attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 10:05 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 137 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 10:04 am        Subiectul mesajului: Deserturi raw 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
De cand am renuntat la faina si zahar am facut o adevarata pasiune pentru deserturile raw, pe baza de banane (nu vegane, pentru ca folosesc lactate si oua)
am facut multe retete, insa cele mai gustoase au fost coco-choco, "fursecurile" si un cheesecake demential ieri

o banana, ulei de cocos, cacao, fulgi de cocos
Imagine

jumatati de caise coapte, umplute cu crema de ciocolata (cea de mai sus insa cu unt in loc de ulei de cocos) plus nuci si coacaze
Imagine

blat: 2 cani de nuci (nuci, caju, migdale sau o combinatie) macinate impreuna cu o cana de curmale fara samburi
crema: branza de vaci fermentat se freaca impreuna cu o banana si suc de lamaie, se adauga 2 galbenusuri incalzite cu o lingura de gelatina. se adauga albusurile batute spuma, se toarna crema peste blat
topping: o banana, afine si ulei de cocos + mure
se lasa la frigider peste noapte
Imagine

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 10:20 am        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
vai de capul meu, ce-mi curg balele mai ales la ultima poza :o

tre sa iau aminte!!! tu scrie numa' ce faci ca io-s toata ochi si urechi :imbratisare:

mai bifez inca un motiv de mama tacanita pe lista care se tot lungeste deja 8-} ca nu mai stiu in ce context spunea nasa ca abia asteapta sa faca iulia un an si-i comanda un tort extraordinar, cu multa ciocolata cum le place copiilor. si io i-am multumit pt intentie si atentie, dar i-am spus ca la varsta respectiva sigur iulia nu va manca ciocolata si tot ce se poate ca nici alte dulciuri cu zahar rafinat. degeaba am fost eu finuta si i-am multumit pt intentie, ca s-a uitat la mine ca la ciuma padurii si mi-a zis "no, lasa ca mai vezi tu, ce crezi, ca poti s-o feresti de toate relele pamantului? ce poate fi rau ca mananca tort cu ciocolata. ca poate ii da lumea pe strada si io ce fac, nu-i dau" si multe alte episoade pe care n-are rost sa le pomenesc :) io am ales sa tac si sa fac cum vreau eu, iar retetele de genul asta imi par o minune :iubire1:

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 10:22 am        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
trebuie sa precizez ca ma refer la ciocolata din comert, ca de facut sigur fac eu mai incolo, dar cu ingrediente luate de mine de la plafar. din fericire mai nou se aduc tot felul de chestii utile si interesante la plafarul din urbea noastra anonima :)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 10:34 am        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
mira scrie:
si mi-a zis "no, lasa ca mai vezi tu, ce crezi, ca poti s-o feresti de toate relele pamantului?

eeee fraza asta e deja clasica :)
eu sunt de parere ca gusturile se educa. eu mi le-am reeducat serios (imi plac la nebunie lucruri pe care nu le suportam gen pepene galben) si am ajuns sa mi se para de carton chestii pe care le mancam zilnic. lia mananca cu mare placere galbenus gol sau iaurt simplu sau jumatate de pruna. bea apa chioara. nu are nevoie de "snacksuri" sau "suc"

legat de deserturile astea, sunt ceva de vis. daca folosesti banane copate bine drept baza, nu-ti trebuie fir de miere sau altceva
le poti combina cu branza dulce, iaurt si fructe, unt si cacao si fructe, cocos, nuci de tot felul
o sa mai pun retete

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 11:09 am        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
vanilla_baby scrie:
mira scrie:
si mi-a zis "no, lasa ca mai vezi tu, ce crezi, ca poti s-o feresti de toate relele pamantului?

eeee fraza asta e deja clasica :)
eu sunt de parere ca gusturile se educa. eu mi le-am reeducat serios (imi plac la nebunie lucruri pe care nu le suportam gen pepene galben) si am ajuns sa mi se para de carton chestii pe care le mancam zilnic. lia mananca cu mare placere galbenus gol sau iaurt simplu sau jumatate de pruna. bea apa chioara. nu are nevoie de "snacksuri" sau "suc"

legat de deserturile astea, sunt ceva de vis. daca folosesti banane copate bine drept baza, nu-ti trebuie fir de miere sau altceva
le poti combina cu branza dulce, iaurt si fructe, unt si cacao si fructe, cocos, nuci de tot felul
o sa mai pun retete

hmmm, la inceput, cand eu incrcam sa spun foarte serioasa treaba asta, cand mi-o luam in flit, dadeam si mai multe motive de cascat ochii 8-} auzi tu, ii educi gusturile unui copil..in fine, vorbesc aici despre amice care ma tot luau la suturi ca n-am inceput sa-i dau danonino la 4 luni "ca asa se face"...deci ma simt normala daca le las sa vorbeasca si eu.. :-@ >:)

astept, astept cu interes orice faci, si nu numai tu, eu o sa testez pe rand chestiile astea pana cand ii voi da si ei :) deci ne educam gusturile noi mai intai, nu? ;)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 11:19 am        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
exact :)

lia mananca intotdeauna cu noi la masa, iar mai nou primeste exact ce mancam noi (ciorbe, tocanite, branzeturi, unt, oua, legume, fructe, nuci).
se uita, cere. daca ii place bine, daca nu, trece la atceva. dar are preferinte deja :)

nu as putea sa manac porcarii si ei sa-i spun ca nu e pentru ea.
incerc sa mananc lucruri pe care vreau sa le doreasca, cu cateva exceptii (porc, cacao etc). din "pacate" deserturile le manac singura pentru ca ea nu se da in vant dupa dulce :D dar ii place laptele batut cu fructe (pere, caise, banane)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 11:40 am        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
saraca de tine, ce te faci cu un copil asa "neascultator si sucit" care nu urla dupa dulce toata ziua cum sunt eu amenintata ca fac ToTI copiii? =))

soacra mea imi spunea despre fetita celor carora le face menaj (in italia) ca pana [pe la 5 ani efectiv nu a stiut ce-i ala dulce de genul prajituri, ciocolata napolitane. au facut in casa, i-au oferit dar nu a manifestat interes si nici nu a vrut sa manance cand a vazut alti copii :) in schimb au "indopat-o" cu fructe la greu, la discretie, cu legume facute baghetele. de-aia am eu in soacra mea un sustinator la acest capitol, ca ea e mai umblata si acum cu atat mai mult...si a reusit sa treaca de "universul propriu si personal", astfel incat poate aprecia si ce face altul mai bun, nu sa considere ca numai cum a facut ea a fost bine :)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 11:55 am        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
ng ng ng miamiiiii :))))

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 5:30 pm        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
atata timp cat are aspect si culoare de ciocolata ma atrage. 8-}
vanilla ce ai tu maica in prima canita acolo ca tare ti-as face o vizita ;)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 5:41 pm        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
hai ca te astept!
si sa stii ca nu are doar aspect si culoare are si cel mai buuuun gust :)

reteta mea - o banana bine coapta (cu pete dar tare), 2 linguri de unt 80% incalzit si 2 linguri de cacao dai la blender si te pregatesti de rai :D

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 5:48 pm        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
ok o pregatesc cu prima ocazie :imbratisare2: . o intrebare, ce inseamna ' unt 80%' ?

de fiecare data cand mergem la un gratar, ca si desert tai o banana in doua [pe lung] pun nitel zahar brun deasupra si o las cateva minute pe gratarul care se raceste de-acum [se intoarce pe ambele parti] . e excelenta langa inghetata de vanilie.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 5:57 pm        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
vanilla_baby scrie:
o banana, ulei de cocos, cacao, fulgi de cocos


am facut o , am adaugat insa si un piic de miere sa ia gustul uleiului. In ultimul moment mi am dat seama ca Toma nu o va manca din cauza fulgilor de cocos, prea tarziu, am bagat o un pic la congelator sa i o servesc ca inghetata, nu i a placut. Din pacate degustatorul sef (David) este plecat o saptamana, el cu siguranta ar fi mancat.....oricum am terminat o repede, buuna. Data viitoare pun unt si eu, ma gandesc si la nuci, yaaamy

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 6:03 pm        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
adica unt gras nu cel de 65% :)

am facut si eu banane si caise calite in ulei de cocos cu scortisoara. asta nu e raw dar e yuuumyyyy
Imagine

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 6:05 pm        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
alinutza scrie:
vanilla_baby scrie:
o banana, ulei de cocos, cacao, fulgi de cocos
am facut o , am adaugat insa si un piic de miere sa ia gustul uleiului. In ultimul moment mi am dat seama ca Toma nu o va manca din cauza fulgilor de cocos, prea tarziu, am bagat o un pic la congelator sa i o servesc ca inghetata, nu i a placut. Din pacate degustatorul sef (David) este plecat o saptamana, el cu siguranta ar fi mancat.....oricum am terminat o repede, buuna. Data viitoare pun unt si eu, ma gandesc si la nuci, yaaamy

eu uleiul de cocos il mananc gol cu lingura :D lia la fel
imi place mult aroma dar da, poti pune unt si iese chiar mai gustoasa

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 11, 2010 6:15 pm        Subiectul mesajului: Re: Deserturi raw 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
nu stiam ca exista unt gras si unt mai putin gras, adica nu m-am gandit niciodata cat la suta grasime are untul
si am facut o verificare cum (ma gandeam ca prin definitie orice unt are acelasi continut de grasime)
se pare ca in Italia untul comun este de peste 80% grasimi, cel mai frecvent 81%, prin lege e stabilit ca tre sa aiba min 80% grasimi
cel care poate sa aiba mai putin tre sa aiba specificat pe eticheta "unt cu mic procentaj de grasimi" si specificat cat (ca poate sa fie si 30cca si 60 cca)
eu pana acum nu-mi amitesc sa fi vazut cel degresat
ce-o chestie....

iar ulei de cocos aici n-am vazut niciodata :(
p.s. acum am inteles ca doar la magazinele etnice se gaseste, in special la cele senegaleze

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 137 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România