attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 5:50 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Noi 15, 2010 1:28 am        Subiectul mesajului: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
cand eram in gimnaziu aveam o colega care aducea niste prajituri bune tare, de si acum le pohtesc. erau cu foi dintr-astea gata cumparate (lica, parca),,, cum sa le zic? aa, ca de napolitane. si aveau parca nuci, miere, o crema. erau vreo cateva straturi de napolitane si o crema intre ele.

nu stiti pe unde e? reteta :D

(ce-ar fi sa imi regasesc si colega;) )

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 15, 2010 7:54 am        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
http://irinaririna.blogspot.com/2009/04 ... lizat.html
http://www.retete-gustoase.ro/retete-pr ... napolitane

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 15, 2010 11:31 am        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
mersi. in cel de-al doilea link am gasit cate ceva care sa semene. crema era dulce dulce dar nu dintr-aia sa lesini, era parca si un pic acrisoara. acum trebuie sa iau foi ca sa incerc cateva. :)

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 15, 2010 3:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
cristine, am si eu ceva amintiri legate de praji asta cu foi :)... nu sunt sigura ca e aceeasi, crema nu era dulce dulce ci intr adevar un pic acrisoara. Nu mai stiu nici eu reteta, doar cateva fragmente...zaharul se carameliza si se adauga o lingura de otet, de aici gustul de acrisor. Albusurile batute spuma...puneam si alune crude prajite un pic in cuptor.... Miere nu ....iar foile de napolitane...cumparam din cele colorate , una rosie, una verde etc

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 15, 2010 4:09 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
alinutza, daca te chema Cristina (ca pe colega mea din gimnaziu) ziceam ca esti tu colega pierduta. poate nici nu avea miere. cert e ca avea foi, o crema dulce acrisoara, ceva nuci/alune prin ea... si era buna. Palestina (asa ii spunea profesorul de istorie colegei) ne aducea de ziua ei...dar nu rezistau prajiturile pana la ora de servire, saream toti pe ea.

eu cred ca din lista aia imensa de retete cu foi, trebuie sa le iau la incercat. si nu atat reteta intreaga ci crema. ca parca era de consistenta unei halvite. nu era o crema asa moale. de asta spuneam eu de miere si nuca. ca am eu impresia asta ca daca pun in crema miere si alune, iese mai dintr-o bucata asa... pana nu incerc, nu stiu. vai, cate retete am. tocmai ce am descoperit si niste jeleuri de portocale, pe astea le-am incercat si gata, am scapat de cumparat jeleuri cand merg cu fata la magazin. am scuza ca le facem in casa.


mersi de pont cu zaharul caramelizat si otetul. maine merg la oras :) asa ca in seara asta imi fac o listoaica de cumparaturi si trec mai multe chestii.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 15, 2010 4:22 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
exact, semana la gust cu halvita, eu asa ii si ziceam, noua praji asta ne a facut o de cateva ori prietenul surorii mele, cand plecau parintii la tara il chemam pe el sa ne faca torturi si prajituri :)

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 15, 2010 6:04 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
:)) ii povesteam sotului ca sunt aproape de a da de reteta. :(( si nu m-a inteles, cica ce pasiuni mai am si eu.
las ca e bine, cand oi da de prajitura, imi ramane mie mai mult ;)

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 15, 2010 7:24 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
O reteta cu compoziţie acrişoară în mijloc se facea cu rahat si zeama de lamâie.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 15, 2010 8:13 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
mmm, posibil sa fi avut si rahat. poate era maruntit... crema era de culoare alba (sau crem)

unii descopera gauri negre... eu descopar prajituri ;)

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 16, 2010 1:49 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
http://www.culinar.ro/forum/continut/Du ... /foi-lica/
Aceasta este ceea ce imi aminteam, fara caramel>
500 g rahat,o lamaie,un pachet unt sau margarina(daca o faceti in zile de post).
se taie lamaia in felii(in prealabil o spalati).dati rahatul prin masina de tocat carne,lamaia se da si ea tot prin masina(atentie: se alterneaza rahatul cu feliile de lamaie,in caz contrar rahatul se lipeste de piesele interioare ale masinii de tocat).
untul sau margarina se alifiaza separat si apoi se adauga amestecul de rahat +lamaie.
se pune crema intre foi apoi se preseaza cu ceva mai tare.
se taie in ziua urmatoare. (sursa: http://www.culinar.ro/forum/continut/Du ... /foi-lica/)

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 16, 2010 1:55 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
http://www.reteteinimagini.com/Retete/P ... rahat.html

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 16, 2010 9:17 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
emi, as vrea sa incep exact cu reteta pe care ai dat-o tu.asa o sa aflu daca avea sau nu rahat in ea.
numai ca eu sunt ca in bancul cu supa de pui fara pui... adica vreau sa fac prajitura cu foi de napolitane si crema de rahat, dar fara napolitane si fara rahat. parca am vazut unde iau eu fructele pe langa dulciuri ceva foi rotunde... nu sunt de napolitane, cred ca sunt tari, insa merge sa incerc. iar rahat,,, uff, asta chiar ca e complicat. doar in carrefour la raftul cu de toate pentru toti din lumea asta sa iau un fel de rahat... o chestie din fructe specific cubei, am uitat cum se cheama. eram odata curioasa sa vad ce e, dar a zis sotul ca au mult zahar si nu am mai luat.
o solutie ar mai fi... acum de craciun ies pe piata niste tablete cu ceva care seamana a rahat, sunt un fel de fructe confitate dar gustul e f asemanator rahatului... e o tableta intreaga moale, nu sunt fructe confitate separate

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 16, 2010 9:27 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
inseamna ca nu i praji pe care o stiu eu, a mea sigur nu avea rahat, eu il urasc si niciodata nu am mancat sau facut ceva ce are rahat :ranjet1: .

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 16, 2010 9:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
eu sincer nu stiu cum era... dar daca o gasesc, o recunosc. de asta spuneam ca nu exclud sa fi fost cu rahat.
oricum crema aia era halvitzoasa... si nu era subtire, era destula crema intre foile alea de napolitane. si sigur avea ceva nuci, alune maruntite.

va spun eu ca mai repede dau de "Palestina" decat de prajitura.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 16, 2010 11:36 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Cristine, rahat gasesti la turci, si foile alea de napolitane tot acolo sau la rusi, sper ca aveti asa ceva, daca nu, vino la noi in Germania. :P La noi are de ex. la real un raft cu tot felul de chestii "exotice" (printre altele si spaniole :D), si acolo au si rahat si foile de napolitane.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România