attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:08 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Aug 17, 2011 12:02 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
Multumesc Miriama, am trimis si mp.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 02, 2011 5:30 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 12, 2009 7:05 pm
Mesaje: 48
Site web: http://miriama.wordpress.com
Localitate: cluj napoca
Citeam azi aici http://www.lalecheleague.org/llleaderwe ... 87p23.html si m-am gandit ca poate te ajuta:

If your toddler wants to nurse all day long or every time the baby does, it may be up to you to change that pattern, for your benefit as well as the child's. We as mothers may be the ones who set up certain nursing patterns in our toddlers

In my case, setting some limits saved the nursing relationship with my older child when we were tandem nursing. If I had not limited him, I probably would have weaned him. It does not have to be an all or nothing situation. As it was, by limiting his nursings to times that I could deal with, we were able to enjoy it more, and our nursing relationship lasted much longer.

Substituting, limiting, refusing, or compromising may be required in order to meet everyone's needs and keep the nursing relationship enjoyable and satisfying. Remember the concept statement on weaning says "Ideally" not "Absolutely."



susurlet scrie:
Multumesc Miriama, am trimis si mp.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 02, 2011 10:07 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
Da, m-a ajutat mult stabilirea de limite...il refuz cand imi cere la 10 minute dupa ce a supt - ca "lasam titica sa se umple de lapte si iti dau la culcare"...oricum,s-au mai asezat lucrurile si nu mai cere toata ziua...mai are momente cand il mai prinde gelozia, dar mai rar.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 05, 2012 4:04 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
mamicile care ati alaptat in tandem: bb mare avea obiceiul, inainte, de a se juca cu sanul liber? al meu numai asa face, am incercat sa il tin in sutien, dar iese scandal mare. ma gandesc ca atunci cand vine bb mic va fi o pb.... ar trebui sa-l dezobisnuiesc de asta in sarcina, din timp? ai vostri faceau asa? ms mult!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 05, 2012 4:47 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
felix ar fi mancat biscuiti cu lapte si plimbat masinuta in timp ce statea la tzatztu
e normal sa se joace la san

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 05, 2012 6:23 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
pai stiu ca e normal, pana acu n-am avut nicio pb cu asta, dar cand sanul destinat jocului va fi ocupat de aialalta gura flamanda.... ce-i de facut? nu iese cu frustrare mai mare daca se vede fara el atunci decat inainte?

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 05, 2012 6:29 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
pai n-ai doi?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 05, 2012 6:42 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
pai am doi.... unul pt supt cris, al doilea pt joaca cris. asta e pb, asta ziceam... ca lui ii tre NEAPARAT amandoi... si nu prea am idee cum il fac sa cedeze unul :))

no, acu am reitit si io primul meu mesaj si nu se intelege clar, asa-i. deci again: cris suge de la un san si se joaca neaparat cu celalalt. daca incerc sa ii iau mainile de pe celalalt san, iese scandal. ce fac? :)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 05, 2012 6:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
aha, ups, ii explici, explici, explici si i-ar explici...
greu...iti tin pumnii, merita sa incerci
ai mei se uitau unul in ochii celuilat cand stateau la san...

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 05, 2012 6:49 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
ce faain :x

intrebarea mea e daca nu ar fi mai simplu/bine sa incerc DE PE ACUM sa-i mai tai portia de sanul 2, adica sa-l obisnuiesc (nu ca as sti cum) doar sa suga de la unul, fara sa se joace cu celalalt (el adoarme la san si se joaca... pana adoarme... il intinde ca pe guma, se unge cu el pe o zona de pe antebrat unde tine minte ca a avut demuult DA... si altele asemenea. De cand sunt gravida si sunt sanii mai sensibili, il mai retrageam pe al doilea la locul lui si imediat personajul se revolta, chiar daca era semi-adormit....

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Apr 27, 2012 12:13 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Am alaptat un singur alt copil in tandem cu al meu, de vreo 2 ori, si desi si Vlad simte clar ca ambii sani sunt ai lui (ba chiar si alunitele vecine, striga mereu ca sunt ale lui :D ), tot ce a facut a fost sa suga in rand cu celalalt si sa-i zambeasca in timpul asta... Io zic sa-l lasi sa te mameleasca linistit :)), iar atunci cand va veni momentul veti vedea, imparti, lupta pentru...treaba asta. Lasa sa curga timpul, esti gravida si nu ai voie sa te stresezi :P

Si pe mine ma intreaba lumea, zambind: si cum o sa faci ? Adica, tre' sa ai scris intr-un excel ce si cum, diagrame si functii despre ambii sani... Nu multumesc, prefer sa traiesc in calm si armonie, si cand o veni razboiul o scoatem noi la capat, ca nu e nici prima nici ultima lupta :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România