008 10:49 pm        Subiectul mesajului: breast crawl 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
http://breastcrawl.org/

Every newborn, when placed on the mother’s abdomen, soon after birth,
has the ability to find its mother’s breast all on its own and to decide
when to take the first breastfeed. This is called the ‘Breast Crawl’.


fenomenal!

pe Felix mi l-au pus pe pantec la vreo 15 minute de la nastere si stateam si ne uitam la el, ne minunam ce am facut
eu am uitat sa-l pun la san, era senin
si candva, nu stiu cand (intre timp ne-au scos si din sala de nasteri, in rezerva de langa) l-am vazut ca se tara, linistit, dar decis
si abia acum realizez ce impact a avut asupra mea sa-l vad puternic, determinat, decis
practic s-a tarat aproximatin 20cm ca sa ajunga la san, sa-l prinda

cu Bendis lucrurile au stat putin divers
ea mi-a fost luata primele 2 ore, dupa au acceptat sa mi-o dea pentru scurt timp, dar mi-au luat-o din nou
au pus-o pe o masuta cu burta in jos pentru a o asculta la plamani
si ea se ridica, se ridica in patru labute si pleca, pica si se ridica si cauta ceva ce nu gasea, pica si plangea

si ce pacat ca atatia copiii sunt privati de o aceasta experienta a vietii
si ce pacat ca mamelor li se fura aceste experiente mult importante si pentru ele
practic este acel avans de putere, determinare, incredere in ea si in copilul care isi demonstreaza competenta pentru a infrunta dificultatile din primele luni de dupa nastere

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 26, 2008 11:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
:)
eu imi amintesc ca mi l-au dat imediat dupa nastere, cald, lipicios, alunecind pe pielea mea...
si eu eram disperata, ii tot intindeam sinul cu disperare
si moasele zimbeau, mi-au zis doar sa mai astept, caci va decide el singur cind va avea nevoie de sin....si a trebuit sa astept citeva minute bune
si pina una-alta, ne exploram toti trei cu privirile...
a mincat si a dormit, cu el adormit in brate am urcat in salon
si a trebuit sa astept pina seara la 23h ca sa manince cu adevarat...dar si cind a inceput, nu s-a mai oprit! gasise in sfirsit explicatia exacta, la ce serveste sinul, si a ramas agatat acolo toata noaptea
a doua noapte la fel, zilele urmatoare la fel

ce-mi rascolesti amintiri, Andreina! si ce placere imi face sa revad toate acestea... :iubire1:


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 12:40 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
;( mie nici nu mi l-au pus pe burta ;( am nascut seara la 7 si mi l-au adus..dimineata la 10 :((((( tarziu m-am prins si de ce. l-au zgariat la manuta, si acum are un semn care ii tot creste...eu nu l-am simtit atunci, mi l-au dat doar sa-l pup si l-au luat...doamne..cat de naiva eram..cate nici nu-mi treceau prin cap....asa tare ma dor lucrurile astea.;(

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 1:30 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
uite, asta eu nu pot sa o inteleg si nici sa o accept, separarea aceasta a mamei de bebelus in primele ore, uneori primele zile ;(
cind de fapt atunci se stabileste primul contact, magnific, se pun bazele unei relatii...si apoi, bebelusul acesta, il astepti cu infiorare 9 luni, iti pui mii de intrebari, astepti sa il vezi, sa il simti...si tocmai atunci ti se lasa doar citeva minute la dispozitie, pe ici, pe colo...
in Ro ramine inca prea medicalizata nasterea cred :tristuc:

eu am avut deja norocul sa fiu intr-o maternitate pro alaptare....si deci pentru ei, primul contact, primele minute petrecute impreuna, prima alaptare erau esentiale
asa ca echipa medicala s-a facut discreta, eram doar noi trei, momente magice in care ne studiam si ne cunoasteam, aveam ochii in lacrimi si plingeam si rideam ca in transa
mult mai tirziu au venit sa il ia pentru primele ingrijiri , si minutele alea mi s-au parut o vesnicie


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 2:00 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
si eu inca am avut noroc :( in bucuresti, in majoritatea spitalelor nu vezi copilul in primele zile decat la alaptat. cat te lasa alea sa stai, ca nu poti sa stai nici o vesnicie acolo...:( si dupa..direct acasa...

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 2:42 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
ingrozitor
desi stiu, am mai auzit asta de nenumarate ori, mi se pare ingrozitor
mie mi l-au luat pentru doua zile in neonatologie si eram nebuna de durere, de plins, ca si cum ar fi fost marea despartire....desi aveam posibilitatea sa stau toata ziua (si toata noaptea daca m-ar fi lasat starea de oboseala :tristuc: ) cu el acolo...insa eram separati de geamurile reci ale incubatorului; il aveam in brate doar pentru alaptat, schimbat si baie...asa ca cea mai mare fericire a fost cind acele doua zile s-au terminat, cind l-am avut din nou 24/24 cu mine....V zimbea si imi zicea sa il mai las sa respire sau sa accept sa il tina si el in brate cind era adormit


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 2:57 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
N-am avut-o nici eu pe Alla pe burta dupa ce s-a nascut, din cauza ca avusese circulara de cordon si era toata albastrica :( Dupa ce au eliberat-o si a reusit sa respire mi-au aratat-o si s-au dus cu ea la terapie intensiva unde a stat la oxigen; Dragosh tot facea ture de la ea la mine sa-mi spuna ce-i mai fac. Pe urma a stat cu noi tot timpul, cu exceptia primei nopti (asa-i politica clinicii, insa daca mi-ar fi trecut prin cap sa o cer, sunt sigura ca ar fi lasat-o si atunci cu noi :( ).

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 4:17 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
mda ... pe burta nu mi l-au putut pune pt ca am nascut prin cezariana DAR avand epidurala mi l-a aratat medicul (un doctor tare bun) inainte de a-i taia cordonul ombilical si l-am mangaiat doar in timp ce-l lua medicul neonatolog sa-l curete undeva pe o masa in dreapta mea. medicul mi-a zis ca e vorbaret ca mine (are dreptate) pt ca a inceput sa tipe ff tare inainte de a-l scoate complet din burta mea. haios a fost si in timp ce-l ingrijea medicul neonatolog cand a facut pipi pe dansa, chiar pe piept.
in schimb mi l-au adus repede (avand in vedere practicile din marea majoritate a maternitatilor din Ro) la san, cam la doua ore de la nastere.
i-am spus atunci capsunica ca era micut si a cascat o gurita maaare ca sa prinda bine sanul din prima. el sugea linistit, mie imi curgeau lacrimile pe obraji iar tati era in stare de euforie - soc ... nu a putut scoate un sunet minute bune.
ce amintiri frumoase ...

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 02, 2008 1:24 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
david..doar mi l au aratat, mi l au adus apoi dupa 2 ore in camera, l am pus la san cam vreo ora si jumatate :) ,iar mi l au luat si l au adus abia dimineata (s a nascut la 23.55)...din fericire l am avut apoi langa mine cele 3 zile cat am stat in spital(Universitar din Bucuresti)

tomita...i au pus un scutec pe el si mi l au pus pe burtica imediat...ne au lasat asa vreo 10 minute si abia apoi au taiat cordonul.L au luat sa l spele etc si apoi l au dat sotului, care participase la nastere. Nu m am simtit in stare sa l alaptez imediat dupa din pacate...nici nu mai judecam bine in mom alea, nasterea a fost ff grea...caci nimeni nu se asteptase ca motanul meu sa aibe 4.040 :) , asa ca l a tinut tati in brate vreo 15, 20 de min...l am pus la titi apoi, a adormit cam in 20 de minute....si am facut nana toti 3, in camera unde nascusem, asistentele au stins din becuri si ne au lasat singurei (toma s a nascut la 3.50)...au fost asa de minunate momentele de dupa(doctorita, asistentele, oameni inimosi si calzi, o camera atat de frumoasa....cata diferenta fata de nasterea lui dav, iar faptul ca bogdan mi a putut fi alaturi tot timpul m a ajutat enorm, desi nasterea in sine a fost f grea ), i am simtit insa f tare lipsa lui david, ramas acasa cu buni...

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 03, 2008 1:21 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Atat de frumos povestiti primele clipe!Ceva unic! :iubire1:

Din pacate, pe mine ma apuca nervii la gandul ca nu mi l-au pus pe piept atunci cand s-a nascut.
Am vazut cum medicul tinea in palme un ghemotoc rosu, cu gura mare, cu un cordon dupa el (si realizez de abia acum ca nu i s-a taiat imediat ce a iesit din burta si asta ma bucura!).L-a ridicat in sus, eu am ridicat bratzele dupa el dar...........doar sa-l privesc am putut.Atunci am cerut telefonul meu mobil (era la 1 m de mine!) care avea aparat foto cu gandul sa imortalizez primele clipe.Si mi s-a replicat ca alta treaba nu am :nein:
A urmat taierea cordonului, punerea bebeului pe masa pentru a fi aspirat.Medicul urla ca nu poate aspira din cauza ca firul care facea legatura la aparat era pe jos :tristuc: Deja fierbeam! ;(
Dupa aspirare m-am trezit cu zeci de intrebari puse d eo asistenta despre analizele mele din sarcina, daca am avut infectii ceva etcDeja eram bulversata ca nu imi vedeam copilul de atata lume din jurul lui.Il auzeam doar plangand si deja aveam o suita de ganduri negre. :( .......
Mi l-au adus dupa cateva ore, in salonul plin de lauze si femei gravide.
L-am pus la san pur si simplu.L-am lasat sa gaseasca sfarcul singur.A facut-o cu o miscare de cap pe care o am in minte si care se repeta si acum cand vrea sa suga.
Avea o boneta patata cu culoare albastra, mult prea mare pentru el, care il deranja cand sugea.
Pe atunci eram nula in detinerea informatiilor despre nastere, alaptare, crescut copil etc Si ma gandesc, iar, la vorba cea.....da-mi, Doamne, mintea cea de pe urma..........

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 04, 2008 11:58 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
rox scrie:

Pe atunci eram nula in detinerea informatiilor despre nastere, alaptare, crescut copil etc Si ma gandesc, iar, la vorba cea.....da-mi, Doamne, mintea cea de pe urma..........

No haideti sa va spun ce-am fost eu in stare sa fac. Am nascul la 10 seara, iar moasa a fost o verisoara de-a mamei. Mi-au pus-o pe piept putin dupa care au dus-o ca pe restul bebe-ilor la neonatologie pana a doua zi dimineata. Toata nopatea n-am dormit, dar nu m-am gandit ft mult la ea ci la faptul ca a nasterea trecut cu bine. ma simteam usurata. A doua zi dimineata am primit toate copilasii . Dormea si eu ma uitam la ea cat de frumoasa era. Si dupa un timp a venit o asisitenta ni i-a pus la san . Abia la 10 ore de la nastere am pus-o la san. Apoi au inceput durerile ingrozitoare de sani, de la supt, cand mi-o puneau sau o puneam eu, dar preferam s-o puna vreo asistenta, eu ma muscam de mana de durere. Asa ca la sfatul moasei (repet, eram nula si-o credeam pe moasa, ca doar are experienta, nu?) [u]am dat bani unei asistente s-o mai duca o noapte.[u].Da, asta am facut caci moasa a zis ca mai bine sa fac acum pauza sa se vindece sanii. Dar n-am putut dormi, am mers s-o vad insa dormeau toti bebe-i beton caci le dadeau l praf. Apoi am stat 2 zile si-o noapte cu ea iar cand sa plecam a facut icter si-au dus-o 2 nopti la lampa cu lumina. Eram mai multe mamici cu copii cu icter si le rugam sa ni-i aduca noaptea la san, dar ii aduceau doar ziua. Si uite asa au trecut 6 zile si am ajuns acasa. Si dupa nu i-am dat sa suga cat ar fi vrut. Ca nu puteam de durere, dar stiu ca asta ar fi vrut, sa stea mult cu sanul in gurita. Si nu am putut face asta pentru ea. Probabil de aceea recupereaza acum din greu ;D , ziua, noaptea, tot timpul. Bravo ei.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 05, 2008 12:25 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
Citat:
mariana scrie:
rox scrie:

Pe atunci eram nula in detinerea informatiilor despre nastere, alaptare, crescut copil etc Si ma gandesc, iar, la vorba cea.....da-mi, Doamne, mintea cea de pe urma..........

No haideti sa va spun ce-am fost eu in stare sa fac.


Eu l-am primit in brate imediat (ce i-a taiat cordonul ;( ) si tin minte ca s-a oprit din plans cand i-am vorbit O:-) , pe urma l-a luat ostretica si impreuna cu sotul meu l-au dus sa-l spele-cantareasca-masoare-samd... fericitul tata a asistat la absolut tot ;) .
Pe urma mi l-au adus imediat in salon si mi-au zis ca daca plange sa le chem sa ma ajute sa-l pun la san. Si eu l-am lasat sa doarma vreo 2-3 ore, admirandu-l intr-una, incercam sa vad cu cine seamana 8-| , chestii d-astea, porcarii, desi copilul tot cauta in somn cu gurita sanul... eu imi ziceam ce dragalas e! Si abia dupa ce s-a trezit de-a binelea si a inceput sa planga mi-am zis ca e timpul sa-l pun la san :( ;( .
Si ma mai si gandeam ca de-aia doarme atata ca e obosit copilul, ca doar abia s-a nascut, nu? @-)
Pe langa ca eram incepatoare, mai eram si ignoranta!! :capdezid: :capdezid: :capdezid:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 05, 2008 11:33 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 pm
Mesaje: 461
ceva asemanator:
http://www.youtube.com/watch?v=yI9NEV8H ... re=related
edit: accesand link-ul nu-mi apare clipul. fi-mi-ar tehnica de ras! :oops: de ce nu se pot sterge mesajele?


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 05, 2008 11:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
mariana, 10 ore? pfua..pai tu ai fost desteapta...eu l-am pus la o zi jumate ;( eram atat de..nu stiu..era totul ireal..stiam ca vreau sa-l alaptez dar nu m-am gandit deloc la asta...pur si simplu eram pe alta lume..cred ca daca aveam acel prim contact cu el lucrurile ar fi stat cu totul altfel. si acum ma apuca plansul cand ma gandesc..eu am facut nenorocita aia de epidurala, si el era bleg dupa...am nascut seara la 7 si mi l-au adus in camera dim la 10. si pt ca facusem epidurala, la 3h venea o asistenta sa aduca un pic de lapte praf. pe care i-l dadeam cu lingurita (norocul meu..) si lua max o lingurita si adormea. si eu...efectiv nu m-am gandit. eram pe alta planeta. norocul meu a fost ca noaptea a venit o asist (pe care toti o injurau ca-i a dracului...va prindeti imediat de ce..) si a vazut-o pe mama dandu-i cu lingurita. si a zic NUUUUU! DE CE NU IL PUNETI LA SAN?

am inlemnit. a fost prima oara cand mi-am dat seama. a...la san..da. CUM? in noaptea aia a supt 1,5h, non stop. cate 15 min pe san, il schimbam la celalat....

imi pare atat de rau..am ratat niste momente atat de importante, si e a doua oara cand imi fac curaj sa vb despre ziua aia (i-am mai spus lui alex acum vreo saptamana si nu ii venea sa creada. cum adica nu l-ai pus la san? io-te..asa..de proasta ;( ) si e atat de dureros..si acum.. ;(

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 07, 2008 10:51 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 pm
Mesaje: 461
iulia scrie:
ceva asemanator:
http://www.youtube.com/watch?v=yI9NEV8H ... re=related
edit: accesand link-ul nu-mi apare clipul. fi-mi-ar tehnica de ras! :oops: de ce nu se pot sterge mesajele?

intrucat am intarziat macar cu modificarea mesajului, completez:

in clip erau si ceva comentarii. se afirma ca, imediat dupa nastere, copilul are deplina capacitate de a se tara pe corpul mamei (skin to skin) si de a gasi sanul. cu cat se intarzie primul supt, cu atat aceasta capacitate (sau dorinta?) a nou-nascutului scade, astfel incat, dupa 10 ore, el nu mai schiteaza nici un gest in acest sens, din proprie initiativa. suge daca este pus la san de catre mama sa.


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România