attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:58 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Dec 04, 2009 11:50 am        Subiectul mesajului: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
deci eu am o reteta pe care o stiu si pe care o fac in diverse forme: pandispan, chec, briose :D ieri am facut-o tort si a iesit...o nebunie

eu am facut cu 7, ca atat imi tine mixerul, pentru tort mediu merge cu 8, pt mare cu 12, insa se poate face cu orice nr, la briose fac cu 4-5

7 oua
7 lg de zahar
7 lg de ulei
7 lg de faina

asta asa, ca sa tineti minte. in loc de 7 de zahar pun mai putine, sa zicem 4-5, in functie de ce altceva mai bag.

se separa albusurile, se bat bine. se pune si zaharul (din care o parte vanilat, mor dupa vanilie) si se bate iar. cand sta, mai pun sucul de la juma' de lamaie (sucul asta e mare smecherie, il pui in loc de praf de copt, se umfla toata treaba de nu se poate si iese f aerisita, nu grea si densa ca la praful de copt. plus un strop de aroma de lamaie)

galbenusurile se amesteca bine cu uleiul si se pun peste albusuri amestecand f usor, de jos in sus, sa nu iasa aerul

se pune si faina insa pentru ca voiam altceva, am inlocuit 2 linguri de faina cu nuci pasate maruntel, nu praf, sa poti simti bucatele de nuca

la sfarsit, cand era totul gata, am mai pus niste mure (congelate) date prin blender cat sa ramana grupuri de 3-5 bobite sau mai putin.

bagat la cuptor, 10 min la foc maricel, pana de umfla bine, apoi la mediu, in total 30-40 min, de incercat cu scobitoarea in functie de tava si cuptor



cat era blatul la cuptor am tocat bucatele mici niste piersici din compot (am vrut ananas dar se cam stricase ca il deschisesera baietii cu o zi inainte ). dar mici...mici, sa zic 5x5mm.

batut frisca din smantana (milli) si injurat frisca vegetala care se bate muuult mai usor dar e naspa la gust. injurat ca m am obisnuit cu ea :D

scos blatul, lasat la racit (uitat pe masa peste noapte :D) taiat in 2 sau 3 pe inaltime si umplut cu frisca, piersici si nuci. moooooori :D

serios acum, cred ca e cel mai bun tort pe care l-am mancat ever. si nu, nu-s deloc gospodina :P

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 18, 2010 8:02 am        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
iuhaaa!!!
mor de pofta.
abia astept sa am voie iar la papa ca-l fac.

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Noi 12, 2011 1:53 pm        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
vin cu un tort (uletz) cu nuca (portocala, lamaie, scortisoara, cuisoare, coniac), dens, o simfonie de arome, de la Gordon Ramsay ;-) e testat si merge de Craciun (off, abia astept sa fac bradul pe 6 Dec., conform traditiei lui Tzutzu a mea plecata pe plaiuri dulci, italiene, abia astept :D)
Tushi spune: ''asta nu e tort draga, e prajiturica simandicoasa de cafea'' =)) (ardeleanca asta afurisita vrea numa prajituroaie d'alea mari in farfurie, gen asta, CARROT CAKE, pe care o fac AZI ;)) e testata la o amica, SUPER DELICIOASA! o fac cu nuca nu cu pecan....ca e buget de criza ;))
asadar in loc sa scriu un post mare la depresii mai bine fac prajituri, ce mai tura vura :D asta e terapia mea :P

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Noi 12, 2011 10:19 pm        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
vai, flo, ce ma nervasi cu reteta ta englezeasca cu tot :P imi ia prea mult timp sa o descifrez ca lumea (nicio treaba nu am cu masurile lor si ori de cate ori m-as uita nu le tin minte 8-} ) si uite asa nu ma leg la cap..desi as manca..vai ce-as manca, imi scoate ochii tortul asta de morcovi, cu pozele lui asa apropiate cu tot :tristuc:

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Noi 12, 2011 10:25 pm        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
fac eu maine, azi nu am reusit pt ca am avut musafiri nepoftiti care au venit cu prajituri naspa de la cofetaria de jos, si iti spun reteta pe romaneste bre :)) da? it's a deal ;-)
e buuuuuuuuuuuuuuuuuuuun rau de tot, am mancat la o amica, a fost funny, eu m-am dus cu prajitura la ea, facuta de mine, ca sa nu ma duc cu mana goala, ea facuse tortul asta si eu cel cu nuca al Ramsay :)) super asemanatoare ;)) ti-l spun si pe ala, stii ce simplu e? mega simplu, vorba cea: life is simple we are complex :D sau we tend to complicate it

ps: bre draga mea, a propos de masuri internationale, goagal si vei gasi :D
o uncie egal 28gr

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 13, 2011 9:24 am        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Flo scrie:
fac eu maine, azi nu am reusit pt ca am avut musafiri nepoftiti care au venit cu prajituri naspa de la cofetaria de jos, si iti spun reteta pe romaneste bre :)) da? it's a deal ;-)
e buuuuuuuuuuuuuuuuuuuun rau de tot, am mancat la o amica, a fost funny, eu m-am dus cu prajitura la ea, facuta de mine, ca sa nu ma duc cu mana goala, ea facuse tortul asta si eu cel cu nuca al Ramsay :)) super asemanatoare ;)) ti-l spun si pe ala, stii ce simplu e? mega simplu, vorba cea: life is simple we are complex :D sau we tend to complicate it

ps: bre draga mea, a propos de masuri internationale, goagal si vei gasi :D
o uncie egal 28gr

estio duamna :ranjet1:

ma depaseste tocmai pt ca nu/s cifre rotunde 8-} auyi, 28 de gr 8-}

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 14, 2011 7:26 pm        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
asa vorbeste lumea, ca sunt o doamna, at least...cei care nu cred ca sunt o scorpie :))

DECI:
Incepi asa, intr-un bol amesteci:
2 cesti faina (ceasca medie)
1 plic amoniac
1 plic praf de copt
un vf de sare
1 lingurita scortisoara

In alt bol:
bati patru oua intregi cu doua cesti de zahar vreo cinci minute
adaugi o ceasca medie de ulei fl. soarelui
1/2 ceasca de lapte batut

Apoi amesteci cele de mai sus.
Mai era ceva cu vanilia, eu nu am pus nicaieri pt ca nu am ''da real thingy magigy'' si atunci nu ma bag :D asa mi's eu, elitista

Pui in compozitie o ceasca de nuci d'ale noastre, cele din reteta sunt mai misto dar nu am avut
(facute mai marunt dar nu fff marunt, te prinzi tu)

Iei o tava cu fund detasabil, eu am de diametru 26cm, o ungi cu niste unt si apoi torni si bagi la cuptor timp de 55min (verifici si tu cu scobitoarea)

CREMA (FROSTING)
doua cesti de zahar le bati cu 50 gr unt
apoi adaugi doua cutii de crema de branza Philadelphia - cele de 125gr - se bate pana devine compozitia spumoasa gen :D
bagi la frigider


Blatul se taie in doua, dupa ce s-a racit si il umpli conform pozelor de pe blog
Sper ca am fost coerenta pentru ca am scris reteta cu Sasha pe langa mine, destul de nervozat :P
Este delicioasa!! Noi am mancat-o intr-o zi. Pofta buna!

si ca sa ma urasti DEFINITIV check that out: http://gingerbreadbagels.com/2011/06/30 ... eesecakes/
BOMBA calorica! o fac pe 25 nov, cand vin italienii mei, my sis

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 16, 2011 1:48 pm        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
Hello, anybody there? Mira? :)) Eu am facut-o pe a doua, crema am facut-o cu zahar integral, am frecat mai intai untul cu zaharul si apoi am pus branza, si de data asta s-a topit perfect :)) zaharul
Este magnifica! SUnt nebuna, stiu. O sa iti fac poze la a mea, a doua, caci prima a fost tester.
BTW (a propos) 500 gr de morcovi AJUNG
pe care ii pui in compozitia blatului dupa ce pui nucile, UITASEM SA ITI SPUN ASTA, jeeeeeeeeeeez!

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 16, 2011 2:25 pm        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
Eu urmaresc cu interes dezmatul tau culinar :ranjet1: :imbratisare2: , dar 1. n am timp 2. cel mare ar manca doar placinta cu mere, mijlociul doar prajituri, torturi cu ciocolata 3. mi e ca tb "sa ma sacrific" si sa mananc singura juma de tava, abia ce am revenit prin nu stiu ce minune la greutatea din tinerete #.-S

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 16, 2011 9:06 pm        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
ce dragut ai spus, dezmat culinar, chiar ca asa e.....mah, se merita un kilogram, dar eu nu sunt cea mai potrivita sa spun asta, eu mananc si bag in buzunare, se pare :P atasez poze dupa ce il cul pe Sasha

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 16, 2011 10:20 pm        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
https://picasaweb.google.com/1092565558 ... 7776914098
taaaa taaaaa!

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 16, 2011 10:39 pm        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Io credeam ca atasezi cu tine :))

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 16, 2011 10:58 pm        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
si io =))

noh, da-i fain si tortul, imi vine sa-l incerc

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 16, 2011 11:08 pm        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
=)) c'mon, cu mine? am atasat demult, sunt slabanoaga, skinny bitch :)) dar sunt de treaba :P jur!
mai fetelor, eu l-am mancat si pe asta, mai e o felie in frigider, e buuuuun rau,
@Madalina *care ai mancat doua felii* : please step in :)) asa se zice in corporatie
sa mai zic ca il vrea ca tort de ziua Ilincai? :D

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 8:30 am        Subiectul mesajului: Re: tort bun bun cu nuci si fructe 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Ce mancaruri apetisante!!! Cum ai pregatit spaghettili alea? Astea ma atrag in perioada asta ingretosata, ca si tarta cu pui si porumb. Arata misto de tot!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România