attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 8:13 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Feb 26, 2008 11:52 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
n-am ce-i face, nu ma pot abtine
cred ca am vazut videoul asta de 20 de ori pana acum
e minunat, Felix dupa cateva vizionari mi-a spus:
"cred ca vreau un pic de tzatzu" ;D :P
si ma uit la copiii aceia minunati, senini, la jocul acestora
si vad o altfel de alaptare decat cea chinuita a marii majoritati dintre noi
si ma intreb de ce?
si mi-am adus aminte ca eu astfel alaptand in public am facut-o o singura data
era dupa ce s-a nascut Bendis, si aveam in casa niste invitati
o tipa, asistenta sociala care-si alapta si ea baietelul de 2 ani, o alta mama, lucra in contabilitate, cu fetita de vreo trei ani -tot alaptata inca- si un tip extraordinar care practica barefooting
pe toti ii stiam de pe un forum AP, ii cunosteam de mult si bine de pe acel forum
iar Bendis era micuta, Felix se juca cu ei, sarea, povestea, gesticula pentru ca din cand in cand sa vina sa se serveasca
si eu eram senina, relaxata, se simtea un sentiment de aprobare in casa, de acceptare
si ma gandesc la rigiditatea care in mod comun se reintalneste in societatea noastra cand o mama scoate sanul discret, oarecum fastacita, vinovata pentru a-si alapta puiul
si daca acesta mai vrea si sa se joace cu sanul mama se crispeaza, se noteaza tensiunea in modul in care mama se raporteaza copilului si s-a cam dus >:) seninatatea raportului
si pentru prima oara imi vine in minte intrebarea: daca alaptarea e specifica speciei noastre in masura in care ne e specifica tendinta de socializare, contactul cu altii de ce alaptarea se face in izolare, departe de ochii lumii?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 12:18 pm        Subiectul mesajului: Alaptatul in public 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Deschid acest subiect urmarind mesajele voastre. si clipul cu pricina ;) pe care, de fapt, il voi pune si aici

http://www.youtube.com/watch?v=942FRjAJhxU
This amazingly wonderful video is a public information broadcast from Puerto Rico.
The joy in this video needs no explanation from us. The makers of the video are reading your comments, and they too are very happy! :-)


apoi as vrea sa va vorbesc un pic de experienta mea cu alaptatul in public, poate va ajuta un pic si pe voi. e pacat sa ne lasam constranse de privirile sau de neintelegerea celor din jur. e pacat sa nu ii oferi cu aceeasi seninatate sanul in orice conditii. pt ca cererea lui e la fel de pura mereu. si va mai rog ceva: nu va sfiiti sa le faceti sute de poze si filmulete la san. sunt niste momente care nu merita pierdute. nu va lasati inhibate, stiti si voi ca e cel mai frumos lucru pe care i-l poti oferi unui copil. oricand.

sincer, la inceput, imi era jena. nu rusine, jena. era si iarna, destul de frig, trebuia sa ridic pulover, bluza, sa dau jos sutienul...si el era mic, bine infofolit..ajungeam sa alerg drumul spre casa incercand sa stam cat mai mult la aer. dar si sa fiu cu tzi pregatita pt cand se trezeste. apoi am vazut o prietena. care nu avea nici o treaba :D se trezea copilul, plangea, se aseza pe prima banca (care de cele mai multe ori era fix in mijlocul parcului, pe unde trecea cea mai multa lume), scotea sanul si gata! si usor usor am prins si eu curaj. ne intalneam 3-4 mamici, si sa fi vazut ce restaurant cu autoservire aveam..:D acum ma gandesc cu drag ca la vara va veni si imi va trage singur maieul :D si...si ce? nu pot lasa nimic sa imi rapeasca clipele astea. pt ca nu le voi mai avea niciodata. sper doar sa fiu pe faza si sa prind momentul in poza

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 12:36 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
si eu am alaptat fara probleme in parc. in tineretului. de fapt era o alee pe care alaptam. una un pic mai ferita, dar nu foarte, oricum trecea lume pe acolo.
mi-a fost insa tare neplacut cand am vazut intr-un tufis un tip care se masturba uitandu-se la noi. cumva parca a distrus ceva din locul ala atat de drag noua.

in america in unele state e interzis. la new york nu chiar, dar nici incurajat. au locuri speciale in care se alapteaza, care mie mi se par clar facute de cineva care nu a alaptat in public nicicand, sau oricum, de cineva care daca a facut-o a avut altfel de copil decat am eu. deci camera cu scaunelul de alaptare (uneori fain, din ala care se si leagana) este o cabina aflata langa wc-uri. mie mi-a fost imposibil sa o alaptez pe delia acolo. asta pentru ca acolo se trage apa foarte tare (e teribil de zgomotos sunetul, nu se compara cu cel din ro :D) si delia se tot stresa de zgomot. iar cand era mica si era zgomot era prea interesata si...lasa sanul sa se uite in jur. adica il lasa la vedere.....

in new york am alaptat-o in autobuz, in metrou, in taxi...dar doar rareori. si in avion...

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 1:32 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
eu m-am muls cu pompa :D . dar am murit de rusine si am incercat pe cat posibil sa nu se mai repete. eram in masina, incercam eu sa nu se vada prea mult, dar na! ... si ma gandeam ca ce bine ar fi sa am geamuri fumurii la masina ...

in rest tot asa ca tine, diana, fugeam de pe strada sa ajung odata acasa. avantajul era ca aveam curte (acum nu mai avem :() si il tineam mult la aer la noi in curte, intram repede in casa, trageam o doza (de lapte in biberon :) ), ieseam iar ... si tot asa.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 4:08 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
eu nu am avut niciodata jena in a alapta in public. Copil mai mare de un an si 8 luni n-am alaptat insa, ca sa stiu cum e :)

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 4:21 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
si eu alaptat exact acolo unde a fost nevoie. in public ... parc, terase, restaurant, masina, vizite, doctor, magazine, plaja, piscina. nu am fost nici jenata nici inhibata. am oferit hrana, alinare si multa dragoste copilului meu.

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 4:45 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
dar ati facut-o careva asa?
adica stiti voi, vine si nu-i ajunge un san ca vrea doi, ba nu-i ajung nici cei doi, adica de ce sa se limiteze doar la privit, ii atinge, se joaca, ii joaca ;D
pleaca 2 secunde si daca inchizi spune:
- nu, stai asa, nu inchide, vin imediat
dupa care fuge sa-si caute masinuta
asa ati alaptat in public?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 4:48 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
gazzella scrie:
dar ati facut-o careva asa?
adica stiti voi, vine si nu-i ajunge un san ca vrea doi, ba nu-i ajung nici cei doi, adica de ce sa se limiteze doar la privit, ii atinge, se joaca, ii joaca ;D
pleaca 2 secunde si daca inchizi spune:
- nu, stai asa, nu inchide, vin imediat
dupa care fuge sa-si caute masinuta
asa ati alaptat in public?
nu, dar de abia astept sa vina sa ceara :D

cred ca totusi pt asta trebuie sa se simta si el foarte in largul lui. de obicei d face asa atunci cand e relaxat la maxim, se alinta, le iubeste..nu stiu daca va fi chiar atat de detasat in public. oricum il astept :)

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 4:54 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
si daca vrea si un biscuite in timp ce vrea sanul aveti si ciresica pe tort ;D
dar cei mai simpatici is cand invata sa mearga de-a busilea si-ar merge cu tot cu tzatzu :bucurie:

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 02, 2008 12:51 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
"dar cei mai simpatici is cand invata sa mearga de-a busilea si-ar merge cu tot cu tzatzu bucurie" :lach: asa i...
Sa alaptezi asa de natural, in public(si prin asta inteleg afara, nu in casa... oameni, agitatie..) mi se pare o utopie...
Inainte de a naste aveam muuulti gargauni in cap, printre care si alaptatul in public...noo, io nu o sa fac niciodata asta.. :D,mi e rusine :oops: .Prima data l am alaptat in public, adik cocotata pe un damb, ferita de un copac si pus husband ul in fata >:) pe cand David avea 2 luni, in parcul din Drumul Taberei, iesisem la o teresa cu amici....apoi incet incet "m am dezmortit" alaptandu l oricand si oriunde ma solicita, acoperita un pic de un sal subtire sau o manuta pusa strategic...Dupa un an jumate cand incepuse sa strige maaami tzitziiiii, parca parca :oops: (l am alaptat un an si 9 luni)
Cu Toma deja aveam experienta, sutien din bumbac, maieu cu bretelute, plover cu nasturasi in fata, cam asta e tinuta de iesit la plimbare, scoatem titi rapid ;)

Am avut totusi ocazia, si o am inca de fapt....sa alaptez oarecum in public, chiar fara nici o jena...dar cred ca nu se pune :) Eu merg cu Toma la o grupa de joaca ptr bebei, suntem cam 10 mamici cu bebei intre 5 si 13 luni, si 3 educatoare...noi mai vb una alta, alaptam, bebeii se studiaza, se joaca, e fff frumos

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 02, 2008 9:00 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
L-am alaptat incepand cu parcul din cartier, varful muntelui, plaja, masina, dar problema nu e deloc la mine, ci ceilalti se feresc, se jeneaza, ma ocolesc oarecum. Adica se indeparteaza brusc de locul in care ma aflu. Am pus-o pe seama unei modalitati delicate de a pastra o intimitate. Asa cred. Nu se mira ca alaptez, ci ca inca mai alaptez

Oricum, alaptatul cel mai...public a fost la mall, in zona restaurante (ca doar acolo se papa, nu?), unde m-am retras ca sa pot sedea, la un pahar cu apa, intoarsa spre exterior(parcare). Pozitia credeam eu ca ar fi cea mai potrivita, ca sa nu atrag privirile, nedandu-mi seama ca oamenii care intrau sau ieseau se uitau fix la una, in fata geamului, in interior, care isi alapta pruncutul @-) :lach:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 02, 2008 9:27 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
cris scrie:
Pozitia credeam eu ca ar fi cea mai potrivita, ca sa nu atrag privirile, nedandu-mi seama ca oamenii care intrau sau ieseau se uitau fix la una, in fata geamului, in interior, care isi alapta pruncutul @-) :lach:
:rofl:

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 02, 2008 9:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Am alaptat pana acum in masina si in parc; in masina ma simt destul de "in siguranta", in parc ma mai ia jena si de regula caut locuri mai retrase (desi in parcul din centrul orasului, unde ies cel mai des, nu prea exista :D ).
Nu prea stiu daca si cum se uita lumea la mine, pentru ca ma uit doar la Alla, ii cant sau ii povestesc. Am vazut doar reactiile unor prieteni care au o fetita cu 10 saptamani mai mare; s-a intamplat de doua ori sa fim afara si eu sa-i dau tzitzi buburuzei si de fiecare data s-au indepartat de parca cine stie ce faceam :D. Reactia lor m-a descurajat un pic, mai ales ca nu stiu daca se feresc ca le este lor jena sau se feresc sa nu-mi fie mie...desi eu n-am dat semne :oops: Si fetita lor este alaptata dar tare am impresia ca a fost alaptata doar pentru ca asa e sanatos, nu stiu daca in cazul ei alaptarea a fost si pentru altceva decat pentru hrana :( .

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 03, 2008 1:47 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Eu am alaptat peste tot unde am mers.Nu m-au interesat privirile din jur.La un moment dat ma gandeam daca in jur sunt obsedati (cum a povestit si Adana!).Asa ca faceam in asa fel incat sa nu se vada sanul si cautam locuri mai ferite de priviri. Wrapul m-a ajutat f mult.
Dar, cum ziceai tu Gazzella, ca in film (care de altfel e superb!) nu cred ca am simtit sigurantza sa o facem in public.Poate sa fim undeva pe o plaja putzin aglomerata, la iarba verde intr-un parc nu prea aglomerat etc.
Dar momente din acestea am trait in intimitatea noastra, sunt bine intiparite in minte si constituie deja amintiri placute!!!! :oops:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 04, 2008 12:26 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 04, 2008 11:25 am
Mesaje: 132
Site web: http://allynews.blogspot.com/
Yahoo Messenger: mayaerin
Localitate: Hong Kong
Primul meu mesaj!!! B-)

Primele dati cand am alaptat in parc am fost putin jenata si mi-am acoperit sanul cu un servetel- cred ca era mai mult faptul ca nu eram obisnuita cu noua ipostaza de mama si nu stiam eu cum sa reactionez. Dar pe urma s-a dus orice inhibitie. Am alaptat si la botez si in aeroport- la iesire, asteptand sa vina shuttle bus sa ne duca la masina inchiriata. Nu aveam nici o jena sa stau in picioare, printre oameni cu bb la san.

Cel mai haios insa a fost la un moment dat in parcare la carrefour, eu in masina cu bb care papa de zor si in masina de langa, fix geam in geam 2 care mancau cu pofta o pizza. Apoi au trecut si la cartofi prajiti. Noi am ramas pe laptic! :)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România