attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:59 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Mai 25, 2011 10:00 pm        Subiectul mesajului: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Stiu ca printre noi sunt mai multe mame care au trecut prin intarcarea naturala. Si tare mult as avea nevoie de ajutorul vostru.

D se tot intarca de vreun an, de cateva luni bune nu stiu cat mai pot vb de alaptat. mai pune gurita, trage 1 data si gata. bine, sapt trecuta m-au durut sanii de am capiat pentru ca nu mai supsese de mai bine de o sapt dintr-un san si de vreo doua din celalalt (al mai mic pe care l cam ignora in ultimul timp).

ei de cand cu lunile astea in care el mai mult le saluta si imi zice mereu 'sa-mi aduci aminte sa pap titi cand te intorci' :D, am un PMS horror. si daca nu ma doboara PMS, atunci mor de dureri la menstruatie.

imi e clar ca sunt niste schimbari hormonale, nici pe mine nu ma mai incanta alaptatul ca alta data, ba pot sa zic ca se intezareste chiar si o urma de libidou, dar, desi rational inteleg ce se intampla, tot ma da peste cap.


nu stiu, m-ar bucura mult doua vorbe de la cele care au mai trecut prin asta. ma gandesc ca totusi dupa 4 ani juma' de alaptat organismul isi gaseste echilibrul altfel decat dupa cateva luni sau 1 an.

si sper ca n-o luam de la capat ca acum vreun an, cand sunam la irina si la rox ca aveam un soi de febra laptelui cu copil de 3 ani juma :D. ( dupa ce pe d il apucase iar suptul dupa ce o perioada o rarise considerabil )

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 7:04 am        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Eu nu stiu sa te sfatuiesc concret dar iti spun ca daca nu ai facut pana acum sa mergi sa faci un Papanicolau. Eu l-am facut asa intr-o doara si era sa cad jos cand m-au sunat de la cabinet sa imi zica sa vin ca mi-au iesit modificari. In final s-au dovedit a fi determinate hormonal, nu am avut ciclu trei ani, cand mi-a revenit aveam tot asa dureri la ciclu ca in adolescenta, PMS, ciclu neregulat.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 9:27 am        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
papanicolau am facut inainte de sarcina dar da, e o idee buna.

e clar ca sunt modificari hormonale, le simt f puternic si n-au de unde sa fie altfel. bleah, ce nu mi-a placut testul ala !

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 9:59 am        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
tre sa te duci sa faci neaparat, eu nu facusem de 2 ani si dr m-a certat, cica "din 1900 toamna".
Si acu ar trebui sa merg, a trecut un an si.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 10:28 am        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 30, 2010 3:09 pm
Mesaje: 32
Yahoo Messenger: stefi_cc@yahoo.com
Localitate: Brasov
Uau 3 ani fara menstruatie!!!! Ce viata!!!

Mie mi-a venit menstruatia in a 10-a luna dupa nastere si asta in conditiile in care alaptez la greu si speram sa ma tina pe tusa vreo 2 ani :D Desi ma gandeam ca va fi mai usor dupa sarcina, din contra e foarte nasol, dureri, pms de toata frumusetea, de nu poate nimeni sa stea langa mine, la cat de urat fac. Si am observat ca si fii-mea e mai agitata cand am eu ciclu. Si da, mi-a revenit libidoul, pe care il declarasem pierdut de tot ;) Ceea ce e un lucru bun intre cele rele.

Nu stiu sa te sfatuiesc cu intarcarea, fiindca la noi mai e cale lunga (sper), dar mie medicul mi-a zis sa fac in fiecare an controlul ginecologic si testul papanicolau. Si mie imi e sila de treburi din astea, dar daca stai sa te gandesti nu dureaza decat cateva minute si apoi gata un an de zile #.-S

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 12:43 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Papanicolau se recomanda anual la femeile sanatoase, active sexual.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 1:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Active adica apte, sau care si presteaza? :)))))

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 1:50 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 27, 2010 6:20 pm
Mesaje: 83
Mie mi-a revenit ciclul menstrual... dar libidoul nu prea :(

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 2:00 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
apoi io am fost precoce, la 6 luni jumate veni si ciclul pe mine :plang: si nu-i duceam dorul, stateam bine merci cu libidoul si fara el >:)

diana, la cele active dar care nu prea presteaza poate da dr termenu cu indulgenta si-l urca la 2 ani intre teste :)) vai cat am ras de intrebarea ta :imbratisare:

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 6:37 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Si care presteaza si care nu. Alea care presteaza cu atat mai mult. Papanicolau trebuie facut anual.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 7:07 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
eu traiesc in munti. nu stiu e ala papanicolau

Later edit: ah, gata. si eu am primit acasa hartie ca ar trebui sa ma programez pt un control. dar in ce consta testul? de ce e nasol? brrr

Diana, eu am trecut prin doua intarcari, insa tot nu am cum sa iti dau vreun sfat, idee... pentru ca Cezara s-a intarcat ca sa o lase pe Sofia sa suga mai comod si eu nu am trecut prin nicio schimbare, nesimtind efectiv intarcarea decat emotional. Iar la Sofia este o intarcare la fel, dureros emotional pentru ca vad ca organismul meu se adapteaza fara dureri. deocamdata. Au trecut iaca cinci-sase zile de cand nu mai suge si eu sunt bine.
Probabil corpul tau s-a invatat cu alaptarea si ii ia putin mai mult pana sa accepte noua conditie.
Numai bine :imbratisare2:

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 9:10 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
mamitza, 3 ani in urma nasterii? (scuze ca cer detalii, dar eu speram ca am atins limita sau ca o ating curand pana la care e normal sa nu ai ciclu din pricina alaptatului....)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 9:13 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
oare are vreo legatura pastila anticonceptional cu venirea menstruatiei? ca eu tot asa ma indreptam catre un an de la nastere fara menstruatie, am inceput sa iau o pilula si zdup si rusii.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 9:17 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
off, Cristine, sigur ca are... De aia ma inghiontesc si pe mine doctorii: ia ac-uri, ia ac-uri...pai daca vreau bebe, la ce sa ma apuc de ac-uri? n-am luat o viata?? Offf :(

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 9:33 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
e-alice trei ani si doua luni cu tot cu perioada de sarcina. Nu am considerat lohiile menstruatie. E clar ca pentru mine aceasta pauza atat de mare nu a fost binevenita desi mi-a placut foarte mult.

Examenul Papanicolau e ca orice examen ginecologic dar salveaza vieti si e gratuit mai prin toate tarile sau oricum subventionat.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România