attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 4:46 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Noi 16, 2010 11:50 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
cel mai aproape oras de mine, la 60 km, are cel mai mare complex un carrefour. Acolo exista un raft cu chestii de prin straini... sunt si chestii romanesti precum gogonele, bors magic, eugenii etc... am vazut doar de la cubanezi o chestie, aia de care ziceam mai sus, dar nu am incercat-o deci nu stiu de seamana a rahat.
mai exista Lidl... unde sunt produse grecesti, italiene si nemtesti (de acolo am luat azi produse nemtesti ;) ). Am gasit halva de la greci... halvita... dar rahat sau ceva asemanator nu. Am intrebat prieteni care locuiesc in orasul asta daca stiu vreun magazin turcesc... si cica nu e.
In Spania exista Real, insa departe de mine... si am fost in orasele care au real, dar fiind prima data am mers si noi pe unde era in GPS si pe unde ne-au indrumat oamenii... nu am stat atat de mult incat sa stim unde si ce sa cautam.

maine merg sa iau fructe si ma uit la ce vazusem eu... la foile acelea rotunde, stiu ca sunt tari, fine... sigur nu sunt ca foile de napolitane, insa sa incerc.

pai cred ca mai repede ajung in Germania decat sa caut pe aici prin Spaniuta. Macar de-ar mai fi pe forum cineva de pe aici, ne-am mai consulta.

offtopic: daca tot am zis de Lidl... ce parere aveti de produsele de acolo? Sigur ca difera de la magazin la magazin, conteaza si personalul cum e, curatenia, grija pe care o au cu depozitarea produselor... dar asa in ingemeral, strict la calitatea produselor... cumparati? va plac?

revin la topic, dar tot pe langa: ii ziceam sotului sa ma ajute sa gasesc reteta... si cand i-am zis ca era halvitzoasa, a zis sa ma opresc ca ii stric ziua asta ce fu frumoasa. nu le are deloc cu dulcele, mai bine il bati decat sa ii dai dulce. ii mai place o bomboana fina, asa din cand in cand. si atunci e sarbatoare. insa a fost comic, ca ii spuneam halvita si se stramba, mai sa se supere pe mine daca mai zic halvita. ce bleg, si ce buna e!

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 19, 2010 9:18 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
acum ca tot avem nepoftiti (ca suna urat paduchi, nu?) eu zic sa sarbatorim. am sarbatorit happy varicela day, happy mutare day si tot asa... hai sa sarbatorim happy padu day!
maine ma gandesc sa testez creme... si cum tot spuneam ca aceasta crema seamana cu halvita, m-am gandit sa combin ceva crema de facut halvita cu ceva acrisor... eventual acel caramel stins cu otet.

Am gasit asa:
halvita:
5 albusuri, 400 gr. de zahar, 250 gr. de nuci, 300 gr. de miere, 20 ml zeama de lamiie, 1 pachetel cu zahar vanilat, 2 foi de napolitana
Se curata nucile si se pun pentru 10 minute intr-o tava in cuptorul fierbinte, dar fara foc. Se amesteca de 2-3 ori si, cind sint fierbinti, se freaca miezul de nuca intre palme, pentru ca acesta sa se curete de cojile uscate. Intr-un vas smaltuit, se pun albusurile batute spuma tare, adaugind zaharul si zeama de lamiie (toate odata). Se continua sa se bata amestecul cu telul, pastrind vasul pe plita fierbinte, pe flacara mica, peste care s-a pus o placa metalica. Cind spuma se tine in tel, fara sa mai cada, este gata. Intre timp, se pune pe foc mic mierea sa se incalzeasca si se toarna peste albus, dar se bate tare amestecul cu telul 10 minute. Compozitia se umfla ca o spuma moale, pentru ca mierea subtiaza albusul, ce se va intinde ca o coarda. Cind spuma isi pastreaza forma, se ia vasul de pe foc si se pune zaharul vanilat si nucile. Compozitia se intinde in strat de 2 cm, cit este calda, pe foi de napolitana.

sau asta:
http://www.culinar.ro/forum/continut/Re ... nd-Nougat/
mi se pare usor de facut

eu am in casa si alune de padure si nuci. ai mei oricum nu mananca daca pun nuci... dar poate daca le maruntesc marunt :)) numai ca nu o sa mai aiba efectul acela gustatil :))

maine va spun, daca fac, ca eu una zic si alta fac

aaa, am luat foi dintr-alea... stati sa vad daca gasesc foto pe net:
gata, astea sunt:Imagine

si ale mele sunt fix astea:
Imagine

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Noi 20, 2010 7:09 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
am comis-o. e la frigider. promit sa pun poza si sa spun cum e... cu sinceritate. si cred ca va trebui sa fiu foarte sincera, de vreme ce m-am indepartat de la retete, am luat-o pe aratura si am pus de toate in crema. foile pe care le am cica in engleza sunt waflles dar mie nu imi par a fi asa ceva deloc. sunt niste foi subtiri care se rup imediat cum le ating. drept urmare le-am presarat mai mult decat asezat in farfurie.
crema trebuia sa fie cu albus, aveam doar oua de prepelita asa ca mi-am zis ca ce-ar fi sa pun sase oua de prepelita intregi (cred ca a fost proasta ideea), am pus si lamaie... si ca sa fie totul perfect si compleCt am pus in loc de alune sau nuci un amestec de alune, nuci, ovaz, muesli.... :)) am amestecat cu un sirop de miere si zahar (asta da energie)... am zis ca daca-i bal, bal sa fie si atunci am aruncat si o bucata de unt.... si am amestecat tot, am pus peste foile zdrobite, am mai pus deasupra niste foi... si am dat la rece.
acum ma rog macar sa nu se lipeasca de farfurie (ca am pus intr-o farfurie dintr-aia de lut, cu pereti inalti, dpreti)
si daca e buna... nu stiu cum am facut-o ca si cantitati
rea nu are cum sa fie ca la final am lins de prin cratita si era miam miam

cred totusi din ce in ce mai tare ca acea reteta era cu rahat... rahat topit sau ceva de genul. asa ca pana nu gasesc rahat, nu mai incerc...
revin mai pe seara, noapte, dimineata cand s-o raci/intari prajitura

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 21, 2010 12:50 am        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
mda, ce poze, nene?!? e de culoarea unui maglavaiz din zahar si miere. eu cred ca m-am tampit de am facut asa ceva. e atat de dulce, mi se face rau, o sa beau litri de apa... e buna, e misto ca am pus si ovaz, muesli etc, insa trebuia sa nu mai pun zahar (sau miere)
si nu e crema... e un caramel....

cred ca il tai il bucatele si il dizolv in lapte, cafea... de fapt nici macar nu il tai, trag de el pana se rupe.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Feb 04, 2011 10:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
Veste buuuunaaa!
Ar trebui sa ii multumesc domnului Facebook. Am dat de colega draga. reteta se numeste Rumba. Va vorbi cu mama ei si imi va trimite reteta. Nu e misto?

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Feb 04, 2011 10:53 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
Mmmm imi amintesc si eu de o prajitura fff buna Rumba! Sa vb cu mami, poate face :)

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Feb 04, 2011 11:05 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
eu sunt atat de bucuroasa. nu numai de praji. ci si ca am regasit atatea fete dragi

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Feb 05, 2011 9:32 am        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
Asta e fara miere si fara foi de napolitane :D: http://carmen-retete.blogspot.com/2010/01/rumba.html
Asta cu foi de napolitane, dar fara miere: http://www.gustos.ro/retete-culinare/rumba.html

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Feb 05, 2011 4:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
mai, poate m-am dilit. poate nici nu era cu foi aceasta rumba. eu asa imi aminteam. ii simt perfect gustul, dar nu mai retin exact cum arata. eu retineam ca era albicioasa, nu maro, dar cine stie?
astept sa vad ce spune si fosta colega... minunat ar fi sa imi si faca mama ei un pachet, sa ma asigur ;)

mersi admino :)

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Feb 05, 2011 10:58 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
asta eeeeeeee:

Reteta Rumba

Ingrediente: 7 oua, 2 cani de zahar, o cana faina, un pachet margarina 250 g – gen Unirea, 5 pliculete de zahar vanilat , 200 g rahat, 50 g stafide, o cana de nuci taiate, 2 foi Lica (format mare), o lingura esenta fistic (daca nu gasiti, se poate folosi si esenta de migdale).

Se sparg ouale, se separa albusurile de galbenusuri. Galbenusurile intr-o cratita se amesteca separat cu o cana de zahar pana se fac ca o crema, apoi se pun pe baie de aburi si se lasa acolo pana se obtine o crema de consistenta smantanei, dupa care se lasa la racit.

Cele 7 albusuri se bat cu cealalta cana de zahar pana se fac spuma, se adauga fisticul, faina, rahatul taiat marunt, cana de nuci si stafidele - blatul.

Tava de la aragaz se unge cu ulei/margarina si se tapeteaza cu faina. Se pune compozitia de blat in tava si se pune la aragaz - 15 minute.

Se pune pachetul de margarina intr-un castron si se freaca cu cele 5 pliculete de zahar vanilat. Dupa ce s-a racit crema de galbenusuri se freaca cu margarina (crema se adauga peste margarina, niciodata invers) si se da la rece - la frigider.

Dupa ce s-a racit blatul, se pune jumatate din crema peste el, se pune foaia Lica, se intoarce pe partea cealalta, se repeta procedura si pentru foaia nr. 2. Se impacheteaza intr-o coala de hartie alba, se pune intr-o punga de nailon, se da la rece, asezandu-se peste prajitura o greutate.

Pofta buna!

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Feb 05, 2011 11:18 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
Pai nu e cu miere!!!

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Feb 06, 2011 12:44 am        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
admin scrie:
Pai nu e cu miere!!!

in apararea mea sta postul de mai sus unde am zis ca sunt dilie :>

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Feb 06, 2011 2:05 pm        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
sa completez ca aseara am scris pe fuga.
Prajitura asta e foarte dulce, eu asa mi-o amintesc si poate de asta ziceam eu de miere. Pana la urma vad ca are si rahat... ideea e ca ce iese la final e foarte bun. Serios acum. Niciodata nu am mancat ceva care sa fie asa de bun ( sau cel putin niciodata pana la varsta aceea din gimnaziu), acum sa vedem cum o iesi cand oi face eu.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 15, 2011 8:01 am        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:24 pm
Mesaje: 700
uite, nu la asta te refereai?
http://www.bucataras.ro/retete/albinita-11357.html

_________________
Imagine
Imagine
http://piticiculipici.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 15, 2011 9:45 am        Subiectul mesajului: Re: Caut: reteta de praji cu foi, miere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
Ralus, am gasit-o pe fosta colega pe facebook si am facut rost de reteta. am scris-o mai sus.
problema mea e ca nu gasesc foi si rahat :(
ma rog, nu gasesc pe unde ma invart eu, fiind un cerc restrans... am un singur carrefour mai mare care are si stand pt chestii din alte tari.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România