attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:06 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Mai 10, 2011 8:22 am        Subiectul mesajului: purtam pe spate 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
cine poarta pe spate si cu ce?

Eu am un wrap de 4 metri 60. Legatura rucksack am incercat-o dar nu-mi iese, imi e teama sa nu scap copila pana am legat de tot. Si nu am un sentiment bun daca nu vad eu ce face, doarme, nu doarme. Dar as mai avea nevoie de 2 maini libere in fata uneori. Am mai citit ca o alta optiune ar fi purtatul pe sold, ca sa am cat de cat liber in fata. Daca nu ma trage umarul solicitat, atunci ma incurca copila, care se intinde dupa toate cele si trage ce-i pica in mana.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 10, 2011 10:14 am        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
in wrap (elastic) am senzatia ca se poate lada tare pe spate si cade.....;
dar in mei-tai e chiar ok;
o port putin, prin casa deocamdata

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 10, 2011 11:02 am        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
La doi ani, dar nu la 6 luni. :-)
Imagine

Si asa a trebuit desigur sa il ajut eu la legat. Dar sub un an nu cred ca as fi avut curaj. Adica nu sa o leg singura. Eventual un mei-tai, cum zice Uika.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 10, 2011 12:36 pm        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
si eu cu dovada :P
Imagine
mie bretelele nu-mi raman frumos aranjate :nustiu:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 10, 2011 1:27 pm        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
iooiiiiiiii, ce frumoase sunteti :iubire1:

bine, deci Meitai. dar meitai inca n-am.

breee, astept si eu sa ma incurajeze cineva, nu vine nimeni cu da, da si mie imi era teama la inceput dar mi-am facut curaj si am legat rucsacul si n-a patit nimic copilu.

problema mea e ca nu pot sa leg rucsacul fara oglinga, si unde am oglinda n-am pat (sa leg deasupra patului in caz ca-mi cade fata), unde am pat, n-am oglinda. am exersat cu ursuleti, ursuletii stau bine unde-i pui, nu le vine ideea sa dea din picioare. cu copil mai mare cred ca e mai usor, colaboreaza putin daca ii zic sa se tina de gatul meu.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 10, 2011 8:38 pm        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
pai frica mi-a fost si imi este cand am copilul pe spate si legatura nu e facuta inca; cu o mana intind bretelele si cealalta o tin in permanenta pe copil....exerseaza cat e cineva cu tine;
acum referitor la cazut din wrap......e doar o senzatie, caci atata timp cat e legat bine, nu se intampla;
ca sa evit situatiile in care doarme, o pun in spate cand stiu sigur ca nu va adormi, cand e odihnita......si in afara de asta ma fatzii mult prin fatza oglinzii;

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 11, 2011 2:21 pm        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Flori,
ai wrap tesut sau elastic?

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 11, 2011 8:46 pm        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
nu elastic, cel elastic l-am folosit doar la inceput de tot vreo 2 saptamani, era imprumutat.

uite, d-asta am, Hopediz, luat de pe ebay de la cineva care nu s-a descurcat cu el

http://i241.photobucket.com/albums/ff26 ... 011511.jpg

http://i241.photobucket.com/albums/ff26 ... 011509.jpg

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 11, 2011 8:49 pm        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
dar acum stiu sa-l leg mai bine decat ce se vede in poze,, m-am obisnuit cu el si imi iese mai bine si mai repede.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mai 16, 2011 9:24 am        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Imagine

asta e mei taiul nostru, capritza mea e calare in spate unde ii place. Il port foarte des in spate pt. ca mi se pare extrem de comod si placut pt. mine, si pt. el. L-am purtat atat de mult incat mi se pare usor si sa-l trec in fata, dupa ce a adormit in spate (nu are suficient suport in gluga ca sa-l las sa doarma acolo, nu mi se pare ca ii sta capul comod, il simt miscandu-se), fara sa-l dau jos. Il port de pe la 7 luni la spate.
Singura buba e ca absolut intotdeauna vrea cineva sa ma ajute sa leg wrap sau mei tai, si dureaza un pic sa-i lamuresc ca nu pot altfel decat singura. :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 21, 2011 4:58 pm        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
si noi ne-am dat pe spate, in wrap tesut... ador rucksack (desi la inceput ziceam ca n-o sa-mi iasa, kangaroo, pe fata, nu-mi iese neam), strap carry... si leg incrucisate, dar astea pe distante mai scurte, pt ca, oricat de bine as lega, maria sa se foieste pana coboara materialul pe spate... si mi-e greu sa-l aduc in pozitia initiala.

alice :x ce fain aratati!! si DA, si eu patesc eeeexact la fel (si fiind cu wrap, e si mai mare "showul" :)) )

LE: flori, tie ce anume nu-ti iese la rucsac? adica... de ce simti ca o scapi (ca nu e normal, mereu tu esti inclinata a o masa, iar bb sta in tensiune intre lateralele wrapului)? spune-mi pas cu pas cum legi, sa vad daca nu pot sa te ajut :)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 22, 2011 11:18 am        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
ilinca, uite acum ca ma intrebi tu am inceput sa ma gandesc de ce nu-mi iese, si am ajuns la concluzia ca probabil nu am prins momentul bun. oricum nu am mai incercat de ceva timp, dar data viitoare trebuie sa astept un moment bun. cand copila era prinsa intre material si spatele meu, ea incepea sa se agite si sa dea din picioare, sa scoata mainile, moment in care ma temeam ca o sa o scap in felul asta. plus ca m-a tras de par :D

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 22, 2011 1:17 pm        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
daaa, sa stii ca asa e :D
eu primee incercari in schinare le-am facut dup-a 1 an ale bebeloiului, SEARA, pt ca atunci era tati acasa si putea "repara" ce greseam io a pozitie. si ma plangeam ca nu sta, ca nu-i place, imi faceam tot felul de idei, ca se simte nebagat in seama, ca se plictiseste etc. pt ca maraia non stop cat statea acolo.

aiurea. prima data cand l-am prins asa la pranz, dupa somn, cand era odihnit si vesel... a fost perfect. si de atunci tot perfect e, numai asa iesim, ba chiar intr-o zi l-am legat in fata,ca aveam de dus in spate rucsac... si nu i-a mai convenit, se obisnuise sa vada, ca in spate :D

si el ma trage de par mereu :D si ma tine de ochi :)) si imi da "pupi", adfica se repede cu dintii in capul meu. asta cat il leg. dar radeee si se bucura, e clar ca ii place (si mereu vreo mamica in parc remarca - umita - "vasaai, da ce rade cand il uric acolo"... ca si cum s-ar astepta sa-l chinui :D )

atunci "sucesuri" si, daca intampini pb, incerc cu drag sa te ajut.

aaa... si las-o cu mainile afara, e mare deja :D

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mai 23, 2011 12:12 pm        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 27, 2010 6:20 pm
Mesaje: 83
Am un mei tai facut de mine, dar a iesit putin cam lat corpul. L-am purtat destul de mult, dar predominant in fata, pentru ca in spate in pozitia normala il puneam usor dar nu mi se parea f comod... mi se parea ca sta copilul cumva inclinat (cu fundul mai aproape si cu spatele si capul lasate cumva in spate) plus ca simteam si la umeri ca ma trag tare bretelele, desi le-am facut f late (15 cm) ... cam taiau.
Acum ne-am luat o Manduca, varianta germana a lui Ergo, un SSK si sunt extra multumita de ea. A fost intr-adevar scumpa, dar merita toti banii. Trecerea din fata in spate se face f usor. Imediat pun copilul si in fata si in spate. Nu mai mai doare spatele deloc. Bretelele sunt f comode. Greutatea se distribuie mult mai bine pe talie si aproape deloc pe umeri. O car pe fica-mea care are vreo 10 kg si cate 2 ore si nu ma doare spatele. Doarme foarte bine acolo. De cand am cumparat Manduca n-am mai prea iesit cu caruciorul. Cobor din casa cu Manduca si daca plec undeva cu masina, asa de comoda mi se pare. Tina sta foarte bine acolo si nu se agita la fel cum se agita cand o tin normal in brate. Are si ca o gluga pentru cand doarme si e f practica, ii tine capul sa nu ii cada si acum ii tine si de soare.
Am testat Manduca si cu un bebe de 3 luni si ceva si vine super... are un chilot pt nou-nascuti incorporat. Am testat si cu o fata de 30 de luni si nu o simteam deloc grea in spate. Producatorii zic ca merge pana la 20 de kg... deci pentru mine este mijlocul ideal de a duce copilul... si de abia astept sa il folosim si la urmatorul... deja ma vad cu bebe mic in Manduca alergand dupa fetita mea prin parc :))

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mai 23, 2011 12:23 pm        Subiectul mesajului: Re: purtam pe spate 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
am vazut pe cineva cu manduca (cred ca era manduca, acum sper sa nu ma insel), la Sambata de Sus, acum vreo 2 saptamani.... ati fost cumva pe acolo ? :D

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România