attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:38 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 365 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Mar 23, 2011 10:59 am        Subiectul mesajului: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
Sunt pe aici cateva mamici cu bebei ...parca e o idee buna sa unim toate subiectele despre pb&ingrijirea lor etc...nu stiu unde ar fi trebui postat subiectul asta, il mutati daca nu e ok..

si problema..

Alex se sperie atunci cand sta pe o suprafata deschisa...adik il pun pe un pat sa ne dragalim, ii vb, zambesc etc...si deodata "se pierde", parca are un atac de panica, da din manute, picioare, are o expresie ingrozita :( :( . Pun mana pe pieptul lui, ii vb sau il iau in brate..se calmeaza instant si incepe sa zambeasca. Se intampla de 2, 3 pe zi (si atunci cand il schimb)...nu inteleg care i cauza, el e mai mereu cu mine sau langa mine, doarme in bratele mele sau lipit de mine..
Ziua il mai las si singurel dupa ce adoarme (eu cu alex dorm intr un pat de o persoana lipit de patul matrimonial unde dorm ceilalti 2 pitici), dar momentele astea se intampla doar cand il pun pe patul mare sau pe cel din camera de zi
S a mai intamplat cuiva asa ceva?

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 23, 2011 5:27 pm        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
Si Sofia facea asa. de parca ar cadea... si cand o schimbam o atingeam. In orice moment trebuia sa o ating, cu mana, piciorul... si acum cand doarme langa tati, tine un picior sau mana pe el. Cred ca e nesiguranta, desi te vede, trebuie sa te atinga

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 24, 2011 9:06 am        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
am mai auzit despre asta, cauza ar fi senzatia de cadere pe care o au unii bebei cand sunt pusi pe spate. Solutia ar fi sa-l pui putin pe o parte, o perna sau ceva la spate sau intr-o parte si cand il lasi jos (pentru schimbat, imbracat etc) il pui mai intai putin pe o parte s apoi il "rostogolesti" usor pe spate. Deci nu din brate direct pe spate. Si cand iil ridici la fel, intai pe o parte, apoi in sus la tine. Nu stiu daca se intelege ceva. Asta am auzit si a aratat tipa de la Pekip. Cursul de pekip l-am primit cadou, eu eram cam impotriva cursurilor la varste mici, dar m-am si bucurat cand am primit cadou altceva decat jucarii tampite de plastic cu baterii. Si ne place la pekip.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 24, 2011 9:39 am        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
Flori a explicat PERFECT ;-)
Asa facea si Sasha, nu ii placea sa nu simta ceva langa el, o mana de-a mea, un prosop facut sul, ceva langa el. Il ridicam mereu intr-o parte si il asezam la fel, intr-o parte, prin lateral.
Acum SINGURA ''chestie'' de care are nevoie in afara de tzitzi este cand doarme sa isi puna gura langa perna mea sau a lui daddy, cam atat. Nici degetul nu il mai suge ..... nici nu mai stie cum .... o fi bine o fi rau? habar nu am. Uneori as vrea sa isi mai suga degetul ca sa nu ma trezesc eu din ora in ora aproape, spre dimi. Hai ca am divagat de la subiect dar ai spus ca e despre bebei si ce fac ei ;-)

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 24, 2011 9:41 am        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
Ce am observat eu este ca sunt faze care vin si trec. Am vazut ca rabdarea face minuni.

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 24, 2011 9:44 am        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
Am si eu o intrebare, am cautat un topic, nu am gasit, poate exista, insa titlul de aici e perfect. E ok sau nu sa il alaptez si noaptea acum ca are dintisori? Am citit ceva de zaharul din lapte si cum ca nu ar fi indicat sa il alaptez noaptea sa nu faca carii. Probabil ca e stupida intrebarea, .... nu stiu. :-S

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 24, 2011 10:28 am        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
Flo nu alaptatul noaptea dauneaza danturii ci biberonul!

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 24, 2011 10:50 am        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
hai ca ma simt deja ca baba satului, ma bag peste tot si ma dau cu parerea ... :D dar Flo, intrebarea ta nu stupida, am citit despre asta in cartea despre alaptare de la LLL. Am retinut ceva de genul ca nu alaptatul sau biberonul fac carii, ci zaharul din lapte. Si da, laptele de mama are si el zahar, dar si substante care actioneaza antibacterian. Erau niste poze de speriat cu copii cu dintii distrusi desi erau alaptati. Si totusi, poti sa nu alaptezi noaptea? Nu prea ai cum daca puiul cere. Asa ca mai bine dai acelasi san de mai multe ori in ideea ca laptic vine mai putin/mai greu dar copilul isi satisface nevoia de supt. Iar daca se scoala foarte des, din ora in ora, sa te ridici cu el in fund si sa te asiguri ca suge sustinut 5-10 minute. Apoi probabil va dormi putin mai mult langa tine. Apoi ca masura ultimativa pentru a rari suptul de noapte ziceau sa pui copilul pe o saltea langa patul tau. Unii copii se vor trezi mai rar daca e o mica distanta intre el si mama. Dar se refereau la copiii de 3 ani sau mai mult care sug des noaptea si au carii. La 8 lunite si un dinte jumate eu nu mi-as face multe ganduri, nu stiu ce sa zic.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 24, 2011 12:44 pm        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
multumesc...e pentru prima data ca ma confrunt cu pb asta, nici nu citisem/auzisem vreodata despre bebei ce se sperie

se intampla cam asa: il pun jos in patul in care dormim, in landou sau balansoar...totul e ok, nu plange nici daca ramane singur (ma cheama Toma sa l spal la fund etc, ieri am asezat landoul - adik caruciorul ala inalt, trio, pe care am inceput sa l mai folosesc in casa, afara iesim doar in sling- langa chiuveta, eu spalam vase ...totul perfect, imi zambeste, se uita in jur), nu se sperie niciodata...il asez in patul matrimonial sau in cel din camera de zi, nu plange, eu vb cu el, ne jucam, da din manute....si deodata se sperie. Din cate am observat se sperie in momentul in care dand din manute nu da peste nimic, spatiu gol, atunci probabil are senzatia ca va cadea :-S . Ieri era pe punctul de a se speria, dar a atins cu mana o patura facuta gramada langa el...si s a calmat imediat....of, sa vad expresia de panica pe fata lui e :(( :(

flo, si eu i am alaptat la cerere noaptea, David a avut prima carie la aproape 5 ani parca (1 an si 9 luni alaptat), Toma deocamdata nu are pb (2 ani si 2 luni alaptat)......eu cred ca altele sunt cauzele, nu neaparat alaptatul noaptea (mostenirea genetica, alimentatia mamei din timpul sarcinii)

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 24, 2011 1:28 pm        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Flo scrie:
Am si eu o intrebare, am cautat un topic, nu am gasit, poate exista, insa titlul de aici e perfect. E ok sau nu sa il alaptez si noaptea acum ca are dintisori? Am citit ceva de zaharul din lapte si cum ca nu ar fi indicat sa il alaptez noaptea sa nu faca carii. Probabil ca e stupida intrebarea, .... nu stiu. :-S


despre alaptare in relatie cu sanatate dintilor
dr Brian Palmer
tot despre sanatate dintilor bine de cunoscut e studiul Weston Price

vezi si acest topic
viewtopic.php?f=17&t=1891

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 24, 2011 6:11 pm        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
@andreina, am sa ma documentez, multumesc tuturor :D :imbratisare2:

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 04, 2011 12:58 pm        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
nu s a mai speriat, a trecut in a 2 sau a 3 zi dupa ce am deschis subiectul...

alta pb insa...
eu imi propusesem sa nu i dau suzeta lui Alex (cu Toma am mai folosit o si am decis ca nu a fost o idee buna), cumparasem sa am in casa, dar...am ajuns sa i o propun cateodata. Momentul iesirii din casa singura cu Toma si Alex (mergem sa l luam pe David de la scoala, deci tb sa fiu acolo la ora fixa) se lasa de multe ori cu plansete :( . Alex ori e agitat la ora aia, sau vrea titi, sau altceva....eu incerc sa pregatesc toate cele pentru iesire din timp...insa tb sa l las jos pentru a l ajuta pe Toma sa se imbrace, sa mi trag eu blugii etc...in timpul asta el plange. Si uite asa ma agit, il zoresc pe Toma, ma supar ca tb sa fug prin casa dupa el caci nu mereu are chef de iesit (nu l pot imbraca mai devreme, caci ar iesi in secunda 2 pe usa, nu suporta sa stea cu pantalonii in casa...)....simt ca mi se invarte capul si mai ca mi vine si mie sa plang. Suzeta o accepta doar pe afara (in momentele cand chiar nu pot alapta), in casa o scuipa imediat...
Ma cam grabesc, sper ca am fost cat de cat coerenta....deci, voi cum procedati, plange bebe cand tb sa imbracati ceilalti copii sau pe voi?

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 05, 2011 8:35 pm        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 19, 2009 10:01 am
Mesaje: 697
Localitate: Timis
Of, Alinutza, crede-ma ca si eu am trecut prin asa ceva, desi al meu prunc e mai mare. Parca ma revad in ipostazele povestite de tine.
Uneori nu mai sti cum sa procedezi. Eu intram de multe ori in panica si nu mai stiam ce sa fac prima data. Incepeam mai multe chestii deodata si ma simteam pierduta. Deci, nu esti singura.
Trage o gura de aer si ia-o incet. Pune pruncul in sling sau cum vrei tu si incearca sa organizezi bagajul pentru iesit. Imbraca-te apoi pe tine, imbraca-l pe celalalt nazdravan si lasa-l ultimul pe cel mic. Eu cam asa procedam. Poate merge si la tine.
Bafta.

Aaa si in tot timpul asta si povesteam cu ei. Adica le explicam cam ce trebuie sa fac. :D


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 05, 2011 9:37 pm        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
Mda ... si noi avem o problema cu iesitul. Si de obicei suntem doar noi doi. Dar Patrick NU accepta deloc suzeta. Si pana imi leg sireturile sau inchid jeansii sau imi pun geaca Patrick plange. Nu vrea suzeta deloc, deloc. Ii vorbesc, totul dureaza f putin dar ... nu-l pot tine in brate in acele momente ...

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 05, 2011 9:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Bebelusi: probleme, sfaturi& alte cele 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
si te deranjeaza plansul sau faptul ca e afectat el? de fapt sunt destul de convisa ce te deranjeaza..dar daca tot nu ai ce face gandeste-te ca dupa plansul asta, nefortat de tine, pt ca efectiv nu te poti imparti sa faci totul in acelasi timp, vine momentul in care va continuati treaba senini si linistiti :imbratisare2:

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 365 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] și 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România