attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 4:18 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Ian 22, 2010 6:30 pm        Subiectul mesajului: Re: painea cea de toate zilele 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 20, 2010 1:40 pm
Mesaje: 22
De gust le folosesc, si ca balast pentru digestie, ca pentru aport mai iau din cele decorticate.

Am cumparat si ulei de in dar nu mi-e clar cum as putea sa-l folosesc (nici n-am fost curioasa sa vad ce gust are).


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 22, 2010 9:46 pm        Subiectul mesajului: Re: painea cea de toate zilele 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 1:57 pm
Mesaje: 352
Localitate: De retour...ACASA!
Andreina..tocmai am obs. ca avem aceeasi masina de paine. O am de vreo 7 ani! Si e prietena mea cea mai buna in buc.

Eu mai folosesc pt. paine si faina gata preparata de la Lidl. Cu cereale, taraneasca, cioplata, etc. Taaare buna iese painea. Pun apa, jumatate de punga, dau drumul la programul 2 si in 2h24 am painea.

In FR. ca aici nu am luat-o si tare-mi pare rau.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 23, 2010 10:49 am        Subiectul mesajului: Re: painea cea de toate zilele 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
si eu folosesc tipuri de faine gata amestecate si sunt foarte multumita

fetelor, am inceput de luni sa lucrez la pasta acida si sunt foarte multumita :P

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 23, 2010 11:10 am        Subiectul mesajului: Re: painea cea de toate zilele 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Ce e pasta acida? Cum o faci?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 23, 2010 11:45 am        Subiectul mesajului: Re: painea cea de toate zilele 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
deci painea dospita fara drojdie de bere

deci se face intai maiaua, faina (preferabil proaspat macinata, eu nu pot sa o am chiar proaspat macinata, dar cumpar cam cat cred ca folosesc la saptamana nu mai mult...) cu un pic de apa si un pic de ceva dulce (fructe uscate - stafide de ex) si lasat la fermentat
sunt tot felul de bacterii care se prolifereaza, bune si rele

in mediu ok rezista doar cele bune, asta e maiaua - pasta acida

se poate pastra la frigider asa moale cum e, o iei mai mult cu lingura, nu cu mana

se pastreaza in contenitoare de sticla, inchise, eu am un borcan de 2 litri unde o tin

cand vreau sa fac paine, scot maiaua pun peste faina, inca putina apa, framant cu masina, las la dospit cam o ora creste si o folosesc

timpul la dospit poate sa fie mai indelungat, dar la noi nu se poate ca sunt purceii care fac scandal ca vor paine

maine tre sa reinprospatez maiaua, spun cum

ies acum

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 23, 2010 3:09 pm        Subiectul mesajului: Re: painea cea de toate zilele 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 20, 2010 1:40 pm
Mesaje: 22
Am facut si eu paine cu maia, dar mi se pare ca e prea lung procesul. Eu am amestecat doar apa cu faina de secara, dar a durat vreo 5-6 zile procesul. Cand am terminat a rezultat un castron mare de maia de care nu mai stiam cum sa scap, ca de-abia dupa m-am uitat pe retetele de paine cu maia si foloseau cate 2-3 linguri doar.

Pasta acida nu e fermentul de copt ? Ca stiu ca e diferit de maia?


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 27, 2010 11:41 pm        Subiectul mesajului: Re: painea cea de toate zilele 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 15, 2008 1:29 pm
Mesaje: 406
Localitate: Cluj-Napoca
Intreb si eu, ca habar n-am avut si nu am: nu e sanatoasa drojdia de bere? sau de ce e preferabila maiaua asta?

_________________
Imagine
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 28, 2010 8:53 am        Subiectul mesajului: Re: painea cea de toate zilele 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
deci e sanatoasa drojdia de bere, dar si mai sanatoasa e maiaua
painea facuta cu/din pata acida se digera mai bine, se conserva mai bine, mai indelungat decta cea facuta cu drojdie de bere

sunt foarte multe procedeea pentru a o obtine, acum fiecare la un momentat se opreste la unul

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România