attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 10:34 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 9:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
da, si aici e gratuit.
eu am primit hartia acasa si ma gandeam sa merg sa il fac... si imi zic sa fac si o citologie.
insa nu stiam ca se cheama asa

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 9:43 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Examen citologic, Babes Papanicoloau, Paps, Lama, Papanicolau, examen secretie col - toate inseamna acelasi lucru. Stiu ca in Anglia se recomanda la 3 ani dupa nastere in Romania unde incidenta cancerului de col uterin este imensa e recomandat anual.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 10:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
cristine
nu e mega nasol, e mult mai ok decat un control ginecologic dar tot pe capra tre sa ajungi. dâh!
doar ia o mostra micuta, cam cum e exudatul nazal.

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 10:44 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Da, clar ca dupa asa perioada de alaptare corpul are nevoie de timp, ca hormonii topaie intr-o hora nebuna(acum 2 luni credeam ca vom fi 5 :D desi testele ziceau nu, cu absenta de 40 de zile dupa ciclu aproape regulat)
Daaaar surpriza care m-a euforizat complet a fost ca toate problemele existente inaintea sarcinilor disparusera. Chisturi, anexite &stuff - nimic, iar dr a jurat ca de la alaptare. M-a aplaudat :D

Adica ceva control n-ar strica

Dar cum erai tu(menstruatie etc) inainte de sarcina?

Exemplul nostru cu intarcarea e in contextul sarcinii cu Filip, deci nu stiu cat te poate ajuta, dar pot povesti daca experienta i-ar folosi cuiva

Si puteti sa ma consolati aici: menstruatia mi-a revenit la 42 de zile, respectiv 40 dupa nastere :ranjet1:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 11:32 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Pe mine ma intrebai cum era ciclul inainte de sarcini? Daca da in adolescenta era nasol cu dureri si flux abundent. Apoi am luat AC si m-am reglat si a fost perfect pana acum.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 26, 2011 11:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
diana scrie:
cristine
nu e mega nasol, e mult mai ok decat un control ginecologic dar tot pe capra tre sa ajungi. dâh!
doar ia o mostra micuta, cam cum e exudatul nazal.


ah, deci nu e chiar nasol... in sarcina nu am avut decat un singur control dintr-ala de urcat pe capra, mi-a luat moasa o mostra asa cum zici, diana si a fost f finuta
poate scap tot asa si de data asta... doar la moasa

eu credeam ca sunt doua chestii diferite citologia, papanicolau. mersi, mamitza

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 27, 2011 3:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Cris, valeu maica, da' productiva mai esti :)))) Serios, 40 de zile? Nici n-ai avut timp sa rasufli usurata. Nasol ...

Eu inainte eram ca mita, mult, dureros (credeam atunci, acum, dupa contractiile de la nastere si ultimele 3 luni zic ca erau parfum :D), ma tinea vro 7 zile lejer. Dupa AC eram ok, insa acum ma simt cu totul data peste cap. Sau oi fi mai rationala acum si constientizez mai clar cat e PMS...habar n am. Astept sa treaca asta si ma duc sa ma caut.

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iun 02, 2011 6:24 pm        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
cris scrie:
Daaaar surpriza care m-a euforizat complet a fost ca toate problemele existente inaintea sarcinilor disparusera. Chisturi, anexite &stuff - ni


suntem 2 :imbratisare: si io am o singura sarcina la acitv deocamdata. siii pun la cele bune sa se-adune si o perioada menstruala mai scurta decat inainte :D (sper ca nu ma bucur prea repede, ca io is departeeeee de intarcat inca, sunt la laptarit full time, zi si noapte)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Aug 04, 2012 7:49 am        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 25, 2012 8:57 am
Mesaje: 64
Localitate: București
Doamnelor, am nevoie de un sfat, va rog.

Prietena mea buna alapteaza de un an si cinci luni si este ingrijorata ca nu i-a venit menstruatia. aveti ceva informatii despre perioada de timp in care ar trebui sa iti vina rusii? :)

ingrijorarea ei a fost amplificata de ginecolog care i-a zis sa ablacteze...nu comentam asta...
mi-ar fi de folos ceva articole pe tema asta, daca ati intalnit. Din ce am mai citit aici pe forum, am vazut ca sunt cazuri in care menstra a venit si dupa trei ani de la nastere...dar este ok dpdv hormonal sau ar trebui sa faca ceva teste/analize?
va multumesc

_________________
Andreia
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Aug 04, 2012 9:21 am        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Eu nu stiu sfaturi...stiu doar ca m-as fi bucurat sa fiu in locul ei :)))

Si mie mi s-a recomandat intarcarea fiindca mi s-a dereglat ciclul (intr-o perioada in care a supt ff des mi-a intarziat vreo 10-11 zile), dar...vorbele lui au trecut fal fal pe langa urechile mele :D

Ea cum se simte fizic? Doar gandul o ingrijoreaza? Chiar nu cred sa fie vreo problema :)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Aug 04, 2012 9:39 am        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Mie mi-a venit la Filo dupa 1 an si 7 luni (cand am intarcat-o), iar la Matei dupa fix 2 ani (el a supt in continuare pana la 3 ani si 2 luni).
Sanatoasa tun!
Cred ca doctorii nu au experienta in acest domeniu. Nu prea au subiecti de studiu, din pacate.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 05, 2012 11:20 am        Subiectul mesajului: Re: Alaptare, hormoni, menstruatie, stuff 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 5:37 pm
Mesaje: 157
Localitate: romania
eu cred ca fiecare femeie e unica, fiecare cu corpul ei....
mie , de ex, mi-a venit ciclul exact la 6 sapt de la nastere, la ambii copii, pe alexandra am alaptat-o pana la 2 ani si noua luni iar pe sergiu inca il alaptez (are un an)

_________________
kmn, mamica Alexandrei si a lui Sergiu


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România