attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:25 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Mai 25, 2011 4:21 pm        Subiectul mesajului: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 30, 2010 3:09 pm
Mesaje: 32
Yahoo Messenger: stefi_cc@yahoo.com
Localitate: Brasov
Buna fetelor,

ma confrunt cu o problema putin neobisnuita... Am mai scris mai demult ca nu reusesc sa o diversific pe fetita mea. Nici acum, la aproape 1 an, nu mananca decat cereale, fructe, branza de vaci si cateodata ou. Mancarea de baza e inca laptele meu. :tzitzi: In timpul zilei incerc sa-i dau diverse alimente, dar ea incepe sa planga si pana la urma tot tzitzi trebuie sa-i dau. Noaptea se trezeste de vreo 5-6 ori sa suga. Si acum intervine problema: :) Are 12 kg si este cam grasuta. Stiu ca de obicei problemele parintilor sunt legate de greutatea mica a bebelusilor alaptati, insa iata ca noi suntem in extrema cealalata.

Vreau sa va intreb daca poate sa devina supraponderala sau obeza mai incolo, dat fiind faptul ca acum este peste greutatea normala?

Ea este un copil extrem de activ, inca nu merge singura, insa nu sta o clipa, mereu se catara pe ceva, merge tinandu-se de mobila, sare...

Nu stiu cum de ea s-a pufosit asa :D fiindca eu sunt slabuta si nici nu prea mananc.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 25, 2011 4:46 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
de la cereale?!

eu nu am folosit cereale instant deloc, nu le vad rostul nutritional...imi pare ca umfla copiii exact asa cum se umfla ele in lichid. bineinteles perceptia mea nu e bazata pe nicio dovada stiintifica asadar probabil aiurez cu gratie! cereale ii dau acum daca imi cere de la mine, dar cereale integrale, neprelucrate pe care le las la inmuiat. si le mananca binisor (bine, 3-4 lingurite, ca asta-i ratia ei :D )

si, ca sa te linistesc, meniul vostru inainte de un an e muuult mai diversificat decat era al nostru :D

nu stiu ce sa zic de greutate...conteaza si cu cat s-a nascut f mult, nu doar cate kg are. daca a avut 4 kile la nastere 12 kg la un an sunt absolut perfecte. se mai "depufoseazz" ea cand incepe sa mearga, de asta fii sigura ;)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 25, 2011 4:56 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
nu! nu ma pune sa caut linkuri :D

d avea 10,8 kg inainte de 6 luni, la 1 an avea peste 13 kg, nu mai stiu exact cat. si sugea intr o veselie.

la 4 ani juma are 22 kg, a avut si 24, dar cam asta e greutatea de 2 ani incoace. arata perfect :)

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 25, 2011 5:04 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 30, 2010 3:09 pm
Mesaje: 32
Yahoo Messenger: stefi_cc@yahoo.com
Localitate: Brasov
si eu ii dau tot cereale integrale, nu stiu cum sunt cele instant si oricum, nu le mananca. Am nascut-o cu 3100g, deci normal. Ea a luat mult in greutate si in primele 6 luni, cand era alaptata exclusiv.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 25, 2011 5:40 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
mira scrie:
daca a avut 4 kile la nastere 12 kg la un an sunt absolut perfecte.

Apoi fiica-mea s-a nascut cu 4010 g si la un an avea 8250 g. :P Si nici macar nu arata "schiloada".

Acum (peste nici 2 luni face 5 ani) are in jur de vreo 18 kg la 108 cm.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 25, 2011 5:54 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 19, 2009 10:01 am
Mesaje: 697
Localitate: Timis
Si eu zic ca si fetele, sa nu te ingrijorezi.
Si omuletul meu avea mai bine de 10 kg la 8, 9 luni si era pufos rau. Mancare nu prea-i placea si nici cereale. Mai gusta cate un fruct de la noi, dar doar gusta, nu era vorba de-o masa. Acu, la 1 an si 10 luni are 14 kg. Dupa 1 an nu a mai pus asa de mult si dupa ce a inceput sa mearga, n-a mai fost pufos deloc. deci, nu-ti fa griji si lasa copila sa pape titi cat pofteste.


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 25, 2011 7:09 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
kitty, si Filip a fost si este in clubul pufosilor :D- la 6 luni avea 10 kg, la1 an avea 12 si ceva.
Micuta ta mananca destule alimente, caci stiu situatii de alaptare aproape exclusiva la varsta aceea

Daca tu esti ok si alaptarea decurge lin pentru amandoua :iubire1:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 25, 2011 7:46 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
kitty, am gasit ceva si cred ca te poti relaxa =))
http://web.de/magazine/gesundheit/bilde ... #.A1000107
(are 2 ani, titlul era ca "fetita de 2 ani slabeste 16 kg", ma gandeam ca daca fiica-mea la doi ani slabea 16 kg atunci nu mai ramanea nimic din ea :)), da' asta a avut peste 46 :o).

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 25, 2011 9:08 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Christa scrie:
mira scrie:
daca a avut 4 kile la nastere 12 kg la un an sunt absolut perfecte.

Apoi fiica-mea s-a nascut cu 4010 g si la un an avea 8250 g. :P Si nici macar nu arata "schiloada".

Acum (peste nici 2 luni face 5 ani) are in jur de vreo 18 kg la 108 cm.

ah, io doar o incurajam pe ea, ca nu mi se pare a fi o problema, nu ca asa ar trebui sa fie musai. de altfel si noi tot categoria tantar suntem :D de 2 zile de cand a inceput sa manance parca trecem la musca, totusi :ranjet1:

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 10:12 am        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 30, 2010 3:09 pm
Mesaje: 32
Yahoo Messenger: stefi_cc@yahoo.com
Localitate: Brasov
Multumesc fetelor pentru incurajari :imbratisare: :imbratisare: :imbratisare: :imbratisare2:

Ma ingrijora foarte mult fiindca este cea mai grasuta dintre copiii pe care ii cunoastem. Insa peste tot am citit si auzit ca laptele matern protejeaza impotriva obezitatii.

Dar am intrebat-o pe dr Culcer pe la 6 luni despre asta, cand a fost un seminar la Brasov si ea a zis sa mai raresc alaptatul, asta fiindca i-am zis ca o alaptam de fiecare data cand maraia sau plangea. Nu a putut nici ea sa-mi dea un raspuns clar. In cartea Alethei Solter am citit ca alaptatul ar putea deveni un comportament de control, ceea ce la noi este din plin :D ... adica nu adoarme deloc daca nu-i dau tzitzi, nici ziua, nici noaptea. Altfel nu reusesc sa o culc.

In rest e un copil extrem de activ, dupa cum am spus :saritura:

Noaptea cateodata nici nu stiu cand suge, ma trezesc dimineata in diverse pozitii contorsionate. :D

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 10:16 am        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 30, 2010 3:09 pm
Mesaje: 32
Yahoo Messenger: stefi_cc@yahoo.com
Localitate: Brasov
Vai Christa bietul copil cat de umflatel era!!! :( :o

Doamne cu ce l-or fi hranit?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 12:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Scrie in articol ca se pare ca avea niste probleme de asimilare. De hranit nu il hraneau ei foarte sanatos ca sunt foarte foarte saraci.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 12:50 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
nici la noi nu se pune problema de adormit fara tzitzi. dar mie asa imi pare cel mai simplu, la ce sa-mi bat capul? :))

dar sa vezi comedie, cu nasa adoarme fara stres, pune capul pe umar si nani nani :o ceea ce ma bucura mult, cu ea va sta din toamna cateva ore pe zi :)

eu...nici n-are rost sa incerc, cred ca mi-ar trage o palma de-as indrazni s-o privez de tzitzi =)) da cand nu-i tzitzi se adapteaza mult mai usor decat mi-as fi inchipuit :o

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 1:52 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 27, 2010 6:20 pm
Mesaje: 83
Pe kellymom scrie ca alaptatul scade riscul obezitatii si ca luat in greutate f mult la copiii alaptati poate fi determinat genetic sau de supraproductie din partea mamei. Dar ca nu sunt probleme in general, ca oricum dupa ce devin mai activi si incep mai bine diversificarea mai "slabesc".
Eu zic ca n-ai de ce te stresa.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 1:57 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptarea poate determina obezitate? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
no, aveam si eu link-uri candva, un studiu condus in bielorusia, copiii plini hraniti la san n-au nicio sansa sa devina obezi
a mea se rostogolea intr-o perioada, poate-si aduce aminte christa cand ca ea radea, lol, acum sigur are mari sanse sa faca o cariera in modeling, eu ma tot intreb um se tine pe picioare, are mai mult bete decat maini si picioare, habar n-am cat cantareste, o sa vad, inalta e de 111cm...

ah, felix e mai tot tipul pe 95 percentile ca si greutate, ar trebui sa fie nitel obez cand se aude asta, dar e inat si robust, gras niidecum....

dar eu sunt si rau antipatica, au fructe in casa, le fac prajituri, biscuiti io cu manutele mele, iar ai mei prunci ma detesta ca nu le cumpar bomboane colorate, o sa le treaca .....

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România