attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:12 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 10:56 am        Subiectul mesajului: Canal infundat??? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
salutare,
sa va povestesc:
ieri dimineata m-am trezit cu sanul drept (singurul cu care alaptez) cu niste dureri ingrozitoare, de zici ca m-a batut cineva cu parul. Am zis ca oi fi dormit pe san si ma doare vreun muschi, mi s.a mai intamplat, insa pana acum m-a durut de vreo doua ori local, nu asa tot sanul. NU se vedea nimic, nici o pata... sanul moale si normal ca de obicei. Pe la amiaza m-a luat cu dureri de cap, febra 39 si de ieri pana acum tot o tin cu febra care scade de la antitermic (paracetamol) si creste cand urmeaza doza urm de paracetamol. Ma doare tot corpul si ma simt nasol in general asa ca am zis ca durerea sanului poate coincide cu vreo gripa.
insa desi aseara am dormit cu sanul asezat bine, tot nu mi.a trecut durerea, ba mai mult, mi-a aparut ca o galma mare... ca un muschi incordat.
sofia suge bine, normal ca pana acum, am si simtit cum ii venea laptele. cum imi dau seama daca e vreun canal infundat?
azi e putin mai roz in zona acelei "galme"
sanul e si el firebinte cand creste febravsi mai calmez durerea cu un prosopel umezit
:((
help

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 11:27 am        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
pune varza zdrobita, la mine a functionat f bine. numai ca eu n-am avut temperatura :-S

sanatate :imbratisare2:

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 12:16 pm        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
asa m-am simtit eu la prima mastita : durerile, febra , starea generala proasta. Descrierea era cam tot de gripa probabil, insa eu n-am avut niciodata gripa asadar nu stiu daca pusca.
Ce se poate face
viewtopic.php?f=3&t=552

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 12:44 pm        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
multumesc de raspunsuri
am adormit
mi-e rau tare de tot... de ce sa am mastita? ca am alaptat normal ca pana acum.
acum citesc ce scrie in link
uffff, nu pot sa cred ca mi se intampla asta

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 2:35 pm        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
uf, Cristine!
Imi pare rau! INcearca cu varza ca e antiinflamator, fa dus cald si incearca sa evacuezi. Daca tot faci febra mergi si la medic, poate la homeopat. Eu am luat antibiotic cand am facut o mastita pe la 5 luni ale lui Matei. Ma muscase.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 2:44 pm        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
la homeopat nu am cum merge ca nu am aproape
eventual la urgente
astept sotul cu varza
uf si ce doareee... si am frisoane
am trecut pe ibuprofen

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 2:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Cristine, poate fi de la oboseala, de la vreun stres... Nu sunt neaparat factori de origine mecanica. De fapt cel putin la mine cele doua mastite au fost pe motiv de nesomn...

Baga ceai de menta sau de salvie, dus fierbine, masaj. E groaznic, stiu :(.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 2:47 pm        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Cristine, :imbratisare2:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 3:41 pm        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
ok. ceai de menta, frunza zdrobita de varza, ibuprofen deocamdata. acum sunt singura, sotul a trebuit sa plece la serviciu si se intoarce tarziu. incerc sa o adorm pe sofia si ma duc si la un dus.
zona afectat se intareste tot mai tare si se inroseste. parca vad ca ajung la urgente... si nu imi e de ideea de urgente, insa ma gandesc sa nu ma trimita la oras la nu stiu ce mamografie.
da, stres, oboseala, griji... astea nu ne lipsesc. mai ales ieri :(

multumesc mult :imbratisare2:

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 5:12 pm        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
Cristine, azi noapte mi-a fost mai usor sa-ti las link.
Ia un prosop si baga -l in apa cat de calda poti suporta si aplica pe locul respectiv de mai multe ori. Incearca sa-ti faci masaj in acelasi timp. Masaj si fara compresa.Doare ca naiba dar merita. Pune-o pe Cezara cat mai des si indelungat la san.
Varza aia zdrobita si mie mi-a facut bine.
Ibuprofenul nu stiu cat e de bun in alaptare, mai ales luat la intervale regulate.
Incearca acetaminofen. Asta cred ca-i pracetamolul. Tylenol se numeste la noi.
Dar nu trece intr-o zi cand e asa nasol.
Mie mi-a luat vreo 3 parca.

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 5:37 pm        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
mi-a fost f folositor linkul
aha, o sa fac chestia cu prosopul cald
am verificat de ibuprofen pe http://e-lactancia.org/ si e in regula, pot sa iau
nu mai am febra, insa sunt tot molesita. sofia suge acum... daca tot nu se lasa "galma", o pun si pe ceza doar ca ea nu mai suge de la cinci ani... oare ar fi bine sa ii spun acum sa suga?

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 5:48 pm        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Insista cu masajul, de la baza sanului inspre sfarc, cu toata palma (ca si cum ai intinde niste unt pe paine). Sa dispara galma. Roseata si durerea si moleseala sigur mai persista, pe mine m-a tinut cam doua zile dupa...
Cu febra nu poti stii, mai ales daca ai luat antitermice.
Si Sofia sa suga cu barbia indreptata spre partea rosie....

Cu Cezara sa suga... hmm, nu stiu... Sotul ar putea? (al meu sigur NU)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 6:04 pm        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
aoleu, nici al meu
am pus-o pe Ceza mai mult ca sa imi xica ea daca iese ceva... nu mai stie sa suga. molfaie acolo dar nu trage. eu cu mana scoteam lapte si ea nu putea. nu mai spun ca Sofia o tragea si se uita urat la noi doua
mai devreme am simtit cum Sofia tragea, dar cred totusi ca nu curge cum trebuie

ok, acum o pun pe sofia sa suga cu barbia inspre partea rosie si pe urma fac si masaj
e bine daca mai scot si eu lapte, nu?

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 6:17 pm        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Da, e bine. Trebuie sa dispara galma aceea, sa se niveleze zona. Apoi e doar chestie de odihna... 2 zile mai bolesti sigur. Asa, parca esti in reluare... .
O sa fie bine, o sa vezi!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 6:24 pm        Subiectul mesajului: Re: Canal infundat??? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
aha, mersi. stii ce e nasol? ca maine trebuie neaparat sa mergem cu masina undeva si vom pleca de dimineara si vom ajunge tarziu tare acasa. nu am cum sa nu ma duc si eu.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România