attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 1:49 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 9:09 pm        Subiectul mesajului: pate din ficat de pui 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 pm
Mesaje: 461
poate ca toata lumea isi face in casa, eu acum am descoperit un ingredient bun pt pasta pe care o faceam din ficat de pui - ceapa.

asadar, reteta ar fi: ficat de pui, fiert; putin unt si lapte, sa se inmoaie amestecul; o ceapa mica, fiarta bine, sare si piper dupa gust. (doamne, parca as citi din cartea de bucate :P ) pateul se acopera cu staniol, sa nu se innegreasca.

am avut si feed-back-ul- a mancat si stefan; de regula scuipa :> .


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 10:55 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 06, 2009 6:28 pm
Mesaje: 237
Yahoo Messenger: thea_brish
Localitate: Deva
eu nu am facut niciodata pate in casa. asa ca te rog spune-mi mai exact..cat ficat..cat unt...cat lapte :P se paseaza toate? cu furculita? prin blender? cum? Cred ca te-am inebunit. ;)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 11:42 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 10:52 pm
Mesaje: 450
Localitate: Bucuresti
Fac si eu si variez cantitatile si compozitia. Ca sa-mi tin treaza imaginatia ;) Uite niste repere: 7-8 ficatei fierti, 2-3 catei de usturoi, cimbru, putina sare se amesteca (blender) cu o ceapa tocata, un morcov dat pe razatoarea mica, putin dovlecel (optional), albitura (optional) dupa ce legumele au fost inmuiate/ inabusite in putina apa cu ulei.

Inclini balanta ficatei-legume dupa gustul copilului si consistenta dorita. Mai multe legume il inmoaie.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 11:47 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 pm
Mesaje: 461
o, nu m-ai innebunit. chiar ma bucur sa-mi dau si eu cateva talente de bucatareasa, mai ales ca nu frecventez des rubrica asta. :D

asadar, pt 4-5 ficatei (refrigerati sau din curte, daca se gasesc...), pui o ceapa mica fiarta bine, sa poata fi pasata usor cu mixerul (dupa prima incercare iti vei da seama cam cata ceapa iti place sa simti; ceapa aseamana pateul cu cel din comert), un cub de unt si putin lapte (ochiometric, cat sa se inmoaie amestecul, sa fie o pasta tartinabila, dar nu prea 'balegoasa'), un varf de cutit de sare si unul de piper negru.
deci, pe toate le-am pus dupa simt, nu dupa cantar. ideea e sa obtii la sfarsit un amestec de consistenta pateului din comert, cu gustul care-ti place (poti adauga si alte ingrediente), cu 99% ficat si nu alte porcarii si fara conservanti si coloranti.
totul se omogenizeaza cu mixerul.
gata :D
sper sa-ti placa.

acum vad ca leeloo a dat si o alta varianta :)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 11, 2009 11:28 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
Eu fac de ani de zile pate din asta, cu diferite combinatii de legume. E foarte bun. N-am intalnit pana acum pe nimeni care sa-mi spuna ca nu-i place

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 11, 2009 3:05 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Sâm Sep 13, 2008 2:25 pm
Mesaje: 250
si la noua ne place pate-ul foarte mult; eu am invatat un secret de la cineva din Franta; sa nu-l fierb sau calesc ci sa-l pun in cuptor; deci curat ficatul de membrane si il pun intr-o tava la cuptor, fara nimic altceva (adica nu ulei, mirodenii etc) cateva minute pana este rozaliu, dar nu uscat. in felul asta evitand gustul amar.
separat calesc de regula o ceapa cu usturoi si mirodenii in putin ulei de masline, sare pipier alb/negru si in general orice alta leguma dupa gust (cipuerci, morcov, ardei gras etc) sau fara. fac o cantitate pt pici si o cantitate pt adulti, unde adaug putin cognac, sherry etc.
las sa se raceasca si le amestec cu putin unt folosind ori o lingura de lemn cu care frec frec pana nu mai pot sau un blender (cand il am la dispozitie). cand sunt cine stie pe unde si n-am unde sa-l pastrez in frigider, il acopar cu strat de unt, boabe de piper si foi de dafin, ca sa tina si a doua zi.


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 11, 2009 3:20 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
si vine toma necredinciosul :D
voi dati ficat copiilor? /:)

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 11, 2009 5:40 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Mar 19, 2008 9:45 pm
Mesaje: 263
diana scrie:
si vine toma necredinciosul :D
voi dati ficat copiilor? /:)

nu, nu-mi place ideea

noi doi mancam de pui, am vrut sa-i dau sa guste odata sa vad daca l-am privat de un gust placut pana atunci...dar a scuipat..si a doua oara la fel...am fost bucuroasa!


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 11, 2009 6:26 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
e rau?
ziceti mai multe.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 11, 2009 6:55 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Mar 19, 2008 9:45 pm
Mesaje: 263
adana, in afara de piticul meu cel mic care imi spune ca ficatul (de orice vietate) are inmagazinate in celulele sale cea mai mare parte din toxinele din acel organsim.....si nu-s convinsa ca termic ele se distrug...alt argument nu am...

e un pitic mic, dar e al meu si ma mandresc cu el! :ranjet1:


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 12, 2009 5:06 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Sâm Sep 13, 2008 2:25 pm
Mesaje: 250
Alinna scrie:
adana, in afara de piticul meu cel mic care imi spune ca ficatul (de orice vietate) are inmagazinate in celulele sale cea mai mare parte din toxinele din acel organsim.....si nu-s convinsa ca termic ele se distrug...alt argument nu am...

e un pitic mic, dar e al meu si ma mandresc cu el! :ranjet1:


foarte fain piticul tau :) .
sunt de acord cu toxinele cat si cu teoria vis a vis de vitamian A si consumul adecvat.
la noi e asa; fetitei ii place, baiatului asa si asa. consumam insa destul de rar asa ca nu mi se pare imperativ sa-l elimin de tot din dieta lor.
adaug ca nu mai sunt bebelusi.


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 12, 2009 7:38 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Lui D. nu ii place, asa ca dupa cateva incercari am renuntat.
Daca tot il gatiti evitati sa-l amestecati cu lactate pentru mai buna absorbtie a Fe.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 12, 2009 9:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Mda, deci am aruncat pastila si am disparut. Ce stiam ca am bookmarkuit despre ficati (nu pot sa ma abtin, urasc ficatul si cand spun cuvantul asta ma gandesc numai la a 'scoate ficatii din cineva' :D ) nu e pe calculatorul asta, e pe ala mort de juma' de an. So ... nu mai stiu de ce, ruda cu piticul alinei cu toxinele, daca e musai caut cand gasesc un strop de timp pt asta.

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 01, 2009 11:55 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Nici noi nu mancam organe. Ficatul "filtreaza" toxine, dupa cum inteleg eu ele se pastreaza in mare parte...Nu, multumesc, si mai ales daca nu ii stiu provenienta precisa (adica daca e gaina mea hranita biologic) Si nici atunci.

La noi in casa e Lili catzelusa care il consuma cu mare placere.Pisicile nici nu il miros (cand se intampla sa mai cumpar carne, in rest noi suntem oricum pe vegetale ;)

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 02, 2009 5:08 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Mai 26, 2008 8:30 pm
Mesaje: 143
diana scrie:
Mda, deci am aruncat pastila si am disparut. Ce stiam ca am bookmarkuit despre ficati (nu pot sa ma abtin, urasc ficatul si cand spun cuvantul asta ma gandesc numai la a 'scoate ficatii din cineva' :D )nu e pe calculatorul asta, e pe ala mort de juma' de an. So ... nu mai stiu de ce, ruda cu piticul alinei cu toxinele, daca e musai caut cand gasesc un strop de timp pt asta.

Caz doar ficatul nu e magazie de toxine... e filtru, vine sangele cu toxine, enzimele din ficat le "lucreaza", iar resturile se elimina care pe unde, prin urina, scaun, etc.
Iar sangele ala care vine la un moment dat in ficat, cate toxine sa contina? Daca ar contine atat de multe, animalul ar muri inainte sa fie sacrificat.
Na, Toma necredinciosul al meu zice ca ficatul e destul de safe :D


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România