attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Apr 19, 2024 10:24 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Ian 24, 2009 8:24 am        Subiectul mesajului: Placinta cu mere 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Imagine

Asta-i reteta de care nu-i place Christei, ca-i fara cantitati exacte :P. Dar e foarte usor de facut si iese grozav de buna.

2.5 cani de faina se amesteca cu jumatate de pachet de unt, 5 linguri de ulei, 8 linguri de apa rece (in reteta originala se mai punea si o lingura de zahar). Se amesteca toate bine, apoi se imparte aluatul rezultat in doua, o parte putin mai mare. Se lasa la frigider vreo jumatate de ora.
Se curata 8-10 mere, se taie felii (in reteta originala se amesteca cu o cana de zahar, jumate de cana de faina, scortisoara, nucsoara s.a.). Eu pun doar scortisoara pe ele.
Se intinde bucata mai mare de aluat, sa acopere fundul si peretii unei tavi rotunde (preferabil cu fund detasabil) - unsa cu unt. Se pun merele, se acopera cu a doua foaie, care se inteapa din loc in loc.
Sta la cuptor cam 30-40 de minute, la foc potrivit.

Eu la inceput o faceam dupa reteta, de cand cu Alla nu mai pun deloc zahar si e super dulce si buna datorita merelor. \
Si un tip: daca folositi ulei de masline, aluatul iese cam tare, de fiecare data am patit asa.

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 24, 2009 8:32 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Ce fain arata si ce usor pare de facut!


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 27, 2009 3:07 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
Eu am mancat facuta de Ralu si a fost excelenta. Apoi a facut Claudia si a fost buna asa incat am cerut reteta. Si mie mi-a iesit o chestienasoala, acra, aluatul nu a cerscut deloc. Asa ca am mai incxercat o data, dar de data asta am pus praf de copt. Si a iesit ok. Oare care o fi explicatia? Asa pufoasa fara nimic de crescut - se poate? A si mie nu-mi erau suficiente 8 linguri de apa, am pus de vreo 3 ori pe atat.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 27, 2009 3:38 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Aoleo! Da' cata faina ai pus, de a trebuit atata apa? Eu folosesc o cana cam de 180 de ml (nu stiu cata faina incape...aprox. 7 linguri cu varf/cana, deci cam 18-19 in total), n-o umplu foarte tare. N-am pus nimic in plus fata de reteta, nici vorba de praf de copt. Cand ai mancat tu era facuta cu ulei de masline, deci mai tare aluatul, iese mai bine cu ulei de floarea-soarelui. Aluatul nu trebuie sa creasca.
Lasa ca ne mai intalnim si facem un workshop :)

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 28, 2009 12:07 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mai 06, 2008 3:27 pm
Mesaje: 175
Yahoo Messenger: ionelaiordan
Localitate: Constanta
Si eu am incercat-o si mi-a placut f mult. Si lui Cosmin de altfel. Eu am pus ulei de floarea soarelui si nu mi s-a parut deloc tare. Varianta cu ulei de masline n-am testat-o. Aaaaa, si am pus si o lingurita de bicarbonat de sodiu stins cu lamaie. Plus ca am ras merele. Si poza, ca sa dovedesc :)

Imagine
Tocmai ce o scosesem din cuptor.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 28, 2009 12:35 pm        Subiectul mesajului: Re: Placinta cu mere 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
allamarine scrie:

Asta-i reteta de care nu-i place Christei, ca-i fara cantitati exacte :P.


e atat de Christa faza =))

iar placinta imi aduce mult a "porlosh" cu mere

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 28, 2009 2:11 pm        Subiectul mesajului: Re: Placinta cu mere 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
gazzella scrie:

iar placinta imi aduce mult a "porlosh" cu mere


NU stiu ce-i aia :>

Nelly, ma uitam la placinta ta si nu pricepeam de ce-i asa de alba :)) Eu folosesc un amestec de faina, ori grau+alac, ori faina alba + integrala, asa ca a mea-i mai bronzata :)

Merele eu nu le rad ca asa de bine se coc acolo, ca se topesc aproape in gura, asa ca nu mai pierd vremea si cu rasul. Am mai amestecat pe langa mere si pere, iese tot buna.

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 29, 2009 10:29 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
allamarine scrie:
Da' cata faina ai pus? De aia o inteleg pe Christa!
Lasa ca ne mai intalnim si facem un workshop :)
Abia astept!

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 29, 2009 2:26 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
mariana scrie:
De aia o inteleg pe Christa!
!


Eu n-am cantar, asa ca toate retetele se fac dupa ochi :P (si la alea cu cantitati aproximez eu)

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 14, 2011 6:17 pm        Subiectul mesajului: Re: Placinta cu mere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
io am si mere si pere, cred ca bag o amestecatura si eu maine :D ca imi vine sa ling monitoru la poza allei!!!!!!

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 14, 2011 7:21 pm        Subiectul mesajului: Re: Placinta cu mere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
Mama, enervante sunt fetele care nu folosesc cantitati, nene, eu ma pricep in bucatarie, vorbeste lumea, dar mereu fac ca la carte, si lumea se linge pe degete :D asa ca, sic sic ;)) Clar prefer merele :)

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 14, 2011 7:22 pm        Subiectul mesajului: Re: Placinta cu mere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
'enervante' in ghilimele, evident :D Mira, facem intrecere? Au ba? Cum ziceti voi pe aici :D

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 14, 2011 10:16 pm        Subiectul mesajului: Re: Placinta cu mere 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
eu nu va mai citesc, in ultimile luni numai esecuri am avut, cu masuri, fara :(

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 14, 2011 11:19 pm        Subiectul mesajului: Re: Placinta cu mere 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
Andreina, capul sus!!!!
"Ultimele luni " se refera la timpul de cand ai schimbat taramul?
Daca -i asa, stai pe pace, ca-ti revii. Mai bine zis, o sa inveti sa gatesti si aici.
Eu am avut un soc la prima supa : m-am dus si-am cumparat tot ce cumparam in Ro, am varat in oala, am pus in farfurii si..............ioai! am facut "supa de carnetel" ( asa i-a zis un prieten atunci), caci avea gust doar de hartie fiarta.
Apoi am incercat tot felul de chestii care ne placeau si tot la gunoi au sfarsit.
De prajitui nu mai zic.
Dar, intre timp, incet , incet, am invatat ce sa cumpar, cum sa le combin ca sa iasa ceva care sa semene doar initial. Acum insa chiar am unele retete care-mi ies de manancam pana ne simtim rau.
Ca tot e de placinta cu mere, eu fac asta
http://www.crestinortodox.ro/retete-pos ... 23857.html
si e ingrozitoare : o tava pe zi. Nasol de tot.
Si apoi indraznesc sa ma plang....
Am si preluat o groaza de retete de aici, doar ca trebuie musai umblat un pic la cantitati, mai ales la zahar sau indulcitori de orice fel.

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Oct 15, 2011 10:19 am        Subiectul mesajului: Re: Placinta cu mere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Andreina scrie:
eu nu va mai citesc, in ultimile luni numai esecuri am avut, cu masuri, fara :(

Andreina, eu de la 1 septembrie, de cand am inceput serviciul, zic merci daca am ce baga in gura....ce dulce?!...azi fac prima data de atunci tarta cu mere :D

si-s jos de tot si eu cu moralul. cred ca si carente sunt pe-acolo, palpitatii la greu, insomnii (stresul cauzat de scoala, doamne bine era acasa :( ) am slabit 4 kile....si am mancat...dar ceva nu e in regula inca, prea am ganduri negre si prea des. am inteles ca pentru anxietate, palpitatii, agitatii...ar merge extractul de sunatoare. o sa.l inncerc. fructele sunt insuficiente, pot sa mananc un kg pe zi, eu sunt tot nelinistita, stresata, nervoasa din cauza scolii si a nebuniilşor pe care ni le cer de anul asta X-(

nu stiu ce m-as face fara iulia, ea e oaza mea de liniste si bucurie...deocamdata pe el l-am alungat din camera, ma deranjeaza si respiratia care se aude ceva mai tare, daramite sforaitul cand il apuca. si i-am zis sa mearga ca ma tem sa nu dau cu ceva dupa el noaptea :-S asa am ajuns :tristuc:

dar ne revenim, ne revenim :imbratisare2:

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România